کد خبر:18939
پ

سرطان سینه | علائم ، علل ، تشخیص و درمان سرطان پستان

سرطان به دلیل رشد غیر طبیعی سلول در اندامهای خاص در بدن ایجاد می شود. در موعد مقرر ، آنها ممکن است منجر به عوارض شدید بالینی و حتی مرگ شوند. هر سال تلفات بی شماری به دلیل انواع مختلف سرطان گزارش می شود. در میان آنها ، تهدیدآمیزترین نوع سرطان که بر زندگی میلیون […]

سرطان به دلیل رشد غیر طبیعی سلول در اندامهای خاص در بدن ایجاد می شود. در موعد مقرر ، آنها ممکن است منجر به عوارض شدید بالینی و حتی مرگ شوند. هر سال تلفات بی شماری به دلیل انواع مختلف سرطان گزارش می شود. در میان آنها ، تهدیدآمیزترین نوع سرطان که بر زندگی میلیون ها زن در سراسر جهان تأثیر می گذارد ، “سرطان پستان است. براساس یافته های تحقیقاتی انجمن سرطان آمریکا ، تقریباً ۱ میلیون زن در سراسر جهان هر سال به سرطان پستان مبتلا می شوند. در حال حاضر ، سرطان پستان یکی از دلایل اصلی بستری و مرگ در سراسر جهان است. مطالعات اپیدمیولوژیک توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) نشان می دهد که سالانه نزدیک به ۵۰۸،۰۰۰ تلفات به دلیل سرطان سینه در زنان و دختران گزارش می شود.

سرطان سینه (پستان) چیست؟

 • سرطان پستان وضعیت پاتولوژیک است که در آن سلولهای داخل پستان به طور غیر طبیعی و غیرقابل کنترل رشد می کنند و منجر به تشکیل توده هایی به نام “تومورها” می شوند.
 • سرطان پستان ممکن است در هر منطقه از پستان رخ دهد.اما به طور معمول آنها از مجاری که شیر را به نوک سینه ها منتقل می کنند سرچشمه می گیرند.تعداد کمی از انواع دیگر سرطان پستان از غدد تولید کننده شیر سرچشمه می گیرد.
 • در مراحل اولیه ، سرطان های پستان محدود به محل مبدا هستند. اما در مراحل پیشرفته تر ، آنها به غدد لنفاوی حمله می کنند و به تدریج به قسمت های دورتر بدن می روند. تقریباً ۵۰٪ موارد سرطان پستان در کشورهای توسعه نیافته گزارش شده و سالانه ۵۸٪ موارد مرگ در این کشورها گزارش می شود. جالب است بدانید که اگرچه سرطان پستان بیماری زنان بالای سن مشخص است ، اما موارد نادر کمی از این بیماری در مردان نیز مشاهده شده است.

علل سرطان پستان

عوامل محیطی و فیزیولوژیکی بی شماری سرطان پستان را در زنان به خود اختصاص داده است. اینها در زیر شرح داده شده است

 • وراثت: سابقه خانوادگی سرطان پستان خطرات سرطان پستان را در نسل های آینده افزایش می دهد. اینها عمدتاً ناشی از انواع جهش یافته ژنهای خاصی مانند BRCA (BRCA1 و BRCA2) ، ATM ، TP53 ، CHEK2and PTEN است. تقریباً ۱۵٪ از زنان مبتلا به سرطان پستان سابقه اجدادی این بیماری را دارند.

پارکینسون ارثی است؟

 • قومیت: زنان آمریکایی آفریقایی ، آفریقایی بیشتر از زنان بومی آمریکایی ، اسپانیایی و آسیایی مستعد ابتلا به سرطان پستان هستند.
 • بافت های پستان: وجود بافت های فیبری و غده ای بیشتر و بافت های چرب کمتر باعث افزایش تراکم کلی بافت پستان می شود. زنانی که تراکم بافت پستان بالایی دارند بیشتر از زنان عادی به سرطان پستان مبتلا می شوند. این بیماری توسط عوامل مختلفی از جمله سن ، ژن ها ، یائسگی و داروها رسوب می شود.

خاصیت آویشن در درمان سرطان پستان

 • تشعشع: قرار گرفتن در معرض محافظت نشده در برابر اشعه های قوی (اشعه X و سایر پرتوهای یونیزه کننده) به دلیل برخی بیماری های گذشته یا برخی شرایط سرطان موجود می تواند به عنوان یک عامل اصلی خطر برای سرطان های پستان در آینده ایجاد شود. این خطرات بیشترین میزان را دارند که بیماران در اوج رشد پستان (اوایل نوجوانی یا نوجوانی) تابش دریافت می کنند ، زیرا این تشعشعات بر تعداد کمی از هورمونهای مسئول رشد پستان تأثیر منفی می گذارد.
 • داروها: قرص های ضد بارداری یا قرص های گرفته شده در دوره بارداری می توانند احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهند. یکی از این داروها دی اتیل استیلباسترول (DES) است که قبلاً توسط زنان باردار برای کاهش احتمال سقط جنین مصرف می شد.
 • الکل: مضرات مصرف زیاد الکل می تواند احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد. برای هر ۱۰ گرم الکل اضافی که در روز مصرف می شود ، ۷ درصد افزایش یافته است.

 • چاقی: ارتباط مستقیمی بین چاقی و سرطان پستان وجود ندارد. اما مطالعات ثابت کرده اند که وجود بافت های چربی اضافی (به ویژه پس از یائسگی) به طور غیر طبیعی تولید هورمون استروژن را افزایش می دهد ، که به نوبه خود باعث سرطان پستان می شود. همچنین سطح بالای انسولین خون به دلیل شرایط اضافه وزن می تواند منجر به سرطان پستان شود.
 • زایمان: زایمان بعد از ۳۰ سالگی می تواند یک زن را به سرطان پستان مستعد کند. مصرف قرص های ضد بارداری خوراکی شرایط را بدتر می کند. تغذیه با شیر مادر به مدت بیش از ۱ سال می تواند به دلیل کاهش تعداد کل چرخه قاعدگی در طول زندگی یک زن ، احتمال بروز منیفولد سرطان پستان را کاهش دهد.
 • سمیت: قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مضر در محیط مانند مواردی که در سموم دفع آفات ، انتشار وسایل نقلیه و صنعتی یا بیفنیل های پلی کلر (PCB) یافت می شود ، می تواند احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد. مصرف دخانیات منفعل نیز می تواند به همان اندازه مضر باشد.
 • هورمون درمانی: هورمون درمانی ترکیبی بعد از یائسگی (عمدتا برای جلوگیری از پوکی استخوان) می تواند باعث سرطان پستان شود.
 • پوشاک: لباس و لباس زیر بسیار تنگ می تواند به دلیل اختلال در گردش خون باعث سرطان پستان شود.
 • فعالیتهای بدنی: کمبود محدود یا کامل فعالیتهای بدنی منظم یا یک سبک زندگی کاملاً بی تحرک می تواند خطرات ناشی از سرطان پستان را افزایش دهد.
 • قاعدگی و یائسگی: داشتن قاعدگی قبل از ۱۲ سالگی و یائسگی بعد از ۱۵ سالگی می تواند خطرات سرطان پستان را افزایش دهد.

علائم سرطان سینه در دختر

علائم سرطان پستان در مراحل زودرس بسیار ظریف است. اما با پیشرفت تدریجی بیماری ، ممکن است علائم حاد تری مشاهده شود

 • تورم و التهاب بخشی یا کل پستان
 • تشکیل دیمپل همراه با سوزش و خارش است
 • افزایش حساسیت به پستان
 • قرمزی و افزایش گرمای سینه ها
 • درد در پستان ، نوک سینه ها و زیر بغل (صرف نظر از فاز قاعدگی)
 • چرخش به سمت داخل یا صاف کردن نوک سینه ها (جمع شدن نوک سینه)
 • ضخیم شدن پوست ناحیه پستان و نوک پستان
 • ترشحات غیر طبیعی نوک پستان ، اغلب با خون (غیر از شیر مادر)
 • تشکیل توده های جامد در یک یا هر دو سینه
 • تغییرات غیر طبیعی در شکل ، رنگ و اندازه سینه ها (تفاوت در اندازه سینه های چپ و راست مشاهده شده است
 • اگزما نوک پستان (تشکیل بثورات بر روی نوک سینه ها و ناحیه آئرولا)
 • تغییر در موقعیت نوک سینه ها
 • تشکیل ریج و گودال روی پوست پستان باعث ایجاد بافت غیر طبیعی می شود.

علائم-سرطام-سینه

علایم سرطان سینه بدخیم

انواع سرطان پستان

طبقه بندی سرطان پستان عمدتا بر اساس مرحله بیماری و میزان شیوع بیماری انجام می شود. طبقه بندی سرطان پستان به طور معمول بصورت زیر انجام می شود:

کارسینوم داکتال: به دلیل رشد سلول سرطانی در پوشش داخلی مجاری حامل شیر ایجاد می شود. از دو نوع است

کارسینوم داکتال درجا: در این شرایط سلولهای سرطانی فقط به مجاری محدود می شوند و به سایر قسمت های بدن سرایت نمی کنند. این نوع سرطان پستان در بیشتر موارد قابل درمان است.
سرطان مجرای تهاجمی: این نوع سرطان پستان در مجاری شیر سرچشمه می گیرد ، به دیواره مجاری نفوذ می کند و به بافت های چربی سینه ها سرایت می کند. با پیشرفت بیشتر این بیماری ، تومورها می توانند از طریق جریان خون به غدد لنفاوی و سایر اندامها گسترش یابند.
کارسینوم لوبولار: در غدد تولید کننده شیر از پستان به نام لوبول سرچشمه می گیرد. به طور معمول از نظر طبیعت تهاجمی است و می تواند به سرعت در سایر قسمت های بدن (متاستاز) گسترش یابد. تقریباً ۱ از ۱۰ مورد سرطان تهاجمی متعلق به گروه لوبولار است.

درجه بندی سرطان سینه

طبقه بندی کمتر متداول سرطان های پستان همانطور که در زیر آورده شده است

 • سرطان التهابی پستان: این نوع سرطان پستان در ۱-۳٪ موارد مشاهده می شود. با قرمزی ، التهاب و افزایش گرمای سینه ها مشخص می شود. پوست سینه ها و نوک سینه ها لکه دار می شود و بافت زبر به دست می آورد. توده های ضخیم یا تومور وجود ندارد. اینها عمدتاً ناشی از سلولهای سرطانی است که باعث انسداد رگهای لنفاوی در پوست می شوند. سینه های بزرگتر و ضخیم تر باعث حساسیت و درد می شوند.
 • بیماری پیج نوک پستان: این نوع سرطان پستان بسیار نادر است و به ۱٪ از موارد گزارش شده کمک می کند. در مجاری پستان سرچشمه می گیرد و به آرامی در مناطق قطبی و نوک سینه ها پخش می شود. مقیاس های پوسته پوسته ممکن است روی پوست پستان همراه با خونریزی نوک پستان شکل بگیرد.
 • تومور فیلودها: احتمالاً نادرترین نوع سرطان پستان است. بر خلاف سایر سرطانهای پستان (که منشأ مجاری یا لوبولها هستند) ، در بافت همبند سینه ها سرچشمه می گیرد.
 • آنژیو سارکوم: این سلول در سلولهایی است که رگهای خونی یا رگهای لنفاوی را پوشش می دهند. در بیشتر موارد ، آنژیو سارکوم در نتیجه پرتودرمانی در گذشته رخ می دهد.

خاصیت آویشن در درمان سرطان پستانشکل توده سرطان سینه

مراحل سرطان پستان

سرطان پستان در مراحل مختلفی گسترش می یابد که در زیر توضیح داده شده است

 • سرطان سینه گرید ۱: تومور به سینه ها محدود شده و قطر آن از ۲ سانتی متر بزرگتر نیست.
 • سرطان سینه گرید ۲: اندازه تومور حدود ۵ سانتی متر است و به غدد لنفاوی واقع در زیر بازو گسترش می یابد.
 • سرطان سینه گرید ۳: تومورها به غدد لنفاوی و بافتهای مجاور پستان گسترش می یابند.
 • سرطان سینه گرید ۴: در این مرحله تومور به اندامهای دیگری مانند ریه ها ، کبد یا استخوان ها سرایت می کند.

سرطان سینه خوش خیم

سرطان سینه خوش خیم یه اصطلاح عامیانه و البته غلط است که در مورد اکثر سرطان ها بکار می رود.از نظر پزشکی سرطان سینه خوش خیم وجود خارجی ندارد.مفهوم خوش خیمی و بدخیمی برای تومور بکار می رود و به تومور خوش خیم و تومور بدخیم دسته بندی می شوند. از نظر پزشکی تومور بد خیم مساوی با سرطان است و هرآنچه بتوان به آن سرطان گفت عبارت است از : تشکیل و رشد تومورهایی که قابلیت سرایت داشته و به اصطلاح بدخیم هستند.

چگونه سرطان سینه را تشخیص دهیم 

آزمایشات و روشهای مورد استفاده برای تشخیص سرطان پستان شامل موارد زیر است

خودآزمایی سرطان سینه:

پزشک شما هر دو سینه و غدد لنفاوی موجود در زیر بغل شما را بررسی می کند و هرگونه برآمدگی یا ناهنجاری های دیگر را با لمس کردن و وارد کردن مختصر فشاری ممکن می کند.

ماموگرام:

ماموگرافی اشعه ایکس پستان است. ماموگرافی ها معمولاً برای غربالگری سرطان پستان استفاده می شوند. اگر ناهنجاری در ماموگرافی غربالگری تشخیص داده شود ، پزشک ممکن است یک ماموگرافی تشخیصی را برای ارزیابی بیشتر این ناهنجاری توصیه کند.

سونوگرافی پستان

سونوگرافی از امواج صوتی برای تولید تصاویر سازه هایی در اعماق بدن استفاده می کند. ممکن است از سونوگرافی برای تعیین اینکه آیا توده پستان جدید یک توده جامد است یا یک کیست پر از مایعات استفاده می شود.

بیوپسی

بیوپسی تنها راه قطعی برای تشخیص سرطان پستان است. در طی بیوپسی ، پزشک شما از یک دستگاه سوزن مخصوص با هدایت اشعه ایکس یا آزمایش تصویربرداری دیگر برای استخراج هسته بافت از ناحیه مشکوک استفاده می کند. اغلب ، یک نشانگر فلزی کوچک در محل درون پستان شما باقی می ماند تا در آزمایش های تصویربرداری آینده بتوان منطقه را به راحتی شناسایی کرد.

نمونه های بیوپسی برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شوند که در آن متخصصان مشخص می کنند سلول ها سرطانی هستند یا خیر. همچنین یک نمونه بیوپسی برای تعیین نوع سلولهای درگیر در سرطان پستان ، پرخاشگری (درجه) سرطان و اینکه آیا سلولهای سرطانی دارای گیرنده های هورمونی یا گیرنده های دیگری هستند که ممکن است روی گزینه های درمانی شما تأثیر بگذارد ، تجزیه و تحلیل می شود.

تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی پستان (MRI. یک دستگاه MRI از امواج مغناطیسی و رادیویی برای ایجاد تصاویری از فضای داخلی پستان شما استفاده می کند. قبل از MRI پستان ، تزریق رنگ دریافت می کنید. برخلاف انواع دیگر آزمایش های تصویربرداری ، MRI از تابش برای ایجاد تصاویر استفاده نمی کند.

مراحل تشخیص سرطان سینه

پس از تشخیص پزشک سرطان پستان ، وی برای تعیین میزان (مرحله) سرطان شما تلاش خود را آغاز می کند. مرحله سرطان به شما در تعیین پیش آگهی و بهترین گزینه های درمانی کمک می کند.

ممکن است اطلاعات کامل در مورد مرحله سرطان تا زمانی که تحت عمل جراحی سرطان پستان قرار گیرید ، در دسترس نباشد.

آزمایشات و روشهای مورد استفاده در مرحله سرطان پستان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایش خون مانند شمارش کامل خون
 • ماموگرام پستان دیگر برای جستجوی علائم سرطان
 • MRI پستان
 • اسکن استخوان
 • اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)
 • اسکن توموگرافی انتشار پوزیترون (PET)

همه زنان به همه این تست ها و مراحل احتیاج ندارند. پزشک شما آزمایشات مناسب را بر اساس شرایط خاص شما و با در نظر گرفتن علائم جدیدی که ممکن است تجربه کنید انتخاب می کند.

مراحل سرطان پستان از ۰ تا IV با ۰ نشان می دهد که سرطان غیر تهاجمی است یا در مجاری شیر وجود دارد. مرحله چهارم سرطان پستان ، که به آن سرطان پستان متاستاتیک نیز گفته می شود ، نشان دهنده سرطانی است که در مناطق دیگر بدن گسترش یافته است.

مرحله سرطان پستان همچنین درجه سرطان شما را در نظر می گیرد. وجود نشانگرهای توموری ، مانند گیرنده های استروژن ، پروژسترون و HER2. و عوامل تکثیر

انواع درمان سرطان پستان

درمان سرطان سینه با عمل جراحی

برای درمان سرطان پستان چندین نوع جراحی ممکن است استفاده شود، از جمله:

 • لامپکتومی: در این روش جراح تومور و قسمتی از بافت‌های اطراف را بر می‌دارد و بقیه پستان را باقی می‌گذارد.
 • ماستکتومی: در این روش جراح کل پستان را بر می‌دارد. در ماستکتومی دو طرفه، هر دو پستان توسط جراح برداشته می‌شود.
 • بیوپسی غده لنفاوی Sentinel (نگهبان): در این روش پس از شناسایی غده لنفاوی نگهبان، برداشتن غدد لنفاوی مذکور انجام می‌شود و برای ارزیابی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود؛ اگر این غدد لنفاوی توسط سرطان درگیر نشده باشند، ممکن است به جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی ناحیه آگزیلاری (زیر بغل) نیاز نباشد.انجام بیوپسی غده لنفاوی نگهبان در بیماران مبتلا به سرطان پستان مرحله اول و دوم، می‌تواند با دقت بالایی، وضعیت گره‌های لنفاوی آگزیلاری را از نظر درگیری متاستاتیک مشخص کند.
 • برداشتن غدد لنفاوی آگزیلاری: اگر گره‌های لنفاوی نگهبان طی انجام بیوپسی حاوی سلول‌های سرطانی باشند پزشک ممکن است اقدام به برداشتن گره‌های لنفاوی ناحیه آگزیلاری کند.
 • ماستکتومی پیشگیرانه: برخی از زنان که دچار سرطان سینه در یک پستان خود هستند برای کاهش خطر بروز سرطان سینه در پستان سالم خود، تمایل به برداشتن پستان سالم دارند.

سایر روش‌های درمان سرطان سینه

استفاده از پرتودرمانی در درمان سرطان سینه

با استفاده از پرتودرمانی، پرتوهای پر قدرت، سلول‌های سرطانی را مورد هدف قرار داده و اقدام به از بین بردن آنها می‌کنند. در این روش از دستگاهی بزرگ در خارج از بدن برای تاباندن پرتوها استفاده می‌کنند.

پیشرفت در درمان سرطان، پزشکان را قادر ساخته است که بتوانند از تکنیکی به نام brachytherapy استفاده کنند. برای انجام براکیتراپی، جراحان بذر رادیواکتیو را داخل بدن در نزدیکی محل تومور قرار می‌دهند. دانه‌ها برای مدت کوتاهی در آنجا می‌مانند و برای از بین بردن سلول‌های سرطانی کار می‌کنند.

شیمی درمانی سرطان پستان

شیمی درمانی یک درمان دارویی است که برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. بعضی از افراد ممکن است برای از بین بردن سلول‌های سرطانی فقط تحت شیمی درمانی باشند، اما این نوع درمان اغلب همراه با درمان‌های دیگر، به ویژه جراحی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در برخی موارد، پزشکان ترجیح می‌دهند که قبل از عمل جراحی، شیمی درمانی انجام دهند؛ به این امید که شیمی درمانی تومور را تخریب کند و پس از آن نیاز به عمل جراحی نباشد. شیمی درمانی دارای بسیاری از عوارض جانبی ناخواسته است، بنابراین قبل از شروع درمان، از پزشک بخواهید در مورد آنها با شما صحبت کند.

شیمی درمانی تومور خوش خیمشیمی درمانی در سرطان سینه

هورمون درمانی سلول‌های سرطانی

اگر سرطان سینه در فرد، از نوع حساس به هورمون باشد؛ پزشک ممکن است برای بیمار درمان هورمونی شروع کند. استروژن و پروژسترون، دو هورمون زنانه‌ای هستند که می‌توانند رشد تومورهای سرطان پستان را تحریک کنند. هورمون درمانی با جلوگیری از تولید این هورمون‌ها در بدن یا مسدود کردن گیرنده‌های هورمون در سلول‌های سرطانی رشد سرطان را متوقف می‌کند.

داروهای درمان سرطان سینه

برای حمله به ناهنجاری‌های خاص یا جهش در سلول‌های سرطانی درمان‌های قطعی طراحی شده‌اند. به عنوان مثال: trastuzumab) Herceptin) می‌تواند تولید پروتئین HER2 را در بدن متوقف کند. HER2 به رشد سلول‌های سرطانی کمک می‌کند. بنابراین مصرف دارو برای کاهش تولید این پروتئین ممکن است باعث کاهش رشد سرطان شود.

اطلاعات بیشتر در مورد درمان‌های خاصی که برای هر بیمار ممکن است استفاده شود را پزشک برای بیمار توضیح می‌دهد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری