کد خبر:12956
پ

راه اندازی شغل لوازم یدکی خودرو + لیست لوازم یدکی خودرو

شغل لوازم یدکی خودرو یکی از مشاغلی است که صرفه اقتصادی بسیار مناسبی دارد و دلیل آن را در متن مقاله شرح خواهیم داد.اگر دنبال راه اندازی لوازم یدکی خودرو هستید و نمی دانید از کجا باید شروع کنید ، حتماً از این صفحه جای دیگری نروید ، زیرا هرآنچه لازم دارید را در این […]

شغل لوازم یدکی خودرو یکی از مشاغلی است که صرفه اقتصادی بسیار مناسبی دارد و دلیل آن را در متن مقاله شرح خواهیم داد.اگر دنبال راه اندازی لوازم یدکی خودرو هستید و نمی دانید از کجا باید شروع کنید ، حتماً از این صفحه جای دیگری نروید ، زیرا هرآنچه لازم دارید را در این مقاله خواهید یافت.

 

شغل فروش لوازم یدکی خودرو چیست؟

صاحبان شغل فروش لوازم یدکی خودرو با خریداری لوازم انواع خودرو های داخلی و خارجی و عرضه آن به مشتریان بازار هدف ، هزینه ای در ازای قیمت اصل جنس و مبلغی بعنوان سود خود از مشتریان دریافت می کنند.

شغل-لوازم-یدکی-خودرو

آیا شغل فروش لوازم یدکی خودرو مناسب است؟

شغل عرضه لوازم یدکی خودرو به دلایلی که در ادامه ذکر می گردد بسیار مقرون بصرفه است. کافی سرکی به وضعیت زندگی افرادی که سالها در این حوزه مشغول به فعالیت بوده اند بیندازید تا از وضعیت دارایی و سطح رفاه آنان مطلع گردید. شاید هم در میان اقوام و آشنایان خود کسی را دارید که به این حرفه مشغول بوده باشد و وضعیت اقتصادی وی گویای پررونق بودن این کسب و کار باشد.

شغل-قطعات-یدکی-خودرو

دلایل رونق فروش لوازم یدکی خودرو

 • کشور ایران در صنعت خودرو با تمامی کشورهای جهان فرق دارد و قوانین سرسختانه حاکم بر خودروسازان سایر نقاط دنیا را بر صنعت خودرو خود وضع نمی کند و این سبب شده تا گاهی خودروهایی با کارکرد چند دهه ای نیز در خیابان های ما در تردد باشند و تا سالها به جای نوسازی ، هزینه های تعویض قطعات و تعمیر را بر صاحبان خود تحمیل کرده و همین مسأله زمینه رونق فروشندگان لوازم یدکی خودرو را فراهم نموده است.
 • تبدیل شدن خودرو به یک کالای ضروری در فرهنگ ایران سبب شده تا افراد ، تحت کمترین شرایطی زیر بار از کار افتادگی خودرو خود نرفته و هر چه سریعتر در صدد مرمت و تعمیر و جایگزینی قطعات آن برآیند.
 • تنوع خودروهای موجود در بازار اعم از خودرو های داخلی و خارجی و کثرت قطعات مورد استفاده در هر یک خوردو و عدم کیفیت برخی از قطعات یدکی خودرو ، نیاز به تعمیرت خودرو را بیش از پیش نموده است.
 • شرایط تورمی کشور بر خلاف اکثر مشاغل ، یک پشتوانه و قوت قلب برای صاحبان این کسب و کار است و گاهی از محل تورم ، سود بسیار زیادی نصیب صاحبان این کسب و کار می شود.
 • هر چند شغل فروشندگی لوازم یدکی برای راه اندازی به سرمایه بسیار بالایی نیازمند است اما هزینه های جانبی نظیر دستگاهها و تجهیزات ( مانند شغل فروشگاه خوارو بار ، شغل قنادی ، شغل چاپ دیجیتال )را روی دست صاحبان خود نمی گذارد و سرمایه اولیه مستقیم صرف خرید لوازم یدکی و قطعات خودرو می شود.

[irp posts=”2551″ name=”آشنایی کامل با شغل فروش و نصب لوازم اسپرت خودرو”]


لیست لوازم یدکی خودرو

کمی بالاتر عرض نمودیم که شغل فروش لوازم یدکی و قطعات خودرو ، از تنوع و کثرت بسیار بالایی برخوردار است.کافیه بدانید هر خودرو بطور میانگین از حدود ۲۰۰۰ قطعه تشکیل شده است  و آن را در تنوع بالای خودروهای داخلی و خارجی اگر ضرب کنیم ، عدد دیوانه کننده ای بدست می آید. در زیر سعی نموده ایم لیستی از لوازم و قطعات مورد نیاز شغل قطعه فروشی خودرو را ارائه نموده ایم:

لیست-لوازم-یدکی-خودرو

سرمایه اولیه برای راه اندازی لوازم یدکی خودرو

برای راه اندازی فروشگاه لوازم یدکی خودرو علاوه بر هزینه های رهن و اجاره مغازه که بسته به مکان و موقعیت ملک از قیمت های متفاوتی برخوردار است به قفسه بندی و یک کانتر برای فروشنده نیاز دارید و به دستگاهها و تجهیزات چندانی نیاز نداشته یا بهتر است بگوییم به لوکس کاری مغازه وابسته نیست ، هر چند طراحی مغازه ای شیک و مشتری پسند در جذب مشتری بسیار کارآیی دارد.

هزینه اولیه برای لوازم یدکی

برای خرید لوازم یدکی خودرو به سرمایه ای بالا نیاز دارید که بسته به مساحت مکان راه اندازی کسب و کار متفاوت است. با توجه به افزایش قیمت سرسام آور خودرو در سال ۹۸ به سرمایه ای حداقل در حدود ۱۰۰الی ۲۰۰ میلیون تومان برای یک مغازه حدوداً  ۲۰ متری نیاز خواهید داشت.البته نوع استفاده از فضا نیز بسیار مهم است.

 

اگر سرمایه اولیه نداشته باشم چکار کنم؟

 • در این صورت می توانید تنها هزینه فروشگاه و یا مغازه را پرداخت کنید و به عنوان واسطه با نمایندگی لوازم یدکی خودرو های داخلی یا خارجی  را اخذ نموده و به صورت واسطه ای کار کنید.سود حاصل از فروش واسطه ای بر اساس توافق طرفینی محاسبه و پرداخت می شود.

 

مکان مناسب برای راه اندازی فروش لوازم یدکی خودرو

پیشتر در مقاله ای مجزا به “ معیار هایی برای مکان یابی مشاغل ” پرداختیم و توصیه می کنیم حتماً این مقاله بی نظیر را مورد مطالعه قرار دهید تا با معیارهای فوق العاده ای در انتخاب مکان مناسب کسب و کار خود آشنا شوید. با این وجود برخی مکان های مناسب برای راه اندازی یدک فروشی خودرو را به شرح ذیل توصیه می کنیم:

 • راسته و ردیف صنف قطعه فروشان ، هر چند از رقابت بسیار بالایی برخوردار است و رقیبان جدی در آنجا خواهید داشت اما بهتر است بدانید از همان روز های اولیه شروع کسب و کار خود ، مشتریان وارد مغازه شما می شوند و ترافیک پای این نواحی بسیار به فروش روزهای اولیه کار شما کمک می کند.
 • نزدیکی صنف تعمیر کاران و مکانیکی ها ، یکی از بهترین مکان های راه اندازی شغل فروش قطعات خودرو است.
 • در مکان های شلوغ و پر تردد.

مکان-یابی-مشاغل

بهترین مکان های شغل فروش لوازم یدکی خودرو

 

درآمد ماهیانه لوازم یدکی

درآمد ماهیانه لوازم یدکی بر اساس حجم فروش ماهانه ، میزان تخفیف های ارائه شده از طرف کارفرما ، و حاشیه سود محصول ارائه شده مشخص می شود.

 

حاشیه سود لوازم یدکی خودرو

 • با توجه به تحقیقات میدانی و و بررسی های به عمل آمده از صاحبان این کسب و کار و با توجه به موقعیت مکانی فعالیت شما ، بین ۱۵ الی ۳۰ درصد بطور میانگین حاشیه سود شغل لوازم یدکی خودرو برآورد می گردد که در نوع خود می تواند فوق العاده باشد.
 • البته باید توجه نمایید در تهران و مراکز استفان ها به دلیل رقابت بالا بین فروشندگان لوازم یدکی و ارائه تخفیف های مناسب ، این حاشیه سود کمتر بوده ، در عوض در شهرستانها به دلیل دوری از مراکز توزیع عمده و کمتر رقابتی بودن بازار ، این حاشیه سود می تواند بالاتر برآورد گردد هر چنید حجم فروش روزانه آنا غیر قابل قیاس است و فرصت های شغلی این کسب و کار در تهران و سایر مراکز استان بسیار مساعد تر از شهرستان های کوچک است.

 

چالش های شغل فروش لوازم یدکی خودرو

 • در صورتیکه در زمینه بازاریابی منفعلانه عمل کنید باید منتظر خواب سرمایه باشید و اجناس شما دیر به دیر نقد شود ، هر چند در شرایط تورم همین مسأله می تواند به صاحبان این کسب و کار در اثر گرانتر شدن لوازم یدکی که با قیمت قبل از تورم تهیه شده اند ، سد خوبی برساند.
 • وجود رقابت بسیار زیاد در این کسب و کار ( مانند اکثر مشاغل سنتی در ایران) این بازار را وارد رقابتی سخت نموده و گاهی ممکن است دخل و خرج صاحبان خود را با مخمصه مواجه کند. ریسک-شغل-فروش-لوازم-یدکی

  سختی های شغل فروش لوازم یدکی خودرو

 

راه کارهای توسعه و فروش بیشتر

برای آوردن رونق به کسب وکار خود باید در زمینه بازاریابی کسب و کار خود فعالانه گام بردارید.برخی از روش هایی که به فروش بیشتر شما کمک می کند:

 • سعی کنید جنس شما همیشه جور باشد و مشتریان خود را راضی نگه دارید.
 • از فروش قطعات معیوب و تقلبی ممانعت کنید و با تهیه و توزیع قطعات اورجینال مشتریان خود را به کسب و کار خود برگردانید.
 • کانال اجتماعی مناسب با کسب و کار خود را راه اندازی نمایید و اطلاعات مثبت و موثری به مخاطبانتان ارائه کنید.
 • به سراغ مکانیکی ها بروید و آنان را متقاعد کنید ، لوازم یدکی خود را از شما تهیه کنند.برای آنان پورسانت در نظر بگیرید و انان را راضی نگه دارید.سیاست کسب سود از دو قطعه به جای یک قطعه می تواند در دراز مدت فروش شما را چندین برابر کند.
 • راه اندازی کسب و کار اینترنتی نیز راهکار مناسبی برای تجربه فروش های فرامنطقه ای می تواند باشد.اطلاعات لازم در مورد فروش اینترنتی لوازم یدکی خودرو را کسب کنید.

بیشتر بدانید: ” طراحی سایت با وردپرس و بدون کدنویسی | آموزش تصویری و گام به گام


شرایط راه اندازی شغل فروش لوازم یدکی خودرو

 • هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند مغازه و یا فروشگاه فروش لوازمات یدکی را تاسیس کند.این در صورتیست که مدارک دال بر فعالیت تجاری و در عین حال اخذ مجوز کسب یا جواز کسباز طرف شما قابل ارائه باشد.
 • برای گرفتن پروانه کسب، می توانید به سازمان ثبت و صدور جواز کسب مراجعه کنید و یا از طریق سامانه آنلاین دبیر خانه هیأت عالی نظارت بر صنف های کشور  مراجعت نمائید.

 

برای گرفتن جواز کسب فروشگاه لوازم یدکی می بایست شرایطی صحت اخذ مجوز توسط شما احراز گردد که به شرح ذیل می باشد:

 • کسب جواز سلامت.
 • عدم اعتیاد به موارد مخدر.
 • تابعیت کامل جمهوری اسلامی ایران
دیدگاه کاربران ۶ دیدگاه
 • محمد ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۲۲:۴۰
  0 0

  سلام و عرض ادب، ممنون از مطلب خوبتون. یک موردی که برای من سوال هست اینه که فرض کنیم از نظر سرمایه اولیه و … مشکلی نباشه. اول اینکه جنس های اصلی و تقلبی رو چطور تشخیص بدیم و کدوم شرکت ها معتبرتر هستند و دوم چون من در شهرستان هستم نحوه انتقال کالا چطور هست آیا مثلا هر بار باید به تهران بیایم و درخواست بدیم چون ظاهرا شرکت های معتبر خرده فروشی نمیکنند و مجبوریم که از واسطه ها خرید کنیم و بحث اعتماد و نحوه انتقال پول و جنس بدون مراجعه حضوری برای بنده سوال هست.

  لطفا نظرتون رو بفرمایید متشکرم

 • رضا ۵ فروردین ۱۴۰۰ / ۰۷:۲۳
  5 2

  سلام من فکر کنم با این وضع قیمت ها باید یه پونصد ملیون سرمایه کنار گذاشت و مساله اینه که من میخوام این شغل رو بزنم با کمک برادرم میخوام ببینم ایا این شغل اگه مغازه از خودمون باشه ولی جای زیاد شلوغی نباشه برامون میگیره و من و برادرم که متاهل هستیم میتونیم از این شغل مثلا هرکدوم ماهی ۶ ملیون دربیاریم یا این غیر ممکنه؟ و مطلب دیگه اینکه الان هر شغلی که ادم بخواد بزنه میبینه دست توش زیاده و همون هایی هم که این کارو دارن توش موندن و مشتری واسه جنساشون ندارن طرف بیست سال تجربه داره تو این شغل اخر دادش هواس و نمیتونه جنساشو پول کنه یا خوبم که فروختشون میبینه کلی گرونتر باید بخره . اینم اضافه کنم من توی شهرستان دزفولم و مردمش یکم خسیسن و دکون دار هایی که از قبل این شغل رو داشتن نمیزان یکی همشغل خودشون بهشون اضافه بشه هرجور شده اگه شده جنسشو با ۵ هزارتومن سود میفروشه اما نمیزاره من مشتری جذب کنم حالا چه کنم هیچ شغلی دیگه هم مد نظرم نیست تا حالا هم شیش سال سوپر مارکت داشتیم اما سودش خیلی کمه یه خونواده رو هم سر نمیبره

 • سر دبیر ۱۱ آذر ۱۳۹۹ / ۱۸:۱۱
  8 0

  سلام احسان عزیز
  بسته به سیاست ها و حجم فعالیت و مساحت فروشگاه لوزام جانبی ، هزینه راه اندازی تعریف می شود.توصیه می شود تا تثبیت قیمت ها از سرمایه گذاری در این کسب و کار یا هر کسب و کار دیگری که وابستگی به نرخ تورم دارد اجتناب نمایید.

 • احسان ۱۱ آذر ۱۳۹۹ / ۱۷:۲۳
  9 0

  سلام خسته نباشید
  ادمین ایا با ۲۰۰میلیون راه نمیفته؟

 • سر دبیر ۲۵ آبان ۱۳۹۹ / ۲۰:۱۶
  8 0

  سلام وحید عزیز
  حدود دو برابر هزینه های درج شده در مقاله لازم هست.با این وجود توصیه میکنم تا فرو کش کردن تب بازار و تا پس از دوره ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از راه اندازی این کسب و کار خودداری کنید و صبر کنید تا قیمت ها به ثبات برسند.

 • وحید ۲۵ آبان ۱۳۹۹ / ۱۸:۴۹
  19 3

  با سلام برای باز کردن یک فروشگاه باید چقدر سرمایه اولیه با نرخ جدید داشته باشیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری