کد خبر:3808
پ

اقسام فشار خون بالا را بشناسید تا از خطرات آن ایمن بمانید

در مقاله قبلی فشار خون نرمال یا طبیعی را تعریف و تشریح نمودیم و اشاره کردیم که فشار خون دارای اقسام مختلفی هستند. یکی از این اقسام فشار خون ، فشار خون بالا است که می بایست بسیار جدی گرفته شود. فشار خون بالا سبب و علت بسیاری از مرگ و میرها خصوصاً در میان بزرگسالان […]

در مقاله قبلی فشار خون نرمال یا طبیعی را تعریف و تشریح نمودیم و اشاره کردیم که فشار خون دارای اقسام مختلفی هستند. یکی از این اقسام فشار خون ، فشار خون بالا است که می بایست بسیار جدی گرفته شود. فشار خون بالا سبب و علت بسیاری از مرگ و میرها خصوصاً در میان بزرگسالان است.در این مقاله با این بیماری خطرناک آشنا شده و علائم فشار خون بالا را مورد بررسی قرار می دهیم. پس اگه نگران وضعیت فشار خون بالای خود هستید تا انتهای این آموزش با ما در معلومات پزشکی همراه باشید.

 

فشار-خون-بالا
فشار-خون-زیاد

فشار خون بالا چیست؟

فشار بالا ی خون وقتی اتفاق می افتد که فشار خون شما به سطح ناسالم افزایش یابد. اندازه گیری فشار خون شما مشخص می کند که چه مقدار خون از رگ های خونی شما عبور می کند و میزان مقاومت خون در هنگام پمپاژ قلب در آن ملاقات چقدر است.شریان های باریک مقاومت را افزایش می دهد. هرچه شریان های شما باریک تر باشد ، فشار خون شما بیشتر می شود. در طولانی مدت ، افزایش فشار می تواند باعث مشکلات سلامتی از جمله بیماری های قلبی شود.

فشار بالای خون شایع است. در واقع ، از آنجا که سبک زندگی و نوع تغذیه مردم تغییر کرده اند ، انتظار می رود که اکنون تقریبا نیمی از بزرگسالان مبتلا به این بیماری شوند.فشار خون بالا به طور معمول در طی چند سال ایجاد می شود. معمولاً هیچ علامتی را متوجه نمی شوید. اما حتی بدون علائم ، فشار بالای خون می تواند باعث آسیب به رگ های خونی و اندام ها ، به خصوص مغز ، قلب ، چشم ها و کلیه ها شود.

تشخیص زودرس مهم است. قرائت منظم فشار خون می تواند به شما و پزشکتان کمک کند که متوجه تغییراتی شوند. اگر فشار خون شما زیاد شده باشد ، ممکن است پزشک شما فشار خون شما را در طی چند هفته بررسی کند تا ببیند که این تعداد همچنان بالا می رود یا به سطح طبیعی باز می گردد.

درمان فشار خون هم شامل داروهای تجویزی و هم تغییراتی در شیوه زندگی سالم است. اگر این بیماری درمان نشود ، می تواند منجر به مشکلات سلامتی از جمله حمله قلبی و سکته مغزی شود.

فشار-خون-بالا
فشار-خون-بالا

اقسام فشار خون کدامند ؟

دو نوع فشار خون بالا وجود دارد. فشار خون اولیه و فشار خون ثانویه. هر نوع علت متفاوتی دارد :

فشار خون اولیه:

فشارخون اولیه نیز به فشار خون اساسی گفته می شود. این نوع فشار خون با گذشت زمان و بدون دلیل مشخص می شود. بیشتر افراد این نوع فشار خون را دارند. برای محققان هنوز مشخص نیست که چه مکانیسم هایی باعث می شود فشار خون به آرامی افزایش یابد. ترکیبی از عوامل ممکن است نقش داشته باشد. این عوامل عبارتند از:

ژنتیک : بعضی از افراد از نظر ژنتیکی مستعد فشار خون هستند. این ممکن است ناشی از جهش های ژنی یا ناهنجاری های ژنتیکی باشد که از والدین شما به ارث رسیده اند.

تغییرات جسمی: اگر چیزی در بدن شما تغییر کند ، ممکن است شروع به تجربه مسائل در کل بدن کنید. فشار بالای خون ممکن است یکی از این موارد باشد. به عنوان مثال ، تصور می شود که تغییر در عملکرد کلیه شما به دلیل پیری ممکن است تعادل طبیعی نمک و مایعات بدن را ناراحت کند. این تغییر ممکن است باعث افزایش فشار خون بدن شود.

محیط زیست: با گذشت زمان ، انتخاب های ناسالم شیوه زندگی مانند عدم فعالیت بدنی و رژیم غذایی ضعیف می تواند عواقب آنها را بر بدن شما بگذارد. انتخاب سبک زندگی می تواند منجر به مشکلات وزن شود. اضافه وزن یا چاق بودن می تواند خطر ابتلا به فشار خون را افزایش دهد.

فشار-خون-بالا
فشار-بالای-خون

 

فشارخون ثانویه

فشار خون ثانویه اغلب به سرعت رخ می دهد و می تواند شدیدتر از فشار خون بالا باشد. در واقع فشار خون ثانویه  به جا مانده از سایر بیماری هاست .شرایط متعددی که ممکن است باعث فشار خون ثانویه شود عبارتند از:

 • بیماری کلیوی
 • آپنه خواب انسدادی
 • نقایص مادرزادی قلب
 • مشکلات تیروئید شماعوارض جانبی داروها
 • استفاده از مواد مخدر غیرقانونی
 • سوء مصرف الکل یا استفاده مزمن
 • مشکلات غده آدرنال
 • برخی از تومورهای غدد درون ریز

 

فشار-خون-بالا
فشار-خون-بالا

تشخیص فشار خون بالا

تشخیص فشار خون بالا به همان سادگی خواندن فشارخون است. بیشتر مطب پزشکان فشار خون را به عنوان بخشی از ویزیت معمولی بررسی می کنند. اگر در جلسه بعدی خواندن فشار خون دریافت نمی کنید ، خودتان پیش قدم شده و درخواست تعیین نمره فشار خون کنید.اگر فشار خون شما بالا رفته باشد ، پزشک ممکن است درخواست کند که در طی چند روز یا چند هفته ، باز هم نمره فشار خون خود را بخوانید.

تشخیص فشار خون بالا به ندرت پس از یک بار خواندن انجام می شود. پزشک شما باید شواهدی از یک مشکل پایدار مشاهده کند.این بدان دلیل است که محیط شما می تواند در افزایش فشار خون ، مانند( افزایش استرس شما با حضور در مطب پزشک ) ، نقش داشته باشد. همچنین ، سطح فشار خون در طول روز تغییر می کند. اگر فشار خون شما بالا باشد ، پزشک احتمالاً آزمایشات بیشتری را برای رد شرایط دخیل در فشار خون بالا انجام خواهد داد. این آزمایشات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایش ادرار
 • غربالگری کلسترول و سایر آزمایش های خون
 • فعالیت الکتریکی قلب خود را با یک الکتروکاردیوگرام آزمایش کنید (EKG ، که گاهی به آن ECG گفته می شود)
 • سونوگرافی قلب یا کلیه ها

این آزمایشات می تواند به پزشک شما کمک کند تا مشکلات ثانویه ناشی از بالا  بودن فشار خون را تشخیص دهد. آنها همچنین می توانند اثرات فشار بالای خون بر روی اندامهای شما را ببینند.در این مدت ممکن است پزشک معالج بررسی وضعیت فشار خون شما را شروع کند. درمان زودرس ممکن است خطر آسیب دیدگی را کاهش دهد.

 

نحوه درک قرائت فشار خون بالا

دو شماره فشار خون وجود دارد:

فشار سیستولیک: این اولین یا بالاترین شماره فشار خون  است. این فشار را در شریان های شما نشان می دهد هنگامی که قلب شما خون را می کشد و توزیع می کند.
فشار دیاستولیک: این شماره دوم یا پایین است. این قرائت فشار در شریان های شما بین ضربان قلب شما است.

فشار-خون-بالا
فشار-خون-زیاد

اقسام قرائت فشار خون در بزرگسالان

پنج دسته قرائت فشار خون برای بزرگسالان را تعریف می کنند:

 • سالم: خواندن فشار خون سالم کمتر از ۸۰/۲۰ میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) است.
 • بالا: عدد سیستولیک بین ۱۲۰ تا ۱۲۹ میلی متر جیوه و عدد دیاستولیک کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه است. پزشکان معمولاً فشار خون زیاد را با دارو درمان نمی کنند. در عوض ، پزشک شما ممکن است تغییرات سبک زندگی را برای کمک به کاهش تعداد شما ترغیب کند.
 • فشارخون مرحله ۱: عدد سیستولیک بین ۱۳۰ تا ۱۳۹ میلی متر جیوه یا عدد دیاستولیک بین ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه است.
 • فشار خون مرحله دوم: عدد سیستولیک ۱۴۰ میلی متر جیوه یا بالاتر است ، یا عدد دیاستولیک ۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر است.
 • فشار خون  بحرانی : تعداد سیستولیک بیش از ۱۸۰ میلی متر جیوه ، یا عدد دیاستولیک آن بیش از ۱۲۰ میلی متر جیوه است. فشار خون در این محدوده نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر علائمی مانند درد قفسه سینه ، سردرد ، تنگی نفس یا تغییرات بینایی در هنگام فشار خون زیاد باشد ، مراقبت های پزشکی در اورژانس مورد نیاز است.

میزان فشار خون در دستگاه فشارخون سنج  گرفته می‌شود .برای یک خوانش دقیق , مهم است که یک سر آستین داشته باشید . کاف نامناسب ممکن است قرائت‌های نادرست را ارائه کند.قرائت فشار خون برای کودکان و نوجوانان متفاوت است. اگر از شما خواسته شده است فشار خون آنها را کنترل کند ، از پزشک کودک در مورد سنجش فشار خون کمک بگیرید.

منبع
مجله پزشکی healthline
کلیدواژه : معلومات پزشکی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری