دیابت ، انواع دیابت و علل دیابت را بشناسیم

×

فصل سرمایه گذاری فرا رسیده…

اقدام کنید

دیابت، یکی دیگر از بیماری های است که با چاقی پیوند زیادی دارد  با عنوان مرض قند خون نیز معروف است و بسیاری از افراد جامعه از آن رنج می برند.در تعریف دیابت باید گفت که دیابت یک اختلال سوخت و سازی در بدن است که در این نوع اختلال ، بدن قادر به تولید هورمون انسولین مورد نیاز خود نمی باشد. در اینجا  نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون با سازو کارهای مختلف می باشد. وقتی که این هورمون تولید نشود یا نتواند کارش را به درستی انجام دهد، به این ترتیب انسولین  قادر نیست که قند خون را کاهش دهد و فرد دچار بیماری قند یا دیابت می شود. برای آشنایی بیشتر با این مرض خاموش و شناخت انواع دیابت و علل آن تا انتهای این مقاله با ما در معلومات پزشکی بمانید.

اگر این بیماری یعنی دیابت ادامه پیدا کند، و به موقع درمان نشود بسیار خطرناک می شود چون که افزایش قند در خون سبب می شود که رگ های بسیار ریز آسیب ببینند و حتی کامل تخریب شوند و اندام های چون کلیه، چشم، و اعصاب را کامل درگیر کند.

قند خون یا دیابت عوارض خطرناک دیگری از جمله سکته مغزی و بیماری های قلبی را هم افزایش می دهند. کاهش وزن و داشتن رژیم غذایی سالم تر اغلب می تواند به پیشگیری از این بیماری کمک کند.

پیش دیابت

سطح پیش دیابت به این معنی است که قند خون بالاتر از حد معمول است اما نه به حدی که دیابت را تشکیل دهد.با این حال ، افراد مبتلا به پیش دیابت در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند ، اگرچه معمولاً علائم دیابت کامل را تجربه نمی کنند.میزان قند خون طبیعی بین ۷۰ تا ۹۹ میلی گرم در لیتر است ، در حالی که فرد مبتلا به دیابت قند خون ناشتا بالاتر از ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر دارد.

عوامل ابتلا به پیش دیابت

آنها شامل موارد زیر هستند:

 1.  اضافه وزن داشتن
 2.  سابقه خانوادگی دیابت
 3.  داشتن کلسترول با چگالی بالا (HDL) کلسترول پایین تر از ۴۰ میلی گرم در لیتر یا ۵۰ میلی گرم در دسی لیتر
 4. سابقه فشار خون بالا
 5.  داشتن دیابت حاملگی یا تولد کودکی با وزن بیش از ۹ پوند
 6.  سابقه سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 7.  بیش از ۴۵ سال سن
 8.  داشتن یک سبک زندگی بی تحرک

دیابت انواع مختلفی دارد. و برای درمان هر کدام ، شیوه های متفاوتی وجود دارد. همیشه دیابت به دلیل اضافه وزن داشتن یا شیوع زندگی بی تحرک یا کم تحرک نیست گاهی اوقات دیابت از همان دوران کودکی با فرد همراه است.

علائم-دیابت
علائم-دیابت

 

علل دیگر دیابت

دلایل دیابت بسته به ترکیب ژنتیکی ، سابقه خانوادگی ، قومیت ، سلامتی و عوامل محیطی شما متفاوت است.

دلیل عدم وجود علت مشخص دیابت ، به این دلیل است که دلایل دیابت بسته به فرد و نوع آن متفاوت است.

برای مثال؛ دلایل دیابت نوع ۱ با علل دیابت حاملگی بسیار متفاوت است.

به همین ترتیب ، دلایل دیابت نوع ۲ با علل دیابت نوع ۱ متفاوت است.

انواع دیابت

سه نوع عمده دیابت می توانند ایجاد شوند:

 • نوع ۱
 • نوع ۲
 • دیابت حاملگی.
 • انواع کمتر دیابت شامل دیابت مونوژنیک و دیابت مرتبط با فیبروز کیستیک است.

 

 

دیابت نوع ۱

دیابت نوع ۱ ، به عنوان دیابت نوجوانان یا دیابت وابسته به انسولین شناخته می شود ، یک بیماری مزمن است که در آن لوزالمعده انسولین کمی تولید می کند یا تولید نمی کند. انسولین هورمونی است که برای تولید قند (گلوکز) به سلولها نیاز دارد تا انرژی تولید کند.

علل دیابت نوع ۱

علت دقیق دیابت نوع ۱ مشخص نیست. معمولاً سیستم ایمنی بدن – که به طور معمول با باکتری ها و ویروس های مضر مبارزه می کند – به اشتباه سلول های تولید کننده انسولین ( جزایر لانگرهانس) در لوزالمعده را از بین می برد. از دیگر عوامل احتمال دیابت نوع ۱ می توان به ژنتیک اشاره کرد.

 

نقش انسولین در دیابت نوع ۱
هنگامی که تعداد قابل توجهی از سلول های تولید کننده انسولین (جزایر لانگرهانس) از بین رفت ، انسولین کمی تولید می شود یا اصلاً تولید نمی شود. انسولین هورمونی است که از غده ای در پشت و زیر معده (لوزالمعده) ایجاد می شود.

لوزالمعده انسولین را در جریان خون ترشح می کند.انسولین جریان دارد، و به شکر اجازه می دهد وارد سلول های شما شود.انسولین مقدار قند موجود در جریان خون شما را کاهش می دهد.با کاهش سطح قند خون ، ترشح انسولین از لوزالمعده نیز انجام می شود.

در دیابت نوع ۱ ، انسولین وجود ندارد که بتواند گلوکز را وارد سلول کند ، بنابراین قند در جریان خون شما تقویت می شود. این می تواند عوارض خطرناکی برای زندگی ایجاد کند.

 

 

عوامل خطر
برخی از عوامل خطر شناخته شده برای دیابت نوع ۱ عبارتند از:

سابقه خانوادگی. هر کس که یکی از اعضای خانواده اش به دیابت نوع ۱ میتلا باشد مثل  پدر، مادر یا خواهر و برادران ، خطر ابتلا به آن را کمی افزایش داده است.
ژنتیک وجود ژنهای خاصی نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۱ است.
جغرافیا با دور شدن از خط استوا ، شیوع دیابت نوع ۱ بیشتر می شود.
سن. اگرچه دیابت نوع ۱ در هر سنی ممکن است ظاهر شود ، اما در دو قله قابل توجه ظاهر می شود. اولین قله در کودکان بین ۴ تا ۷ سال رخ می دهد و مورد دوم در کودکان بین ۱۰ تا ۱۴ سال مشاهده می شود.

علائم دیابت نوع ۱

علائم دیابت نوع ۱ می تواند به طور ناگهانی ظاهر شود و شامل موارد زیر است:

۱٫عطش را بیشتر کرد
۲٫تکرر ادرار
۳٫خیس کردن تخت در کودکانی که قبلاً شب را خیس نمی کردند
۴٫گرسنگی شدید
۵٫کاهش وزن ناخواسته
۶٫تحریک پذیری و سایر تغییرات خلقی
۷٫خستگی و ضعف
۸٫تاری دید
*چه زمانی به پزشک مراجعه کنید
در صورت مشاهده هر یک از علائم فوق در شما یا فرزندتان با پزشک خود مشورت کنید.*

دیابت نوع۲

در حالی که همه افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ اضافه وزن ندارند،  چاقی و شیوه زندگی غیرفعال دو عامل مهم در مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ هست. همچنین مسئول حدود ۹۰٪ تا ۹۵٪ موارد دیابت در ایالات متحده دیابت نوع ۲ است.

چه عواملی باعث دیابت نوع ۲ می شود

سابقه خانوادگی غالباً بیشترین عامل دیابت نوع ۲ است. عوامل خطر زیادی برای دیابت نوع ۲ وجود دارد که هر یک یا همه این موارد شانس ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

اینها شامل:

-چاقی
-زندگی به سبک زندگی بی تحرک
-افزایش سن
-رژیم بد
سایر عوامل دیابت نوع ۲ مانند بارداری یا بیماری می تواند عوامل خطر دیابت نوع ۲ باشد.

لوزالمعده (ارگانی در پشت معده) انسولین را آزاد می کند تا به بدن شما کمک کند و تا بدن شما را ذخیره کرده و از مواد غذایی که می خورید استفاده کنید. دیابت وقتی اتفاق می افتد که یک یا چند مورد از موارد زیر رخ دهد:

لوزالمعده شما هیچ انسولینی ایجاد نمی کند.
لوزالمعده شما انسولین بسیار کمی ایجاد می کند.
بدن شما به انسولین جواب نمی دهد
بر خلاف افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ ، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ انسولین تولید می کنند. اما انسولین که لوزالمعده آنها ترشح می شود کافی نیست یا بدن آنها نمی تواند انسولین را تشخیص دهد و از آن به درستی استفاده کند (پزشکان این را مقاومت انسولین می نامند).

هنگامی که انسولین کافی وجود ندارد یا انسولین آنطور که باید استفاده نمی شود ، گلوکز (قند) نمی تواند وارد سلول های شما شود. در عوض در جریان خون شما ایجاد می شود. این می تواند به بسیاری از مناطق بدن آسیب برساند. همچنین ، از آنجا که سلول ها گلوکز مورد نیاز خود را دریافت نمی کنند ، به درستی کار نمی کنند.

عوامل خطر سلامت دیابت نوع ۲
اعتقاد بر این است که دیابت نوع ۲ پیوند ژنتیکی محکمی دارد.  چندین ژن ممکن است مربوط به دیابت نوع ۲ باشد. اگر شما هر یک از عوامل خطر زیر را دارید ، مهم است که از پزشک خود در مورد آزمایش دیابت سؤال کنید. یک رژیم غذایی مناسب و عادات سبک زندگی سالم ، به همراه دارو ، در صورت نیاز ، می تواند به شما در مدیریت دیابت نوع ۲ درست مانند مدیریت سایر مسائل زندگی کمک کند. مطمئن شوید که به عنوان وکیل بهداشتی خود ، آخرین اطلاعات را در مورد این وضعیت جستجو می کنید.

سایر عوامل خطر دیابت نوع ۲ موارد زیر را شامل می شود:

فشار خون بالا
سطح بالای تری گلیسیرید خون (چربی)
دیابت حاملگی یا به دنیا آوردن نوزاد با وزن بیش از ۹ پوند
رژیم غذایی پرچرب و کربوهیدرات
مصرف زیاد الکل،شیوه زندگی کم تحرک
چاقی، اضافه وزن و یا حتی قومیت نیز در دیابت نوع ۲ تأثیر دارد.
پیری: افزایش سن عامل خطر قابل توجهی برای دیابت نوع ۲ است. خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ تقریباً در سن ۴۵ سالگی شروع می شود و بعد از ۶۵ سالگی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

علل دیابت حاملگی

این نوع دیابت در زنان در دوران بارداری اتفاق می افتد که بدن می تواند نسبت به انسولین حساس تر شود.دیابت حاملگی در همه خانم ها بروز نمی کند و معمولاً بعد از زایمان برطرف می شود.
علل دیابت در بارداری که به عنوان دیابت حاملگی نیز شناخته می شود ناشناخته مانده است. با این حال ، تعدادی از عوامل خطر وجود دارد که شانس ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد:

۱-سابقه خانوادگی دیابت بارداری
۲-اضافه وزن یا چاق است
۳-از سندرم تخمدان پلی کیستیک رنج می برند
۴-یک کودک بزرگ به وزن بیش از ۹lb داشته باشید
۵-علل دیابت بارداری نیز ممکن است مربوط به قومیت باشد – برخی از گروه های قومی خطر بیشتری از دیابت حاملگی دارند.

علل دیگر دیابت حاملگی
علل احتمالی دیابت حاملگی . این موارد شامل موارد زیر است:

 • پانکراتیت یا لوزالمعده به عنوان علت دیابت. پانکراتیت همانطور که پانکراتکتومی است ، خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS). یکی از دلایل اصلی PCOS ، مقاومت به انسولین در ارتباط با چاقی است ، همچنین ممکن است خطر ابتلا به پیش دیابت و دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.
 • سندرم کوشینگ این سندرم تولید هورمون کورتیزول را افزایش می دهد و این به افزایش سطح قند خون کمک می کند. فراوانی زیاد کورتیزول می تواند باعث دیابت شود.
 • گلوکاگونما بیماران مبتلا به گلوکاگونون به دلیل عدم تعادل بین میزان تولید انسولین و تولید گلوکاگون ممکن است دیابت را تجربه کنند.
 • دیابت ناشی از استروئید (دیابت استروئیدی) نوعی نادر از دیابت است که به دلیل استفاده طولانی مدت از درمان گلوکوکورتیکوئید ایجاد می شود.

نکات مربوط به ورزش و رژیم برای دیابت

اقداماتی که فرد می تواند برای پذیرش سبک زندگی با دیابت انجام دهد شامل موارد زیر است:

۱- خوردن یک رژیم غذایی پر از مواد غذایی مغذی و تازه ، از جمله غلات سبوس دار ، میوه ، سبزیجات ، پروتئین های بدون چربی ، لبنیات کم چربی و منابع چربی سالم مانند آجیل

۲- اجتناب از غذاهای پر قند که کالری خالی دارند و یا کالری هایی که فواید غذایی دیگری ندارند ، از جمله سدیم های شیرین شده ، غذاهای سرخ شده و دسرهای پر قند پرهیز کنید.

۳- خودداری از نوشیدن الکل .

۴- در ۵ روز هفته ، حداقل ۳۰ دقیقه ورزش در روز ، مانند پیاده روی ، ایروبیک ، دوچرخه سواری یا شنا انجام دهید.

۵- تشخیص علائم قند خون هنگام ورزش ، از جمله سرگیجه ، گیجی ، ضعف و عرق زیاد.

افراد همچنین می توانند برای کاهش شاخص توده بدنی خود (BMI) قدم بردارند ، که می تواند به برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند که بدون دارو این بیماری را مدیریت کنند. اهداف کاهش وزن تدریجی و پایدار به احتمال زیاد به فرد کمک می کند تا مزایای بلند مدت را حفظ کند.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقرراتجمهوري اسلامي ايران است
دکمه بازگشت به بالا