کد خبر:9414
پ

آشنایی با ساختار و عملکرد روده | روده کوچک و روده بزرگ چه کاری در بدن می کنند

روده ها لوله ای طولانی و مداوم هستند که از معده تا مقعد جریان دارند. بیشتر جذب مواد مغذی و آب در روده اتفاق می افتد. روده ها شامل روده کوچک و روده بزرگ است. روده کوچک (روده کوچک) حدود ۲۰ پا طول و قطر حدود یک اینچ دارد. وظیفه آن جذب بیشتر مواد مغذی […]

روده ها لوله ای طولانی و مداوم هستند که از معده تا مقعد جریان دارند. بیشتر جذب مواد مغذی و آب در روده اتفاق می افتد. روده ها شامل روده کوچک و روده بزرگ است.

روده کوچک (روده کوچک) حدود ۲۰ پا طول و قطر حدود یک اینچ دارد. وظیفه آن جذب بیشتر مواد مغذی از آنچه می خوریم و می نوشیم است. بافت مخملی روده کوچک را که به اثنی عشر ، ژژنوم و ایلئوم تقسیم می شود ، ردیف می کند.

روده بزرگ حدود ۵ فوت طول و حدود ۳ اینچ قطر دارد. روده بزرگ آب را از ضایعات جذب می کند و باعث ایجاد مدفوع می شود. با ورود مدفوع به راست روده ، اعصاب در آنجا باعث ایجاد ترشح می شوند.

آشنایی-با-ساختار-و-عملکرد-روده

 

ساختار و عملکرد روده کوچک

 • روده کوچک از اثنی عشر ، ژژنوم و ایلئوم تشکیل شده است.
 • به همراه مری ، روده بزرگ و معده ، دستگاه گوارش را تشکیل می دهد.
 • در انسانهای زنده ، روده کوچک به تنهایی حدود ۶ تا ۷ متر طول دارد. پس از مرگ ، این طول می تواند تا نصف افزایش یابد.

روده-کوچک

 

 • دیواره های داخلی روده کوچک از بافت انگشتی مانند ویلی پوشیده شده است. هر یک از این ویلاها در سازه هایی حتی کوچکتر مانند انگشت به نام میکروویللی پوشیده شده اند. این ویلی ها و میکروویلی ها سطح موجود برای جذب مواد مغذی را افزایش می دهند.
 • غذای در روده کوچک که قبلاً توسط جویدن و آنزیم های معده شکسته شده است ، توسط آنزیم های اضافی تخریب می شود. برخی از این مواد شیمیایی در لومن (ناحیه توخالی در وسط روده) ترشح می شوند ، اما برخی دیگر از اعضای دیگر مانند لوزالمعده و کبد به روده منتقل می شوند. جایی که جذب صورت می گیرد به نوع ماده مغذی یا ویتامین جذب شده بستگی دارد.
 • هنگامی که کاملاً به یک سطح شیمیایی کاهش یابد ، مولکول هایی که قرار است جذب شوند از دیواره های روده وارد جریان خون می شوند.
 • پریستالزیس ، انقباض دیواره های عضله ، نیرویی است که ماده را از طریق روده کوچک بیرون می آورد. این روند آهسته است و به مواد غذایی اجازه می دهد تا با آب گوارشی مخلوط شوند.

 

 

ساختار و عملکرد روده بزرگ

 • روده بزرگ بخشی از روده است که قسمت آخر دستگاه گوارش است.
 • وظیفه آن جذب مجدد مایعات و پردازش مواد زاید از بدن و آماده سازی برای از بین بردن آن است.
 • روده بزرگ از چهار قسمت تشکیل شده است: روده نزولی ، کولون صعودی ، کولون عرضی و روده بزرگ سیگموئید.

ساختار-روده-بزرگ

 • در حالی که روده کوچک نقش مهمی در جذب مواد مغذی از مواد غذایی دارد ، روده بزرگ نقش بسیار کمتری دارد. این عضو بدن زباله ها را جمع می کند ، آب را بازیابی می کند ، تعادل آب را حفظ می کند ، ویتامین های خاصی را جذب می کند (مانند ویتامین K) و تخمیر با کمک فلور (عمدتا باکتریایی) را فراهم می کند.
 • روده بزرگ نزولی در سمت چپ روده بزرگ قرار دارد و از خم زیر طحال تا روده بزرگ سیگموئید امتداد دارد. روده بزرگ نزولی مواد غذایی را برای تخلیه داخل روده بزرگ ذخیره می کند. روده بزرگ توسط پریتونوم ، یک لایه نازک از بافت که از اندامهای شکمی پشتیبانی می کند ، نگه داشته می شود. رگ های خونی ، عروق لنفاوی و اعصاب همه از طریق صفاقی عبور می کنند تا به اندام های مختلفی برسند.

 

 

شایع ترین بیماری های روده

بیماری های روده مواردی است که هر بخش از روده (روده کوچک یا بزرگ) را تحت تأثیر قرار می دهد ، از اثنی عشر تا روده بزرگ. این اصطلاح شرایط حاد یا مزمن را در بر می گیرد و طیف گسترده ای از بیماری ها از جمله یبوست ، دیورتیکولر و سندرم روده تحریک پذیر را در بر می گیرد.

علاوه بر بیماریهای شایع روده ، این عضو حساس بدن از بیماری های دیگری نیز ممکن است رنج ببرد که به اختصار در لیست زیر می توانید انها را مشاهده بفرمایید:


آنفولانزای معده (انتریتیت):

التهاب روده کوچک. عفونت ها (از طریق ویروس ها ، باکتری ها یا انگل ها) عامل اصلی آن است.


سرطان روده کوچک:

به ندرت سرطان ممکن است روده کوچک را تحت تأثیر قرار دهد. انواع مختلفی از سرطان روده کوچک وجود دارد که سالانه در حدود ۱۱۰۰ مرگ و میر انجام می شود.


بیماری سلیاک:

یک “آلرژی” به گلوتن (پروتئین در بیشتر نان ها) باعث می شود روده کوچک به درستی مواد مغذی را جذب نکند. درد شکم و کاهش وزن علائم معمول است.


تومور کارسینوئید:

رشد خوش خیم یا بدخیم در روده کوچک است. اسهال و شستشوی پوست شایعترین علائم است.


انسداد روده:

قسمتی از روده کوچک یا بزرگ ممکن است مسدود یا پیچ خورده شود یا فقط کار را متوقف کنید. التهاب شکم ، درد ، یبوست و استفراغ علائم است.


کولیت:

کولیت یا التهاب روده بزرگ. بیماری التهابی روده یا عفونت ها شایع ترین دلایل آن هستند.


دیورتیکولوز:

مناطق ضعیف کوچک در دیواره عضلانی روده بزرگ اجازه می دهد که روده بزرگ از بیرون روده ، و کیسه های ریز به نام diverticuli تشکیل دهد. دیورتیکول ها معمولاً هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند ، اما می توانند خونریزی کرده یا ملتهب شوند.


دیورتیکولیت:

هنگامی که دیورتیکول التهاب یا عفونت می شود ، دیورتیکولیت بروز می کند. درد شکم و یبوست علائم شایع است.


خونریزی روده بزرگ (خونریزی):

مشکلات متعدد احتمالی روده بزرگ می تواند باعث خونریزی شود. خونریزی سریع در مدفوع قابل مشاهده است ، اما خونریزی بسیار کند ممکن است قابل مشاهده نباشد.


بیماری التهابی روده:

نام بیماری Crohn یا کولیت اولسراتیو است. هر دو بیماری می تواند باعث التهاب روده بزرگ (کولیت) شود.


بیماری کرون:

یک بیماری التهابی است که معمولاً بر روده تأثیر می گذارد. درد شکم و اسهال (که ممکن است خون باشد) علائم آن است.


کولیت اولسراتیو:

یک بیماری التهابی است که معمولاً بر روده بزرگ و روده اثر می گذارد. مانند بیماری کرون ، اسهال خونی یک علامت شایع کولیت اولسراتیو است.


اسهال:

مدفوعهایی که مکرر ، شُل یا آبکی هستند معمولاً اسهال نامیده می شوند. بیشتر اسهال ها به دلیل عفونت های محدود و خفیف روده بزرگ یا روده کوچک است.


سالمونلوز:

باکتریهای سالمونلا می توانند مواد غذایی را آلوده کرده و روده را آلوده کنند. سالمونلا باعث اسهال و گرفتگی معده می شود که معمولاً بدون درمان برطرف می شود.


 

شیگلوزیس

باکتری های شیگلا می توانند مواد غذایی را آلوده کرده و روده را آلوده کنند. علائم آن شامل تب ، گرفتگی معده و اسهال است که ممکن است خون باشد.


اسهال مسافرتی:

بسیاری از باکتری های مختلف معمولاً در کشورهای در حال توسعه آلوده کننده آب یا مواد غذایی هستند. مدفوع شل ، گاهی همراه با حالت تهوع و تب ، علائمی است.


پولیپ های روده بزرگ:

پولیپ ها رشد غده ای داخل روده بزرگ هستند. سرطان روده بزرگ اغلب پس از سالها در این تومورها ایجاد می شود.


سرطان روده بزرگ:

سرطان روده بزرگ سالانه افراد زیادی را مبتلا می کند. بیشتر سرطان روده بزرگ از طریق غربالگری منظم قابل پیشگیری است.


سرطان رکتوم:

سرطان روده بزرگ و روده در پیش آگهی و درمان مشابه است. پزشکان اغلب آنها را به عنوان سرطان روده بزرگ در نظر می گیرند.


یبوست:

هنگامی که حرکات روده نادر یا مشکل است.


سندرم روده تحریک پذیر (IBS):

سندرم روده تحریک پذیر ، که به عنوان IBS نیز شناخته می شود ، نوعی اختلال روده است و باعث درد یا ناراحتی شکم ، تحریک شکم یا نفخ و اسهال یا یبوست می شود.


پرولاپس رکتال:

بخشی یا تمام دیواره روده می تواند از حالت خارج شود ، گاهی اوقات هنگام کرنش در حین حرکت روده از مقعد بیرون می آید.


تصور بینابینی:

روده کوچک که بیشتر در کودکان اتفاق می افتد می تواند مانند یک تلسکوپ به درون خود فرو رود. اگر درمان نشود ، می تواند تهدید کننده زندگی شود.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری