مضرات و اثرات مخرب پورنوگرافی

×

فصل سرمایه گذاری فرا رسیده…

اقدام کنید

“انقلاب دیجیتال” منجر به پیشرفتهای زیادی در بهره‌وری ، ارتباطات و سایر اهداف مطلوب شده است ، اما شرکته های فیلم برداری پورن نیز برای سود خود از قدرت آن استفاده کرده اند. این هزینه تضعیف بیشتر شهروندان و خانواده های کشورها را در سرتاسر دنیا بوده است ، توسعه ای که باید برای همه نگران کننده باشد. علوم اجتماعی ، مناسب بودن این نگرانی را نشان می دهد. مضرات پورنوگرافی آنقدر جدی است که می بایست ساعت ها و ساعت ها در مورد آن بحث و گفتگو شود. ما در معلومات اخلاق جنسی بر آنیم تا با نگاهی کارشناسانه این معضل جدی عصر حاضر را واکاوی کنیم. در ادامه با ما همراه بمانید

 

مضرات پورنوگرافی

۱-  تأثیراتی در ذهن ، بدن و روح دارد

پورنوگرافی ، به عنوان یک نمایش تصویری (غلط) از تمایلات جنسی ، مفهوم فرد از روابط جنسی را با هدفمند کردن آنها تحریف می کند ، که به نوبه خود ، هر دو نگرش جنسی و رفتار را تغییر می دهد. این یک تهدید عمده برای ازدواج ، خانواده ، فرزندان و خوشبختی فردی است.

دانشمندان علوم اجتماعی ، روانشناسان بالینی و زیست شناسان شروع به روشن شدن برخی از تأثیرات اجتماعی و روانشناختی پورنوگرافی کرده اند و متخصصان مغز و اعصاب شروع به ترسیم مکانیسم های بیولوژیکی می کنند که از طریق آنها پورنوگرافی اثرات قدرتمند خود را بر روی افراد ایجاد می کند.

مطالعات نشان می دهد که حتی مقادیر متوسط پورنو می تواند ماده خاکستری را در مناطقی که مربوط به عملکرد شناختی مربوط به توانایی تمرکز ما هستند ، کوچک کند. کاربران پورنو مهو مهارکننده مغز را گزارش می دهند.

آسیب های پورنوگرافی

تاثیر فیلم مبتذل بر مغز

 

قدرت پورنوگرافی برای تضعیف عملکرد فردی و اجتماعی قدرتمند و عمیق است:

الف: تاثیر فیلم مبتذل بر مغز :

 • پورنوگرافی نگرش ها و برداشت ها راجع به ماهیت روابط جنسی را تحریف می کند.
 • مردانی که به طور عادت به پورنوگرافی نگاه می کنند گرایش بالاتری نسبت به رفتارهای جنسی غیر عادی ، پرخاشگری جنسی ، سلب مسئولیت و حتی تجاوز دارند.
 • مردان شروع به دیدن زنان و حتی کودکان به عنوان “اشیاء جنسی” می کنند ، کالاها یا ابزارهایی برای لذت بردن آنها ، نه به عنوان افرادی که دارای عزت ذاتی خود هستند.

ب: مضرات پورنوگرافی بر بدن:

پورنوگرافی بسیار اعتیاد آور است. جنبه اعتیاد آور پورنوگرافی دارای بستر بیولوژیکی است که انتشار هورمون دوپامین به عنوان یکی از مکانیسم های تشکیل مسیر انتقال به مراکز تفریحی مغز عمل می کند. همچنین ، افزایش میزان تمایل جنسی ناشی از پورنوگرافی ، خطر ابتلاء به بیماری مقاربتی یا  بارداری نامشروع را افزایش می دهد.

 

ج: پورنوگرافی ، اعتیاد آور است

استفاده بیش از حد از سیستم مغز که باعث آزاد شدن دوپامین از انتقال دهنده عصبی (که پورنو اینترنت در مقادیر انبوه می کند) منجر به تولید پروتئین سوئیچ مولکولی به نام deltaFosB می شود ، ماده ای است که در بیشتر اعتیادها متداول است.سیستم مغز به دنبال دیدن تصاویر پورنوگرافی ، هورمون پاداش دوپامین منتشر می کند که محرک اشخاص برای برقراری رابطه جنسی است.از آنجایی که مخاطبان پورنوگرافی اغلب افرادی هستند که از شریک جنسی بهره مند نیستند ، پس از ترشح زیاد دوپامین ، امکان برقراری رابطه جنسی برای آنان وجود ندارد و به همین جهت برای تحریک بیشتر و بهتر ، بدنبال دیدن تصاویر و فیلم های رکیک تری خواهند بود و به تدریج سیستم مغز در اثز آزادسازی دو پامین زیاد ، آسیب خواهد دید.

 

۲- حافظه و تمرکز را مختل می کند

اگرچه برخی افراد برای سرگرمی ، فیلم های پورن می بینند ، لزوماً آنچه را که دیده اند به یاد نمی آورند. طبق تحقیقات جدید ، مشاهده پورنوگرافی اینترنتی ممکن است در حافظه کوتاه مدت اختلال ایجاد کند.

در یک مطالعه که برای نخستین بار ، تأثیر پردازش تصاویر مستهجن بر حافظه کار را بررسی می کند. بخشی از مغز که وظیفه نگه داشتن اطلاعات را در ذهن دارد ضمن استفاده از آن دیدن فیلم های پورن عملکرد این بخش را با مشکل روبرو نموده است.

محققان آلمانی از ۲۸ مرد همجنسگرا کف به طور متوسط ۲۶ سال سن – خواستند تا تعدادی از تصاویر رایانه ای را بررسی کنند. برخی تصاویر مستهجن و برخی غیرجنسی بودند. تصاویر غیرجنسی شامل تصاویر افرادی است که کارهایی مثل خندیدن ، ورزش کردن یا حمل سلاح را انجام داده بودند.

پس از دیدن همه تصاویر ، آزمایش را به اینصورت ادامه دادند که مجدداً تصاویری به آنان نمایش داده میشد و آنا باید تایید یا رد می کردند که آیا آن تصاویر در میان تصاویر پیشین بوده است یا خیر و با کلید “بله” یا “نه” به سئوالات پاسخ می دادند.

مردان هنگام مشاهده پورنو تعداد قابل توجهی از پاسخهای نادرست را ثبت کردند نسبت به زمانی که تصاویر غیرجنسی را می دیدند.بطور متوسط آنان هنگامیکه به تصاویر غیر پورن نگاه می کردند ۸۰ درصد پاسخ صحیح ثبت کرده بودند.این به نسبت ۶۷ درصد پاسخ های صحیح هنگام دیدن تصاویر پورن بسیار می تواند معنادار باشد.

این یافته ها می تواند به روان شناسان کمک کند تا بدانند که چرا برخی از افراد با اعتیاد به پورنوگرافی اینترنتی،قرار ملاقات ها را فراموش می کنند ، از مسئولیت های شغلی  و روابط عاطفی غفلت می کنند. محققان نوشتند: “برانگیختگی جنسی و تأثیرات آن بر فرآیندهای شناختی ممکن است بخش هایی از این تأثیرات منفی را توضیح دهد.”

تاثیر-تصاویر-پورنوگرافی-بر-تمرکز-و-یادگیری
مضرات پورنوگرافی بر حافظه و تمرکز

۳- تاثیر پورن بر تستوسترون 

بی تفاوتی به روابط زناشویی یکی از مضرات پورنوگرافی است. پورنوگرافی شما را از درک سایر لذت های زندگی و رابطه جنسی واقعی با شریک جنسی در ازدواج (که به معنای حساسیت زدایی خوانده می شود) بی تفاوت می کند. افراد مبتلا به دیدن فیلم های پورنو ،نیاز به تحریک مداوم و پی در پی دارند و این موضوع رابطه جنسی واقعی را برای آنان کسل کننده است. این افراد لذت بیشتر را در تحریک بدون تخلیه می بینند و هر چه بیشتر فیلم های پورنو می بینند ، این عطش در آنان بیشتر و بیشتر می شود تا جاییکه احساس ببی نیازی به شریک جنسی در آنان ایجاد می شود.

پورنوگرافی بر زندگی عاطفی افراد تأثیر می گذارد. مردان متاهلی که درگیر پورنوگرافی هستند ، از نظر عاطفی وابستگی کمتری به همسران خود احساس می کنند. زنانی که با مردان با اعتیاد به پورنوگرافی ازدواج کرده اند احساس خیانت ، بی اعتمادی و عصبانیت می کنند. استفاده از پورنوگرافی ممکن است منجر به خیانت و حتی طلاق شود. نوجوانانی که مستهجن را مشاهده می کنند احساس شرمندگی ، کاهش اعتماد به نفس و عدم اطمینان جنسی دارند.

بی تفاوتی نسبت به روابط زناشویی در اثر دیدن فیلم های پورنو

تاثیر تستوسترون بر نعوظ

 

۴- حساسیت زدایی ، عادت و کسالت

با یک مطالعه بر روی  ۲۰۰۰ نفر از دانشجویان سال اول کالج دریافتند که اعتیاد به پورنوگرافی  منجر به تحمل و مقاومت در برابر محرک های جنسی می شود.بنابراین برای دستیابی به همان سطح برانگیختگی یا علاقه به مطالب جدید و عجیب‌تری نیاز دارید.به عنوان مثال ، اعتیاد به پورنوگرافی ممکن است منجر به تماشای “تصویرگری از رابطه جنسی گروهی ، اعمال سادوماسوش و تماس جنسی با حیوانات،  درگیر شدن در مقاربت مقعد ، و بی اهمیت شدن نسبت به “اشکال غیر خشونت آمیز از سوء استفاده جنسی از کودکان شود.اعتیاد به پورنوگرافی منجر به تمایل به دیدن تصاویر عجیب و غریب تر و غیر معمول تر نیز دارد.

قرار گرفتن در معرض سنگین پورنوگرافی باعث می شود مردان جذابیت جنسی همسر خود را با سوپر استارهای صنعت پورن مقایسه کنند. در نتیجه رضایت کمتری از محبت ، ظاهر بدنی و رفتارهای جنسی همسر خود خواهند داشت.نیاز به تحریک جنسی شدیدتر که توسط پورنوگرافی ایجاد می شود ، می تواند منجر به کسالت در روابط عاطفی با همسر گردیده و احتمال بیشتری برای جستجوی لذت جنسی در خارج از ازدواج در این دسته از افراد وجود دارد.

 

۵- سبب تحریف واقعیت در نوع نگاه افراد پورنوگراف به واقعیات اجتماعی می شود

پورنوگرافی منجر به درک تحریف شده از واقعیت اجتماعی می شود: درک اغراق آمیز از سطح فعالیت جنسی در کل جامعه ، تخمین غلط از سطح و میزان “فعالیت های جنسی قبل از ازدواج و خارج از ازدواج  ، ارزیابی بیش از حد  فعالیتهای جنسی توسط بزرگسالان فعال جنسی ،  ارزیابی بیش از حد شیوع عمومی انحرافاتی مانند همجنس گرایی ، بداخلاقی و فعالیت سادوماشیشی.  بنابراین اعتقاداتی که در ذهن بینندگان فیلم های پورنو ایجاد می شود به دور از واقعیت است و به اصطلاح برای این دسته از افراد ، حس فساد بیشتر از فساد تلقی می شود.. ممکن است موردی ایجاد شود که مشاهده مکرر مستهجن باعث ایجاد یک بیماری روانی در مسائل جنسی می شود.

این تحریفات منجر به پذیرش سه عقیده باطل می شود:

 1. روابط جنسی از نظر طبیعت تفریحی است .
 2. مردان عموماً از نظر جنسی تحریک می شوند
 3. زنان از اشیاء جنسی یا کالا هستند.

این اصطلاحات “اعتقاد به اجازه دادن” نامیده می شوند. زیرا این امر فرضیاتی را ایجاد می کند که رفتار فرد عادی ، قابل قبول و معمول است و بنابراین برای شخص دیگری آزار دهنده نیست. این عقاید با استمناء هنگام مشاهده پورنوگرافی تقویت و تقویت می شوند ، خودارضایی و استمناء یک عمل مکرر در بین کسانی که از مستهجن استفاده می کنند.

وقتی بینندگان زن و مرد معتقد نیستند که قرار گرفتن در معرض پورنوگرافی هیچ تاثیری بر دیدگاه یا زندگی شخصی آنها ندارد ، آنها با آمادگی بیشتر رفتارهای جنسی غیرطبیعی را درونی می کنند و احتمال ابتلا به رفتارهای جنسی غیرعادی را بیشتر می کنند.

 

 

۶-بیماری های مقاربتی و بارداری بدون ازدواج

از آنجا که پورنوگرافی نگرش ها و رفتارهای جنسی را دستخوش تغییرات اساسی می کند ، کاربران پورنوگرافی احتمال بالاتری از ابتلا به بیماری مقاربتی و یا پدر شدن بدون ازدواج دارند. تصویربرداری مکرر پورنوگرافی از مقاربت بدون کاندوم سبب می شود که افراد در ارتباطات جنسی نامشروع خود از آن الگوبرداری نموده و همین مسأله خطر ابتلا به  بیماری مقاربتی را برای آنان بیشتر از سایرین می کند.دیدن فیلم های پورنو همچنین منجر به داشتن فرزند خارج از ازدواج و داشتن شرکای جنسی چندگانه می شود.

 

بیماری های مقاربتی
بیماری های مقاربتی – مضرات پورنوگرافی

 

 

۷-پرخاشگری و سوءاستفاده جنسی

بخش قابل توجهی از صحنه های پورنو ، از نظر محتوایی خشن هستند. یک مطالعه در رسانه های مختلف فیلم ها و تصاویر پورن نشان می دهد که تقریباً در یک چهارم صحنه های مجله ، در بیش از یک چهارم صحنه های فیلمبرداری و تقریباً در نیمی (بیش از ۴۲ درصد) از پورن های آنلاین ، خشونت جنسی وجود دارد.

مطالعات دیگری نشان می دهد که تقریبا نیمی از صحنه های خشونت آمیز اینترنت شامل رابطه جنسی خشونت آمیز است.دیدن مکرر صحنه های جنسی پرخاشگرانه ، این روحیه جنسی را در بین بینندگان خود ، تکثیر می کند و سبب بروز رفتارهای جنسی پرخاشگرانه و متجاوزانه در بین آنان می شود.

دیدن فیلم های پورن به شدت با پرخاشگری جنسی در ارتباط است،  و در بین بینندگان مکرر پورنو ، افزایش چشمگیری در حس تجاوز جنسی وجود دارد ، از جمله “پذیرش اسطوره تجاوز جنسیاست  که شامل:

 • کاهش همدردی با قربانیان تجاوز جنسی
 • بی اهمیت شدن تجاوز به عنوان یک جرم جنایی
 • کاهش نگرانی در مورد سوء استفاده جنسی از کودکان
 •  تجاوز کوتاه مدت به کودکان
 •  افزایش آمادگی برای متوسل شدن به تجاوز جنسی
پورنوگرافی سبب میل به تجاوز جنسی می شود
مضرات پورنوگرافی

در یک مطالعه با ۱۰۰ زن که مورد آزار جنسی قرار گرفته بودند مصاحبه شد تا مشخص شود آیا پورنوگرافی در بروز این سوء استفاده جنسی  چقدرنقش داشته است؟ در حالی که ۵۸ درصد از این قربانیان  نمی توانستند جوابی به این سئوال بدهند ، ۲۸ درصد اظهار داشتند که متجاوز آنها در واقع از پورنوگرافی استفاده کرده است. از این ۲۸ درصد (زنانی که آگاه بودند که سوء استفاده کننده آنها از پورنوگرافی استفاده می کند) ، ۴۰ درصد (یا ۱۱ درصد از کل گروه) گزارش دادند که دیدن فیلم های پورن ، محرک شخص تجاوز کننده با آنان بوده است.یعنی شخصمتجاوز قبل از سوء استفاده از زن ، فیلم های پورن را تماشا کرده بود ، در یک مورد در هنگام ارتکاب سوء استفاده جنسی از رفتار جنسی خود ،فیلم پورنو تهیه کرده بود و در برخی موارد دیگر  شخص متجاوز ،قربانی خود را وادار به مشارکت در ساخت فیلم مستهجن می کرد.

 

اینها  اخبار بد ناشی از دیدن فیلم های پورن و اعتیاد به پورنوگرافی بود اما با این حال خبر خوب این است که از آنجا که مغز پلاستیک است ، کاربران پورنو می توانند از پورن بیزار شوند و مغز خود را به یک دید سالم از رابطه جنسی تغییر دهند.می توان با عزمی راسخ و راهکارهای مناسب این مرض روحی – روانی – جنسی را مدیریت نموده و به سمت بی نیازی از آن گام بردارید. در این رابطه مقاله ” درمان بیماری پورنوگرافی ” را حتماً مورد مطالعه قرار دهید.

 

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقرراتجمهوري اسلامي ايران است
دکمه بازگشت به بالا