کد خبر:17994
پ

راهنمای خرید مانیتور گیمینگ

بازی های کامپیوتری امروزه به یکی از دلچسب ترین و پر طرفدارترین سرگرمی های دنیا تبدیل شده اند و علاقه مندان فراوانی دارد.کیفیت برنامه نویسی ، طراحی و گرافیک این بازی ها به حدی بالاست که بازیگران خود را افسون می کند اما گاهی به دلیل عدم استفاده از یک سخت افزار مناسب و یا […]

بازی های کامپیوتری امروزه به یکی از دلچسب ترین و پر طرفدارترین سرگرمی های دنیا تبدیل شده اند و علاقه مندان فراوانی دارد.کیفیت برنامه نویسی ، طراحی و گرافیک این بازی ها به حدی بالاست که بازیگران خود را افسون می کند اما گاهی به دلیل عدم استفاده از یک سخت افزار مناسب و یا مانیتور گیمینگ حرفه ای ، این حلاوت و شیرینی تحت شعاع قرار گرفته و اعصاب خورد کن می شود.به همان اندازه که یک سخت افزار قدرتمند در پردازش دستورات بازی های رایانه ای مهم است ، مانیتوری که تمام این داده ها و طراحی ها را ارائه می کند بسیار مهم تر است.در صورتیکه از دنبال کنندگان حرفه ای گیمینگ هستید و بدنبال خرید مانیتور گیمینگ حرفه ای هستید این راهنمای خرید را به هیچ وجه از دست ندهید.

راهنمای خرید مانیتور گیمینگ

تکلیف خودتان را روشن کنید

کمی بیندیشید و ببینید چه انتظاراتی از مانیتور گیمینگ مورد نظر خود دارید ، بودجه شما چقدر است ، برای استفاده شخصی و خانگی می خواهید و یا برای استفاده در مرکز گیمینگ به آن نیاز دارید.آیا برندینگ برای شما اهمیت دارد یا خیر؟پس از این کار با توجه به نیاز مشخص شده باید پارامترهای مناسب و مد نظر خود را انتخاب کنیم. در ادامه به معرفی پارامترهای مهم و اصلی خواهیم پرداخت.

راهنمای-خرید-مانیتورهای-گیمینگبررسی مانیتور گیمینگ

رزولوشن مانیتور چیست؟

رزولوشن درواقه تعداد نقطه های نوری است که به آنها پیکسل می گویند.هر تصویر در جهان واقع از تعداد خیلی زیادی نقطه به هم چسبیده شده تشکیل شده است که ترکیب آنها یک تصویر را خلق می کند.هر مقدار تعداد پیکسل های یک مانیتور بیشتر باشد به همان اندازه کیفیت خروجی و نمایشگری آن نیز افزایش می یابد.امروزه برند های معروف دنیا در حال ارتقاء هر چه بیشتر رزولوشن مانیتور های خود هستند تا ضمن ارائه کیفیت بهتر ، گوی سبقت را از حریفان خود بربایند.

نسبت ابعاد تصویر (aspect ratio) اکثر مانیتور های رایج ۱۶:۹ است و رزولوشن های اصلی و امروزی این نسبت تصویر هم عبارتند از:

  • FHD که ۱۹۲۰ پیکسل در طول و ۱۰۸۰ پیکسل در عرض داشته و مجموعاً کیفیتی ۲٫۰۷۳٫۶۰۰ پیکسلی ارائه می کند.
  • ۲k که ۲۵۶۰ پیکسل در طول و ۱۴۴۰پیکسل در عرض داشته و مجموعاً کیفیتی ۳٫۶۸۶٫۴۰۰ پیکسلی ارائه می کند.
  • ۴K که ۳۸۴۰پیکسل در طول و ۲۱۶۰ پیکسل در عرض داشته و مجموعاً کیفیتی ۸٫۲۹۴٫۴۰۰ پیکسلی ارائه می کند.
  • ۸K که ۷۶۸۰ پیکسل در طول و ۴۳۲۰ پیکسل در عرض داشته و مجموعاً کیفیتی ۳۳٫۱۷۷٫۶۰۰ پیکسلی ارائه می کند.

بیشتر مانیتور های رایج امروزی که در ایران مورد استفاده قرار می گیرند از نوع FHD  است که البته با رضایت کاربران خود نیز همراه بوده است.در صرتیکه بخواهیم مانیتورهای با رزولوشن FHD  را با ۸k مقایسه کنیم ، کیفیت ۸h حدود ۱۷ برابر بیشتر خواهد بود که واقعاً شگفت انگیز است. در صورتیکه قصد دارید بیشترین لذت و هیجان ممکن را هنگام انجام بازی های رایانه ای را دریافت مانیتورهای سری  ۴k, 8k شگفت انگیز هستند.

انواع-رزولوشنبهترین مانیتور گیمینگ چه رزولوشنی دارد

 

اندازه مانیتور چقدر باشد

حتی افراد مبتدی هم می دانند که اندازه و سایز مانیتور چیست و اصلی ترین معیار آنها در خرید مانیتور گیمینگ اندازه صفحه نمایش است.اما باید گفت نکات مهمتر دیگری نیز در رابطه با اندازه نمایشگر وجود دارد که اگر رعایت نشود یک خرید بی فایده را برایتان به همراه دارد.اندازه های مانیتور معمولاً با نسبت ابعاد ۱۶:۹ به بازار عرضه می شوند با این وجود مانیتور های نیز وجود دارند که از این استاندارد پیروی نکرده و به اصطلاح فوق عریض هستند و برای برخی بازی های رایانه ای عملکرد بهتری دارند و البته زیباتر و حرفه ای تر نیز به نظر می رسند.

نکته بسیار مهمی که حتماً هنگام خرید مانیتور باید در نظر بگیرید این است که هرچه اندازه مانیتور بزرگتر باشد از سطح تراکم پیکسل ها کاسته می شود و طبیعتاً کیفیت خروجی نهایی نیز کمتر می شود. مگر اینکه با افزایش اندازه مانیتور مقدار رزولوشن بالاتری را سفارش دهید.توصیه می کنیم در صورتی مانیتوری با ابعاد بزرگتر از ۲۷ اینچ تهیه کنید که از رزولوشن بالاتر از ۱۰۸۰p بهره ببرد.

اندازه-مانیتور-های-گیمینگ

 

سرعت پاسخ دهی

مانیتور های گیمینگ با سایر مانیتور ها تفاوت های اساسی دارند و یکی از یان تفاوت ها سرعت پاسخ دهی پیکسل ها در ارائه تمام رنگ های طیف رنگی است.در مانیتور های معمولی سرعت حرکات پیکسل ها پایین است و در ارائه تصویر خروجی خللی ایجاد نمی کند اما در بازی های رایانه ای که هم از گرافیک بالاتری استفاده می شود و هم سرعت جابجایی تصاویر بسیار بالاتر است نرخ پاسخ دهیه پیکسل ها بسیار اهمیت دارد.شاید هنگامیکه با یک مانیتور معمولی یک بازی رایان ای اجرا کرده اید و یا انکه از تلویزیون خود بعنوان مانیتور استفاده نموده اید شاهد سو سو زدن هایی در اطراف برخی کارکتر هایی که دارای سرعتی بالا هستند بوده باشید.

مدت زمان پاسخ دهی اغلب وابسته به پنل و تکنولوژی ساخت است. هر چه میزان این پارامتر بیشتر باشد باعث خواهد شد تا در تصاویری که سرعت بالایی دارند یک کشیدگی که حالت تاری دارد ایجاد شود. بنابراین میزان این پارامتر با توجه به هدف کاری افراد مهم است.

مانیتور هایی که برای گیمینگ استفاده می شوند به نرخ پاسخ دهی پایینی نیز دارند به خصوص برای بازی هایی که سرعت در آنها حرف اول را می زند و میزان تغییرات کلی تصاویر در هر ثانیه بیشتر است.به طور معمول مدت زمان پاسخ دهی ۱ تا حداکثر ۵ میلی ثانیه برای این دسته از کاربران کافی است.هر مقدار این عدد کمتر باشد کیفیت پاسخ دهی بهتری از خود ارائه می کند.

 

 

نرخ به روزرسانی تصویر

این پارامتر بیان گر حداکثر تعداد تصاویری است که یک مانیتور در مدت زمان ۱ ثانیه امکان نمایش آن را دارد و با یکای هرتز بیان می شود.بطور معمول هر یک ثانیه ویدئو یا انیمیشن از ۳۰ فریم تشکیل شده است و هر مقدار تعداد فریم های تشکیل دهنده یک ویدئو یا موشن بالاتر باشد از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و در عین حال با مانیتوری با نرخ به روز رسانی بالاتری نیاز دارد. مانیتورها به طور معمول دارای نرخ به روز رسانی ۶۰ هرتز هستند به همین دلیل اگر پردازنده گرافیکی شما توان پردازش بیش از ۶۰ فریم بر ثانیه را داشته باشد عملاً این اختلاف بدون استفاده خواهد شد زیرا مانیتور شما امکان نمایش آن را نخواهد داشت.داشتن نرخ بروزرسای بالاتر از ۶۰ هرتز به شما این امکان را می دهد که از حداکثر پردازنده سیستم خود استفاده کنید.

هر چند همین نرخ به روز رسانی ۶۰ هرتزی نیز برای اجرای بازی‌های مدرن امروزی که نیاز به پردازش سنگینی دارند کافی هست اما اگر امکان هزینه بیشتر دارید بهتر است که یک مانیتور حرفه ای گیمینگ که دارای نرخ به روز رسانی بیشتر از ۶۰ هرتز است را تهیه نمایید.حداکثر نرخ تازه‌سازی در مانیتور‌های امروزی ۲۴۰ هرتز است. این مشخصه به این مفهوم است که صحنه‌های بازی را می‌توان تا ۲۴۰ فریم در ثانیه روی صفحه‌نمایش مانیتور نمایش داد.

بعنوان مثال ؛  اگر کارت گرافیک شما در یک بازی خاص توانایی رندر کردن ۱۰۰ فریم بر ثانیه را دارا باشد اما Refresh Rate مانیتور شما ۶۰Hz باشد ، شما عملا همچنان در حال مشاهده ۶۰ فریم هستید نه ۱۰۰ فریم و از تمام توان گرافیک خود استفاده درستی نکرده اید.

نرخ-بروز-رسانی-تصاویر-در-مانیتور-های-گیمینگمانیتور مخصوص گیمینگ

 

 

آستانه زاویه دید

این پارامتر بیان کننده این است که مانیتور تا چه زاویه دیدی امکان ارائه رنگ های واقعی را دارد؛ به عبارت دیگر اگر ما فراتر از این زاویه به صفحه نمایش نگاه کنیم رنگ ها و کیفیت تصویر دچار نقص خواهد شد.

 

پنل مانیتور

خوب است هنگام خرید مانیتور اطلاعات حرفه ای درمورد پنل مانیتور داشته باشید و با طرح سئوالات تخصصی در مورد نوع پنل ،به فروشنده این سیگنال را بدهید که با یک مشتری حرفه ای روبروست.پنل مانیتور در واقع اصلی ترین بخش یک نمایشگر کامپیوتری است و انواع مختلفی دارند که عبارتند از : TN، IPS و VA

هر کدام از این انواع سه گانه پنل ویژگی هایی دارند که در ادامه به بررسی و تشریح آنها می پردازیم؛

 

پنل TN

این پنل‌ها که از قدیمی ترین پنل‌های مورد استفاده در ساخت مانیتورها هستند دارای زمان پاسخ دهی بسیار پایینی می‌باشند(اغلب ۱ میلی‌ثانیه) اما در مقابل زاویه دید محدودی را ارائه می­کنند و همچنین رنگ­ها نیز تا حدودی غیر واقعی و عمیق هستند.

 

پنل IPS

این پنل‌ها در نقطه مقابل پنل‌های TN هستند. رنگ‌های به نمایش درآمده توسط مانیتورهایی که از این پنل­ ها استفاده می‌کنند به واقعیت نزدیک هستند و همچنین زاویه دید آن‌ها نیز بسیار گسترده‌تر است (اغلب ۱۷۸ درجه در حالت افقی و ۱۷۸ درجه در حالت عمودی)؛ اما مشکل اصلی آن­ها زمان پاسخ دهی آن‌هاست که معمولا ۵ میلی‌ثانیه و بیشتر هستند.

 تفاوت-انواع-پنل-های-مانیتور

پنل VA

این پنل‌ها را می‌توان بین دو پنل IPS و TN قرار داد؛ البته در ابتدا این پنل‌ها چندان موفق نبودند اما در حال حاضر اغلب مشکلات آن رفع شده و یکی از پنل‌های پر استفاده در صنعت ساخت مانیتور به خصوص مانیتورهای منحنی محسوب می‌شود. زمان پاسخ دهی این پنل‌ها متغیر است و از ۱ میلی‌ثانیه شروع شده و تا ۶ یا ۷ میلی‌ثانیه ادامه دارد. زاویه دید در آن‌ها مانند پنل‌های IPS گسترده است و رنگ‌های نمایش داده شده نیز بین دو پنل دیگر قرار می‌گیرد (نه به طبیعی بودن IPS و نه به غلظت TN).

 

 

 

کلیدواژه : مانیتور
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری