نقش کلیتوریس در ارگاسم خانم ها

کلیتوریس چیست؟

اندام تناسلی خارجی  زن حاوی یک ساختار به اندازه نخود است که در قسمت بالای فرج قرار دارد و به آن کلیتوریس گفته می شود. کلمه clitoris از واژه یونانی kleitoris گرفته شده است که به معنی “تپه کوچک” است. بسیاری از کلیتوریسهای ماده را با آلت تناسلی مرد مقایسه می کنند ، زیرا هر دو ساختار از همان منشأ تکامل می یابند اگرچه آلت تناسلی در تولید مثل دخیل است در حالی که کلیتوریس چنین نیست.

کلیتوریس یکی از حساس ترین قسمت های دستگاه تناسلی زنان است و برای لذت جنسی تحریک می شود. Vulva (فرج) که تنها کلمه ای است که برای توصیف دستگاه تناسلی خارجی استفاده می شود حاوی چندین عضو مانند واژن ، کلیتوریس ، لابیا ماژورا ، لبیا مینورا ، هشتی مهبل ، غدد بارتولین و پیاز هشتی است. اعصاب بیشماری کلیتوریس را به هم متصل می کنند و آن را به حساس ترین قسمت دستگاه تناسلی زن تبدیل می کنند و از این رو ، گاهی اوقات به عنوان نقطه خارجی G گفته می شود.

تحریک کلیتوریس به زن کمک می کند تا به ارگاسم برسد . اگرچه اندازه کلیتوریس اندک است و فقط به اندازه نخود بزرگ است ، اما هنگام تحریک رشده کرده و می تواند اندازه آن دو برابر شود.

آناتومی کلیتوریس

 • کلیتوریس در زیر مون پوبیس واقع شده است و حاوی دو بافت عروقی نعوظ به نام Corpora cavernosa است. این بافت ها از دو طرف قرار گرفته اند و توسط یک غلاف احاطه شده اند و اپیدرم نازک کلیتوریس را پوشانده است.
 • اندازه کلیتوریس قبل از بلوغ اندک است و بعد از بلوغ به طور چشمگیری بزرگ می شود. این ماده دارای سه مؤلفه مهم یعنی glans clitoris ، دو کرورا و دو لامپ هشتی است. Glans clitoris تنها بخشی است که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است.
 • این دو تاج از شکل glans clitoris به شکل براکت ها امتداد می یابد و تا عمق داخل بافت روده گسترش می یابد. سرانجام ، دو لامپ هشتی در دو طرف دهانه واژن گسترش می یابد.

 کلیتوریس چکار می کند؟

 • گلنس نام قسمتی است که اغلب آن را به نام کلیتوریس(خروسک زن) می شناسند.
 • این قسمت بخش خارجی است و به اندازه ی یک نخود می باشد و بطور دقیق بالای مجرای ادراری قرار دارد و از آنجایی که به لمس کردن بسیار حساس است. عملکرد کلیتوریس ، تشخیص حس و تحریک است

 

اختلالات کلیتوریس

اختلالات مرتبط با کلیتوریس بسیار شایع است و به جز برخی از شرایط جدی قابل درمان هستند. برخی از اختلالات شایع شامل درد ناشی از استمناء وسیع و شدید ، درد ناشی از آسیب دیدگی در ناحیه کلیتوریس ، التهاب و قرمزی ناشی از عفونتهای مختلف از عفونتهای مخمر ، بیماریهای مقاربتی است. عمده مشکلات مرتبط با کلیتوریس با کِرِم و آنتی بیوتیک قابل درمان است.

درد و خارش دو مشکل اصلی در ارتباط با کلیتوریس به دلیل حساسیت و لطافت آناتومی آن است. اکثر خانم ها تمایل دارند که این موضوع را پنهان کنند و از صحبت کردن با پزشک خود به دلیل خجالت خودداری کنند. برخی از اختلالات عمده در اینجا به تفصیل بحث شده است.

کلیتوریس یا کلتورومگالی بزرگ شده

ماکروکللیتوریس یا کلیتورومگالی شرایطی است که کلیتوریس به طور غیر طبیعی بزرگ می شود. این می تواند به دلیل عوامل مختلفی ایجاد شود (گرچه بزرگ شدن طبیعی ناشی از برانگیختگی جنسی ، کلیترومگالی محسوب نمی شود).

هنگامی که کلیتوریس تحریک می شود اندازه آن افزایش می یابد اما در غیر این صورت کوچک باقی می ماند. چندین وضعیت بهداشتی از قبیل عدم تعادل هورمونی ، التهاب روده ، بیماری تخمدان پلی کیستیک ، تومورها و همچنین استروئیدها می تواند باعث بزرگ شدن کلیتوریس شود. برخی از دلایل رایج در زیر مورد بحث قرار گرفته است.

 

دلایل بزرگ شدن کلیتوریس

 • هیجان جنسی  این یک دلیل طبیعی است که باید کلیتوریس بزرگ شود و از این رو مشکل پزشکی تلقی نمی شود. پس از رسیدن به ارگاسم ، این بزرگ شدن فروکش می کند. اگر پس از برانگیختگی به ارگاسم نرسیده باشد ، ممکن است برای چند ساعت بزرگتر بماند و هنگام تماس با پارچه ممکن است باعث آسیب یا سوزش شود.
 • التهاب روده  این بیماری از نظر پزشکی به عنوان وولویت گفته می شود که در آن ورم ملتهب می شود. برخی از دلایل شایع وولویت شامل عفونت های مخمر ، واکنش های آلرژیک ناشی از صابون های خاص و لوسیون های بدن و همچنین مقدار زیادی از اصطکاک بعد از استمناء است.
 • عدم تعادل هورمون – ترشح بیش از حد آندروژن می تواند منجر به تورم کلیتوریس شود. برخی از دلایل عدم تعادل هورمونی عبارتند از: سندرم تخمدان پلی کیستیک که باعث افزایش مقدار آندروژن می شود. سندرم تخمدان پلی کیستیک را می توان با تغییراتی در بدن انسان مانند آکنه ، موهای اضافی صورت و بدن ، دوره های نامنظم و افزایش وزن تعیین کرد. استفاده از استروئیدهای آنابولیک برای دوام ورزشی می تواند باعث اضافی هورمونهای مردانه شود که می تواند منجر به بزرگ شدن غیرقابل برگشت کلیتوریس شود ، اگرچه برخی از مطالعات بر این باورند. سرانجام ، تومورها می توانند باعث عملکرد غیر طبیعی غدد فوق کلیوی و منجر به عدم تعادل هورمونی شوند.
 • ناتوانی مادرزادی – این وضعیت می تواند باعث بزرگ شدن کلیتوریس در بدو تولد شود. همچنین می تواند منجر به سایر عوارض رشدی شود.

سیستم-تناسلی-زنانه

پریاپیسم

پریاپیسم  نادر است ، اما اگر به موقع درمان نشود ، می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. هنگامی که کلیتوریس تحریک می شود ، به دلیل وجود الیاف عصبی متعدد ، جریان خون زیادی وجود دارد. کلیتوریس تا رسیدن به ارگاسم بزرگ شده است. سپس خون به آرامی تخلیه می شود و به اندازه اصلی خود باز می گردد.

در موارد خاص ، خونرسانی وریدی یا لنفاوی اتفاق نمی افتد و این منجر به طولانی شدن دوره های بزرگ شدن کلیتور می شود. این می تواند باعث تورم و ورم شود و باعث درد و ناراحتی شود. یکی از دلایل اصلی این بیماری به دلیل استفاده از داروهای تولید محاصره آلفا است.

در واقع ، هیچ درمانی خاص وجود ندارد که بتواند دقیقاً برای درمان این بیماری انجام شود.بسته های یخ و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می توانند به تسکین علائم درد و ناراحتی کمک کنند. برای درمان علائم مداوم ، مشاوره های ارولوژیک و زنان لازم است.

خارش

خارش بدخیم می تواند به دلایل مختلفی از جمله درماتیت تماسی ، عفونت های مخمر ، واژینوز باکتریایی ، عفونت های مقاربتی و لیکن اسکلروز ایجاد شود. اینها در زیر بحث شده است.

 • درماتیت تماسی: همانطور که از نام این بیماری پیداست ، این نوع درماتیت در صورت تماس مستقیم با مواد تحریک کننده مانند صابون ، لوسیون ، مواد شوینده ، لاتکس و غیره بروز می کند. این تاول ها حتی ممکن است مایع را خارج کرده و بعداً پوسته ایجاد کنند.
 • عفونت های مخمر: بدن انسان به طور کلی قارچ روی پوست دارد. وقتی رشد غیرطبیعی در تعداد مشاهده می شود ، می تواند منجر به عفونت شود. برخی از علائم آن شامل خارش مداوم ، قرمزی ، تورم ، بثورات و همچنین ترشح ترشحات شبیه پنیر لپه است.
 • واژینوز باکتریایی: این دوباره وقتی ایجاد می شود که باکتری های موجود در پوست رشد بیش از حد دارند و باعث عفونت می شوند. این ممکن است به دلیل عوامل مختلفی از جمله عفونت مقاربتی ، شرکای جنسی چندگانه و همچنین بهداشت نامناسب ایجاد شود. برخی از علائم مرتبط با این بیماری شامل سوزش هنگام ادرار و قرمزی ناحیه واژن است. به طور کلی آنتی بیوتیک ها برای درمان این عفونت های باکتریایی تجویز می شوند.
 • عفونت های مقاربتی: به عفونی که از یک شخص به شخص دیگر در طی رابطه جنسی منتقل می شود ، بیماری مقاربتی گفته می شود. برخی از بیماریهای مقاربتی متداول شامل تبخال دستگاه تناسلی ، کلامیدیا ، تریکومونیازیس ، زخم و زگیل تناسلی است. برخی از علائم مرتبط با این عفونت شامل ترشحات واژن ، ادرار دردناک و تشکیل تاول است.
 • گلسنگ اسکلروز: این شرایطی است که تکه های سفید در ناحیه تناسلی ایجاد می شود. یک سیستم ایمنی بیش فعال و همچنین عدم تعادل هورمونی می تواند باعث این بیماری شود. علائم مختلف شامل قرمزی ، خارش ، تاول ها و همچنین خونریزی است.

بیشتر بدانید: ” ارگاسم چیست؟ | هر آنچه باید در بارگه ارگاسم زنان بدانید


 

 

جشن ارگاسم کلیتوری

ویلیام مسترز و ویرجینیا جانسون که در سال ۱۹۶۰ سکسولوژیست ایالات متحده بودند ، به این نتیجه رسیدند که ارگاسم در کلیتوریس شروع می شود و تا واژن گسترش می یابد. آنها بحث کردند که لذتی که زنان هنگام نفوذ از آن تجربه می کنند ، عمدتاً ناشی از ارتباط بین کلیتوریس و مهبل است و به این نتیجه رسیده اند که سرخوردگی نتیجه یک روش جنسی ضعیف است و نه یک عملکرد جنسی.

آنها یک قدم جلوتر رفتند و گزارش دادند که زنان قادرند ارگاسم چندگانه را تجربه کنند در حالی که از طرف دیگر ، مردان قادر به دستیابی به این هدف نیستند. این موضوع توجه بسیاری از فمینیست ها قرار گرفت. همچنین بسیاری از افراد ادعا می کنند که یک ارگاسم واقعی زن فقط با تحریک کلیتوری صورت می گیرد و نه با نفوذ.

 

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقرراتجمهوري اسلامي ايران است
دکمه بازگشت به بالا