آیا تاسیس مغازه مرغ فروشی سودآور است؟ + ترفندهای مرغ فروشی

×

فصل سرمایه گذاری فرا رسیده…

اقدام کنید

شغل مرغ فروشی از جمله مشاغلی است که افراد زیادی در آن مشغول به کار هستند و روزانه افراد زیادی متقاضی راه اندازی شغل مرغ فروشی می شوند.شاید استدلالشان این باشد که مرغ یک محصول ر مصرف است و تقاضای زیادی را می توانند جذب کنند اما همه ماجرا از این قرار نیست.در ادامه با ما همراه باشید تا با شغل مرغ فروشی بیشتر آشنا شویم و همه چیز را در مورد آن بدانیم.

 

شغل مرغ فروشی چیست؟

شغل مرغ فروشی به تامین مایحتاج مردم از مراکز پرورش مرغ خوراکی و یا کشتارگاههای مجاز و ارائه آن در مغازه مرغ فروشی به مشتریان خود ، هزینه مرغ به علاوه مبلغی بعنوان سود دریافت می کند که به عبارتی همان درآمد وی از شغل مرغ فروشی است.

شغل-مرغ-فروشی

بازار هدف شغل مرغ فروشی

 • مشتریان معمولی و خانوارهایی که برای بخشی از سبد غذایی خود به مرغ گرم نیاز دارند.
 • غذا خوری ها و مراکز تهیه غذای آماده
 • رستوران ها و هتل ها
 • مراکز دولتی و خصوصی و ….

 

محصولات شغل مرغ فروشی

شغل مرغ فروشی تنها بر فروش مرغ گرم کشتار روز تکیه دارد و از این جهت که تک محصولی است ، برای اغلب کسانیکه این شغل را انتخاب نموده اند چالش برانگیز است و فروش تک محصولی به تنهایی جوابگوی هزینه های جاری کسب و کار را نمی کند خصوصاً در مناطقی که مردم بیشتر بصورت محلی از مرغ زنده استفاده می کنند اوضاع بدتر نیز می شود.

شاید به همین جهت است که اکثر مرغ فروشی ها به فروش محصولات دیگری نظیر زغال ، مواد طعم دهنده مخصوص کباب ، نوشابه و … نیز می پردازند که البته در تغایر با قوانین اتحادیه مربوطه می باشد و در صورت اطلاع صنف با جریمه و حتی ممنوعیت از اشتغال مواجه می شوند.

 

 

سرمایه لازم برای مرغ فروشی

اگه مقاله معرفی شغل قصابی را مورد مطالعه قرار داده باشید متوجه شباهت زیاد این دو کسب و کار خواهید شد و تقریباً از میزان سرمایه اولیه یکسانی برخوردار هستند با این تفاوت که در شغل مرغ فروشی به تجهیزاتی نظیر قلاب نگهدارنده و چرخ گوشت و … نیازی نیست و تنها با یک یا چند دستگاه یخچال ویژه فروش مرغ و یک ترازو می توانید این شغل را راه اندازی کنید و بیشترین هزینه لازم برای راه اندازی مرغ فروشی ، هزینه های رهن و اجاره مغازه است که نقطه ثقل این کسب و کار محصوب می شود.برای پی بردن به اهمیت این موضوع کافی است بدانید که برخی مرغ فروشی هایی که در مکان یابی شغل خود درست اقدام کرده اند فروش روزانه نزدیک به یک تن را ثبت نموده اند که با یک حساب سر انگشتی و بررسی حاشیه سود مرغ فروشی که در ادامه شرح داده می شود ، میزان درآمد روزانه یک مرغ فروشی ایده آل محاسبه می شود ، در عوض فروش روزانه برخی مرغ فروشی ها کمتر از ۵۰ کیلو است با همان وقت و انرژی که یک مرغ فروشی با فروش تناژ مرغ گرم می فروشد.

در مکانیابی مشاغل به این نکته توجه داشته باشید که هزینه های اجاره مغازه های با موقعیت ایده آل و گرانقیمت را شما نمی پردازید ، بلکه این بخشی از سود روزانه شماست که این هزینه ها را می پردازد.پس در مکان یابی سخاوتمند عمل کنید.

یخچال-پروتئینی-و-قصابی


بیشتر بدانید:” معیار هایی برای مکان یابی مشاغل


برای تهیه محصولات مرغ فروشی که همون مرغ کشتار روز یا مرغ گرم هستش ، می تونید بر اساس تخمین میزان فروش روزانه خود که بستگی زیادی به مکان راه اندازی مغازه مرغ فروشی داره ، خرید روز اولتون رو انجام بدید.

 

مزایا و معایب شغل مرغ فروشی

شغل مرغ فروش از محاسن و معایبی مانند سایر مشاغل بر خورداره که به تفکیک به هر کدوم اشاره می کنیم:

 

مزایا شغل مرغ فروشی

مزایا حرفه مرغ فروشی به شرح ذیل است:

 • پایین بودن هزینه های راه اندازی و عدم نیاز به سرمایه اولیه بالا که هر کسی را قادر به راه اندازی آن می کند.
 • ارائه محصولی مصرفی و تغذیه ای که مشتریان بصورت همیشگی و زود به زود به مغازه شما بر می گردند بر خلاف مشاغلی نظیر فروش لوازم خانگی که دوره مصرف طولانی ای دارند.
 • عدم نیاز به تخصص و مهارت خاص برای این شغل.
 • رونق شغل مرغ فروشی در برخی ایام سال نظیر ایام ماه محرم ، ایام عید نوروز و … که روزانه را چندین برابر می کند.

 

معایب شغل مرغ فروشی

 • تک محصولی بودن این کسب و کار از جمله چالش های این کسب و کار است ، و از حاشیه سود پایینی نیز برخودار است و در صورتیکه نتوانید روزانه فروش بالایی داشته باشید ، چندان شغل سودرسانی نیست.با این وجود در صورتیکه در مکانیابی خوب عمل کنید و یک جای با ترافیک پای عالی اجاره کنید و فروش روزانه خود را به بالای ۳۰۰ کیلو مرغ گرم برسونید ، ورق براتون بر می گرده و نهایتاض باید بگم کم که اکثر مرغ فروش های از سطح رفاه پایینی برخوردار هستند.
 • اقدام به فروش مرغ گرم توسط سوپرمارکت های بزگ و فروشگاههایی با تخفیف های بالا که مشتریان را به خرید از این مراکز فروش ترغیب می کند.
 • دوره فروش پایین محصول: باید بگم که برای فروش هر مرغ گرم سه روز فرصت دارید و بعدش باید مرغ ها به سردخانه زیر صفر منتقل بشن.از این سه روز هم ، شانس فروش در روز دوم و سوم بسیار پایین تر میاد و اگه بخواهید مرغ گرمی که سه روز از بسته بندیش گذسته رو بفروشید باید از سودتون بگذرید(در اغلب اوقات) و گاهی هم پیش میاد که مجبور بشید مرغ های گرم نزدیک به زمان انقضای سه روز رو خودتون بردارید ، حالا اگه تعداد این مرغ ها زیاد باشه ، سه ضرب باید سینه بزنید ( شوخی کردم …)

 

 

راهکارهای کسب سود بیشتر از مرغ فروشی

 • اولین کاری که برای ارتقای میزان سود روزانه و ماهانتون از شغل مرغ فروشی باید انجام بدید اینه که اونو از حالت تک محصولی بودن دربیارید مثلاً در کنار فروش مرغ ، محصولاتی نظیر طعم دهنده های مرغ برای سوپ مرغ ، خوراک مرغ ، جوجه کباب و … استفاده کنید.دقت داشته باشید که صدرصد حاشیه سود این محصولات جانبی بیشتر از فروش مرغ هستش.
 • محصول خوب به مشتری ارائه کنید و از دادن مرغ های تولید شده در پرورش گاههای معتبر مرغ استفاده کنید و نگاه دراز مدت به این حرفه داشته باشید.
 • در کنار فروش مرغ گرم ، گوشت مرغ جوجه کباب آماده ارائه کنید که هم مشتریان مخصوص براتون میاره و هم به مرغ های ارائه شده در این روش ارزش افزوده میده.
 • در بازاریابی شغل مرغ فروشی ، فعالانه عمل کنید.رستوراندار ها ، هتل دارها و کبابی ها می تونند مشتریان بالقوه شما باشند.

 


[irp posts=”10366″ name=”اصول راه اندازی کسب و کار | شروع اصولی = بازخورد فوق العاده”]

سود مرغ فروشی چقدره؟

سود ماهیانه مرغ فروشی چقدر است؟

با توجه به هزینه های بالای پرورش مرغ های خوراکی و تبدیل شدن این محصول به یک کالای استراتژیک که حساسیت بیشتر مردم و دولت را بدنبال داشته ، حاشیه سود مرغ فروشی مانند سایر مشاغل چندان بالا نیست و به ازای فروش هر کیلو مرغ گرم حدود ۸ درصد سود به مرغ فروش تعلق می گیرد.با این وجود با توجه به قیمت هر کیلو مرغ عرضه شده در مرغ فروشی حد در ابتدای سال ۹۹ حدود ۱۲ الی ۱۴ هزار توامان عرضه می شد( به دلیل نواسانات بازار) یک مرغ فروش بابت فروش هر کیلو مرغ گرم حدود ۱۵۰۰ توامان سود کسب می کند که با کم کردن هزینه های رهن و اجاره و هزینه های انرژی و در صورت نیاز هزینه های نیروی انسانی ، تنها در فروش روزانه بالاست که این کسب و کار سود آور می شود و می توان روی سود آن حساب باز کرد.در ادامه سود روزانه و ماهیانه مرغ فروش را بر اساس حجم فروش روزانه را ارائه می کنیم:

 • فروش روزانه ۶۰ کیلیو گرم مرغ گرم : سود روزانه حدود ۷۲۰۰۰ هزارتومان – سود ماهانه ۲,۱۶۰,۰۰۰ تومان بدون کسر هزینه ها
 • فروش روزانه ۱۰۰ کیلیو گرم مرغ گرم: سود روزانه حدود ۱۲۰,۰۰۰ هزارتومان – سود ماهانه ۳,۶۰۰,۰۰۰ تومان بدون کسر هزینه ها
 • فروش روزانه ۲۰۰ کیلیو گرم مرغ گرم: سود روزانه حدود ۲۴۰,۰۰۰ هزارتومان – سود ماهانه ۷,۲۰۰,۰۰۰‬ تومان بدون کسر هزینه ها
 • فروش روزانه ۵۰۰ کیلیو گرم مرغ گرم: سود روزانه حدود ۶۰۰,۰۰۰‬ هزارتومان – سود ماهانه ۱۸,۰۰۰,۰۰۰‬ تومان بدون کسر هزینه ها
 • فروش روزانه ۱۰۰۰ کیلیو گرم مرغ گرم :سود روزانه حدود ۱,۲۰۰,۰۰۰ هزارتومان – سود ماهانه ۳۶,۰۰۰,۰۰۰‬ تومان بدون کسر هزینه ها

سود حاصل از فروش هر کیلو مرغ ۱۲۰۰ در نظر گرفته شده است که حداقل سود حاصل از فروش هر کیلو مرغ گرم است.

 

چند نکته که باید بدانید:

 • لازم است بدانید اکثر مرغ فروشی ها فروش روزانه ای در محدوده ۶۰ الی ۱۰۰ کیلوگرم را دارند و به همین دلیل از این کسب و کار رضایت چندانی ندارند.
 • ثبت فروش بالای ۵۰۰ کیلو در روز ، مستلزم حجم سرمایه گذاری بالاتری اعم از رهن و اجاره بالاتر برای ملک با موقعیت فروش بالا و هزینه های دکوراسیون و استفاده از تجهیزات لوکس.
 • ثبت فروش بالای ۵۰۰ کیلو در روز کار ناممکنی نیست و می توان با برنامه ریزی درست به این حجم فروش دست پیدا کرد خصوصاً اگر در بازاریابی فعالانه عمل کنید و ابتکار به خرج دهید.
 • برآورد های بالا فقط در فروش یک محصول و آن هم مرغ صورت گرفته و در صورتیکه بتوانید این حرفه را از تک محصولی بودن خارج کنید ف درآمد شما می تواند چندین برابر نیز بشود.

 

رموز مرغ فروشی

نکات پایانی

با توجه به جمیع جهاتی که در معرفی شغل مرغ فروشی مورد بررسی قرار گرفت ، در صورتیکه در انتخاب مکان و موقعیت مغازه پروتئینی خود خوب عمل کنید و آن را از حالت تک محصولی بودن خارج نمایید و خدماتی نظیر پاک کردن و قطعه قطعه کردن مرغ گرم در کنار فروش مواد آمده کباب ارئه کنید ، می توانید یک شغل سود اور برای خود از این حرفه دست و پا نموده و به درآمد ماهیانه خوبی برسید.

از اینکه این مقاله را تا انتها مورد مطالعه قرار دادید بسیار متشکریم. خواهشمندیم تجربیات تلخ و شیرین خود را از این شغل از بخش دیدگاههای پایین همین مطلب با سایرین به اشتراک بزارید تا چراغ راهی مطمئن برای علاقه مندان به این حوزه شغلی باشید.

 

انتشار یافته: 17
 1. سجاد
   
   
  2022/03/16 - 10:29

  سلام یه مغازه پخش مرغ تومحله مابازشده یخچال ماشین گذاشته تومغازش آیا این کارقانونی هستش یانه؟؟

 2. رضا
   
   
  2022/02/10 - 3:00

  مرع فروشی یک کار باطل وکسب بی سودی است من یک سال مشغولم کرایه مغازه در نمیاد روزی با ۵۰کیلو فروش بی چاره شدم با رهن مغازه وخرید وسال ۱۰۰ملیون هزینه کردم الان وسایل ها فروش نمی رن وگرنه الان تعطیل می کردم در شلوع ترین جای شهر جدید سهند تبریز مغازه دارم راه حلی برام پیش نهاد بدین متشکرم

 3. عباس
   
   
  2021/12/19 - 9:24

  سلام به سردبیر محترم ممنون از مطالب جامع و خوبتون میخواستم بدونم من اجاره ى یک سال خودم رو جز سرمایه مغازه ام به حساب آوردم آیا با مداومت در کارم میتونم به موفقیت برسم

 4.  
   
  2021/07/18 - 12:45

  ممنون عالی بود

 5. عباس
   
   
  2021/06/01 - 4:00

  سلام دوست عزیز براى شروع کار نیاز به باسکول هست یا نه و براى سفارش مرغ روزانه باید سفارش بدیم یا چند روز یکبار وبا توجه به این که اول کار هست آیا روزانه سفارش مرغ چندکیلو میتوان سفارش داد

 6. ناشناس
   
   
  2021/02/27 - 4:34

  کاری پرزحمت وکم درآمد. بازاری متزلزل داره

 7. ناشناس
   
   
  2020/12/30 - 5:20

  سلام و خسته نباشید . مرغ فروشی ها علاوه بر مرغ سالم ، قطعات مرغ نظیر ران و سینه و فیله و بال و گردن و کتف و دل و جگر و سنگدان و پای مرغ و اسکلت و غیره نیز میفروشند که هرکدام قیمت متفاوتی دارند آیا سود تمامی این اقلام همان هشت درصد است ؟ آیا میتوانم تمامی این اقلام را به صورت آماده خریداری کنم و با سود بفروش برسانم و یا باید مرغ سالم بخرم و قطعه قطعه کنم و دل و جگرش را بسته بندی کنم و بفروشم ؟ با توجه به اینکه قیمت اجناس لحظه به لحظه تغییر میکنند چگونه میتوانم هر زمان که نیاز داشتم از قیمت دقیق تمامی اجناس باخبر شوم ؟ اگر بخواهم مغازه را به دو بخش مجزا تقسیم کنم ، یک بخش مرغ فروشی و بخش دیگر سوسیس و کالباس و مواد پروتئینی چه اقدامی باید انجام بدهم ؟ لطفا اگر اطلاعی دارید توضیح بدهید با تشکر

 8. ناشناس
   
   
  2020/12/30 - 4:03

  سلام و خسته نباشید . در مرغ فروشی ها قطعات مرغ مانند ران و سینه و فیله و کتف و بال و گردن و دل و جگر و سنگدان و پای مرغ و اسکلت و غیره هم فروخته میشود که هرکدام قیمتی متفاوت دارند آیا سود همه این اقلام همان هشت درصد است ؟ سوال دیگرم این است که آیا این اقلام را میتوانیم به صورت آماده خریداری کنیم و با سود بفروشیم و یا باید مرغ سالم بخریم و خودمان قطعه قطعه کنیم و دل و جگرش را بسته بندی کنیم و بفروشیم ؟ سوال دیگرم این است که با توجه به اینکه قیمت ها لحظه به لحظه تغییر میکنند چگونه میتوانم هر لحظه که نیاز داشتم از قیمت دقیق اجناس با خبر شوم ؟ سوال بعدی این است که آیا میتوانم در مغازه مرغ فروشی سوسیس و کالباس و فرآورده های پروتئینی بفروشم ، مثلا مغازه رو به دو قسمت مجزا با یک ورودی تقسیم کنم و خودم مرغ فروشی کنم و برادرم سوسیس و کالباس بفروشه ؟ ببخشید که سوالاتم زیاد شدن اما لطفا پاسخ بدهید ، با تشکر

 9.  
   
  2020/12/05 - 10:56

  سلام، تشکر از متن بسیار جامع شما
  چنتا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین.
  اول اینکه برای خروج از تک محصولی شدن میشه مجوز گرفت و بقولی تبدیل به پروتئینی شد یا مرغ فروش اجازه همچین کاری نداره؟
  و سوال دوم اینکه مراحل خرید و راهکارهای خرید مناسب از عمده فروش و یا کشتارگاه رو هم ارائه کنید.

 10.  
   
  2020/11/30 - 10:57

  باسلام خدمت دوستان همکار و اقای سردبیر…شاید این جمله برای خیلی هاتون تکراری باشه اما متاسفانه این یک سیاست نظام سرمایه داری هست که افراد جامعه از کار کردن برای خودشون خسته بشن و مجبور به کار برای سرمایه داران بزرگ باشن..این سیاست روی همه کسب وکارها و مشاغل کوچک وخانگی تاثیر خیلی زیادی داره…به طوری که در اغلب موارد منجر به دل سردی و تعطیلی اون کسب و کار میشه…خلاصه سرتونو درد نیارم…هممون سر کاریم…عزیزان ..کار باسینه سه ضرب هم درست شدنی نیست..باور بفرمایید..

 11. علی
   
   
  2020/09/29 - 3:55

  الانم که کرونا اومدع برادران دامپزشکی پاک کردن مرغ رو ممنوع کردن و تهدید به پلم مغازه میکنن.چه برسه به تهیه جوجه کباب آماده که صد در صد ممنوع هست

 12. مرغ فروشى
   
   
  2020/06/30 - 8:17

  باسلام مىخوام مغازه مرغ فروشى بزنم چطورى هست راهنماىى کنىد

  1. سر دبیر
    
    
   2020/06/30 - 9:27

   سلام دوست عزیز
   متن مقاله را بطور کامل مورد مطالعه قرار بدید و ارجاعات داخل مقاله رو نیز ببنید.بطور کامل همه جوانب شغل مرغ فروش توضیح داده شده
   موفق باشید

 13. محمد
   
   
  2020/06/22 - 11:49

  هرچی درمیاری باید بدی پول برق مغازه از اونورم مرغ منجمد تنظیم بازار میریزند تو بازار،بازار مرغ گرم کساد میکنن.مرغفروشی هیچ سودی نداره فقط وقت تلف کردنه

 14. ناشناس
   
   
  2020/05/26 - 6:56

  حداقل سرمایه لازم برای خرید تمام تجهیزات و مرغ به غیر از مغازه چقدر باید باشه

  1. سر دبیر
    
    
   2020/05/26 - 7:13

   سلام دوست عزیز
   تمامی مواردی که برای راه اندازی یک مغازه مرغ فروشی لازم هست در متن مقاله آمده است.خرید یک یا چند دستگاه یخچال برای نگهداری مرغ گرم و ترازو الکترونیکی در صورتیکه از تجهیزات دسته اول استفاده نمایید حدود ۲۰ الی ۳۰ میلیون تومان برآورد می گردد. توصیه می شود در صورتیکه در بخش هزینه های شروع با مضیقه مواجه هستید از اجناس دسته دوم استفاده نموده که از سطح قیمت پایین تری برخوردار هستند و در ادامه به تدریج نسبت به نو سازی امکانات مغازه خود اقدام نمایید.
   می توان با حدود ۱۰ الی ۱۵ میلیون تومان و خرید یخچال و ترازو کار کرده ، این شغل را با سرمایه پایین تری شروع کنید.

 15. مهران
   
   
  2020/05/17 - 4:23

  با سلام و عرض ادب،اول این رو خدمتتون عرض کنم که سود مرغ در اهواز که بنده فروشنده هستم به اجبار ۶ درصد هست که متاسفانه معضلاتی رو واسه ی مغازه دار توی این اوضاع سخت اقتصادی به وجود آورده که سازمان صنعت و معدن استان به عمد طی دوره ای در سال بعضا سود ما رو به ۴ درصد هم رسونده که مغازه دار عملا باید بره کاسه گدایی دست بگیره،اصل سود رو کشتارگاه ها میبرن و یک عده ای دیگه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقرراتجمهوري اسلامي ايران است
دکمه بازگشت به بالا