کد خبر:3837
پ

درمان فشار خون بالا

در مقالات پیشین به فشار خون طبیعی ، فشار خون بالا و اقسام آن به خوبی شاره گردید و علائم فشار خون بالا را مورد بررسی قرار دادیم. در صورتیکی مقالات معرفی شده را مورد مطالعه قرار داده باشید ، اکنون بهترین فرصت برای بررسی نحوه درمان فشار خون بالا است . درمان فشار خون […]

در مقالات پیشین به فشار خون طبیعی ، فشار خون بالا و اقسام آن به خوبی شاره گردید و علائم فشار خون بالا را مورد بررسی قرار دادیم. در صورتیکی مقالات معرفی شده را مورد مطالعه قرار داده باشید ، اکنون بهترین فرصت برای بررسی نحوه درمان فشار خون بالا است . درمان فشار خون بالا به طُرُق مختلف امکان پذیر است. در این پست از سلسله مقالات معلومات پزشکی به نحوه درمان فشار خون بالا بصورت خانگی ، دارو درمانی و استفاده از رژیم غذایی مناسب خواهیم پرداخت. پس اگه نگران فشار خون بالای خود هستید و به دنبال درمان فشار خون بالا بوده اید این مقاله را تا انتها مورد مطالعه قرار بدهید.

گزینه های درمان فشار خون بالا

عوامل  متعددی به پزشک شما کمک می کنند تا بهترین گزینه درمانی را برای شما تعیین کند.اگر پزشک شما را دارای فشار خون بالا تشخیص دهد ، تغییر در شیوه زندگی ممکن است به کاهش فشار خون بالا کمک کند. اگر تغییر در شیوه زندگی به تنهایی کافی نباشد ، ممکن است دارو تجویز کند.اگر پزشک متوجه مشکلی که باعث فشار خون شما  شده است شود ، به درمان آن شرایط دیگر تمرکز می کند. به عنوان مثال ، اگر دارویی که شروع به مصرف آن کرده اید باعث افزایش فشار خون می شود ، پزشک شما داروهای دیگری را که این عارضه جانبی ندارند ، امتحان می کند.گاهی اوقات ، فشار خون بالا علی رغم درمان علت اصلی ، پایدار است. در این حالت ، پزشک شما ممکن است با شما همکاری کند تا تغییرات در شیوه زندگی ایجاد شود و داروهایی برای کمک به کاهش فشار خون شما تجویز کند.برنامه های درمان فشار خون بالا اغلب تکامل می یابد. آنچه در ابتدا کار انجام می داد ممکن است با گذشت زمان کمتر مفید واقع شود. پزشک شما برای بهتر کردن روند درمان شما به همکاری با شما ادامه خواهد داد.

 

داروهای مناسب برای درمان فشار خون بالا

بسیاری از افراد با داروهای فشار خون ، مرحله آزمایش و خطا را طی می کنند. ممکن است لازم باشد داروهای مختلفی را امتحان کنید تا اینکه یک یا ترکیبی از داروهایی را پیدا کنید که برای شما مفید باشدبرخی از داروهای مورد استفاده در درمان فشار خون بالا عبارتند از:

 • مسدود کننده های بتا: مسدود کننده های بتا باعث می شوند قلب شما کندتر و با نیروی کمتری ضرب شود. این باعث می شود با هر ضربان میزان خون پتانسیل شده از طریق شریان ها کاهش یابد ، این فشار خون را کاهش می دهد. همچنین باعث انسداد برخی هورمون ها در بدن شما می شود که می تواند فشار خون شما را بالا ببرد.
 • دیورتیک ها: مقادیر زیاد سدیم و مایع اضافی در بدن شما می تواند فشار خون را افزایش دهد. دیورتیک ها ، که به آن قرص های آب نیز گفته می شود ، به کلیه ها کمک می کند سدیم اضافی را از بدن شما خارج کند. با ترکیبی از سدیم ، مایع اضافی موجود در جریان خون به ادرار شما منتقل می شود و این به پایین آمدن فشار خون کمک می کند.
 • مهار کننده های ACE: آنژیوتانسین ماده شیمیایی است که باعث سفت و باریک شدن رگ های خونی و دیواره های شریان می شود. مهارکننده های ACE (آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین) از تولید بدن به اندازه این ماده شیمیایی جلوگیری می کنند. این کمک می کند رگ های خونی شل شوند و فشار خون را کاهش دهند.
 • مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (ARBs): در حالی که مهارکننده های ACE هدف از ایجاد آنژیوتانسین را متوقف می کنند ، ARBs اتصال آنژیوتانسین را با اتصال به گیرنده ها مسدود می کند. بدون مواد شیمیایی ، رگ های خونی سفت نمی شوند. این به آرامش عروق و کاهش فشار خون کمک می کند.
 • مسدود کننده های کانال کلسیم: این داروها مقداری از کلسیم را از ورود به عضلات قلبی قلب شما جلوگیری می کنند. این منجر به ضربان قلب کمتر و فشار خون پایین تر می شود. این داروها همچنین در رگهای خونی کار می کنند و باعث آرامش و کاهش فشار خون می شوند.
 • آگونیست های آلفا -۲: این نوع دارو ضربان های عصبی که باعث سفت شدن رگ های خونی می شوند را تغییر می دهد. این به ریل های رگهای خونی کمک می کند که فشار خون را کاهش می دهد.

 

درمان-دارویی-فشارخون-بالا
درمان-دارویی-فشارخون-بالا

 

درمان فشار خون بالا در منزل

تغییرات سبک زندگی سالم می تواند به شما در کنترل عوامل ایجاد فشار خون کمک کند. در اینجا برخی از رایج ترین راه حل های خانگی ذکر شده است.

۱- ایجاد یک رژیم غذایی سالم

یکی از روش های درمان فشار خون بالا در منزل رژیم غذایی مناسب است .رژیم غذایی سالم قلب برای کمک به کاهش فشار خون بسیار مهم است. همچنین برای کنترل فشار خون بالا که تحت کنترل باشد و خطر عوارض را کاهش دهد نیز مهم است. این عوارض شامل بیماری های قلبی ، سکته مغزی و حمله قلبی است.

رژیم غذایی سالم قلب بر غذاهایی تأکید دارد که شامل موارد زیر است:

 • میوه ها
 • سبزیجات
 • غلات کامل
 • پروتئین های بدون چربی مانند ماهی.

 

رژیم غذایی مناسب برای کبد چرب
درمان فشار خون بالا در منزل

 

۲- افزایش فعالیت بدنی

برای رسیدن به وزن سالم باید فعالیت بدنی بیشتری داشته باشد.  ، ورزش می تواند به کاهش استرس ، کاهش فشار خون به طور طبیعی و تقویت سیستم قلبی عروقی شما کمک کند. هر روز به مدت ۳۰ دقیق ورزش کنید تا سلامتیتان در دراز مدت ضمانت گردد.این مورد یکی از بهترین روش های درمان فشار خون بالا در منزل است .

 

۳- رسیدن به وزن سالم

اگر اضافه وزن یا چاقی دارید ، کاهش وزن از طریق رژیم غذایی سالم قلب و افزایش فعالیت بدنی می تواند به کاهش فشار خون شما کمک کند.

 

۴- مدیریت استرس

ورزش راهی عالی برای مدیریت استرس است. فعالیت های دیگر نیز می تواند کمک کننده باشد. این شامل:

مراقبه
تنفس عمیق
ماساژ دادن
شل شدن عضلات
یوگا یا تای چی

اینها همه روشهای کاهش استرس است. همچنین خواب کافی می تواند به کاهش سطح استرس کمک کند.

 

کمک های اولیه هنگام بروز تصادف ماشین

 

۵- اتخاذ شیوه زندگی عاری از دُخانیات

اگر سیگاری هستید ، سعی کنید ترک کنید. مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو به بافتهای بدن آسیب می رسانند و دیواره رگهای خونی را سخت می کنند.اگر مرتباً الکل زیاد مصرف می کنید و یا وابستگی به الکل دارید ، برای کاهش میزان نوشیدن یا متوقف کردن کمک به دنبال کمک باشید. الکل می تواند فشار خون را بالا ببرد.

درمان فشار خون بالا در منزل

 

توصیه های رژیم غذایی برای افراد مبتلا به فشار خون بالا

یکی از ساده ترین راه های درمانی فشار خون بالا و جلوگیری از عوارض احتمالی ، رژیم غذایی شماست. آنچه می خورید می تواند در جهت تسکین یا از بین بردن فشار خون بالا قدم بردارد.در اینجا برخی از رایج ترین توصیه های رژیم غذایی برای افراد مبتلا به فشار خون بالا آورده شده است.

۱- گوشت کمتری بخورید ، گیاهان بیشتری داشته باشید

رژیم غذایی مبتنی بر گیاه راهی آسان برای افزایش فیبر و کاهش مقدار سدیم و اشباع ناسالم و چربی ترانس شما از غذاهای لبنی و گوشت است.تعداد میوه ها ، سبزیجات ، سبزیجات برگ دار و غلات سبوس دار را افزایش دهید. به جای گوشت قرمز ، پروتئین های بدون چربی سالم مانند ماهی ، مرغ یا توفو را انتخاب کنید.

 

درمان فشار خون بالا در منزل
درمان فشار خون بالا در منزل

۲- سدیم رژیم غذایی را کاهش دهید

افراد مبتلا به فشار خون بالا و افرادی که خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهند ممکن است نیاز داشته باشند که روزانه میزان سدیم مصرفی بین ۱٫۵۰۰ میلی گرم و ۲۳۰۰ میلی گرم در روز را حفظ کنند. بهترین راه برای کاهش سدیم ، بیشتر اوقات طبخ غذاهای تازه است. از خوردن غذاهای رستوران یا غذاهای بسته بندی شده که اغلب از نظر سدیم بسیار زیاد هستند خودداری کنید.

۳- مصرف شیرینی ها را قطع کنید

مواد غذایی و نوشیدنی های قندی حاوی کالری خالی هستند اما از نظر مواد غذایی فاقد مواد غذایی هستند. اگر چیزی شیرین می خواهید ، سعی کنید میوه های تازه یا مقادیر کمی شکلات تلخ را که به اندازه کافی شیرین نشده اند ، استفاده کنید. منابع مطالعاتی معتبر نشان می دهد که خوردن مرتب شکلات تیره ممکن است فشار خون را کاهش دهد.

 

درمان فشار خون بالا
درمان فشار خون بالا در منزل

 

فشار خون بالا در دوران بارداری

زنان مبتلا به فشار خون بالا علی رغم داشتن شرایط حاد ، می توانند نوزادان سالم را به دنیا آورند.اما در صورت عدم نظارت و کنترل در دوران بارداری ، هم برای مادر و هم برای کودک می تواند خطرناک باشد.زنان باردار دارای فشار خون بالا به احتمال زیاد دچار عوارض ناشی از آن خواهند شد . به عنوان مثال ، زنان باردار مبتلا به فشار خون بالا ممکن است عملکرد کلیه را کاهش دهند. نوزادان متولد شده با مادران مبتلا به فشار خون بالا وزن کم دارند یا زودتر از موعد مقرر متولد می شوند.

بعضی از خانمها ممکن است در دوران بارداری دچار فشار خون بالا شوند. انواع مختلفی از مشکلات فشار خون بالا می تواند ایجاد شود.این وضعیت اغلب پس از تولد نوزاد ، خود را برعکس می کند. ایجاد فشار خون بالا در دوران بارداری ممکن است خطر ابتلا به فشار خون بالا در زندگی را افزایش دهد.

در برخی موارد ، زنان باردار مبتلا به فشار خون بالا ممکن است در دوران بارداری دچار پره اکلامپسی شوند. این وضعیت افزایش فشار خون می تواند باعث عوارض کلیه و سایر ارگان ها شود. این می تواند منجر به پروتئین زیاد در ادرار ، مشکل در عملکرد کبد ، مایعات در ریه ها یا مشکلات بینایی شود.

با بدتر شدن این شرایط ، خطرات برای مادر و نوزاد افزایش می یابد. پره اکلامپسی می تواند منجر به اکلامپسی شود ، که باعث تشنج می شود. مشکلات فشار خون بالا در دوران بارداری عامل مهمی در مرگ مادران است. عوارض مربوط به نوزاد شامل وزن کم هنگام تولد ، زایمان زودرس و زایمان است.

هیچ روش شناخته شده ای برای جلوگیری از پره اکلامپسی وجود ندارد و تنها راه درمان بیماری ، زایمان به نوزاد است. اگر این بیماری را در دوران بارداری ایجاد کنید ، پزشک از نظر عوارض از نزدیک شما را تحت نظر دارد.

 

اثر فشار خون بالا بر بدن چیست؟

از آنجا که فشار خون بالا اغلب یک حالت خاموش است ، می تواند سالها پیش از آنکه علائم آشکار شود ، به بدن شما آسیب برساند. اگر فشارخون درمان نشود ، ممکن است با عوارض جدی ، حتی کشنده ای روبرو شوید.

عوارض فشار خون بالا موارد زیر را شامل می شود.

۱- شریان های آسیب دیده

فشار خون بالا باعث می شود شریان ها سفت تر ، سفت تر و الاستیک کمتری شوند .این آسیب باعث می شود چربی های رژیم غذایی شما ، جریان خون را محدود کنند.این آسیب می تواند منجر به افزایش فشار خون ، انسداد و در نهایت حمله قلبی و سکته مغزی شود.

 

درمان فشار خون بالا
درمان فشار خون بالا

۲- آسیب دیدگی قلب

فشار خون بالا باعث می شود قلب شما بیش از حد سخت کار کند. افزایش فشار در رگ های خونی باعث می شود عضلات قلب شما بیشتر از آنچه که یک قلب سالم باید داشته باشد به پمپ بیشتر و بیشتر نیرو بپردازند.

این ممکن است باعث بزرگ شدن قلب شود. قلب بزرگ شده خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش می دهد:

 • نارسایی قلبی
 • آریتمی
 • مرگ ناگهانی قلب
 • حمله قلبی
درمان فشار خون بالا
درمان فشار خون بالا

۳- آسیب دیدگی مغز 

مغز شما برای درست کار کردن به یک منبع سالم خون غنی از اکسیژن متکی است. فشار خون بالا می تواند خون شما را در مغز کاهش دهد:

 • انسداد موقت جریان خون به مغز حملات ایسکمیک گذرا (TIA) نامیده می شود.
 • انسداد قابل توجه جریان خون باعث از بین رفتن سلولهای مغزی می شود. این به عنوان سکته مغزی شناخته می شود.

فشار خون کنترل نشده همچنین ممکن است بر حافظه و توانایی یادگیری ، یادآوری ، صحبت و استدلال شما تأثیر بگذارد.درمان فشار خون بالا معمولاً اثر فشار خون کنترل نشده را پاک یا معکوس نمی کند. با این حال ، این خطرات را برای مشکلات آینده کاهش می دهد.

درمان فشار خون بالا
درمان فشار خون بالا

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری