خودارضایی ؛ هر انچه که باید در مورد استمناء بدانید

×

فصل سرمایه گذاری فرا رسیده…

اقدام کنید

خودارضایی که در اصطلاح دینی به استمناء در مردان و استشهاء در زنان معروف است امروزه به بحثی داغ و هیجان برانگیز در میان طرفداران خودارضایی و مخالفان آن تبدیل گشته است. برخی با توجه به ایجاب غریزه انسانی و نابسامانی های اجتماعی جامعه ایران در بحث ازدواج ، آن را راهکاری عالی برشمرده اند و برخی نیز تحت هر شرایطی آن را قبیح ، حرام و ناشایست با فطرت پاک سرشت آدمی در تضاد می دانند.بیاید یکبار برای همیشه پرونده خودارضایی و استمناء را ببندیم و با بررسی نظر طرفداران و مخالفان با نگاهی بی طرفانه این موضوع اجتماعی را واکاویی و خودارضایی از نظر پزشکی را مورد بررسی قرار می دهیم.پس با ما در معلومات همراه بمانید.

در این بررسی خودارضایی و استمناء را از نگاه طرفداران ، نگاه مخالفان و از دیدگاه آیات و روایات اسلامی و از منظر پزشکی مورد بررسی قرار داده و با آنالیزی بی طرفانه ، سعی بر این می نماییم که بهترین راهکار برای برخورد با این مسأله اجتماعی را بیان کنیم.

خودارضایی چیست؟

خودارضایی به فرایند دفع و تخلیه منی در مرد و زن به روش های نامتعارف گفته می شود. عموماً بوسیله تحریک با دستان صورت می گیرد اما به طرق دیگر نیز خودارضایی صورت می پذیرد.

 

خودارضایی به انگلیسی:

خودارضایی و استمنا در زبان انگلیسی معادل کلید واژه “Masturbation” است

 

روش های انجام خود ارضایی

۱-خودارضایی بوسیله دستان

 • عموماً با استفاده از تحریک بوسیله دستان خود صورت می پذیرد و در آن از مواد لیز کننده استفاده می شود.

۲-خوارضایی با دیدن فیلم های پورن

 • دیدن تصاویر محرک و مستهجن ، راه دیگری از خودارضایی است.

۳-خودارضایی بوسیله مکالمات رکیک

 • رد و بدل کردن حرف های عاشقانه بصورت حضوری یا تلفنی با جنس مخالف.

۴-خودارضایی با مطالعه داستان های مستهجن

 • مطالعه و خواندن داستانهای مستهجن نیز گونه دیگری از خودارضایی است.

۵-خودارضایی با تخیلات جنسی

 • فکر کردن و تخیلات جنسی نیز منجر به خودارضایی شده که عموماً هنگام خواب صورت می پذیرد.

۶-خودارضایی با جمادات

 • تحریک منی بوسیله شوکرها و عروسک های جنسی نیز یک دیگر از روش های خود ارضایی است.
اعتیاد-به-خودارضایی-با-دیدن-فیلم-های-مستهجن
خودارضایی-با-دیدن-فیلم-های-مستهجن

دیدگاه طرفداران خودارضایی یا استمناء (۱)

در میان طرفداران خودارضایی و استمناء ، ادله هایی وجود دارد که به واسطه آنها ، خودارضایی پیشنهاد و حتی به عنوان راهکاری مناسب برای رویه جنسی معرفی می گردد که در زیر به آنها اشاره خواهد شد.

 1. افزایش خودشناسی جنسی : افراد جامعه خصوصاً کودکان با نوازش اندام های جنسی و احساس آرامش هنگام ارتکاب به این عمل ، بهتر با اندام های جنسی خود آشنا می گردند.
 2. کمک به فرد برای آشنایی با جنبه جنسی : افرادی که خودارضایی انجام می دهند ، درک بهتری نسبت به جنبه های جنسی وجود خود پیدا می کنند.
 3. تجربه لذت جنسی : این افراد تجربه جنسی و برخورداری از لذت های آن را حق هر انسانی دانسته و به واسطه آن زمینه تجربه جنسی سهل الوصول برای همگان فراهم است.
 4. تخلیه فشارهای روزمره و فشارهای جنسی : طرفداران خودارضایی ،آن را زمینه مناسبی برای تخلیه فشارهای روانی روزمره و همچنین فشارهای روانی ناشی از تمایلات جنسی دانسته که در سریع ترین زمان ممکن ، می توانند آن را تجربه کنند.از دیدگاه طرفدارات خودارضایی و استمناء ، احساس گناه مولد اضطرابات روزمره  است نه خود مکانیسم خودارضایی و خودارضایی مأمنی است برای تخلیه این تعارضات روحی و روانی.
 5. امن ترین نوع ارضای جنسی است : خود ارضایی بعنوان امن ترین نوع رابطه جنسی خطر کمتری نسبت به سایر ارضاعات جنسی دارد.
 6. عدم ریسک بیماری های مقاربتی : در خودارضایی خطر بیماریهای آمیزشی نظیر ؛ ایدز ، سوزاک،سفیلیس ، کلامدیا و …وجود ندارد و از این نظر عالی است.
 7. احتمال بارداری ناخواسته در خودارضاعی وجود ندارد: بارداری های ناخواسته یکی از شایع ترین آثار روابط نامشروع در اکثر جوامع است که پیامدهای ناگواری برای افراد و جامعه به بار خواهد داشت که در این نوع از ارضای جنسی (خودارضایی) این خطر وجود ندارد.
 8. عدم خشونت عاطفی و فیزیکی : خشونت عاطفی و فیزیکی در این نوع رابط جنسی در پایین ترین سطح ممکن است.
 9. کنترل فرد روی مکانیزم رابطه خود ارضاعی: به نظر طرفداران خودارضایی و استمناء ، افراد مرتکب به خودارضایی ، تسلط کاملی روی رفتار خود دارند و می توانند کنترل کاملی روی آن داشته باشند ، به نسبت سایر روش های ارضاع جنسی که قابل کنترل نیست.
 10. راهکاری مناسب برای محدودیت واژنوس موس است : خودارضایی برای افراد دارای محدودیت واژنوس موس (افراد دارای اندام جنسی منتسب به زنان) راهکار بسیار عالی برای تجربه موفق رابطه جنسی است.این دسته از افراد ، دخول واژنی بسیار سختی دارند و خودارضایی به آنان در تجربه رابطه جنسی می تواند کمک بسیاری کند
 11. عدم اعتیاد به خودارضایی: طرفداران خودارضایی مسأله تکرر ارتکاب به خودارضایی را از باب وسواس های تکانه ای نظیر شستن چندین باره دستان در اثر وسوساس فکری می دانند و علت ارتکاب روزانه زیاد به خودارضایی را نه از جهت قبول کلید واژه “اعتیاد” برای خودارضایی بلکه ناشی از بیماری روانی دیگری میدانند که ارتکاب متعدد نشانه ای از وجود این بیماری روانی دیگری است.با این حال طرفداران خودارضایی و استمناء ، ارتکاب بیش از حد به خودارضایی را بسیار مضر دانسته و به هیچ وجه آن را توصیه نمی کنند. پیشنهاد این دسته از افراد ارتکاب کنترل شده و یکبار در هفته می باشد.

تمامی ادله طرفداران خودارضایی را از طریق وویس زیر می توانید دنبال نمایید.(برای شنیدن این کلیپ صوتی ار ابزار های تغییر ip استفاده کنید)

معلومات

 

نقد دیدگاه طرفداران خودارضایی و استمناء

 • یکی از جنبه های طرفداران استمناء و خودارضایی ، کسب آگاهی از جنبه های جنسی خود است و بعنوان دلیلی برای انجام خود ارضایی آنهم برای کودکان مورد استدلال قرار گرفته است که نمی تواند دلیل قانع کننده ای باشد.می توان از طرق مختلف آموزش های جنسی به کودکان را فراهم نمود بدون آنکه زمینه تجربه پیش از نیاز آنان را فراهم آوریم.
 • در بخش دیگری به خود ارضایی بعنوان راهی مناسب برای تخلیه فشارهای عصبی و روحی – روانی ، امن ترین نوع ارضای جنسی ، عدم خشونت عاطفی و فیزیکی اشاره گردیده  و حتی عدم اعتیاد به خود ارضایی را از باب وسواس های ناشی از دیگر عارضه های روانی می دانند ، در حالیکه خودارضایی از نظر پزشکی ، می تواند اعتیاد را به دنبال داشته باشد. هر چند فی نفسه دلیل برای گرفتاری به عارضه های روانی از طریق خودارضایی وجود ندارد اما شخص مرتکب شونده پس از مدت کوتاهی به این رفتار جنسی ، اعتیاد پیدا نموده و پا را از مسیر اعتدال خارح می نهد. آمارهای جهانی میزات افراد مبتلا به خود ارضایی را در شکل حادی به تصویر کشیده است که در میان آنان افراد بزرگسال و حتی کهنسال دیده می شود که ناشی از غیر طبیعی بودن این رفتار جنسی است.بر اساس تحقیقات میدانی افراد مبتلا به خود ارضایی ، ارتکاب به این رفتار جنسی را از ماهی یک مرتبه آغاز کرده اما به این حد قانع نبوده و پس از مدتی نچندان طولانی به یکبار در هفته ، هر روز ، روزی چند مرتبه و حتی در مواردی نیز به روزی چند ده مرتبه نیز می انجامد. طبیعتاً ارتکاب روزانه به این عمل نمی تواند جنبه عادی داشته باشد و باید بپذیریم در مورد خود ارضایی مسأله اعتیاد غیر قابل اجتناب است.در این مورد ” اعتیاد به خودارضایی ” را مطالعه بفرمایید.
 • شاید در نگاه اول ، خودارضایی و استمناء یک راهکار موقت و مناسب برای کسانی قلمداد شود که از شریک جنسی(در فرهنگ اسلام عبارت است از همسر و در فرهنگ غربی ، هر کسی می تواند باشد) بی بهره اند و فقط تا زمانی مجاز باشد که شریک جنسی نداشته باشند. نگاهی به آمار ابتلای افراد متاهل به استمناء در جوامع اسلامی و و گرفتاری به این معضل اجتماعی در میان جوامع غربی با وجود عدم محدودیت اجتماعی در برقراری روابط جنسی آزاد ، گواهی بر این مدعاست که شروع ارتکاب خودارضایی به اراده افراد بستگی دارد اما عدم استمرار به این رفتار جنسی ، نیاز به طی مقدمات دشواری است و ترک آن برای هر کسی به آسانی صورت نمی گیرد.
 • بسیاری از خانواده ها در مشاوره های خود از معضل خودارضایی همسر و عدم توجه جنسی به خود رنج می برند و تعداد قابل توجهی از پرونده های طلاق در دادگاههای خانواده معطوف به همین مسأله است.
 • پزشکان موافق با خودارضایی ، آن را در همه شرایط توصیه نمی کنند بلکه آن را راهکار مناسبی در برخی اوقات می دانند.بعنوان مثال؛اگر آستانه ارگاسم جنسی شریک زندگی پایین تر از حد شما باشد – اگر شریک جنسی بیمار باشد – اگر شریک زندگی شما باردار است – اگر شریک در دسترس نیست.
 • در بخشی از این دیدگاه به پایین بودن ریسک بیماری های مقاربتی برای این روش جنسی اشاره شده است که اصلاً قابل قبول نیست. گاهی اوقات افراد مبتلا با به اشتراک گذاشتن عروس کها و شوکرهای جنسی ، زمینه ابتلای خاموش به بیماریهای مقاربتی را بسیار آسانتر از روش های معمول می کنند، نظیر STI  که بسیار نیز شایع هستند.

 

آمار ارتکاب به خودارضایی در میان مردان و زنان
آمار ارتکاب به خودارضایی در میان مردان و زنان

 

 

خود ارضایی از نظر اسلام {۲}

دیدگاه اسلام در مورد خودارضایی و استمناء در آیات قرآن کریم و روایات ائمه هدی (علیهما السلام) باید کنکاش شود. به همین جهت بصورت فهرست وار به مضامینی که در این زمینه وجود دارد اشاره می کنیم:

 1. آیات سوره مبارکه  ۲۹ تا ۳۱ سوره معارج : وَ الَّذِینَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حافِظُونَ «۲۹» إِلَّا عَلى‌ أَزْواجِهِمْ أَوْ ما مَلَکَتْ أَیْمانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَیْرُ مَلُومِینَ «۳۰» فَمَنِ ابْتَغى‌ وَراءَ ذلِکَ فَأُولئِکَ هُمُ العادُونَ «۳۱» ترجمه « و آنان که دامن‌هاى خود را (از گناه) حفظ مى‌کنند.مگر بر همسران یا کنیزانشان که در این صورت، در خور ملامت نیستند. پس کسانى که جز این را طلب کنند، اینان همان تجاوزگرانند.» در این آیات شریفه تنها راه های مجاز و شرعی که بواسطه آن امیال جنسی تعدیل می یابد عباتند از همسرانی که از طریق ازدواج ، تلذذ جنسی از آنان مباح شمرده شده و هر طریق دیگیری ، هر چه که باشد ، خارج شدن از دایره شریعت است و حرام معرفی می گردد.
 2.  ابو بصیر میگوید از حضرت صادق (ع) شنیدم که فرمودند: خداوند در روز قیامت با سه گروه حرف نمی زند و به آنان نظر نمی کند و آنان را از گناهان پاکیزه نمی سازد و برای آنان عذابی دردناک است ، یکی از آن گروه کسانی هستند که با خود نکاح ( استمناء ) کرده اند.
 3. پیامبر (ص) فرمود:« ناکح الکفّ ملعون.» ترجمه « کسى که با دست خود نکاح کند ملعون است.»
 4. محمدبن عیسى نقل کرده است که شخصى از امام صادق(علیه السلام) درباره «خضخضه» (استمناء) پرسید. امام در پاسخ فرمودند:« إِثْمٌ عَظِیمٌ قَدْ نَهَى اللَّهُ عَنْهُ فِی کِتَابِهِ- وَ فَاعِلُهُ کَنَاکِحِ نَفْسِهِ وَ لَوْ عَلِمْتَ بِمَا «۶» یَفْعَلُهُ مَا أَکَلْتَ مَعَهُ فَقَالَ السَّائِلُ فَبَیِّنْ لِی یَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ مِنْ کِتَابِ اللَّهِ فِیهِ فَقَالَ قَوْلُ اللَّهِ‏ فَمَنِ ابْتَغى‏ وَراءَ ذلِکَ فَأُولئِکَ هُمُ العادُونَ‏ «۷» وَ هُوَ مِمَّا وَرَاءَ ذَلِکَ فَقَالَ الرَّجُلُ أَیُّمَا أَکْبَرُ الزِّنَا أَوْ هِیَ فَقَالَ هُوَ ذَنْبٌ عَظِیمٌ قَدْ قَالَ الْقَائِلُ بَعْضُ الذَّنْبِ أَهْوَنُ مِنْ بَعْضٍ وَ الذُّنُوبُ کُلُّهَا عَظِیمٌ عِنْدَ اللَّهِ لِأَنَّهَا مَعَاصِیَ وَ أَنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ مِنَ الْعِبَادِ الْعِصْیَانَ وَ قَدْ نَهَانَا اللَّهُ عَنْ ذَلِکَ لِأَنَّهَا مِنْ عَمَلِ الشَّیْطَانِ وَ قَدْ قَالَ‏ لا تَعْبُدُوا الشَّیْطانَ‏ «۸» إِنَّ الشَّیْطانَ لَکُمْ عَدُوٌّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا إِنَّما یَدْعُوا حِزْبَهُ لِیَکُونُوا مِنْ أَصْحابِ السَّعِیر».ترجــــــــــمه «گناه بزرگى است که خدا درکتابش از آن نهى کرده و انجام دهنده اش مانند کسى است که خود را وطى نماید و اگر آگاه شوم که کسى،چنین کارى مى‌کند با او هم غذا نخواهم شد. سئوال­کننده گفت: اى فـرزند رسـول خدا! در این باره از کتاب خدا برایم بگو. حضرت در جواب فرمودند: [شاهد این سخن] گفته خداوند است که مى‌فرماید:« فَمَنِ ابْتَغَى وَرَآءَ ذَ لِکَ فَأُولَـئِکَ هُمُ الْعَادُونَ»؛ « پس هرکس غیر از این [طریق] را [جهت بهره گیرى جنسى] طلب کند تجاوزگر است» و این کار (استمناء) غیر از این طریق [مشروع] است.» آن مرد پرسید: کدام یک جرم بزرگترى است؛ زنا یا این کار؟ امـام در پـاسـخ فـرمودند: آن (استمناء) گناه بزرگى است شاید کسى بگوید: بعضى از گناهان آسان تر (کوچک تر) از بعضى دیگرند، در حالى که (این گونه نیست و) همه آن‌ها نزد خدا بزرگند؛ زیرا همه آن‌ها نافرمانى اند و به یقین خداوند سرکشى را از جانب بندگان خود دوست نمى‌دارد و از آن نهى کرده چون از کارهاى شیطان است. همانا خداوند فرموده است: «لاَّ تَعْبُدُوا الشَّیْطَـنَ» ؛ شیطان را نپرستید، « إِنَّ الشَّیْطَـنَ لَکُمْ عَدُوٌّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا إِنَّمَا یَدْعُوا حِزْبَهُ لِیَکُونُوا مِنْ أَصْحَـبِ السَّعِیرِ»؛ « در حقیقت شیطان دشمن شماست، شما [نیز] او را دشمن گیرید. [او] فقط دار و دسته خود را مى‌خواند تا آنها از یاران آتش باشند»
 5. نیز از امام صادق(علیه السلام) روایت شده است:« أَنَّ أَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ ع أُتِیَ بِرَجُلٍ عَبِثَ بِذَکَرِهِ فَضَرَبَ یَدَهُ حَتَّى احْمَرَّتْ ثُمَّ زَوَّجَهُ مِنْ بَیْتِ الْمَالِ.» ترجـــــــــــمه« مردى را که با آلتش بازى کرده بود [استمناء کرده بود] نزد امیرمؤمنان على(علیه السلام) آوردند. آن حضرت به قدرى با تازیانه بر دستش زد که سرخ شد. سپس با هزینه بیت المال براى او همسر گرفت»؛  از مضمون این حدیث شریف فهمیده می‌شود راه علاج این بیماری خطرناک جنسی ازدواج است واگر مسأله ازدواج به موقع در جوامع اسلامی تسهیل شود دیگر دلیلی برای وجود این امراض جنسی نخواهد بود.
 6.      در شرایط فعلی جهان با توجه به گسترش روز افزون منابع بی بند و باری جنسی اعم از سایت ها، شبکه های ماهواره ای، فیلم ها، مجلات و… بیماری استمناء نسبت به سال های قبل افزایش قابل توجهی داشته و عوارض ناشی از آن در بسیاری از جوانان و نوجوانان مشهود است . بیماری استمناء، عوارض خطرناک روحی روانی ،جسمانی و فیزیکی، بسیاری دارد که تاثیرات ناشی از آن را می‌توان در روابط متقابل و تعامل بیمار با اجتماع جستجو کرد. جنون و دیوانگی دیده شده کسانی که سال های متمادی، آن هم به شکل مفرط استمناء می‌کنند، نهایتاً دیوانه می‌شوند و کار آن‌ها به بیمارستان های روانی کشیده می‌شود. تعداد قابل توجهی از بیماران بیمارستان های روانی از استمنای بیش ار حد و عوارض جسمانی و روانی آن رنج می‌برند.

 

 

نقد تحریم خود ارضایی از نظر اسلام

 • جهانبینی اسلام نسبت به جهان بینی جوامع غربی تفاوت های اساسی دارد و اختلاف فاحش نظری در مورد مسأله خودارضایی به آن بر می گردد.جهانبینی غربی بر لذت جویی و کامرانی مبتنی است و از هر لذتی باید در راستای برخورداری از رفاه و شادی بهره گرفت و با توجه به اینکه این رفتار جنسی سطحی از آرامش و لذت را به دنبال دارد ، در این نوع جهانبینی دلیلی برای مخالفت با آن وجود ندارد. اما در جهانبینی اسلام که مبتنی بر باید و نباید های شرعی است ، نظام زندگی دارای چهارچوب و قوانینی است که می بایست از طرف قائلان به آن رعایت گردد.
 • در منابع اسلامی ، با توجه به ارائه راهکارهای مناسب برای تعدیل امیال جنسی ، من جمله ازدواج دائم ، ازدواج موقت ، ارائه مولفه های سن مناسب ازدواج ، اطفای امیال جنسی به هر روشی را نمی پذیرد و تحریم استمناء در اسلام بیشتر جنبه دینی و معنوی دارد نه جنبه علمی و پزشکی.
 • آیات و روایات اشاره شده در فصل بررسی « خود ارضایی از نظر اسلام » جنبه معنوی داشته و جز روایت امام صادق (ع) که فرمودند : اگر بشناسم کسی را که مرتکب استمناء می شود ، هیچگاه با وی همسفره و هم غذا نمی شوم ، هیچکدام از دلایل روایی دیگر ناظر بر مخالفت پزشکی اسلام با این مسأله جنسی نیست.اسلام بیشتر از غذای جسم به غذای روح بشر توجه دارد و رعایت شئونات انسانی و اخلاقی را از هر چیز دیگری مهمتر می داند.راهکار اصیل اسلام به اطفای امیال جنسی یک چیز است و بس و آن ازدواج است.ازدواجی که هم زیمنه ساز آرامش روحی و روانی و جسمی و جنسی باشد …
 • ذکر آمارهایی در مورد جنون و دیوانگی در مورد ارتکاب به خودارضایی از جمله موارد بسیار حاد و مناقشه ای بین طرفداران و مخالفان خودارضایی است.به عقیده نگارنده ، هر دو نظر می تواند کاملاً درست باشد.هم خودارضایی دلیلی برای بیماری های روحی و روانی است و هم می تواند هیچ اثری بر روح و روان طرف مرتکب شونده نداشته باشد.حلقه گمشده و حد واسط این دو دیدگاه به نوع نگاه و ذهنیت افراد بستگی دارد. طبیعتاً برای کسی که در تمدن اسلامی رشد نموده و جهانبینی او اسلامی و دینی است ، احساس گناه و نا امیدی ، از عارضه های حتمی مرتکبان خودارضایی خواهد بود ، نسبت به افراد جوامع غربی که به خودارضایی به عنوان یک راهکار جنسی مناسب نگاه می کنند.می توان از این نظر خود ارضایی را با رویه دو نظریه نسبت به مفهوم خیانی مقایسه کرد. آیا رویه نسبت به مفهوم خیانت همسر در جوامع دینی و جوامع غربی یکی است ؟ آیا آثار مترتب بر مفهوم خیانت در این دو ظرف فکری کاملاً مغایر با یکدیگر ، برابری می کند؟ چرا در یک تفکر ، خیانت همسر را که برای یک شخص مسلمان بسیار گران تمام  می کند ، در عین حال در ظرف فکری طرف مقابل ، آن را حق هر شخصی قلمداد می کند. پاسخ به این سئوالات در روشن شدن آثار روحی و روانی کاملاً متفاوت بر افراد روشن می کند.
 • بنابر انچه تا کنون گفته شد ، نمی توان برای همه یک نسخه پیچید. هر چند ممکن است ارتکاب به خودارضایی برای یک جوان غربی (خودارضایی افراطی منظور نیست) کمترین آثار روحی ، روانی و اجتماعی را به بار داشته باشد ، در عین حال ارتکاب به این روش جنسی ( هر چند کم) می تواند آثار وخیم روحی را برای جوان اسلامی به دنبال داشته باشد.

.

عوارض خودارضایی از نظر پزشکی {۳}

اعتیاد به خودارضایی بیش از حد

 •  در  بیشتر مواقع ، خودارضایی مزمن می تواند به خودارضایی بیش از حد تبدیل و در شخص حالت اعتیاد ایجاد شود.  آسیب جسمی به ناحیه تناسلی وارد کرده  و باعث اختلال نعوظ و نعوظ دردناک می شود. با توجه به آسیب ، بعضی از مردان می توانند بیش از حد خودارضایی کنند ، در نتیجه حساسیت و خلوص در آلت تناسلی و یا آسیب دیدن بافت های نرم آلت تناسلی ایجاد می شود.

کج ارضایی

 • اگر زمانی با همسر خود از ارگاسم لذت می بردید ، اما اکنون به نظر نمی رسد که به آنجا برسید ، به احتمال زیاد دلیلش آن است که خودتان این کار را انجام میدهید ، ممکن است به دلیل استمناء یک بلوک روانی ایجاد کرده باشید.در این حالت مغز می آموزد که استمناء احساس بسیار بهتری نسبت به آمیزش با شریک جنسی دارد. هنگامی که تحریک به همان اندازه لذت بخش بعد از مدت طولانی استمناء وارد شود ، مرد می تواند با ارگاسم یا انزال دچار مشکل شود ، زیرا تحریک واژن یا دست شریک زندگی مانند دست خود مرد نیست.

عوارض-خودارضایی

آسیب به اعصاب و انزال زود رس

 • آیا استمناء می تواند باعث انزال زودرس شود؟ خودارضایی بیش از حد ممکن است باعث آسیب به اعصابی شود که باعث انزال می شوند. این می تواند باعث انزال زودرس یا حتی انزال در هنگام خواب شود.

 

کاهش سطح اسپرم در مردان

 • آیا استمناء می تواند روی تعداد اسپرم شما تأثیر بگذارد؟ در صورتیکه خوارضایی بصورت نرمال صورت پذیر خطری متوجه شخص ارتکاب شونده نسیت اما در خودارضایی بیش از حد که ممکن است بصورت روزانه و یا روزی چندین مرتبه اتفاق بیفتد ، کاهش شدید سپرم را گواهی می دهد.حتی بر اساس گزارشات میدانی ، برخی مواقع هنگام خودارضایی ، مایعات دیگری مانند خون ، عفونت از فرد مرتکب شونده خارج می شود که نتایج بسیار وخیمی را برای سلامتی افراد بدنبال دارد.

 

بیماری های مقاربتی

 • چه وقت استمناء برای مردان خطرناک است؟ استمناء معمولاً بی خطر است. اما اگر بیش از حد و پرخاشگرانه انجام شود ، می تواند مضر باشد.در صورتیکه اسباب بازیهای جنسی خود را با یک فرد آلوده به اشتراک بگذارید ، STI  نیز ممکن است ایجاد شود.

 

فشار زیاد به دستگاه تناسلی

 • اگر در حالت رو به پایین استمناء صورت پذیرد ، فشار بیشتری به آلت تناسلی وارد می شود و ممکن است به آن آسیب وارد کنید.

 

افت سطح تستوسترون:

 • استمناء کردن فقط بهمراه یک تحقیق تأثیر متوسطی در گردش تستوسترون دارد. خودارضایی بیش از حد قطعاً سطح تستوسترون را پایین می آورد.

سایر عوارض خودارضایی

 •  همچنین استمناء و خودارضایی بیش از حد می تواند باعث خطرات زیر شود:
 • خستگی
 • ضعف
 • انزال زودرس
 •  فعالیتهای جنسی با شریک زندگی را مختل می کند
 • آسیب به آلت تناسلی
 • تغییر دید
 • کمردرد
 • ضعف و کوچکتر شدن بیضه
 • ریزش مو
خودارضایی زنان و دختران
خودارضایی از نظر پزشکی

بیشتر بدانید : ” دیدن فیلم پورن و خودارضایی را با این راهکارها برای همیشه کنار بگذارید


 

جمع بندی :

 • تمامی دلایل طرفداران خودارضایی معطوف به جنبه عادی ارتکاب به خودارضایی است و تمامی پزشکان متعهد دنیا ، خودارضایی بیش از حد را به هیچ وجه توصیه نکرده و آثار آن را بسیار وخیم قلمداد می کنند.
 • به هیچ وجه ممکن ، هیچ ضمانتی برای هدایت و کنترل خودارضایی در مسیر طبیعی وجود ندارد و تجربه مرتکبان خودارضایی ، احتمال بالای اعتیاد به این مسأله جنسی را نشان می دهد.این مسأله در جامعه ایران به دلیل عدم آموزش های اساسی از طریق رادیو و تلویزیون ، می تواند محتمل تر باشد
 • بسیاری از آثار روحی ، روانی و اجتماعی خودارضایی و انجام دادن یا انجام ندادن آن ، به طرز تلقی و باورهای افراد بستگی زیادی دارد.افرادی با باورهای دینی در برابر این مسأله جنسی ( حداقل از لحاظ آسیب های روحی روانی) آسیب پذیرتر هستند و گاهی تعارضات روحی و روانی ناشی از طرز نگاه اطرافیان به این چنین اشخاصی یا عدم هضم احساس گناه به دلیل قلیان و جوشش اعتقادات دینی می تواند زمینه ساز جنون و دیوانگی در این افراد شود.کما اینکه آمار قابل توجهی از افراد تحت درمان های روانشناسی و یا بستری در تیمارستان ها از این مسیر ، مبتلا گشته اند.
 • با توجه به جمیع نکاتی که در این مقاله ابراز داشتیم ، خانواده های جوامع اسلامی باید به راهکاری مبتنی بر آموزه های دینی برای اطفای امیال جنسی فرزندانشان روی آورند و آن فراهم کردن زمینه ازدواج آسان ، بجا و بهنگام برای آنان است که طبیعتاً می بایست فرهنگ ازدواج آسان بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد ، هر چند که روز به روز از سبک زندگی دین و اسلامی در حال فاصله گرفتن بیش از پیش هستیم.

امیدوارم این مقاله تونسته باشه به شما در شناخت بهتر عارضه خودارضایی کمک کرده باشه و بتونید بهترین رویه ممکن رو نسبت به اون در پیش بگیرید.توصیه اکید می کنم حتماً مقاله ” دیدن فیلم پورن و خودارضایی را با این راهکارها برای همیشه کنار بگذارید ” رو مورد مطالع قرار بدهید.

 

منابع:

 1. رادیو فردا
 2. بر گرفته از کتاب تاخیر در ازدواج از منظر اسلام
 3. خودارضایی از نظر پزشکی

انتشار یافته: 3
 1. m
   
   
  2020/03/17 - 1:38

  ممنون از مقاله ی زیبای شما؛ بحث رو طوری مطرح شده انگار که مخالفت اهل بیت منشا خاصی مثل پزشکی نداره در حالی که مهم تر از جسم ما روح ما باید در آرامش باشه که این عمل میتونه تمام ذهن ما رو درگیر کنه وکار با انجام بده که نتونیم به هیچی فکر کنیم.
  خسته نباشید

 2. ناشناس
   
   
  2019/11/06 - 4:14

  با تشکر از مدیران سایت
  واقعا نقد منصفانه ای بود.خیلی خوب به موضوع پرداخته بودید.

  1. سر دبیر
    
    
   2019/11/06 - 7:25

   سلام
   از لطف شما ممنونیم.موفق و موید باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقرراتجمهوري اسلامي ايران است
دکمه بازگشت به بالا