فشارهای روانی و انواع واکنش ها به استرس های وارده

×

فصل سرمایه گذاری فرا رسیده…

اقدام کنید

واکنش به فشارهای روانی

در این مقاله انواع پاسخ هایی را سرچشمه استرس و اضطزاب هستند را مورد بررسی قرار می دهیم که از آن بعنوان واکنش به فشارهای روانی یاد می کنند.هر انسانی در طول زندگی با اوضاع استرس آوری روبروست که مجبور می شود با آنها سازگاری برقرار کند یا کنار بیاید.

معمارانی که اهرام مصر را طراحی کردند ، اهرام را آنچنان مستحکم ساختند که آن اهرام قرنهاست مقاوم  و سرپا ایستاده اند.مهندسینی که امروزه پلهای بلند و عریض را طراحی می کنند ، آنها را در برابر طوفان های مخرب و ترد فراوان وسایل نقلیه ، انعطاف پذیر می سازد. مهندسین این گونه پل ها را اکثراً بصورت خمیده می سازند چون پل های خمیده کمتر دچار آسیب می شوند و از انعطاف بالای برخوردارند. چنانچه روانشناسان بتوانند شخصیت را مانند معماران و مهندسین طراحی کنند آنگاه توانسته اند به تکوین شخصیت قوی ، محکم و بقدر کافی انعطافپذیر دست زده باشند . مضمون حدیثی از ائمه شیعه می فرماید که مومن مانند سنبله است. در این رواین شخیت مومن را همچون گیاه گندم برشمرده که از انعطاف بالایی برخوردار است و همین انعطاف بالا سبب مقاومت در برابر شدیدترین سوانح و طوفان ها است.

چنانچه ساختارهای روانی از پایه و اساس قوی باشند، فشارهایی که بر انسان وارد می شود مانند فشار روی ساختمانها جزئی خواهد بود.این قدرت در واقع برای آدمی همان خود پنداری قوی است که مستقیناً با شکیبایی فشار در وجود خود ارتباط دارد.

برای ایستادگی در برابر  فشارها و اضطراب ها و سازگاری نیاز است. اشخاص انعطاف ناپذیر قادر ننیستند رفتار خود را در برابر فشارها و اضطراب ها متعادل سازند. مثلاً بوته ضعیفی که ریشه عمیقی در خاک دارد در مقابل طوفان های شدید و سهمگین نه میشکند و نه خود را در دامن باد قرار می دهد .اما یک درخت خشک بلند در این طوفان ممکن است بشکند. به هر روی بوته ای که از خود نرمش نشان میدهد در برابر باد خم می شود و در این حالت کمتر کسی می تواند شکل واقعی بوته را تشخیص دهد.

فشارهای-روانی
فشارهای-روانی

در زیر به مهمترین واکنش به فشارهای روانی به استرس و اضطراب را معرفی می کنیم

تغییرات بدنی در پاسخ به اضطراب

هر گونه تغییر در رفتار متضمن الگوی تغییرات فیزیولوژیکی است.یک تئوری می گوید بدن هنگام پاسخ به فشار و اضطراب دستخوش سه مرحله تغییر فیزیولوژکی می شود .ابتدا با ظهور اضطراب ، واکنش بیدار باش رخ می دهد در این زمان بدن خودش را به سرعت برای سازگاری با اضطراب آماده می سازد.مرحله دوم : مقاومت: مقاومت است که فرد همواره سعی می کند تا بتواند با مسأله سازگاری یابد

مرحله سوم؛ تخیل : تخیل است یعنی اینکه منابع انرژی بدن صرف ستیز و مبارزه با اضطراب می گردد.این الگوی پاسخ به علائم سازگاری عمومی معروف است که عملکرد فیزیولوژیکی بدن را توصیف می کند و در نتیجه آن رفتار انسانی قابل مشاهده است.

مسایل روان – تنی

چنانچه اضطراب سرچشمه تنش باشد و برای مدت طولانی ادامه یابد در نتیجه تغییرات بدنی نیز ادامه می یابد. تغییرات روان-تنی که اساساً فرد را در برابر اضطراب محافظت می کند اگر برای مدتی مداومت داشته باشد متاسفانه به اختلالات بدنی چون ؛ زخم معده ، تنگی نفس، مشکلات پوستی منجر می گردد.

انعطاف ناپذیری ، پرخاشگری ، گوشه گیری و نابسامانی

اضطزاب و استرس تنها موجب تغییرات بیو شیمیای در بدن نمی شوند بلکه در رفتار نیز تغییراتی ایجاد می کنند.برخی از الگوهای مشخص رفتار ناشی از اضطراب ؛ شامل انعطاف ناپذیری ، پرخاشگری ، گوشه گیری و نابسامانی می باشد .

1-انعطاف پذیری :

انسان مانند پل ها و بوته ها ف در مقابل فشار روحی و اضطراب تا اندازه ای به نرمش یا نعطاف پذیری نیاز دارد.آدمی باید آنقدر توانایی داشته باشد تا بتواند در مقاطع گوناگون رفتارها و باورهای خویش را ارزیابی مجدد کند.افرادی وجود دارند که در هنگام بروز اضطراب و فشار روانی ، سرسختی و رفتار خشک از خود نشان می دهند. آنها در اوضاعی که به اضطراب منجر می شود ، به جای اینکه امکانات و ره حل های جدیدی را مورد بررسی قرار دهند ، از رفتارهای قبلی خود دست بر نمیدارند.اشخاص انعطاف ناپذیر و خشک به ساده اندیشی و حل آسان مسائل فکر می کنند.

2- پرخاشگری :

اضطراب بویژه یاس و ناکامی ، بازتاب و توصیف خشم و تجاوزگری و پرخاشگری است.شما ممکن است پرخاشگری را متوجه ناکامی یا متوجه منبع دیگری یا متوجه شخص خودتان نمایید.

3-گوشه گیری:

گوشه گیری بعنوان پاسخ به استرس و اضطراب می تواند فیزیکی یا غیر فیزیکی و یا احتمالاً هر دو باشد. یکی از عوامل گرایش به مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر همین واکنش در برابر فشار های روانی به شکل گوشه گیری است.

مصرف الکل و دارو به منظور فرار از تشویش ها محیط خارج را هیچ تغییر نمی دهد بلکه تنها چهره محیط را به طور موقت دگرگون می سازد.بعد از خاموشی اثرات الکل ودارو افسردگی دوباره ظاهر می شود و مسائل و مشکلات از نو باز می گردند. انسان برای فرار و عقب نشینی از حالت گوشه گیری ، به مصرف مجدد آنها دست می زند، اینجاست که بعضی افراد پیوسته به مصرف الکل و دارو پناه می آورند.

4- نابسامانی:

نابسامانی و بی نظمی رفتار یکی دیگر از انواع  واکنش به فشارهای روانی است که فرد را سر در گم و متحیر می گرداند.چنین فردی دچار تردید می شود و از تصمیمی به تصمیم دیگر روی می آورد .

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقرراتجمهوري اسلامي ايران است
دکمه بازگشت به بالا