کد خبر:17602
پ

سرطان پوست bcc | آیا سرطان پوست واگیر است

همه چیز درباره سرطان پوست با رشد روزافزون صنعتی شدن در سراسر جهان ، دو پدیده مهم، گرم شدن کره زمین و کاهش ازن ارمغان دنیای نوین برای بشر است.هر دو پدیده مستقیماً بر بدن انسان تأثیر می گذارند. بخشی از بدن که در هر دو مورد بیشتر از همه متأثر است ، پوست است. ساکنان […]

همه چیز درباره سرطان پوست

با رشد روزافزون صنعتی شدن در سراسر جهان ، دو پدیده مهم، گرم شدن کره زمین و کاهش ازن ارمغان دنیای نوین برای بشر است.هر دو پدیده مستقیماً بر بدن انسان تأثیر می گذارند. بخشی از بدن که در هر دو مورد بیشتر از همه متأثر است ، پوست است. ساکنان مناطق گرمسیری ، نیمه گرمسیری ، خشک و نیمه خشک که در طول سال در معرض شرایط آب و هوایی بسیار گرم قرار دارند ، نسبت به افرادی که در سایر نقاط جهان زندگی می کنند مستعد ابتلا به بیماری های پوستی هستند. در سالهای اخیر ، نگران کننده ترین شکل بیماری پوستی “سرطان پوست” بوده است.

 

لازم به ذکر است که سرطان پوست نه تنها بزرگسالان و افراد سالخورده را درگیر می کند بلکه در بین کودکانی که تحت شرایط آب و هوایی به همان اندازه نامطلوب قرار دارند نیز شیوع دارد. مطالعات اپیدمیولوژیک اخیر سازمان بهداشت جهانی (WHO) حاکی از آن است که کاهش بیشتر لایه ازن در حدود ۱۰٪ باعث ایجاد ۳۰۰۰،۰۰۰ غیر ملانوما و ۴۵۰۰ مورد سرطان ملانوما در سال های آینده خواهد شد.

 

حقایقی در مورد سرطان پوست

 • افرادی که دارای یک چهره روشن تری هستند در مقایسه با افرادی که دارای یک چهره تیره تر هستند بیشتر مستعد ابتلا به سرطان پوست هستند.
 • طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، برنزه کردن روش مناسبی برای دریافت ویتامین D نیست.
 • در سال ۲۰۱۴ ، ۶۱۶۱ مرد و ۳،۱۶۳ زن (در کل ۹۳۲۴ نفر) در ایالات متحده به علت ملانومای پوست درگذشت.

 

 

بیماری بیماری بی سی سی چیست

سرطان پوست شرایط پزشکی است که در آن رشد غیرطبیعی و تکثیر سلول های پوستی رخ می دهد.به طور کلی ، سه نوع اصلی سلولهای پوستی وجود دارد یعنی سلولهای سنگفرشی ، سلولهای بازال و ملانوسیتها. رشد غیرطبیعی ملانوسیتها باعث ایجاد سرطان پوست در نوع ملانوم می شود ، در حالی که رشد غیر طبیعی سلول های پایه و سلولهای سنگفرشی منجر به سرطان پوست نوع غیر ملانوما می شود. در مرحله اولیه ، بیماری چندان شدید نیست. اما در مراحل پیشرفته تر سرطان پوست ، سلول های بدخیم به قسمت های دیگر بدن (متاستاز) سرایت می کنند و ممکن است در مرحله انتهایی روی سیستم عصبی مرکزی تأثیر بگذارند. معمولاً سرطان پوست از طریق ضایعات رنگی گوشت بر روی لایه های اپیدرم و مخاط بروز می یابد. میزان رنگدانه در افراد متفاوت است.

ملانوما سرطان پوستملانوما سرطان پوست

 علل سرطان پوست

دلایل مختلف سرطان پوست در زیر شرح داده شده است:

 • قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید (بخصوص پرتوهای مضر ماوراء بنفش خورشید) به مدت طولانی به طور منظم
 • قرار گرفتن در معرض پرتوهای فرابنفش ، اشعه ایکس یا سایر تشعشعات یونیزه کننده در طول رادیوتراپی یا شیمی درمانی (برای معالجه بیماریهای موجود)
 • استفاده مکرر از لامپهای ماوراء بنفش ، تختهای برنزه کننده یا سایر منابع مصنوعی اشعه ماوراء بنفش
 • قرار گرفتن در معرض پرتوهای خورشید بین ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر زمانی که شدت نور خورشید شدیدترین است
 • داشتن بیش از ۱۰۰ خال غیر طبیعی (که به آن خال خال غیر معمولی نیز گفته می شود) در بدن
 • داشتن تاول یا آفتاب سوختگیبرای مدت طولانی
 • سابقه اجدادی سرطان پوست
 • کاهش استفاده از کرم های ضد آفتاب و سایر لوازم محافظ مانند کلاه ، عینک آفتابی ماوراء بنفش ، لباس های هوادهی شده کامل و چند مورد دیگر
 • داشتن موهای بلوند ، پوست منصفانه و مکمل ها
 • از دست دادن عملکرد رنگدانه های ملاتونین (بدن را از آفتاب سوختگی محافظت می کند) به دلیل برخی بیماری های موجود
 • داروهایی مانند RetinA ، داروهای سولفا ، تتراسایکلین ها و دیورتیک ها که به تدریج به سیستم ایمنی بدن آسیب می رسانند
 • فعالیتهایی مانند گشت و گذار ، اسکی و شنا که باعث افزایش قرار گرفتن پوست در برابر اشعه آفتاب می شود که ناشی از شن ، آب و برف است
 • ابتلا به ویروس HIV یا سرطان لوزالمعده
 • تاریخچه سرطان پوست یا سایر بیماریهای پوستی

 

 

علائم و نشانه های سرطان پوست

سرطان پوست در مرحله اولیه با خال های خوش خیم اشتباه گرفته می شود. از این رو آگاهی مناسب از علائم زیر سرطان پوست ضروری است که عبارتند از:

 • رنگدانه خفیف تا شدید
 • ظهور خال و لکه هایی که به تدریج با پیشرفت بیماری تعدادشان افزایش می یابد
 • لکه های التهابی و مایل به قرمز (یا قهوه ای) روی پوست
 • تحریک و خارش پوست
 • رشد غیر طبیعی مولهای موجود (ممکن است به تومورهای بدخیم تبدیل شود)
 • تغییر رنگ و بافت خال ها
 • پخش خال و تومورهای سرطانی در لایه های عمیق تر پوست (درم)
 • تب ، سرگیجه ، از دست دادن اشتها و حالت تهوع

شکل-جوش-های-آبله-مرغان

علائم سرطان پوست خارش

 • ظاهر خال های خارش دار مایل به قرمز یا گوشتی که باعث تحریک و خارش می شوند
 • حساسیت شدید پوست و خال های آسیب دیده
 • احساس سوزش هنگام خال به صورت تصادفی مالیده یا خراشیده می شود
 • ظهور پوسته های پوسته پوسته شده بر روی پوست
 • در بعضی موارد ظاهر توده های مایع قرمز پر از مایع
 • خارش-بدنعلائم سرطان پوست

خارش-بدن

علائم سرطان پوست در ناخن

خطوط و رگه‌های قهوه‌ای یا مشکی زیر ناخن به شما می گوید که احتمالاً به سرطان پوست مبتلا شده اید.بیشتر افرادی که نقاط مشکوکی را بر پوست یا خطوط نازکی را زیر ناخن خود مشاهده می‌کنند، احساس بیماری، درد یا ناخوشی ندارند

 

 

 

سرطان پوست در چه جاهایی از بدن ظاهر می شوند

در افراد سفید پوست بیشتر در پاها (در زنان) و در پشت( در مردان) دیده می شود. برای افرادی که پوست تیره دارند ، شایع ترین مکان ها کف پا ، کف دست ، زیر ناخن های پا و ناخن ها و روی غشاهای مخاطی (مانند اطراف دهان ، بینی و دستگاه تناسلی) است.

 

 

 

انواع سرطان پوست

سرطان پوست به طور گسترده ای به دو نوع ملانوم و سرطان پوست غیر ملانوما طبقه بندی می شود . در بخش زیر در مورد سرطان پوست ملانوم بحث شده است.

 

سرطان پوست ملانوما

ملانوما نوعی سرطان پوست است که در درجه اول در ملانوسیت ها سرچشمه می گیرد و در مراحل پیشرفته به سایر قسمت های بدن نیز سرایت می کند. این دو نوع زیرگونه دارد که عبارتند از:

ملانومای آملانوتیکی :

در این نوع از سرطان پوست ، سلولهای پوستی رنگدانه ملانین تولید نمی کنند. ضایعات پوستی معمولاً به صورت گوشتی بوده و به همین دلیل به راحتی شناسایی نمی شوند. آنها نامتقارن هستند و دارای لبه رنگدانه تقریبا نامرئی هستند.

ملانومای ملانوتیک :

این نوع سرطان پوست با تولید ملانین توسط سلولهای پوست مشخص می شود. رنگدانه برجسته در این مورد مشاهده می شود.
در حال حاضر ما در مورد سرطان های پوستی از نوع غیر ملانوما بحث خواهیم کرد . دسته های زیر تاکنون مشخص شده اند

انواع سرطان پوست ملانوم

سرطان سلول بازال :

در این نوع سرطان ضایعات پوستی در عمیق ترین لایه اپیدرم ظاهر می شود. این سرچشمه در سلولهای پایه است و به تدریج در سایر سلولهای پوستی نیز گسترش می یابد.

سرطان سلول سنگفرشی :

این نوع سرطان شامل اپیتلیوم سنگفرشی موجود در لایه های پوست میانی و بیرونی است.

انواع-سرطان-پوست

سرطان سلول مرکل :

به آن کارسینوما عصبی و غدد مغزی نیز گفته می شود و با گره های مایل به قرمز و مایل به قرمز روی صورت ، گردن و سر مشخص می شود.

کاپوسی سارکوم:

در اینجا سلول های بدخیم از لایه های غدد لنفاوی و رگ های خونی ایجاد می شوند.

لنفوم جلدی:

این نوع سرطان پوست ، لنفوسیت ها را درگیر می کند و در هر نقطه ای از پوست ظاهر می شود.

 

سرطان پوست روی بینی

سرطان پوست روی بینی به ندرت پیش می آید اما گزارشاتی مبنی بر رشد سلول های سرطانی بر روی بینی در مجامع پزشکی منتشر شده است که در دسته بندی انواع سرطان پوست سنگفرشی قرار گرفته است و مطالعات برای بررسی بیشتر بر روی آن همچنان ادامه دارد

 

جوش-های-سرسیاه

 

روش تشخیص خال سرطانی از غیر سرطانی

هر چند باید نسبت به هر ضایعه ای که بر روی سطح پوست شما ظاهر می شود حساس بود اما لازم است بدانید هر ضایعه پوستی نشانه سرطان پوست یست.برای تشخیص خال و جوش سرطانی و غیر سرطانی به وجه تمایز هایی که در ادامه خواهد آمد توجه کنید.

روش تشخیص خال های سرطانی

عدم تقارن

برجستگی های معمولی ، خال و سایر ضایعات پوستی اغلب متقارن هستند ، در حالی که ملانوما ها اغلب نامتقارن هستند. اگر قرار بود مول را به دو نیمه تقسیم کنید ، دو طرف متفاوت به نظر می رسند. همه لکه های طبیعی پوست مانند نشان های تولد متقارن نیستند ، با این وجود عوامل بسیاری وجود دارد که متخصصان پوست هنگام نگاه داشتن مول به آنها توجه می کنند.

 مرز

مرزها (لبه ها) ملانوم اغلب نامنظم است و ممکن است لغزنده ، شکافته یا مبهم و بلوری به نظر برسد. همچنین ممکن است به نظر برسد که ضایعه  همراه با قرمزی یا تورم در ناحیه اطراف مول یا رنگدانه تیره تر در حال گسترش است

 رنگ

ملانوماها اغلب دارای رنگهای مختلف و ناهموار هستند. اینها ممکن است شامل سایه هایی از رنگ مشکی ، قهوه ای و برنزه باشد که مناطقی از رنگ سفید ، خاکستری ، قرمز و آبی نیز در بعضی مواقع دیده می شود. برخی از ملانوم ها نشانه هایی از قرمز بودن ، سفید و آبی بودن دارند .

 ویژگی-های-خال-های-سرطانی

د: قطر

قطر یک ملانوم اغلب از شش میلی متر (۱/۴ اینچ) یا در حدود اندازه یک پاک کن مداد (یا بزرگتر) بزرگتر است. ضایعات پوستی که به این اندازه هستند باید حتی اگر تنها با یک رنگ و مرزهای منظم متقارن باشند ، بررسی شوند. ضایعات کوچکتر از پاک کن نیز باید در صورت وجود هر یک از خصوصیات دیگر ذکر شده در اینجا ، بررسی شوند.

 

تشخیص سرطان پوست

چه آزمایشات تشخیصی لازم است؟

آزمایش های تشخیصی زیر به طور معمول برای درمان سرطان های پوست توصیه می شود

 • آزمایش خون (برای بررسی میزان لاکتات دهیدروژناز)
 • سی تی اسکن (برای بررسی بافت های نرم)
 • اشعه X قفسه سینه (برای بررسی شیوع سرطان به ریه ها)
 • بیوپسی (خصوصاً بیوپسی غدد لنفاوی)

روش های تشخیص سرطان پوست

 

 

درمان سرطان پوست bcc

 انواع روش های درمانی سرطان پوست

درمان سرطان های پوست به طور عمده به نوع و مرحله سرطان بستگی دارد. چندین روش درمانی مانند پرتودرمانی ، جراحی ، شیمی درمانی ، هدفمند درمانی ، کرایو جراحی ، فتودینامیک درمانی (PDT) و سیستم ایمنی درمانی یا بیولوژیک درمانی وجود دارد.

 • فتودینامیک درمانی برای از بین بردن سلولهای سرطانی و جلوگیری از تکثیر بیشتر آنها از نوعی لیزر استفاده می کند.
 • بیولوژی درمانی به تقویت پاسخ ایمنی بدن برای مبارزه با سرطان کمک می کند.
 • عمل جراحی سرمازدگی شامل انجماد سلولهای سرطانی با استفاده از نیتروژن مایع است.
 • در بعضی از سرطانها (مانند سرطان سلول پایه) پمادهای موضعی و کرمها نیز برای ضایعات سطحی تجویز می شوند. داروهایی مانند imiquimod و fluorouracil برای کاربرد موضعی استفاده می شود.

آیا سرطان پوست واگیردار است؟

نه سرطان پوست و نه هیچ سرطانی واگیردار نبوده و مسری نیست.مسریت بیماری ها به عوامل ایجاد کننده آن بستگی دارد که عموماً بیماری های ویروسی و عفونی را شامل می شود و سرطان پوست واگیردار نیست.

 

آیا سرطان پوست ارثی است؟

از آنجایی که اکثر سرطان‌های پوست به علت قرار گرفتن در معرض نور ماورا بنفش ایجاد می‌شوند؛ سرطان‌های پوستی به طور کلی از منظر وراثتی بودن یا نبودن بررسی نمی‌شوند.

اما این واقعیت که سرطان پوست در میان افرادی که رنگدانه ضعیف دارند بسیار رایج است و این نوع پوست فاقد رنگدانه را به ارث می‌برند؛ بحث ارثی بودن سرطان پوست را مورد حمایت قرار می‌دهد. سندروم‌های ژنتیکی بسیار نادری وجود دارد که منجر به افزایش تعداد سرطان پوست در افراد مبتلا به آن می‌‌شود.

 

درمان سرطان پوست در طب سنتی

هر چند بهترین راه درمان سرطان پوست ، پیشگیری از بروز آن است و بهترین راههای پیشگیری از سرطان پوست رعایت مسائل ساده ای همچون استفاده از عینک آفتابی ، استفاده از کرم ضد آفتاب ، عدم قرار گیری در معرض نور شدید آفتاب ، استفاده از پوشش مناسب و … است ، با این وجود مصرف برخی گیاهان که دارای خواص دارویی هستند می توانند در فرآیند درمان و پیشگیری سرطان پوست مناسب باشند. در زیر به برخی از مهمترین گیاهان دارویی که در طب سنتی برای سرطان پوست مفید هستند اشاره می کنیم:

گیاهان دیگری نیز وجود دارند که در پیشگیری از بروز سرطان پوست نقش دارند. برگ های گل بنفشه ضدتومور هستند. گیاهانی مانند رزماری، آویشن، مریم گلی، گیاه جینکو، گزنه، زنجبیل و جعفری نیز خواص آنتی اکسیدانی دارند و از آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد که باعث بروز سرطان پوست می شود پیشگیری می کنند

 

بهترین گیاهان دارویی برای سرطان پوستبهترین گیاهان دارویی برای سرطان پوست

 

خواص رژیم کتوژنیک در درمان سرطان پوست

سلول های سرطانی عموماً از گلوکز ها تغذیه می کنند و رژیم کتوژنیک با کاستن از حجم و میزان گلوکز سبد غذایی زمینه تغذیه و رشد سلول های سرطانی را مختل می کند.

رژیم های کتوژنیک حاوی مقادیر محدودی از کربوهیدرات بوده و مملوء از چربی های مفید هستند.رژیم های غذایی عاری از کربوهیدرات ها زمینه تشکیل رادیکال های آزاد که سبب تضعیف و از بین رفتن سلول های مفید می شوند را از بین می برند و در پیشگیری و درمان سرطان پوست نقش ایفا می کنند.

نمونه هایی از غذاهای مورد تایید در رژیم کتوژنیک

 • محصولات لبنی
 • گوشت
 • تخم مرغ
 • مرغ
 • ماهی و سایر غذاهای دریایی مانند ماهی های چرب
 • سبزیجات و میوه جات کم کربوهیدرات مانند کلم و لیمو
 • چربی‌های سالم مانند روغن زیتون، روغن آفتابگردان، آووکادو و روغن نارگیل
 • عناب
 • مغزیجات بدون نمک

استفاده از رژیم های کتوژنیک، سرعت رشد تومورها را کاهش داده و طول عمر بیماران مبتلا به سرطان را به میزان ۵۰ درصد افزایش می دهد.

رژیم-کتوژنیک-استاندارد

 

پیشگیری از سرطان پوست

پیشگیری از سرطان عمدتاً با محدود کردن نور خورشید صورت می پذیرد. به منظور محدود کردن نور خورشید می توان اقدامات احتیاطی زیادی را انجام داد:

 • برخی از موارد احتیاطی استفاده از ضد آفتاب قبل از پیاده روی است، پوشیدن لباس محافظ ، استفاده از کلاه و عینک آفتابی محافظ و غیره است.
 • از برنزه کردن UV یا برنزه کردن داخلی با استفاده از تختهای برنزه ، ضد آفتاب ، غرفه برنزه کردن و غیره نیز باید خودداری کرد.
  شایع ترین سرطان در ایالات متحده سرطان پوست است.
 • خطرناکترین سرطان پوست ملانوم است. در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش ایجاد می شود.
 • قرار گرفتن در معرض پرتوهای فرابنفش به عنوان پیشگیرانه ترین علت سرطان پوست در نظر گرفته می شود.

 

 

کلیدواژه : سرطان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید