کد خبر:17905
پ

چند نوع سرطان داریم؟ | کدام سرطان قابل درمان نیست؟

سرطان یک بیماری واحد نیست ، بلکه مجموعه ای از بیش از ۲۰۰ بیماری مختلف است. به همین ترتیب ، صحبت از سرطان بدون درک نوع خاصی از سرطان که شخص دارد ، کار بی نتیجه ای است. روش های مختلفی وجود دارد که در آن سرطان ها نامگذاری و طبقه بندی می شوند ، […]

سرطان یک بیماری واحد نیست ، بلکه مجموعه ای از بیش از ۲۰۰ بیماری مختلف است. به همین ترتیب ، صحبت از سرطان بدون درک نوع خاصی از سرطان که شخص دارد ، کار بی نتیجه ای است. روش های مختلفی وجود دارد که در آن سرطان ها نامگذاری و طبقه بندی می شوند ، از جمله بر اساس نقطه منشاء آنها (سلول ، بافت ، ناحیه) ، درجه تومور ، مرحله ، مشخصات DNA و موارد دیگر. دانستن اطلاعات بیشتر در مورد همه آنها می تواند به شما در درک بهتر نوع سرطان شما و معنای آن برای مسیر پیش رو کمک کند.

 

اسامی انواع سرطان

نکته غالباً گیج کننده در بحث در مورد انواع سرطان هنگامی اتفاق می افتد که سرطان در ناحیه دیگری از بدن گسترش می یابد یا به عبارت تخصصی تر متاستاز می شود. هنگامی که یک سرطان گسترش می یابد ، برای نوع سلول سرطانی یا ارگانی که در آن شروع شده است ، نامگذاری می شود ، نه برای ناحیه بدن که در آن گسترش می یابد.این در واقع نام سرطان اصلی است.

به عنوان مثال ، اگر سرطان پستان در پستان شروع شود و بعداً به ریه گسترش یابد ، به آن سرطان ریه گفته نمی شود. در عوض ، از آن به عنوان متاستاتیک اولیه سرطان پستان به ریه ها یاد می شود.

آشنایی-با-انواع-سرطان

شناخت انواع سرطان

انواع سرطان ها بر اساس معیار های مختلفی طبقه بندی می شوند که با شناخت دقیق این معیار ها

اسامی انواع سرطان براساس نوع سلول یا بافت

نام بسیاری از سرطانها از نوع سلولهایی که در آن سرطان شروع می شود نشات می گیرد. به عنوان مثال ، ممکن است به شما گفته شود که مبتلا به سرطان کلیه هستید ، اما براساس نوع سلول کلیوی که این تومورها شروع می شوند ، سرطان کلیه می تواند تفاوت چشمگیری داشته باشد. شش نوع عمده سرطان مبتنی بر نوع سلول وجود دارد:

 • کارسین
 • سار
 • میلوما
 • لوسمی
 • لنف
 • انواع مختلط (از جمله بلاستوما)

سرطانها همچنین ممکن است به سرطانهای “جامد” یا مرتبط با خون گفته شوند. سرطانهای مرتبط با خون شامل لوسمی ، لنفوم و میلوما هستند ، در حالی که سرطانهای جامد شامل همه سرطانهای دیگر هستند.

شناخت انواع سرطان براساس نوع سلول یا بافت

کارسین

کارسینشایع ترین نوع سلول سرطان است که ۸۰ تا ۹۰ درصد سرطان ها را تشکیل می دهد. این سرطانها در سلولهایی به نام سلولهای اپیتلیال ایجاد می شوند که شامل سلولهای پوست و آنهایی است که حفره های بدن را خط می کنند و اندام ها را می پوشانند.

سرطان کارسینوم در چه سلول های ایجاد می شود

 • آدنوکارسینوما: آدنوکارسینوما در سلولهای غده ای تولید مایعات مانند شیر مادر شروع می شود.
 • کارسینوم سلول سنگفرشی: نمونه هایی از سلول های سنگفرشی شامل مواردی است که در لایه بالایی پوست ، قسمت بالایی مری و مجاری هوایی و قسمت تحتانی دهانه رحم و مهبل وجود دارد.
 • کارسینوم سلول بازال: سلولهای بازال فقط در پوست وجود دارند و عمیق ترین لایه سلولهای پوستی هستند.
 • سرطان سلول انتقالی: سلولهای انتقالی سلولهای اپیتلیال هستند که “کشش” دارند و در مثانه و قسمتهایی از کلیه وجود دارند

انواع سرطان چیست

 

سارکوم

سارکومها سرطانهای استخوان و بافتهای نرم بدن هستند که از سلولهایی به نام سلولهای مزانشیمی تشکیل شده اند.این شامل سرطان های استخوان ، ماهیچه ها (هر دو عضله اسکلتی و صاف) ، تاندون ها ، رباط ها ، غضروف ها ، رگ های خونی ، اعصاب ، بافت های سینوویال (بافت های مشترک) و بافت های چربی است. نمونه هایی از سارکوم ها عبارتند از:

 • Osteosarcoma6 (سرطان استخوان
 • کندروسارکوم (سرطان غضروف)
 • لیپوسارکوم (سرطان بافت چربی)
 • Rhabdomyosarcoma (سرطان عضلات اسکلتی
 • لیومیوسارکوم (سرطان عضلات صاف)
 • Angiosarcoma6 (سرطان رگ های خونی
 • مزوتلیوما (سرطان مزوتلیوم ، بافتهایی که قفسه سینه و شکم را ردیف می کنند)
 • فیبروسارکوم (سرطان بافتهای فیبری)
 • گلیوما و آستروسیتوم (سلولهای بافت همبند در مغز)

عکس غده سرطانیعکس غده سرطانی

 

میلوما

میلوما ، که به آن مولتیپل میلوما نیز گفته می شود ، سرطان سلول ها در سیستم ایمنی بدن است که به سرطان سلول های پلاسما معروف است. سلولهای پلاسما سلولهایی هستند که آنتی بادی تولید می کنند.

 

لوسمی

لوسمی ها سرطان سلول های خونی هستند و در مغز استخوان سرچشمه می گیرند. در بین سرطان های مرتبط با خون ، لوسمی ها برخلاف میلوما و لنفوم ها “سرطان مایع” محسوب می شوند. از آنجا که این سرطانها شامل سلولهایی هستند که در جریان خون گردش می کنند ، اغلب مانند سرطانهای جامد که گسترش یافته اند ، درمان می شوند. مثالها

لوسمی لنفوسیتیک: اینها سرطانهای گلبولهای سفید معروف به لنفوسیتها هستند.
لوسمی میلوسیتیک: اینها سرطان سلولهای بالغ یا نابالغ هستند که به میلوسیتها مانند نوتروفیلها معروف هستند.
هر دو لوسمی لنفوسیتیک و میلوسیتیک دارای اشکال هستند که به سرعت پیشرفت می کنند (حاد) و اشکال طولانی تر برای توسعه (مزمن).

لنفوسیت ها

لنفومها سرطانهایی هستند که از سلولهای سیستم ایمنی بدن ناشی می شوند. این سرطانها ممکن است در غدد لنفاوی یا از محلهای  مانند طحال ، معده یا بیضه ایجاد شود. لنفوم ها به تقسیمات زیر وجود دارند:

 • لنفوم هوچکین
 • لنفوم غیر هوچکین

انواع بافت های سرطانی

غیر معمول نیست که سرطان دارای بیش از یک نوع بافت باشد. سلولهای سرطانی از بسیاری جهات با سلولهای طبیعی متفاوت هستند که یکی  به آنها تمایز گفته می شود.

سلول های سرطانی تمایز یافته و تمایز نایافته

برخی از سرطانها می توانند بسیار شبیه سلولهای طبیعی باشند که در آنها سرچشمه می گیرند (به آنها تومورهای تمایز یافته گفته می شود) ، اما برخی دیگر ممکن است شباهت کمی با آنها داشته باشند (ممکن است این اصطلاح را در یک گزارش آسیب شناسی تمایز نیافته ببینید.

تومورهای ناهمگن

علاوه بر این ، بیشتر تومورها ناهمگن هستند. این بدان معنی است که سلولهای یک قسمت از تومور ممکن است بسیار متفاوت از سلولهای بخش دیگری از تومور باشند. به عنوان مثال ، سرطان ریه ممکن است سلولهایی داشته باشد که مانند آدنوکارسینوما و برخی دیگر که به نظر می رسد کارسینوم سلول سنگفرشی هستند. این می تواند در یک گزارش آسیب شناسی به عنوان ویژگی های آدنوزاکاموس(adenosquamous) توصیف شود.

بلاستوما

بلاستوما نوعی است که گاهی اوقات از بقیه جدا می شود. اینها سرطانهایی هستند که در سلولهای جنینی رخ می دهند که هنوز راهی برای تبدیل شدن به سلولهای اپیتلیال یا سلولهای مزانشیمی انتخاب نکرده اند.

 

 

انواع سرطان بر اساس محل ایجاد توده

سرطان ها نیز اغلب بر اساس اندام ها یا سیستم های اندام که در آن بوجود می آیند طبقه بندی می شوند.

سرطانهای سیستم عصبی مرکزی

 • سرطانهای سیستم عصبی مرکزی شامل مواردی است که در بافتهای مغز یا نخاع سرچشمه می گیرد. سرطانهایی که به مغز سرایت می کنند سرطان مغز محسوب نمی شوند بلکه متاستازهای مغزی محسوب می شوند و بسیار بیشتر از سرطانهای اولیه مغز هستند.
 • سرطانهایی که معمولاً به مغز سرایت می کنند شامل سرطان ریه ، سرطان پستان و ملانوما است. برخلاف تومورها در مناطق دیگر بدن ، سرطانهای مغزی اغلب در خارج از مغز پخش نمی شوند.
 • به طور کلی ، شیوع سرطان مغز در سالهای اخیر رو به افزایش است.

 

سرطان های سر و گردن

سرطانهای سر و گردن می توانند بر هر ناحیه ای از سر و گردن ، از زبان گرفته تا تارهای صوتی تأثیر بگذارند. در گذشته این سرطانها بیشتر در افرادی دیده می شد که هم مشروبات الکلی سنگین مصرف می کردند و هم سیگاری بودند . با این حال ، در سال های اخیر ، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به دلیل مهم این سرطان ها تبدیل شده است.سرطان های سرو گردن به دو شکل زیر تقسیم می شوند:

سرطان دهان و دندان: تقریباً ۶۰-۷۰٪ از کل سرطانهای سر و گردن سرطانهای دهان هستند.این سرطانها ممکن است شامل دهان ، زبان ، لوزه ها ، گلو (فارنکس) و معابر بینی باشد.
سرطان حنجره (سرطان تارهای صوتی)

 

 

سرطان پستان

بسیاری از مردم می دانند که سرطان پستان یک سرطان کاملاً شایع در زنان است ، اما ذکر این نکته حائز اهمیت است که مردان نیز به سرطان پستان مبتلا می شوند. تقریباً از هر ۱۰۰ سرطان پستان ۱ مورد در مردان رخ می دهد.شایع ترین نوع سرطان پستان سرطان مجرا است.

از آنجا که بیشتر سرطانهای پستان از نوع کارسینوم هستند ، ممکن است بعضی اوقات قبل از تهاجم تشخیص داده شوند. این کارسینوما درجا یا مرحله ۰ سرطان پستان محسوب می شود. مراحل سرطان پستان ۱ تا ۴ مراحل تهاجمی بیماری است. ممکن است این نامهای خاص تر را بشنوید:

 • کارسینوم داکتال درجا از پستان (DCIS) و کارسینوم لوبولار درجا (LCIS): کارسینوما درجا اولین مرحله است که در آن می توان سرطان پستان را تشخیص داد و مرحله ۰ در نظر گرفته می شود. این سرطانها هنوز از طریق غشای زیرین نفوذ نکرده و غیر تهاجمی محسوب می شوند. آنها اغلب هنگام انجام بیوپسی برای ناهنجاری در ماموگرافی غربالگری تشخیص داده می شوند.
 • سرطان تهاجمی (تزریق کننده) پستان (هر دو مجرای و لوبولار): هنگامی که سرطان پستان از طریق غشای زیرین نفوذ کند ، تهاجمی تلقی می شود.
 • سرطان التهابی پستان: سرطان التهابی پستان ، بر خلاف سایر سرطانهای پستان ، معمولاً به صورت توده ای وجود ندارد. در عوض ، مراحل اولیه بیماری مانند قرمزی و بثورات روی پستان به نظر می رسد.
 • سرطان پستان نر: هنگامی که سرطان پستان در مردان رخ می دهد ، احتمالاً یک جزء ژنتیکی وجود دارد.

خاصیت آویشن در درمان سرطان پستان

سرطان های تنفسی

سرطان لوله های ریه و برونش عامل اصلی مرگ و میر سرطان در زنان و مردان در جهان است.استعمال سیگار عامل خطر این بیماری ها است . در حقیقت ، سرطان ریه در این افراد ششمین عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در دنیا است.

سرطان ریه به طور کلی در حال کاهش است ، که احتمالاً مربوط به کاهش روند مصرف سیگار در جهان است. اما در جوانان ، به ویژه زنان جوان ، که هرگز سیگاری نیستند ، این بیماری رو به افزایش است. دلیل این اتفاق در این زمان قابل درک نیست. انواع ممکن است در مورد آنها بشنوید

 • سرطان ریه سلول غیر کوچک: زیرگروه های سرطان ریه سلول غیر کوچک (مسئول حدود ۸۰-۸۵٪ از سرطان های ریه) شامل آدنوکارسینوما ریه ، کارسینوم سلول سنگفرشی ریه ها و سرطان ریه سلول بزرگ است.
 • سرطان ریه سلول کوچک: سرطان ریه سلول کوچک حدود ۱۵٪ از سرطان های ریه را تشکیل می دهد و بیشتر در افرادی که سیگار کشیده اند رخ می دهد.
 • مزوتلیوما: مزوتلیوما سرطان مزوتلیوم پلور یا پوشش اطراف ریه ها است.

عکس سرطان ریهعکس سرطان ریه

 

سرطان سیستم گوارش

سرطان دستگاه گوارش ممکن است در هر نقطه از دهان تا مقعد رخ دهد. بیشتر این سرطانها آدنوکارسینوما هستند که سرطان سلول سنگفرشی در مری فوقانی و دورترین قسمت مقعد رخ می دهد. انواع سرطان های سیستم گوارش در زیر آمده است:

سرطان مری:

عامل شایع ترین شکل سرطان مری در سالهای اخیر تغییر کرده است.سرطان مری سلول سنگفرشی که اغلب مربوط به استعمال سیگار و نوشیدن الکل است ، زمانی شایع ترین شکل این بیماری بود ، اکنون آدنوکارسینوما مری که اغلب مربوط به ریفلاکس اسید است پیشی گرفته است.

بیشتر بدانید:” سرطان مری ، علائم ، علل ، تشخیص و درمان سرطان مری در طب سنتی

 

سرطان معده:

سرطان معده یک نوع شایع سرطان در سراسر جهان است.سرطان معده به زمانی گفته می‌شود که سلول‌های سرطان روی پوشش داخلی معده ایجاد می‌شوند. نشانه‌های اولیهٔ این بیماری شامل مواردی از قبیل: سوزش معده، درد ناحیه بالای شکم، تهوع و بی‌اشتهایی می‌شود.

سرطان لوزالمعده:

سرطان لوزالمعده نسبت به سایر سرطانها کمتر مورد توجه قرار می گیرد ، اما چهارمین علت شایع مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان و مردان است. این بیماریاغلب در مراحل پیشرفته بیماری تشخیص داده می شود و با متاستاز شدن آن در سایر بافت ها خود را نشان می دهد که به سرطان خاموش نیز معروف است.

سرطان-لوزالمعده


بیشتر بدانید: ” سرطان لوزالمعده یا سرطان پانکراس چیست؟ | شانس زنده ماندن از سرطان پانکراس چقدر است؟


 

سرطان کبد:

متاستاتیک سرطان در کبد بسیار شایع تر از سرطان اولیه کبد است. عوامل خطر سرطان کبد شامل سوء مصرف الکل و عفونت های مزمن با هپاتیت B یا C است.

سرطان روده بزرگ:

سرطان روده که اغلب به آن سرطان روده بزرگ گفته می شود و هم سرطان روده کوچک و هم روده بزرگ را شامل می شود. این سومین علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان و مردان است.

سرطان روده بزرگ


بیشتر بدانید: ” همه چیز در مورده سرطان روده بزرگ بدخیم | عمر سرطان روده بزرگ چقدر است ”


سرطان مقعد:

سرطان مقعد از نظر درمان و علل با سرطان روده بزرگ تفاوت دارد. عفونت با HPV اکنون باعث بیشتر سرطانهای مقعد می شود.

سرطان های  سیستم ادراری

سیستم تناسلی شامل کلیه ها ، مثانه ، لوله های اتصال کلیه ها و مثانه (به نام مجرای ادرار) و مجرای ادرار (گذرگاه از مثانه) است. این سیستم همچنین شامل ساختارهایی مانند غده پروستات است. انواع سرطان سیستم ادراری عبارتند از:

سرطان کلیه:

شایع ترین انواع سرطان کلیه شامل سرطان سلول کلیوی (حدود ۹۰٪ موارد) ، کارسینوم سلول انتقالی و تومور ویلمز در کودکان است.

 

سرطان مثانه:

تقریبا نیمی از سرطان مثانه در اثر قرار گرفتن در معرض تنباکو ایجاد می شود. کسانی که با رنگ کار می کنند نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

 

سرطان پروستات:

پروستات دومین عامل اصلی مرگ و میر سرطان در مردان است ، اما اکنون میزان بقای پنج ساله بسیار بالایی دارد.در مورد سرطان پروستات در مردان بیشتر بدانید

سرطان-پروستات

 

 

سرطان سیستم تولید مثل

سرطانهای دستگاه تناسلی ممکن است در زنان و مردان رخ دهد. سرطان تخمدان پنجمین علت شایع مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان است و اگرچه در مراحل اولیه قابل درمان است ، اما اغلب در صورت شیوع آن به سایر بافت ها تشخیص داده می شود. انواع سرطان سیستم تولید مثل عبارتند از:

 • سرطان بیضه
 • سرطان تخمدان (از جمله تومورهای سلولهای جوانه زا)
 • سرطان رحم (همچنین به آن سرطان آندومتر گفته می شود)
 • سرطان لوله فالوپی
 • سرطان دهانه رحم

 

سرطان غدد درون ریز

سیستم غدد درون ریز یک سری غدد است که هورمون تولید می کند و به همین ترتیب ممکن است علائم تولید بیش از حد یا کم تولید این هورمون ها را داشته باشد. بیشتر سرطانهای غدد درون ریز ، به استثنای سرطان تیروئید ، نسبتاً نادر هستند. ترکیبی از سرطانهای مختلف غدد درون ریز ممکن است در خانواده ها وجود داشته باشد و به آن نئوپلازی چند غدد درون ریز یا MEN گفته می شود.

شیوع سرطان تیروئید در جهان بیش از هر سرطان دیگری در حال افزایش است. خوشبختانه میزان بقا برای بسیاری از این سرطان ها زیاد است.

 

 

سرطان استخوان و بافت نرم

برخلاف سرطانهای اولیه استخوان و بافت نرم ، که نادر است ، سرطان متاستاتیک در استخوان شایع است. سرطان استخوان ، اولیه یا متاستاتیک ، اغلب با علائم درد یا شکستگی در استخوانی رخ می دهد که با وجود تومور ضعیف می شود و  شامل:

 • سارکوم کاپوسی: سارکوم کاپوسی یک سرطان بافت نرم است که اغلب در افراد مبتلا به HIV / AIDS دیده می شود.
 • سارکوم Ewing: سارکوم Ewing یک سرطان استخوان است که در درجه اول کودکان را مبتلا می کند.

 

 

سرطانهای مربوط به خون

سرطانهای مرتبط با خون هم شامل سلولهای خونی و هم مواردی است که شامل بافت جامد سیستم ایمنی بدن مانند غدد لنفاوی است. عوامل خطر ابتلا به سرطانهای مرتبط با خون تا حدودی با سرطانهای جامد تفاوت دارد زیرا در معرض قرار گرفتن در معرض محیط زیست و همچنین ویروسها (مانند ویروس اپستین بار ، که باعث مونونوکلئوز می شود) نقش مهمی دارند. اینها شایع ترین سرطان در کودکان است.

سرطانهای مربوط به خون شامل می شوند

 • لنفوم هوچکین
 • لنفوم غیر هوچکین
 • لوسمی لنفوسیتی حاد
 • لوسمی لنفوسیتی مزمن
 • لوسمی حاد میلوژن
 • لوسمی میلوژن مزمن
 • میلو

 

 

سرطان پوست

سرطانهای پوستی اغلب به دو گروه اصلی تقسیم می شوند: ملانوما و غیر ملانوما. در حالی که سرطانهای پوستی غیر ملانوما بسیار شایع تر هستند ، ملانوما مسئول بیشتر مرگ و میرهای سرطان پوست است.

نمونه هایی از سرطان های پوستی عبارتند از:

 • سرطان سلول بازال
 • سرطان سلول سنگفرشی پوست

در مورد سرطان پوست بیشتر بدانید

انواع-سرطان-پوست

علائم انواع سرطان

هر سرطانی با توجه به مرحله پیشرفت ، نوع آن و بافتی که در سلول های آن رشد تومور های سرطانی آغاز می شود علائم متفاوتی را به همراه دارد با این وجود برخی علائم و نشانه ها می تواند آلارم وجود سرطان را در شما به صدا در بیارد مانند:

 • تغییر در عادت های مثانه و یا روده؛
 • زخمی که بهبود نمی یابد؛
 • خونریزی و یا ترشح بدون دلیل مشخص و غیر طبیعی؛
 • به وجود آمدن توده و یا بافت های سفت در پستان، بیضه ها و یا هر جای دیگر؛
 • سوء هاضمه و یا اشکال در بلع؛
 • تغییرات قابل توجه و واضح در اندازه، رنگ، شکل و یا ضخامت زگیل، خال، و یا زخم های دهان؛
 • سرفه های آزار دهنده و یا گرفتگی صدا.

 

کدام سرطان قابل درمان نیست

درمان قطعی سرطان بدخیم به عوامل متعددی بستگی دارد من جمله اینکه رشد تومور سرطانی در چه مرحله ای قرار دارد ، زمان تشخیص سرطان بموقع بوده یا در انتهای پیشرفت خود تشخیص داده شده است ، چه بافت های به تومورهای سرطانی آلوده شده اند ، سیستم ایمنی بدن فرد آلوده تا چه میزان آمده مبارزه با سرطان است و …. طبیعتاً در میان سرطان ها برخی قدرت کشندگی بیشتری دارند.سرطان های مایع خطرناک تر از سرطان های جامد هستند و سرطان هایی مانند لوز العمعده که هیچ علائم مشخصی را از خود بروز نمی دهد و در مرحله چهارم خود نشانه های عارضه سرطان هویدا می شود کمتر قابل درمان هستند.برخی انواع سرطان خون مانند  لوسمی حاد میلوژن که میزان بقای پنج ساله برای سرطان خون حاد میلوژن ۲۶٫۹ درصد است.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید