مطالعه و کتابخوانی ، چگونه خود را اهل مطالعه کنیم

همه ی ما سعی میکنیم خوب زندگی کنیم یا حتی به ظاهر نشان بدهیم که به سمت این هدف درحرکتیم. در این راستا به دنبال عادات خوب میگردیم. بدون مقدمه یکی از بهترین عادت ها، عادت به مطالعه کتاب یا کتابخوانی است . مطالعۀ کتاب تاثیرات شگرف و همچنین جاودان و پایداری در زندگی فردی و اجتماعی ما خواهد داشت، به طوری که بهترین توصیه برای توسعۀ فردی و سرمایه گذاری روی خود، مطالعۀ کتاب است. اما برای خیلی از افراد که به تازگی قصد ورود به دنیای ژرف کتابخوانی دارند، عادت به مطالعه در کشوری با این سرانه ی مطالعۀ کم کار ساده ای نیست، اما قصد و نیت گروه ما در اختیار شما قرار دادن نکات، جزئیات و تجربیاتمان در زمینه ی عادت به مطالعه برای ساده سازی هرچه بیشتر این مهم میباشد.

فاصله گذار
در ابتدا باید از توانایی هایمان آگاه باشیم و با اعتماد به نفس و قدرت، تصمیم به داشتن عادت مطالعه بگیریم و بدانیم که شعور، درک و فهم ، از ویژگی های فطری همۀ انسان هاست و کسانی به مفهوم بالای فهمیدن دست پیدا کرده اند فقط ذره ای تلاش و پشتکار به این استعداد درونی اضافه کرده اند.

 

چگونه به کتابخوانی و مطالعه عادت کنیم

در ادامه به نکاتی میپردازیم که در عین کوچکی و سادگی تاثیرات چشمگیری در عادت به کتاب و مطالعه دارند:

1 – باید نویسندۀ مورد علاقۀ خود را بیابیم نه کتاب مورد علاقه مان را:

دلیل اینکه خیلی از افرادی که قصد شروع کتابخوانی را دارند، کتابها را نصفه و نیمه کنار میگذارند این است که به دنبال کتابهای خوب میگردند، و زمانی که به پیشنهاد یکی از دوستان یا فروشندۀ کتابفروشی، کتاب خریداری میکنند، بعد از مطالعۀ چند صفحه، احساس نا امیدی و ناخوشنودی به آن ها دست میدهد. حتی اگر کتاب را به پایان هم برسانند، معمولا با بی میلی بوده و لذت لازم را از کتابخوانی نمیبرند و خاطرۀ خوشی از اولین مطالعه برایشان به جا نمی ماند. برای جلو گیری از این اتفاق باید نویسندۀ مورد علاقه و مطابق با تیپ شخصیتی خود را بیابیم و بعد از ورود به نزدیک ترین کتابفروشی سراغ کتابهای او را بگیریم.

مطالعه کتاب

برای یافتن نویسندۀ مورد علاقه مان راه های زیادی وجود دارد. برای مثال میتوانید در کتابخانۀ محلۀ خود نام نویسی کرده و مدت کوتاهی را برای گشتن بین کتابها صرف کنید. لمس کردن کتابها، ورق زدن آن ها، مطالعۀ چند سطر از هر کتاب و دیدن آن همه کتاب هم باعث آمادگی ذهن شما برای لذت بردن از فعالیت کتابخوانی و همچنین باعث یافتن چندین نویسنده که مصرید آثار آن ها را حتما مطالعه کنید میشود. یا اینکه از دوست خود چند کتاب قرض بگیرید و چند صفحه از هر کدام را مطالعه کنید، حتما یکی از نویسنده ها شما را به مطالعۀ کتابش تا پایان ترغیب میکند، حتی اگر به هیچ کدام از آنها هم علاقه ای نداشتید جایی برای نگرانی نیست چون شما فقط چند مورد را امتحان کرده اید. در دنیای امروزی تقریبا همۀ ما به اینترنت دسترسی داریم. کافیست جملۀ «برترین نویسندگان تاریخ» را جست و جو کنید تا با سبک های نوشتاری هر کدام از آنها آشنا شوید و دنباله رو چندین تن از آنها شوید. یکی دیگر از اقداماتی که میتوانید انجام دهید عضو شدن در کانال های تلگرامی با مضمون کتاب است؛ در این کانال ها معمولا پاراگرافهایی از نویسنده ها و کتابهای مختلف وجود دارد که به راحتی با مطالعۀ آنها میتوانید چندین نویسنده و کتاب مطابق با سلیقۀ خود بیابید.

فاصله گذار
2 – تا زمانی که مطالعۀ کتاب به یکی از کارهای ضروری در زندگی روزمره تان تبدیل نشده، سعی کنید بعد از انجام برنامه ها و کارهای مهم به سراغ کتاب بروید.

معمولا برای این گونه افراد بعد از شام و قبل از خواب تایم خوبی برای مطالعه میباشد. این نکتۀ کوچک میتواند تاثیر خوبی داشته باشد زیرا کتابخوانی نیاز به فراغت ذهنی و تمرکز دارد و زمانی که شما همۀ برنامه های روزانۀ خود را انجام داده باشید ذهن شما باز و آمادۀ برای مطالعه میشود.

 

مطالعه-کتاب-هنگام-خواب

3 –  استفاده از چراغ مطالعه

وقتی یک چراغ مطالعۀ زیبا من باب سلیقۀ خود را خریداری میکنید بی تابی استفاده از آن و زیر نور چراغ ، مطالعه کردن تاثیر مثبتی در اشتیاق شما به مطالعۀ کتاب دارد. برای خرید یک چراغ مطالعۀ خوب دقت کنید که لامپ های استفاده شده در آن نور زرد رنگ و گرمی داشته باشند، چون نور های با دمای رنگ پایین باعث زودتر خسته شدن و آسیب رسانی به چشم میشوند.

مطالعه کتاب

4 – سعی نکنید در خرید کتاب از کسی تقلید کنید

کتابی که شما میخرید لزوماَ نباید کتابی باشد که دوستتان میخرد. زمانی که در کتابخوانی پیشرفت کنید و به مطالعه علاقه پیدا کنید شروع به خریدن کتاب میکنید و معمولا با دوستانتان به خرید کتاب میروید؛ سعی کنید در خرید کتاب به دست کسی نگاه نکنید و کتاب مورد علاقۀ خود را پیدا نموده و خریداری کنید؛ چه بهتر این که لیستی از نویسنده ها و کتاب هایی که قصد مطالعۀ آنها را دارید همراه خود داشته باشید. موسیقی، فیلم و کتاب غذای روح ما هستند، ضروریست که در انتخاب آنها نهایت وسواس را به خرج بدهیم و اجازه ورود هر محتوایی را به ذهن و روح خود ندهیم.

[irp posts=”5966″ name=”معرفی کتاب سه شنبه ها با موری اثر میچ آلبوم”]

مطالعه کتاب

5- کتاب را با هدف افزایش اطلاعات و بازگشایی هرچه بیشتر ذهن بخوانید

هر شخصی هدف خاصی برای مطالعۀ کتاب دارد، یک نفر برای رهایی از استرس های روزانه و دوری فکری از مشکلات؛ شخصی هم برای اینکه خواب راحتی داشته باشد شب ها قبل از خواب مطالعه میکند، یکی برای پر کردن اوقات فراغت و بیکاری کتاب میخواند دیگری هم برای تقویت حافظه و به تعویق انداختن زوال ذهن و آلزایمر در زمان پیری، بدیهی است که مطالعۀ کتاب این تاثیرات را با خود دارد؛ اما شخصی که با هدف تقویت قوای ذهن، تخیل و تحلیل و همچنین باز شدن فکر و افزایش اطلاعات کتاب میخواند والا ترین هدف را برای مطالعه انتخاب کرده است و روشن است که همۀ تاثیرات مثبت کتابخوانی را دریافت میکند.

مطالعه کتاب

6 – سعی کنید همیشه کتابی که در حال مطالعۀ آن هستید را همراه خود داشته باشید.

کتابخوان های حرفه ای یا حتی کسانی که به تازگی به مطالعۀ کتاب عادت کرده اند همــــــیشه کتاب را همه جا همراه خود میبرند؛ این عادت بسیار پسندیده است زیرا علاوه بر اینکه از کتاب و کتابخوانیدور نمیشوید ممکن است دوستان یا همکارانتان با دیدن شما به مطالعه ترغیب بشوند، دربارۀ کتاب با شما سخن بگویند و از شما در این زمینه مشورت و راهنمایی بگیرند. ابداً کلیشه و دور از ذهن نیست که بگوییم همین عمل باعث جا افتادن و نهادینه شدن فرهنگ کتابخوانی در جامعه میشود.

از کتاب های قطع جیبی استفاده کنید

مطالعه کتاب

7 – برای مطالعه سراغ کتاب بروید نه موبایل و تبلت و حتی لپ تاپ

یکی دیگر از مواردی که در مورد کتابخوانی باید بدانیم، کتابهای دیجیتال و سیستم عامل های آنهاست؛ که معمولا گوشی همراه، تبلت، لپ تاب و رایانه های خانگی میباشند. اگر به دنبال آرامش مطالعه قبل از خوابیدن هستید در شب و به خصوص قبل از خواب از این وسایل برای کتابخوانی استفاده نکنید. نور آبی این وسایل الکترونیک برای چشم مضر است. آنقدر که استفادۀ بیش از حد از آن خود موجب اختلالات خواب میگردد. سعی کنید به جای استفاده از پی دی اف ها و کتاب های الکترونیک در شب، از همان چراغ مطالعه و کتاب کاغذی خود بهره ببرید. اما اگر به هر دلیلی مجبور به استفاده از وسایل الکترونیک شدید چند راه حل برای محافظت از چشم وجود دارد. در بعضی از مدل های تلفن همراه قسمتی به نام محافظ چشم وجود دارد که با فعال کردن آن نور صفحۀ تلفن همراهتان به رنگ زرد متمایل میشود. اگر این گزینه در تلفن همراه شما وجود نداشت وارد “تنظیمات” گوشی خود شوید، در بخش “نمایش” قسمت “دمای رنگ” را بیابید و به صورت دستی دمای رنگ را بالا ببرید. این کار باعث کاهش نور آبی نمایشگر گوشی یا تبلت شما شده و چشم شما را تا حدی محافظت میکند.

مطالعه کتاب

 

8- تلفیق کتاب صوتی و کاغذی

یکی از کارهای هیجان انگیز برای بیشتر لذت بردن و عادت به  کتابخوانی ، تهیۀ نسخۀ صوتی کتابی که میخواهید بخوانید و تلفیق آن با کتاب موجود دردستان شماست. این کار باعث دیر تر خسته شدن از مطالعه میشود و برای کسانی که قصد شروع کتابخوانی و عادت به مطالعه را دارند روش مفیدیست. اما این روش به شکل همیشگی توصیه نمیشود.

مطالعه کتاب صوتی
مطالعه کتاب صوتی

9 – نمایش نامه ها را امتحان کنید

اگر به هر دلیلی نتوانستید با داستان کوتاه و یا رمان ها ارتباط برقرار کنید یا به دنبال یک تنوع بودید حتما به سراغ دستۀ نمایش نامه ها رفته و آن ها را هم امتحان کنید. نمایش نامه ها به دلیل سبک نوشتاری متفاوت میتوانند برای شما جذاب باشند. از نمایشنامه نویسان بزرگ میتوان: ویلیام شکسپیر، جرج برنارد شاو، اریک امانوئل اشمیت، ساموئل بکت و ژان پل سارتر را نام برد که مطالعۀ آثار این بزرگان برای هر خواننده ای، چه حرفه ای و چه مبتدی پیشنهاد میشود.

مطالعه کتاب

10 – در خرید کتابهای خارجی روی مترجم ها حساس شوید

از آنجا که ترجمه تاثیر مستقیمی بر شکل نوشتار، لحن، پیشرفت داستان و… دارد و میتواند نظر شما را از یک کتاب برگرداند و یا کاملا معطوف خود کند حتماً قبل از اقدام به خرید کتاب، در مورد بهترین ترجمۀ موجود تحقیق کوتاهی انجام دهید. این نکته به دلیل اهمیت بالا به تمام طیف خوانندگان توصیه میشود.

 

 

مطالعه کتاب

11- مطالعه خود از کتاب های جذاب و امتحان پس داده شروع کنید

شاید تا کنون در اینترنت ، تیترهای با عبارت های “پرفروشترین کتاب های سال” ؛ ” جذابترین کتاب های سال” ، “بهترین کتاب از نظر خوانندگان” ، ” بهترین کتاب نمایشگاه سال فلان” و امثالهم را دیده باشید.چه خوب است مطالعه خود را به این دسته از کتاب ها آغاز نمایید.این چنین کتاب هایی از اهمیت بسیار بالای بر خوردار هستند به این دلیل که توسط هزاران نفر مورد مطالعه قرار گرفته اند.مطالعه بسیار این دسته کتاب ها ، گواهی بر جذاب بودن آنها می تواند باشد. کتاب هایی که دیگران خوانده اند و آن را به اطرافیان خود توصیه نموده اند.در پایان نام چند کتاب که به دلیل جذابیت برای شروع کتابخوانی مناسب میباشند را معرفی می کنیم:

 1. “سه شنبه ها با موری” اثر میچ آلبوم روزنامه نگار آمریکایی، که دید مثبت از زندگی در میان تلی از مشکلات را به نمایش میگذارد.
 2. .”غرور و تعصب” اثر نویسندۀ زبر دست انگلیسی خانوم جین آستن، تقابل علاقه و غرور در محیط اجتماعی اوایل قرن نوزدهم انگلستان.
 3. “ایزابل بروژ” اثر کریستین بوبین نویسندۀ فرانسوی، که برای دختر بچۀ داستان با جادوی کلمات و توصیفات بی بدیل سنگ تمام میگذارد.
 4. “چشم” اثر یکی از چیره دستان روس و صاحب بهترین رمان قرن بیستم، ولادیمیر ناباکوف، از آن دست داستان هایی که با یک ایدۀ جذاب و پیش رونده تا آخرین صفحه شما را مجذوب خود میکند.
 5. “پیر مرد و دریا” اثر ارنست همینگ وی، نویسندۀ آمریکایی دارندۀ نوبل ادبیات، که در عین کوتاهی داستان یکی از شاهکار های ادبیات کلاسیک به شمار میرود.
 6. “سفر تاریکی” اثر هاروکی موراکامی نویسندۀ ژاپنی، که انسجام، توصیفات و شخصیت های جالب، دنبال کردن داستان را برای مخاطب بسیار جذاب میکند.
 7. “خورشید خانوادۀ اسکورتا” اثر لوران گودۀ فرانسوی برندۀ جایزۀ گنکور(بهترین رمان سال فرانسه)، از آن دست کتابهایی که باید در چند جلد نوشته شوند اما نویسنده با ایجاز و مختصر گویی سیر زمانی طولانی ای را در یک جلد کتاب به نمایش میگذارد.
 8. “قهوۀ سرد آقای نویسنده” اثر روزبه معین از نویسندگان بسیار خوب کشورمان، کتابی حاوی جملات کوتاه زیبا و خط داستانی پر از هیجان و معما.
  با تشکر از اینکه همراه ما بودید امیدوارم نهایت استفاده را ببرید و به جمع کتابخوان های حرفه ای بپیوندید. موفق باشید

 

“اهل فضل کسانی هستند که مطالعه ی خود را در میان صفحات کتابها انجام داده اند” آرتور شوپنهاور

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقرراتجمهوري اسلامي ايران است
دکمه بازگشت به بالا