کد خبر:3741
پ

فشار خون نرمال چیست و نحوه گرفتن فشار خون طبیعی چگونه است ؟

فشار خون نرمال  برای زندگی بسیار حیاتی است. بدون فشاری که خون ما را مجبور به گردش در سیستم گردش خون کند ، هیچ اکسیژن و مواد مغذی از طریق شریان های ما به بافت ها و اندام ها تحویل نمی شود.با این حال ، فشار خون می‌تواند به طور خطرناکی بالا رود ، و […]

فشار خون نرمال  برای زندگی بسیار حیاتی است. بدون فشاری که خون ما را مجبور به گردش در سیستم گردش خون کند ، هیچ اکسیژن و مواد مغذی از طریق شریان های ما به بافت ها و اندام ها تحویل نمی شود.با این حال ، فشار خون می‌تواند به طور خطرناکی بالا رود ، و همچنین می‌تواند بسیار کم شود .در این مقاله ، ما در مورد این که فشار خون چیست ، چگونه اندازه‌گیری می‌شود و چه میزان اندازه‌گیری برای سلامتی ما چه معنایی دارد ، بحث خواهیم کرد .

فشار خون نرمال چیست؟

فشار خون نیرویی است که خون هنگام عبور از شریان ها ( رگ ها ) به دیواره رگ وارد کرده و سبب چرخش خون در بدن می شود. فشار خون نرمال یک نیروی بسیار  مهم و تعیین کننده  است , زیرا بدون فشار خون ، اکسیژن و مواد غذایی در اطراف سیستم گردش خون ما حرکت نمی‌کنند تا بافت‌ها و اندام‌ها را تغذیه کنند . همچنین فشار خون نرمال گلبول های سفید و آنتی بادی ها را برای سیستم ایمنی بدن و هورمون هایی مانند انسولین فراهم می کند.

فشار خون نرمال
فشار خون نرمال

عملکرد فرآیند فشار خون نرمال

گردش خون ما شبیه به یک شکل لوله کشی بسیار پیچیده است – خون به منزله  “مایع درون لوله ها” و شریان ها “لوله” هستند. یک قانون اساسی فیزیک باعث جریان خون ما می شود و این قانون در لوله شیلنگ باغ نیز اعمال می شود.خون به دلیل اختلاف فشار در بدن ما جاری می شود.فشار خون ما در شروع سفر از قلب ، بالاترین میزان فشار  را دارد – هنگامی که وارد آئورت می شود – و در انتهای سفر در امتداد شاخه های ه تدریج کوچکتر شریان ها کمترین میزان از فشار خون را دارند. این اختلاف فشار چیزی است که باعث می شود خون در بدن ما جاری شود.

وضعیت شریان ها ، فشار خون و جریان خون را تحت تأثیر قرار می دهد و باریک شدن شریان ها درنهایت می تواند عرصه را به طور کلی مسدود کرده و منجر به شرایط خطرناک از جمله سکته مغزی و حمله قلبی شود.

 

نحوه گرفتن فشار خون طبیعی

نحوه گرفتن فشار خون توسط پزشک یا متخصص شما به این صورت است که معمولاً یک دستبند بازویی بادی را در اطراف بازوی شما قرار می دهند و فشار خون را با استفاده از فشار سنج اندازه گیری می کنند.قرائت فشار خون ، که در میلی متر جیوه (میلی متر جیوه)  نشان داده می شود ، دو عدد دارد. اولین یا بالاترین شماره که مشخصه فشار خون بالا است و میزان فشار خون بالا را  در ضربان قلب شما را نشان می دهد و  شماره دوم یا شماره پایین تر ، فشار خون پایین در شریان های شما را نشان می دهد .

 

فشار-خون-طبیعی
فشار-خون-طبیعی

 

اندازه گیری فشار خون

اندازه گیری فشار خون در چهار دسته کلی قرار می گیرد :

فشار خون نرمال

اگر فشار خون زیر ۸۰/۲۰ میلی متر جیوه باشد فشار خون طبیعی است.

فشار خون بالا 

فشار خون بالا یک فشار سیستولیک از ۱۲۰ تا ۱۲۹ میلی متر جیوه و فشار دیاستولیک زیر ۸۰ میلی متر جیوه است. فشار خون بالا با گذشت زمان بدتر می شود ، مگر اینکه قدم هایی برای کنترل فشار خون برداشته شود.

فشارخون بالا مرحله ۱

فشارخون مرحله ۱ فشار سیستولیک از ۱۳۰ تا ۱۳۹ میلی متر جیوه یا فشار دیاستولیک از ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه است.

فشار خون بالا مرحله ۲

فشارخون شدیدتر ، فشارخون مرحله ۲ فشار سیستولیک ۱۴۰ میلی متر جیوه یا بالاتر یا فشار دیاستولیک ۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر است.

 

هر دو شماره در فشارخون بالا دارای اهمیت هستند. اما بعد از سن ۵۰ سالگی ، خواندن سیستولیک از اهمیت بیشتری برخوردار است. فشار خون سیستولیک جدا شده شرایطی است که در آن فشار دیاستولیک طبیعی است (کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه) اما فشار سیستولیک زیاد است (بیشتر از یا مساوی ۱۳۰ میلی متر جیوه). این یک نوع متداول فشار خون بالا در بین افراد بالای ۶۵ سال است

منبع
مجله پزشکی mayoclinic
کلیدواژه : معلومات پزشکی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری