سرطان خون و لوسمی + انواع ، علل ، درمان و امید به زندگی

سرطان خون که با نام علمی لوسمی یا لوکمی معروف است یکی از کشنده ترین انواع سرطان ها است و سالانه جان هزاران تن را می گیرد. با این وجود آنچنان که دارای هیبتی ترسناک است ، خطرناک نبوده و امروزه قابلیت درمان و بهبودی پیدا کرده است.عوامل مختلفی می تواند به پیروزی بر این بیماری کمک کند از جمله شناختن جوانب مخخلف این بیماری که ما در این مقاله بدنبال معرفی کامل سرطان خون و راههای مقابله و درمان آن هستیم س با ما همراه باشید.

لوسمی یا سرطان خون چیست؟

 • لوسمی سرطان سلولهای خونی است. چندین دسته وسیعی از گلبول های خون وجود دارد ، از جمله گلبول های قرمز (RBCs) ، گلبول های سفید (WBCs) و پلاکت ها. به طور کلی ، لوسمی به سرطانهای WBCs اطلاق می شود.
 • WBCs بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن شما است. آنها بدن شما را از تهاجم توسط باکتری ها ، ویروس ها و قارچ ها و همچنین از سلول های غیر طبیعی و سایر مواد خارجی محافظت می کنند. در سرطان خون ، گلبول های سفید مانند شرایط معمولی عمل نمی کنند. آنها همچنین می توانند خیلی سریع تکثیر شوند و در نهایت سلولهای عادی را جمع کنند.
 • گلبول های سفید بیشتر در مغز استخوان تولید می شود ، اما انواع خاصی از WBC ها نیز در غدد لنفاوی ، طحال و غده تیموس ساخته می شوند. پس از تشکیل ، WBC در بدن و خون در لنف شما جریان می یابد (مایعی که از طریق سیستم لنفاوی گردش می کند) و در غدد لنفاوی و طحال متمرکز می شود.

عکس سرطان خون

عکس سرطان خون

 

علت های ابتلا به سرطان خون (لوسمی)

علل سرطان خون مشخص نیست. با این وجود عوامل مختلفی شناسایی شده اند که ممکن است خطر  ابتلا شما به سرطان خون را افزایش دهد. این شامل:

نوشته های مشابه
 • سابقه خانوادگی سرطان خون
 • سیگار کشیدن ، که خطر ابتلا به لوسمی میلوئید حاد را افزایش می دهد (AML)
 • اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون
 • اختلالات خونی ، مانند سندرم میلوددیپلاستیک ، که گاهی اوقات “preleukemia” نامیده می شود
 • درمان قبلی سرطان با شیمی درمانی یا پرتونگاری
 • قرار گرفتن در معرض اشعه زیاد
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند بنزن

[irp posts=”13467″ name=”انواع کم خونی + عوامل ، عوارض ، پیشگیری ، درمان کم خون که حتماً باید بدانید”]

انواع سرطان خون

شروع لوسمی می تواند حاد (شروع ناگهانی) یا مزمن (شروع تدریجی) باشد. در لوسمی حاد ، سلولهای سرطانی به سرعت تکثیر می شوند. در لوسمی مزمن ، بیماری به آرامی پیشرفت می کند و علائم اولیه ممکن است بسیار خفیف باشد.

لوسمی نیز با توجه به نوع سلول طبقه بندی می شود.

 • لوسمی مربوط به سلولهای میلوئیدی به لوسمی میلوژن گفته می شود. سلولهای میلوئیدی سلولهای خونی نابالغ هستند که به طور معمول گرانولوسیتها یا مونوسیتها می شوند.
 • لوسمی مربوط به لنفوسیت ها به لوسمی لنفوسیتی گفته می شود.

سرطان-خون-و-لوسمی

 

چهار نوع اصلی سرطان خون وجود دارد:

۱- لوسمی حاد میلوژن (AML)

لوسمی حاد میلوژن (AML) ممکن است در کودکان و بزرگسالان رخ دهد. این شایع ترین نوع سرطان خون است. میزان بقای پنج ساله برای سرطان خون حاد میلوژن ۲۶٫۹ درصد است.

 

۲- لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL)

لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL) بیشتر در کودکان رخ می دهد. NCI تخمین می زند حدود ۶۰۰۰ مورد جدید ALL سالانه تشخیص داده می شود. نرخ بقای پنج ساله برای سرطان خون لنفوسیتی حاد  ۶۸٫۲ درصد است.

اناوع-سرطان-خون

کدام نوع سرطان خون کشنده است

۳- لوسمی میلوژن مزمن (CML)

لوسمی میلوژن مزمن (CML) بیشتر در بزرگسالان مبتلابه می گیرد.براساس NCI ، سالانه حدود ۹۰۰۰ مورد جدید CML تشخیص داده می شود.

میزان بقای پنج ساله برای سرطان خون نوع میلوژن مزمن ۶۶٫۹ درصد است.

 

۴- لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL)

لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL) به احتمال زیاد ، افراد بالای ۵۵ سال مبتلا می شود. در کودکان بسیار بندرت مشاهده می شود. طبق اعلام NCI ، سالانه حدود ۲۰،۰۰۰ مورد جدید CLL تشخیص داده می شود. نرخ بقای پنج ساله برای سرطان خون نوع لنفوسیتی مزمن حدود ۸۳٫۲ درصد است.

نوع دیگری از سرطان خون با نام لوسمی سلولهای موی فرعی وجود دارد که البته بسیار نادر است. نام آن از ظهور لنفوسیتهای سرطانی در زیر میکروسکوپ گرفته شده است.

 

سرطان خون بدخیم

اسااساً عبارت سرطان خون بدخیم عبارتی اشتباه است که ناشی از فهم غلط فرآیند تشکیل سرطان است.به جای استفاده از سرطان بدخیم بهتر است از عبارت تومور بدخیم استفاده شود و سرطان خون یعنی تومور بدخیم سلول های خونی.برای درک بهتر ، تومور ، سرطان ، بدخیم و خوش خیم ، مقاله ” تومور چیست و چگونه ایجاد میشود؟| تفاوت تومور بدخیم و تومور خوش خیم ” را حتماً مورد مطالعه قرار دهید.

بدترین نوع سرطان خون

لوسمی حاد میلوژن بدترین نوع و رایج ترین نوع سرطان خون است که امید به بقای کمتری نیز در مورد آن وجود دارد که هم تهدید کننده بزرگسالان است و هم کودکان را تهدید می کند.

 

 

علائم سرطان خون

علائم سرطان خون شامل موارد زیر است:

 • تعریق بیش از حد ، به خصوص در شب (به نام “عرق شب”)
 • خستگی و ضعف که با استراحت از بین نمی روند
 • کاهش وزن غیر عمدی
 • درد استخوان و حساسیت
 • غدد لنفاوی بدون درد ، ورم (خصوصاً در گردن و زیر بغل)
 • بزرگ شدن کبد یا طحال
 • لکه های قرمز روی پوست ، به نام petechiae
 • به راحتی خونریزی کرده و به راحتی کبود می شود
 • تب یا لرز
 • عفونت های مکرر

سرطان خون یا لوسمی همچنین می تواند باعث ایجاد علائم در اندام هایی شود که توسط سلولهای سرطانی تحت تأثیر قرار گرفته اند. به عنوان مثال ، اگر سرطان در سیستم عصبی مرکزی گسترش یابد ، می تواند باعث سردرد ، حالت تهوع و استفراغ ، سردرگمی ، از دست دادن کنترل عضلات و تشنج شود.

لوسمی همچنین می تواند به قسمتهای دیگر بدن شما گسترش یابد ، از جمله:

علائم-سرطان-خون

 

 

تشخیص سرطان خون

در صورت وجود برخی عوامل خطر خاص یا در بروز برخی از علائم بالا ، ممکن است به لوسمی مشکوک باشید. پزشک شما با یک تاریخچه کامل و معاینه جسمی شروع می کند ، اما لوسمی را نمی توان با یک معاینه فیزیکی به طور کامل تشخیص داد. درعوض ، پزشکان از آزمایش خون ، بیوپسی و آزمایش تصویربرداری برای تشخیص استفاده می کنند.

 

 

تشخیص سرطان خون با آزمایش مغز استخوان

 • تعدادی آزمایش مختلف وجود دارد که می توان از آنها برای تشخیص سرطان خون استفاده کرد. شمارش کامل تعداد گلبولهای قرمز خون ،میزان گلبولهای قرمز و پلاکت ها را در خون مشخص می کند. نگاه کردن به خون شما در زیر میکروسکوپ همچنین می تواند تعیین کند که آیا سلول ها ظاهر غیر طبیعی دارند یا خیر.
 • نمونه برداری از بافت از مغز استخوان یا غدد لنفاوی گرفته می شود تا به دنبال شواهدی از سرطان خون بگردند. این نمونه های کوچک می توانند نوع سرطان خون و میزان رشد آن را مشخص کنند.
 • بیوپسی (نمونه برداری) ارگانهای دیگر مانند کبد و طحال می تواند نشان دهد که آیا سرطان شیوع یافته است.

 

تجزیه و تحلیل نتایج آزمایش برای تشخیص نوع سرطان خون

 • سرطان های خون نوع AML و ALL براساس نحوه ظاهر سلولهای سرطانی در زیر میکروسکوپ و نوع سلول درگیر انجام می شوند.
 • سرطان خون نوع های ALL و CLL بر اساس تعداد گلوبول های قرمز خون در زمان تشخیص مرحله به مرحله اجرا می شوند.
 • وجود گلبول های سفید نابالغ یا میلووبلاست ها در خون و مغز استخوان نیز برای تشخیص سرطان خون نوع AML و CML استفاده می شود.

 

پیشرفت سرطان خون چگونه ارزیابی می شود؟

تعدادی تست دیگر می تواند برای ارزیابی پیشرفت بیماری استفاده شود:

 • فلوسیتومتری جریان DNA سلولهای سرطانی را بررسی کرده و میزان رشد آنها را تعیین می کند.
 • آزمایشات عملکرد کبد نشان می دهد که آیا سلول های لوسمی بر کبد تأثیر می گذارد یا خیر
 • سوراخ کمر با قرار دادن یک سوزن نازک بین مهره های کمر شما انجام می شود. این روش به پزشک شما اجازه می دهد تا مایعات نخاعی را جمع کند و تشخیص دهد که آیا سرطان به سیستم عصبی مرکزی شیوع یافته است یا خیر.
 • آزمایشات تصویربرداری ، مانند اشعه ایکس ، سونوگرافی و اسکن CT ، به پزشکان کمک می کند تا هرگونه آسیب به ارگان های دیگر که ناشی از لوسمی هستند را جستجو کنند.

 

درمان سرطان خون aml کودکان

 • کودکانی که مظنون به لوسمی حاد میلوژن هستند باید برای ارزیابی و درمان به یک مرکز اطفال مراجعه کنند که در سرطان تخصص دارند.
 • برای کودکان مبتلا به لوسمی لنفوسیتیک حاد ، القاء درمانی شامل آنتراسایکلین ، وینکریستین ، ۱-آسپاراگیناز و کورتیکواستروئید است.
 • امروزه تلفیق درمانی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و شامل درمانی با انواع داروهای شیمی درمانی با نتایج خوب است.

درمان سرطان چقدر طول می کشد؟

بیشتر پروتکل های درمانی دو تا سه سال طول می کشد.

پیشگیری از ابتلا به سرطان خون در جنین

 • پیشگیری از CNS از طریق یک روش داخل رحمی انجام می شود. بیماران اغلب به ۸-۱۶ درمان داخل رحمی نیاز دارند.
 • اگر بیمار دارای Ph- کروموزوم ALL مثبت باشد ، درمان فعلی شامل استفاده از مهار کننده های تیروزین کیناز مانند imatinib ، نیلووتینب ، dasatinib یا ponatinib است. چندین کارآزمایی پاسخ خوبی به این عوامل نشان داده است.

 

روش های درمان سرطان خون

لوسمی معمولاً توسط یک متخصص خون شناس- معالجه می شود. این پزشکان متخصص در اختلالات خونی و سرطان هستند. این درمان بستگی به نوع و مرحله سرطان دارد. برخی از انواع سرطان خون به آرامی رشد می کنند و نیازی به درمان فوری ندارند. با این حال ، درمان سرطان خون معمولاً شامل یک یا چند مورد از موارد زیر است:

۱- شیمی درمانی

در این روش درمان سرطان خون ،برای از بین بردن سلولهای لوسمی از داروها استفاده می کنند. بسته به نوع سرطان خون ممکن است یک داروی منفرد یا ترکیبی از داروهای مختلف مصرف کنید.

شیمی-درمانی

۲- پرتودرمانی

پرتودرمانی از پرتوی پرانرژی برای آسیب رساندن به سلولهای لوسمی و مهار رشد آنها استفاده می کند. تشعشع را می توان در یک ناحیه خاص یا به کل بدن شما اعمال کرد.

 پرتو-درمانی

۳-پیوند سلول های بنیادی

 • در این روش درمان سرطان خون ، مغز استخوان بیمار را با مغز استخوان سالم ، یا خود شما (به نام پیوند اتولوگ) یا از یک اهدا کننده (به نام پیوند آلوگول) پیوند می دهند به این روش پیوند مغز استخوان نیز گفته می شود.
 • پیوند سلولهای بنیادی بعضی اوقات می تواند به عنوان درمانی مورد استفاده قرار گیرد که در آن منبع طبیعی سلولهای خونی (مغز استخوان) توسط سلولهای خون سالم جوان (سلولهای بنیادی) از یک اهدا کننده مناسب و سالم جایگزین شود. با این حال ، با پیشرفت در شیمی درمانی ، نقش پیوند در ALL رو به کاهش است.

 

۴- درمان بیولوژیکی سرطان خون

درمان بیولوژیکی یا سیستم ایمنی از درمانهایی استفاده می کند که به سیستم ایمنی بدن کمک می کند سلول های سرطانی را تشخیص داده و حمله کند.

 

درمان سرطان خون با طب سنتی

گیاهان دارویی بر خلاف درمان مصنوعی (شیمی درمانی و رادیوتراپی) ایمنی را نشان داده اند. آنها نقش اساسی در درمان سرطان دارند. در بیماران مبتلا به سرطان ، استفاده از داروهای مکمل و جایگزین اولین درمان مطلوب با عوارض جانبی جزئی و عوارض جانبی کمتر در مقایسه با مواد مصنوعی است

اقیانوسی از دانش در مورد گیاهان دارویی وجود دارد ، اما هنوز هم تنها چند مروارید به عنوان داروهای درمانی یافت شده اند.گونه های مختلفی از گیاهان و میوه ها هستند که بعنوان داروی سنتی ضد لوسمی مورد استفاده قرار می گیرند.

مطالعات حاکی از آن است که داروهای گیاهی از توانایی بالایی در مقابله با سرطان خون برخوردار هستند. این گیاهان و میوه ها می توانند بهترین انتخاب برای درمان سرطان خون در آینده با حداقل عوارض جانبی ، در دسترس بودن آسان تر و پذیرش بهتر نسبت به شیمی درمانی باشند و احتمالاً در آینده داروهای ضد لوسمی قوی تری را ارائه می دهند.

 

امید به زندگی پس از ابتلا به سرطان خون

 • چشم انداز زندگی طولانی مدت برای افرادی که مبتلا به سرطان خون هستند بستگی به نوع سرطان آنها و مرحله تشخیص آنها دارد. هرچه زودتر سرطان خون تشخیص داده شود و هرچه سریعتر درمان آغاز شود ، احتمال بهبودی نیز بیشتر می شود.
 • برخی از عوامل مانند سن بالاتر ، سابقه اختلالات خونی و جهشهای کروموزومی می توانند روی چشم انداز تأثیر منفی بگذارند.
 • طبق گزارش NCI ، تعداد مرگ و میر لوسمی در هر سال از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ به طور متوسط ۱ درصد کاهش یافته است. از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ ، میزان بقای پنج ساله (یا درصد زنده مانده در طی پنج سال پس از دریافت تشخیص) ۶۰٫۶ درصد بود .
 • با این حال ، توجه به این نکته مهم است که این رقم شامل افراد در هر سنی و با همه انواع سرطان خون است. این نتیجه را برای هیچ یک از افراد پیش بینی نمی کند. با تیم پزشکی خود برای درمان سرطان خون همکاری کنید. به یاد داشته باشید که وضعیت هر شخص متفاوت است.

 

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقرراتجمهوري اسلامي ايران است
دکمه بازگشت به بالا