کد خبر:17337
پ

نحوه تمیز کردن کله پاچه

کله پاچه گوسفندی از جمله غذاهای پر کالری است که برای عده ای منع مصرف داشته و شدیداً باید از آن بپرهیزند و برای عده ای دیگر نسخه ای شفا بخش محسوب می شود.هر چند از کله پاچه در بسیاری از کشورهای دنیا بعنوان غذایی چندش آور یاد می کنند اما این غذا در ایران […]

کله پاچه گوسفندی از جمله غذاهای پر کالری است که برای عده ای منع مصرف داشته و شدیداً باید از آن بپرهیزند و برای عده ای دیگر نسخه ای شفا بخش محسوب می شود.هر چند از کله پاچه در بسیاری از کشورهای دنیا بعنوان غذایی چندش آور یاد می کنند اما این غذا در ایران بسیار محبوب است و طرفداران پر و پا قرصی دارد.کرم داخل کله پاچه یکی از مواردی است که بسیاری از افراد را مجاب می کند که سمت آن نروند و از طرف کرک و مو کله پاچه نیز از عواملی است که بسیاری از افراد را از خود دور می کند.

نحوه پاک کردن کله پاچه بسیار اهمیت دارد چون اگر نخستین باری است که قصد نموده اید کله پاچه میل کنید ، وجود کرک و مو  ، سم ، کرم داخل کله پاچه ممکن است شما را برای همیشه از این غذای سنتی ، خوشمزه و پر خاصیت برای همیشه دور کند.

در این پست بر آن شدیم تا طرز و نحوه صحیح تمیز کردن کله پاچه گوسفند به روش های مختلف را برای شما عزیزان شرح هیم تا در منزل و بصورت اختصاصی بتوانید کله و پاچه مورد نظر خود را کز داده و به نحوی تمیز کنید که از کرم داخل کله پاچه خاطری جمع داشته باشید.

روش کندن موی کله پاچه با قرص

 • برای پاک کردن کله پاچه با قرص بهتر است از قرص آسپرین استفاده نمایید.برای این کار مقداری آب بجوشانید و بسته به حجم آب جوش موجود ، چندین قرص آسپرین درون آب جوش ریخته و هم زنید تا کاملاً در آب حل شود.
 • در ادامه کله پاچه گوسفند را داخل آب جوش کنید و چند دقیقه اجازه دهید تا همانجا بماند.
 • ماندن کله پاچه در آب جوش نباید زیاد طول بکشد که منجر به پختن آن شود.
 • در ادامه به آرامی با دستان یا کاردک موهای کله پاچه را جدا کنید.
 • پس از اینکه عمده مو های گله پاچه را تمیز کریدید در ادامه لازم است تا باقی مانده موها را با تاباندن شعله آتش به اصطلاح کِز دهید.

روش پاک کردن کله پاچه با آهک

در صورتیکه پس از وارد کردن کله پاچه در آب جوش باز هم کندن موهای صورت گوسفند به راحتی ممکن نبود می توانید مقداری آهک درون آب جوش ریخته و هم بزنید و در ادامه شاهد این باشید که اینبار موهای کله پاچه به راحتی جدا خواهند شد.


بیشتر بدانید:” طرز تهیه کله پاچه گوسفند


درآوردن گوش کله پاچه

 • گوش گوسفند جز معدود اجزای کله پاچه است که نباید طبخ شده و حتماً از کله جدا شود.برای این کار با یک دست گوش گوسفند را گرفته و از انتهایی ترین بخش آن (محل اتصال به کله) دور تا دور آنر ابرش زده و  جدا می کنیم.

نحوه شکستن فک کله پاچه

 • بخش داخل کام گوسفند شامل دندان ها ، زبان و حلق گوسفند است که هم برای طبخ بهتر و سریعتر و هم برای پاک کردن درون آن لازم است شکسته شده و از هم باز شود.برای اینکار کله گوسفند را گرفته و قیمت بین دو فک بالا و پایین با چاقویی تیز ، برشی عمیق ایجاد می کنیم.
 • در ادامه از قسمت جلو فک ( قسمت بینی گوسفند) چندین بار محکم بر زمین بکوبید یا با چکش به آن ضربه بزنید تا فشار وارد سبب شکسته شدن قسمت انتهایی فک گوسفند شود.
 • در ادامه به دو دست فک با لا و پایین را مقداری باز کرده و در ادامه با اعمال فشار در جهت مخالف هم ، دو فک بالا و پایین را از هم جدا می کنیم.
 • پس از باز شدن فک گوسفند نسبت به تمیز کردن و جدا کردن اجزای میانی مانند زبان اقدام کنید.انجام این مرحله از تمیز کردن کله پاچه به مدیریت بهتر آن پس از طبخ کمک می کندودقت داشته باشید حرارت بسیار زیاد کله پاچه پس از طبخ اجازه نمی دهد به راحتی اجزای میانی مانند زبان و بخصوص مغز را از کله بیرون بیاورید.
 • دندان کله پاچه را می توان در صورتیکه جرم گرفته باشد با برس سیمی تمیز کرد.

خارج کردن کرم داخل بینی کله پاچه

 • گاهی پیش می آید که پس از طبخ کله پاچه شاهد وجود کرم یا کرم هایی درون کله پاچه هستیم.برای خارج کردن کرم های احتمالی کله گوسفند ، پس از جدا کردن فک بالا و پایین ، فک بالا که بینی گوسفند روی آن قرار دارد را گرفته و از قسمت جلو دماغ آن را چندین بار محکم بر زمین بکوبید تا در صورتیکه مخاط یا کرمی درون مجرای گوسفند وجود داشت با این تکانه ها خارج شود.
 • می تواند با فشار آب نیز داخل مجرای بینی را چند بار بشویید تا از نبودن کرم در مجرا مطمئن شوید.
 • برای اطمینان بیشتر می توانید قسمت جلو گوسفند را برش زده تا محتویات درون بینی بهتر مشاهده شده و خارج شود.

نحوه درآوردن نای گوسفند

 • نای گوسفند نیز مانند زبان آن باید خارج شود ، البته ضرورتی ندارد و در صورت تمایل می توانید همراه کله نای را نیز طبخ کنید.برای درآوردن نای گوسفند قسمت بالای کله گوسفند را بر داشته و ناحیه ذبح گوسفند می توانید نای را مشاهده کنید.با چاقو نای را با راحتی برش زده و خارج نمایید.

نحوه پاک کردن پاچه گوسفند

 • در ناحیه بین دو سم پاچه گوسفند ، غده ریزی وجود دارد که نباید با پاچه باقی بماند.به همین منظور از میانه سم ها با چاقو برش عمیقی ایجاد می کنیم به گونه ای که دو سم از یک دیگر به راحتی جدا شوند.
 • غده چربی مورد نظر که در ویدئو بالا قابل مشاهده است را برش زده و از پاچه گوسفند جدا میکنیم.
 • در نهایت ته مانده های کرک و مو پاچه را روی شعله گاز کز داده و مطمئن شوید هیچ مویی بر روی سطح پاچه باقی نمانده باشد.

نحوه درآوردن مغز گوسفند

 • مغز گوسفند بر خلاف زبان نباید از کله گوسفند قبل از طبخ شدن(البته به منظور تهیه کله پاچه) جدا شود.به همین دلیل لازم است درون جمجه پخته شود و درآوردن مغز گوسفند پس از مرحله طبخ صورت می گیرد.
 • درآوردن مغز گوسفند یکی از سخت ترین مراحل کار است که البته می توان به راحتی این کار را انجام داد.جالب است بدانید به وفور مشاهده شده که برخی افراد به دلیل ناتوانی در خارج کردن مغز گوسفند ، قید مغز را زده و آن را دور می اندازند.

کله گوسفند نر یا ماده

گوسفند ماده به دلیل بچه زایی معمولاً ذبح نمی شود و پرورش و تولد آن صرفه اقتصادی بیشتری دارد، بر عکس گوسفند نر که تنها استفاده آن مصرف گوشت آن است.به همین دلیل بیشتر کله های فروخته شده در بازار کله گوسفند نر هستند و چون در محدوده سنین یک تا دو سالگی ذبح می شوند از طعم و مزه خوبی نسبت به کله گوسفند ماده برخوردارند و به دلیل جوان تر بود ، طبخ آن نیز زمان کمتری لازم دارد.

 چرا نباید کله گوسفند ماده خرید

بالاتر گفتیم که انگیزه های اقتصادی حفظ گوسفند ماده بیشتر است و غالباً گوسفند نر راهی کشتارگاه می شود.گوسفند ماده به دلیل فرزندآوری و شیر دهی کمتر ذبح می شوند.

در صورتیکه کله گوسفند ماده به شما پیشنهاد شد کمی صبر کنید.محتمل است کله گوسفند ماده بسیار مسن باشد و زمان طبخ آن بسیار طولانی شود.یا به دلیل بیماری گوسفند ماده آن را ذبح کرده باشند.

از کجا بفهمیم کله پاچه نر است یا ماده

 • یکی از وجوه تمایز کله گوسفند نر از ماده جای شاخ است که در کله گوسفندان نر شاهد جای دو شاخ بر بالای کله خواهید بود.به این نواحی به خوبی بنگرید.
 • کله گوسفند نر نسبت به ماده کشیده تر و بزرگتر است و عرض بیشتری دارد.کله گوسفند ماده جمع  و جور تر و گرد است که به راحتی قابل تشخیص است.

 

دیدگاه کاربران ۳ دیدگاه
 • م ۹ مرداد ۱۳۹۹ / ۲۲:۵۳
  0 1

  سلام بازم مثل همیشه عالی بود گرسنه شدیم

 • کترام ۶ مرداد ۱۳۹۹ / ۰۲:۴۶
  0 0

  سلام.دمتون گرم.ف.ق العاده بودش.واقعاً تمامی مطالب سایت شما کاربردی و بدرد بخوره.

 • نرگس ۱۴ تیر ۱۳۹۹ / ۱۴:۳۶
  0 0

  سلام.واقعاً عالی بود و هوس کله پاچه خوردن به سرمون زد.با این آموزش با اشتیاق و اطمینان خاطر کله پاچه درست می کنیم.ممممممممممممممممممممنون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری