کد خبر:17664
پ

علائم سرطان روده بزرگ که باید بدانید

سرطان روده بزرگ سومین عامل مرگ و میر در دنیاست و به همین دلیل بسیار مهم است که تمام جوانب این بیماری خطرناک را بشناسیم و هنگامیکه بیشترین شانس درمان را داریم برای معالجه آن اقدام کنیم.جدی ترین علائم و نشانه های سرطان روده بزرگ شامل گرفتگی و درد شکم ، وجود خون قرمز تیره یا […]

سرطان روده بزرگ سومین عامل مرگ و میر در دنیاست و به همین دلیل بسیار مهم است که تمام جوانب این بیماری خطرناک را بشناسیم و هنگامیکه بیشترین شانس درمان را داریم برای معالجه آن اقدام کنیم.جدی ترین علائم و نشانه های سرطان روده بزرگ شامل گرفتگی و درد شکم ، وجود خون قرمز تیره یا روشن در مدفوع شما یا تغییر در دفعات مدفوع شما مانند اسهال مداوم یا یبوست است. علائم کلی دیگر بدن مانند کاهش وزن غیر عمدی ، کاهش اشتها یا خستگی غیرمعمول نیز ممکن است در سرطان روده بزرگ رخ دهد. کم خونی و زردی کمبود آهن که عوارض سرطان روده بزرگ است نیز ممکن است ایجاد شود.

 

تحقیقات نشان داده است که بین بروز علائم سرطان روده بزرگ و زمان تشخیص آن ، تأخیر قابل توجهی وجود دارد.این زمان تاخیر ، که به طور متوسط در حدود پنج ماه است ، می تواند منجر به گسترش بیشتر سرطان روده بزرگ و کاهش احتمال درمان شود. هرچند ممکن است اکثر مبتلایان به این علائم مبتلا به سرطان روده بزرگ نباشند، اما هرگز فرض نمی شود که چنین باشد و باید هر علائمی را جدی گرفت و پروسه تشخیص را هر چه سریعتر آغاز کرد.

سرطان روده بزرگ

 

آناتومی روده

برای درک اینکه علائم سرطان روده بزرگ چه احساسی را در چه نواحی از بدنمان ایجاد می کند بهتر است بصورت مختصر با آناتومی روده بزرگ آشنا شویم.برای آشنایی بیشتر مقاله ” آشنایی با ساختار و عملکرد روده | روده کوچک و روده بزرگ چه کاری در بدن می کنند ” را مورد مطالعه قرار دهید.

روده بزرگ بیشتر بخش روده انسان را تشکیل می دهد ، که تقریباً شش فوت طول دارد ، شش اینچ آخر یا بیشتر از آن از رکتوم و کانال مقعد تشکیل شده است. بسیاری از افراد روده کوچک را “در بالا” و روده بزرگ به عنوان پایین بودن فکر می کنند ، اما در واقع همپوشانی وجود دارد ، و بخش اعظم روده بزرگ در بالای روده کوچک قرار دارد و بصورت حصاری دورتادور روده کوچک را در بر می گیرد.وظیفه روده بزرگ جذب مجدد مایعات و پردازش مواد زاید از بدن و آماده سازی برای از بین بردن آن است.روده بزرگ از چهار قسمت تشکیل شده است: روده نزولی ، کولون صعودی ، کولون عرضی و روده بزرگ سیگموئید.

 

آشنایی-با-ساختار-و-عملکرد-روده

 

علائم سرطان روده بزرگ

در مراحل اولیه سرطان روده بزرگ ، افراد اغلب علائمی ندارند. به همین دلیل است که غربالگری منظم که از ۴۵ سالگی شروع می شود (و زودتر برای افرادی که دارای فاکتورهای خطر هستند) یک سرمایه گذاری مهم در سلامتی شما است.

لازم به ذکر است که علائم ذکر شده در زیر به هیچ وجه نشانه قطعی سرطان روده بزرگ بیستند و در حقیقت ، آنها می توانند مشکل دیگری در روده ها مانند عفونت (به عنوان مثال دیورتیکولیت حاد) ، بواسیر یا التهاب (به عنوان مثال بیماری کرون) را نشان دهند. به همین دلیل ارزیابی توسط پزشک بسیار مهم است.

علائم سرطان روده بزرگ در دو نوع کلی وجود دارد ، علائم موضعی (بر اساس جایی که در روده بزرگ تومور قرار دارد) و علائم سیستمیک یا کل بدن.

 

نشانه هایی که از از سرطان روده روایت می کنند

تغییر در دفعات مدفوع:

تغییر مداوم (بیش از چند روز) در دفعات مدفوع یکی از علائم احتمالی سرطان روده بزرگ است. به عنوان مثال ، اگر طبیعی است که فرد سه حرکت روده در روز داشته باشد و او تنها یکبار در روز و یا حتی کمتر اجابت مزاج نماید ، این ممکن است نشانگر یبوست باشد. از طرف دیگر ، الگوی معمولی روده شخص دیگر ممکن است این باشد که هر روز حرکت روده ای داشته باشد. در این حالت ، داشتن یک حرکت روده در روز ممکن است غیرمعمول باشد و ممکن است باعث تغییر در عادات معمولی روده شود.

 

تغییر در شکل مدفوع نشانه چیست

مدفوع نازک یا باریک ، که اغلب به عنوان روبان یا مداد توصیف می شود ، ممکن است نشانه سرطان روده بزرگ باشد. در فرد سالم ، مدفوع نازک ممکن است در اثر تنگ شدن روده بزرگ ایجاد شود ، که به دلیل سرطان روده بزرگ نیز انسداد روده بزرگ نامیده می شود. به روده بزرگ خود به عنوان یک لوله توخالی نگاه کنید ، مانند یک نی آشامیدنی: اگر توموری در داخل روده بزرگ در حال رشد است ، می تواند مانع از جریان مدفوع از طریق آن شود ، دقیقاً مانند نخود درون یک نی آشامیدنی جریان را مسدود یا کند می کند.

 

انواع-مدفوع-به-لحاظ-شکل-و-رنگ

 

تغییر در رنگ مدفوع

خونریزی در روده بزرگ به دلیل سرطان روده بزرگ ممکن است منجر به قرمز روشن یا قرمز تیره در مدفوع شود. به طور خاص ، اگر خونریزی در روده صعودی (سمت راست) باشد ، مدفوع ممکن است بیشتر از رنگ مارون یا بنفش باشد زیرا خونریزی دورتر از راست روده رخ می دهد. اگر تومور در روده بزرگ نزولی (سمت چپ) باشد ، خونریزی منجر به مدفوع قرمز روشن می شود (عبور خون تازه و قرمز به آن هماتوشی گفته می شود).

 

احساساجابت مزاج پیوسته

این احساس مداوم که شما نیاز به اجابت مزاج  دارید ، حتی اگر فقط یک مورد (به نام tenesmus) داشته باشید و در عمل نتوانید اجابت مزاج انجام دهید ممکن است نشانه ای از سرطان روده بزرگ باشد.

 

 

یبوستو اسهال همزمان نشانه چیست

برای سرطان روده بزرگ غیر معمول نیست که منجر به علائم اسهال و یبوست توامان شود. این ممکن است در صورت وجود انسداد جزئی در روده به دلیل تومور رخ دهد. یبوست ممکن است به دلیل مشکل در مدفوع در عبور از انسداد رخ دهد ، و پس از آن اسهال هنگام عبور از محتویات ایجاد شود.

 

ناراحتی و درد شکمی

درد شکم یا گرفتگی ممکن است به دلایل مختلف در افرادی که مبتلا به سرطان روده بزرگ هستند رخ دهد. بیشتر اوقات ، دردهای شکمی یا گرفتگی با سرطان در سمت چپ روده بزرگ شما همراه است. گرفتگی همچنین ممکن است با سرطان پیشرفته روده بزرگ همراه باشد: با رشد تومور از طریق روده بزرگ یا خونریزی ، ممکن است باعث تحریک پوشش شکم شود.

 

 

گاز و نفخ

در حالی که عبور گاز تا ۲۳ بار در روز طبیعی است ، گاز بیش از حد و نفخ می تواند نشانه سرطان روده بزرگ باشد. با این حال ، محرک های رژیم غذایی (به عنوان مثال ، نوشیدنی های گازدار ، لبنیات و غذاهای پر فیبر) و اختلالات گوارشی (به عنوان مثال بیماری التهابی روده) نیز مقران این وضعیت روده می توانند باشند.

علل-نفخ-شکم

 

اگر گاز و نفخ ناشی از سرطان روده بزرگ باشد ، تمایل به علائم دیررس ناشی از انسداد تومور در روده بزرگ دارند. نفخ نیز ممکن است در نتیجه شیوع سرطان به غدد لنفاوی مجاور رخ دهد.

 

حالت تهوع و یا استفراغ

حالت تهوع و استفراغ ممکن است در هر مرحله از سرطان روده بزرگ رخ دهد اما در بیماری پیشرفته شایع تر است. یادآوری این نکته حائز اهمیت است که بروز تهوع و استفراغ به تنهایی ، بدون سایر علائم سرطان روده بزرگ ، بعید به نظر می رسد نشانه ای از سرطان باشد. دلایل زیادی برای ایجاد حالت تهوع و استفراغ وجود دارد.اگر حالت تهوع و استفراغ با علائم نگران کننده دیگری مانند یبوست ، گرفتگی شکم و یا فشار شکم همراه باشد ، سرطان روده بزرگ می تواند یک دلیل برای این وضعیت باشد باشد.

حالت-تهوع-و-استفراق-آزار-دهنده

علائم سیستمیک سرطان روده بزرگ

علائم سرطان کولون روده سیستمیک مواردی است که بر کل بدن شما تأثیر می گذارد و شامل موارد زیر است:

کاهش وزن غیر عمدی:

اگر بدون تلاش وزن خود را از دست میدهید ، ممکن است در ابتدا خوشحال شوید. اما کاهش وزن غیر عمد علامت مهمی است که نباید از آن غافل شد. سرطان روده بزرگ تنها یکی از چندین بیماری جدی است که ممکن است در ابتدا خود را با کاهش وزن غیر منتظره اعلام کند.

کاهش وزن غیر عمدی با از دست دادن ۵ درصد یا بیشتر از وزن بدن در طی یک دوره شش تا ۱۲ ماهه توصیف می شود. به عنوان مثال ، اگر یک زن ۷۰ کیلویی بیش از ۳٫۵ کیلو گرم در سال بدون هیچ دلیل مشخص از دست داد ، او باید با پزشک خود تماس بگیرد.

وزن-کم-بدن-و-لاغری-مفرط

 

دلیل کاهش وزن هنگام ابتلا به سرطان

اساس کاهش وزن غیر عمدی با سرطان این است که تومورها از خون و مواد مغذی بدن برای رشد و نمو استفاده می کنند. علاوه بر این ، برخی از تومورها مواد شیمیایی را افزایش می دهند که سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد ، که می تواند منجر به کاهش وزن غیر قابل توضیح شود.

 

از دست دادن اشتها

از دست دادن غیرمعمول اشتها نشانه دیگری برای داشتن سرطان خون است. در حالی که از دست دادن اشتها بیشتر در مورد سرطانهای پیشرفته اتفاق می افتد ، در برخی از افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ زودرس مشاهده شده است.

 

خستگی غیر قابل توضیح

خستگی شدید یک علامت غیر خاص است ، اما در افراد مبتلا به سرطان پیشرفته بسیار رایج است. خستگی سرطان با خستگی “عادی” تفاوت دارد زیرا معمولاً با استراحت تسکین نمی یابد و با یک فنجان قهوه خنثی نمی شود.

بدخلقی-و-خستگی-ناشی-از-کمبود-ویتامین-سی

علائم نادرسرطان خون

اگر سرطان روده بزرگ تا مراحل پیشرفته آن تشخیص داده نشود ، ممکن است باعث یک یا چند مورد از این علائم شود

  • تب: اگر تومور در روده بزرگ از روده جدا شود ، ممکن است آبسه ای که باعث تب می شود ، رخ دهد.
  • حباب های هوا در ادرار: حباب های هوا در ادرار شما (به نام پنوموراتیا) ممکن است در صورت حمله تومور در روده بزرگ به مثانه رخ دهد.
  • مشکلات تنفس: اگر سرطان روده بزرگ به ریه ها سرایت کرده باشد ، ممکن است تنگی نفس ، سرفه و یا درد قفسه سینه ایجاد شود.
  • سردرد و مشکلات عصبی: اگر سرطان روده بزرگ به مغز یا نخاع گسترش یابد ، ممکن است سردرد ، تغییر بینایی ، سردرگمی و / یا تشنج ایجاد شود.
  • درد استخوان: شکستگی ، درد استخوان و سطح بالای کلسیم (که در آزمایش خون مشاهده می شود) ممکن است در صورت گسترش سرطان به استخوان ها رخ دهد.

 

 

عوارض سرطان روده بزرگ

چند عارضه وجود دارد که ممکن است در نتیجه سرطان روده بزرگ ایجاد شود.

  • کم خونی فقر آهن: به دلیل خونریزی میکروسکوپی از تومور ، کم خونی فقر آهن ممکن است به عنوان اولین نشانه سرطان روده بزرگ رخ دهد.کم خونی با آزمایش خون به نام شمارش کامل خون (CBC) تشخیص داده می شود و ممکن است باعث علائم خستگی غیرمعمول ، سرگیجه ، تپش قلب و تنگی نفس شود.
  • انسداد روده: انسداد روده از سرطان روده بزرگ به این معنی است که تومور از نظر جسمی روده ها را مسدود می کند. بسته به شدت انسداد ، مواد جامد ، مایعات و حتی گاز ممکن است در عبور از روده بزرگ ناتوان شوند. این می تواند منجر به گرفتگی دردناک معده ، نفخ و یبوست و گاهی حالت تهوع و یا استفراغ شود.در حالی که ممکن است یک لوله نازوگاستریک به طور موقت برای کاهش تورم و از بین بردن مایعات و گاز از انسداد روده قرار گیرد ، جراحی برای از بین بردن تومور انسداد یا قرار دادن استنت (برای باز کردن ناحیه مسدود شده) اغلب لازم است.
  • زردی: یکی دیگر از عوارض احتمالی سرطان روده بزرگ زردی است ، شرایطی که پوست و سفیدی چشم ها ظاهری زرد رنگ دارند. زردی ممکن است هنگام گسترش سرطان روده بزرگ به کبد ، یک محل مشترک متاستاز رخ دهد. همچنین ممکن است به دلیل فشار ناشی از سرطان روده بزرگ بر ساختارهای مهم مرتبط با کبد ایجاد شود.

 

در پایان اگر چنانچه به هر یک از علائمی که در این پست توضیح داده شد مشکوک بودید هر چه سریعتر به یک پزشک فوق تخصص گوارش رجوع کنید.

کلیدواژه : روده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید