تعویض روغنی + شرایط احداث | میزان درآمد شغل تعویض روغنی

×

فصل سرمایه گذاری فرا رسیده…

اقدام کنید

در ادامه سلسله مباحث معرفی مشاغل ایران ، در این پست به معرفی شغل تعویض روغنی خودرو خواهیم پرداخت و به معرفی کامل اون می پردازیم . همچنین به چالش ها ، تهدیدها ، نکات ایمنی که برای اشتغال در این کسب و کار لازم هست پرداخته و میزان سود دهی ، نحوه ارتقاء شغل ، حاشیه سود ، سرمایه انسانی و مالی راه اندازی این کسب و کار خواهیم پرداخت. پس اگه برنامه داری تا با این کسب و کار ، آینده اقتصادی خودتون رو برنامه ریزی کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و سئوالات و شبهات موجود رو از بخش دیدگاهها وارد کنید تا بلافاصله از طرف مصاحبه شوند گان پاسخ خودتون رو دریافت کنید.

معرفی شغل خدمات تعویض روغنی 

این کسب وکار خدمات  متنوعی از قبیل ؛ تعویض روغن موتور انواع خودروهای سبک وسنگین / تعویض روغن گیر بکس خودرو / تعویض فیلتر روغن و فیلتر هوا / فیلتر اتاق (کولر) خودرو /تعویض لنت خودرو / تنظیم باد لاستیک / پنجرگیری تبوبلس وتیوب / تعویض لاستیک / تنظیم چرخ / هواگیری رادیاتور و سیستم خنک کننده خودرو /تعویض آب رادیاتور /تعویض روغن هیدرولیک فرمان خودرو / تعویض روغن ترمز / بالانس چرخ موتور را به دارندگان خودرو های شخصی ، دولتی و سازمان و همچنین انواع خودرو های داخلی و خارجی از دو نوع سبک و سنگین را ارائه می کند و به صاحبان خودرو در عملکرد هر چه بهتر و طول عمر موتور خودرو کمک می کنند.

هزینه راه اندازی مغازه تعویض روغنی  

سرمایه راه اندازی این کسب و کار شامل هزینه رهن و اجاره مغازه ، خرید وسایل ، دستگاهها و ابزارآلات و همچنین محصولات مورد نیاز برای ارائه خدمات گفته شده خواهد بود و سرمایه ای حداقل از ۵۰ میلیون تا ۱۲۰ میلیون  برای راه اندازی این کسب و کار لازم می باشد . البته می توان این کسب و کار را با هزینه های کمتری نیز راه اندازی کرد و به شکل سنتی تری خدمات مورد اشاره را ارائه نمود یا با ارائه خدمات محدود تر ، هزینه راه اندازی این کسب و کار را کاهشد داد و با حدود ۲۰ الی ۳۰ میلیون تومان  شغل خدمات تعویض روغنی را راه اندازی نمود .

الف)وسایل لازم برای راه اندازی تعویض روغنی

دستگاه های و همچنین ابزار آلات مورد نیاز برای شروع شغل خدمات تعویض روغنی به شرح ذیل عنوان می گردند؛

 • ۱) دستگاه تعویض لاستیک : قیمت از ۱۳میلیون به بالا (قیمت این سری از دستگاهها با توجه به کارایی ارائه شده متغیر می باشد)
 • ۲) دستگاه بالانس چرخ خودرو : قیمت   از ۱۰ میلیون تومان به بالا
 • ۳) دستگاه کمپرس در باد : بسته به میزان حجم سیلندر  و قدرت موتور ، قیمت های متفاوتی دارد شروع قیمت از ۲ میلیون تومان به بالا .
 • ۴) دستگاه ساکش (مکنده روغن): قیمت برای این دستگاه در محدوده ۴ میلیون تومان می باشد .
 • ۵) دستگاه جک سوسماری  ؛ قیمت در محدوده یک میلیون و ناصد هزار تومان
 • ۶) دستگاه بوکس بادی : قیمت ۵۰۰هزار
 • ۷) شلنگ مخصوص باد مورد استفاده برای تنظیم چرخ های خودرو ، اتصال به دستگاه بوکس و ..
 • ۸) انواع آچار بوکس (ست کامل) : قیمت در محدوده ۵۰۰ الی یک میلیون تومان .
 • ۹) انواع آچار وپیچ انگشتی : قیمت ۱میلیون
 • ۱۰) باکس تجمیع روغن سوخته : می تواند بصورت سلیقه ای و اختصاصی ساخته شود و هزینه مورد نیاز حدود ۵۰۰ هزار تومان می باشد.
 • ۱۱) قفسه نگه داری لوازم این کسب و کار :حدود ۳ میلیون
 • ۱۲ ) آینه در ابعاد نسبتاً بزرگ برای کنترل بیشتر : در حدود ۱۰۰ الی ۲۰۰ هزار تومان

 

 

ب) محصولات مصرفی مورد نیاز برای شغل تعویض روغنی خودرو

برای آغاز به کار شغل تعویض روغنی خودرو به مواد مصرفی نیاز می باشد که به شرح ذیل معرفی می گردند:

انواع روغن موتور  / انواع روغن گیربکس / آب رادیاتور / مایع خنک کننده / ترموستات / اسید باتری / انواع روغن ترمز / روغن هیدرولیک / فیلتر هواکش / فیلتر روغن / فیلتر اتاق /

برای شروع با توجه به مساحت و قدرت خرید به سرمایه ای بین ۲۰ الی ۱۰۰ میلیون تومان نیاز می باشد. در صورت عدم قدرت خرید کافی می توان با سرمایه گذاری کمتری این کسب و کار را آغاز نمود و سرمایه بالا وجوبی ندارد .

  

ج ) هزینه رهن و اجاره مغازه:

میزان سرمایه مورد نیاز بستگی بسیار بالایی به شهر ، منطقه و موقعیت مغازه خواهد داشت و نمی توان برآورد دقیقی برای سرمایه مورد نیاز داشت. توصیه می شود در صورتیکه در مکان های پر تردد مغزه رهن و اجاره می گردد که نیازمند رهن و اجاره بالایی نیز می باشد  ، مغازه ای تهیه گردد که چندین چاله تعویض روغنی بهره من باشد.

مساحت مورد نیاز مغازه:

این کسب و کار به فضایی درحدود حداقل ۳۰متر به بالا به همراه چاله مخصوص تعویض روغنی می باشد .

نیروی انسانی مورد نیاز برای راه اندازی شغل تعویض روغنی خودرو

این کسب وکار به نیروی انسانی زیادی نیاز ندارد و با توجه به مساحت محل کسب و کار و همچنین تعداد چاله های استقرار خودرو ، مشخص می گردد .می تواند به صورت انفرادی و بدون نیاز به نیروی کار راه اندازی شود .باشد علاوه بر صاحب کسب و کار ،به طور متوسط برای هر چاله تعویض روغنی یک نفر و حداکثر ۲ نفر نیروی انسانی ماهر و آموزش دیده نیاز است. همچنین این کسب و کار نیاز مند دانش چندان پیچیده ای نیست و می توان در دوره ای مهارت آموزی سازمان فنی حرفه ای و یا گذراندن دوره های کوتاه مدت در کنار یک تعویض کننده روغن به مدت حداقل ۲ هفته تا حداکثر ۲ ماه شرکت نمود و شرایط راه اندازی این کسب و کار را فراهم کرد.

میزان درامد تعویض روغنی

زمینه های درآمدی این کسب و کار از طریق ارائه خدمات و فروش به سه شکل زیر قابل توصیف است .

الف: درآمدهای خدماتی که پیشتر خدمات ارائه شده معرفی گردیدند به صورت تعرفه های زیر می باشد:

۱) تعویض روغن موتور : ۵ هزار تومان

۲) فیلتر ها اعم از فیلتر هوا –روغن اتاق : ۳هزار تومان

۳) تنظیم باد : ۲ هزار تومان

۴) تعویض لنت چرخ های جلو : ۱۰ هزار تومان

۵) تعویض لنت چرخ های عقب : ۲۰ هزار تومان

۶) پنچره گیری تبوبلس  : ۵ هزار تومان

۷) پنچره گیری تیوب : ۵ هزار تومان

۸) تعویض روغن ترمز و روغن هیدرولیک : ۵ هزار تومان

۹) تعویض آب رادیاتور : ۵هزار

ب ) فروش محصولات استفاده شده در خدمات تعویض روغنی خودرو

می توان از عمل فروش محصولات مورد نیاز برای کار تعویض روغن خودرو حدود ۱۵ درصد  سرمایه استفاده شده نیز کسب سود نمود.

ج ) روش روغن سوخته:

سومین محل در آمدی این کسب وکار فروش روغن سوخته جمع آوری شده می باشند که هر لیتر روغن سوخته حدود ۳هزار تومان در آمد زایی خواهد داشت .

محل مناسب برای راه اندازی  شغل خدماتی تعویض روغنی خودرو

یکی از مهمترین ارکان راه اندازی هر کسب و کاری این است که بدانیم آن کسب  کار را کجا راه اندازی کنیم . محل راه اندازی هر کسب و کاری با توجه به ماهیت هر شغلی می تواند متفاوت باشد. برای کسب و کار خدمات تعویض روغن خودرو بهترین جاهایی که می توان مورد توجه قرار داد به شرح ذیل عنوان می گرد:

 • در مجموعه صنف کسب و کار های مربوط به خودرو.
 • در اتوبان ها و آزاد راههای بین شهری.
 •  در کنار یا نزدیکی جایگاه های پمپ بنزین.
 • در شهرک های شلوغ و پرجمعیت.

توصیه های ایمنی که در کسب و کار تعویض روغن خودرو باید رعایت شود؟

خطرات سوختگی ناشی از باز نمودن غیر ایمن درب رادیاتور قبل از آنکه ، خودرو سرد گردد ، یکی از خطرات ممکنه برای این کسب و کار است.

خطر سقوط در چاله تعویض روغنی برای کارفرما و ارباب رجوع و یا افتادن چرخ خودرو هنگام قرار گیری روی چاله.

چک کردن چند باره فرایند تعویض روغن خودرو و سایر خدمات . بسیار پیش آمده که در این کسب و کار به دلیل ناشی گری اپراتور و یا بر اثر فراموشی پیچ کارتل روغن موتور خودرو بسته نشده و تمامی روغن تعویض شده از بخش زیرین کارتل خودرو بیرون ریخته است و طبیعتاً نتیجه قطعی چنین حادثه ای ، یاتاقان زدن خودرو و تحمیل خسارت سنگین  به خودرو بوده است که این مسأله هم می تواند به اعتبار کسب و کار شما لطمه زده و مشتریانتان را از دست بدهید و هم دستمزد چند ماه کار در این  شغل برای پرداخت خسارت وارده می بایست پرداخت گردد.

تعویض-روغنی-خودرو
تعویض-روغنی-خودرو

چگونه کسب و کار را ارتقاء دهیم و درآمد بیشتری کسب کنیم؟

اکثر مراجعه کنندگان این کسب و کار از سطح دانش بسیار کمی در مورد خدمات فنی خودرو دارند و این مسأله سبب شده در هر بار رجوع به مغازه شما تنها به چند مورد ، تعویض روغن موتور و فیلتر هوا اکتفا کنند و بعنوان مثال هیچگاه خدماتی از قبیل تعویض صافی بنزین ، تعویض روغن هیدرولیک ، تعویض شمع وایرها و … دریافت نکنند. در اینصورت می توانید با تهیه و چاپ بوروشورهای مناسب و با ارائه اطلاعات کامل به مشتریان خود هر بار به آنان خدمات بیشتری ارائه نموده و طبیعتاً درآمد بالاتری از هر مراجعه کسب کنید . این شبب سلامت خودروی مراجعین شما در بلند مدت شده و حس رضایت مندی از کسب و کار شما را نیز به دنبال خواهد داشت.

می توان با ساخت و چاپ شناسنامه خدماتی برای هر مشتری ، سوابق هر مشتری را نزد خود نگاه داشت و به اینصورت هم شما و هم مراجعین کسب و کار شما در هر بار رجوع خواهند دانست که در این نوبت چه خدماتی را باید دریافت کنند. این در تبدیل مشتری گذرا به مشتری وفادا و در نهایت مشتری ترجیحی بسیار می تواند کار آمد باشد.

می توان با کادر سازی و آموزش افراد علاقه مند ، شعبات دیگری از کسب و کار تعویض روغنی خودرو را دایر نمود که در اینصورت هم ایجاد شغل نموده اید و هم منابع درآمدیتان افزایش می یابد

امیدوارم از مطالبی که در این مقاله منتشر گردیده بهره کافی رو بده باشید و بهترین تصمیم رو درباره راه اندازی این کسب و کار بگیرید.از اطلاعات سایر مشاغل نیز برای پیدا نمودن شعل مود علاقه خود استفاده کنید .

انتشار یافته: 20
 1. ناشناس
   
   
  2022/02/19 - 2:04

  تشکر از راهنمایی های شما

 2.  
   
  2021/10/24 - 9:36

  سلام ب ای کلاس های فنی حرفه ای به کجا مراجعه کنیم آقای سردبیر

  1. سر دبیر
    
    
   2021/10/25 - 5:39

   سلام مهدی عزیز
   از طریق لینک زیر اقدام کنید.
   اموزش تعویض روغنی

 3.  
   
  2021/09/14 - 8:47

  مطالب خیلی پیش پا افتاده بود ضمنا هزینه راه اندازی به مراتب بیشتره و دوم اینکه سودشم خیلی بیشتر از این حرفاست اخه پنج تومن الان آدامس شیک بهت نمیدن اونوقت شما نوشتی هزینه تعویض اب رادیاتور به اون سختی با هواگیری ۵ تومن؟؟؟ سودشم بستگی به مشتری داره و اینکه ماشین خارجی بیاد یا ایرانی الان تعویض روغنی هست که ماهی ۵۰،۶۰ میلیون داره و بعضی ها تو اجاره مغازشونم موندن مثل خیلی کسب و کارهای دیگه

  1. سر دبیر
    
    
   2021/09/14 - 11:24

   سلام فرزاد عزیز
   از ارائه تجربیاتتون در بخش دیدگاههای این مقاله بسیار سپاسگزارم.بدیهی است تمامی اطلاعات مندرج در این مقاله ، حاصل مصاحبه با افراد باسابقه در این کسب و کار است.
   ضمنا قیمت ها برا اساس تاریخ تدوین مقاله ارائه شده است و در صورت نیاز و با توجه به تجربیات خوبی که در این شغل دارید نسبت به براورد هزینه ها و دستمزدها , از همین بخش به همنوعان خود راهنمایی ارائه نمایید.
   از حسن توجه و مسئولیت پذیری شما بسیار ممنونیم.

 4. آرش سعادتی
   
   
  2021/06/30 - 1:13

  درود بر شما دوست عزیز
  تعویض لنت در حیطه تعویض روغنی هست

  ممنون میشم بفرمایید کسی ک این شغل راه اندازی میکنه چه خدماتی میتونه عرضه کنه

 5. مهران کرمی
   
   
  2021/05/21 - 2:59

  درمورد آموزش تعویض روغنی که مطلبی نوشتین عالی بود خدا خیرتون بده من که واقعاً استفاده بردم ممنون

 6. محمد
   
   
  2021/04/21 - 7:31

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت سر دبیر محترم
  خیلی مطالب مفید و اموزنده ای بود خدا خیرتون بده که اینقدر با حس مسعولیت و دقیق مطالب رو برای مردم مینویسید انشالله که خدا ۱۰۰ برابر در عوض این کار مفیدتون بهتون بده

 7. ح بهبودیان بیرجند
   
   
  2020/12/02 - 10:55

  باسلام وادب واحترام ؛ مطالب وتوضیحات بسیار عالی و مفید بود . انشالله این ارشادات ادامه داشته باشد . موفق وپیروز باشید.

 8.  
   
  2020/10/23 - 12:12

  سلام بنظر شما درامد مکانیکی بهتره یا تعویض روغنی

  1. سر دبیر
    
    
   2020/10/23 - 12:51

   سلام.قطعاً درآمد مکانیکی بهتر از تعویض روغنی هست اما این رو هم در نظر بگیرید که مکانیکی هم نیاز به تخصص و تجربه فراوان داره که گاهی باید ۱۰ سال فضای این شغل رو تجربه کنید تا مشتریان به شما اعتماد کنند و درآمد عالی اون آغاز بشه و هم کار دشوارتری نسبت به تعویض روغنی هست.

 9. حسین خلج زاده قمی
   
   
  2020/06/05 - 5:16

  سلام ممنون ازتوضیحات کاملی که دادیدراستی اگر فنی حرفه ای بریم یادبگیریم مدرک هم بهمون میدن چقدرزمان میبره یادبگیریم

  1. سر دبیر
    
    
   2020/06/05 - 5:34

   سلام
   در صورتیکه که در کلاس های آموزش فنی و حرفه ای حضور پیدا کنید و استانداردهای این واحد آموزشی رو طی کنید میتونید از مدرک فنی این نهاد نیز بهره مند بشید.
   مدت زمان یادگیری به علاقه و پشتکار خودتون بستگی داره.شغل تعویض روغنی چندان تخصصی نیست و می توان در کمتر از یک ماه به تمام فوت و فن های اون مسلط شد.با این وجود بخش چالش های مقاله بالا را با دقت مطالعه کنید.
   موفق باشید

 10. ایمان صادقی
   
   
  2020/04/12 - 6:52

  سلام از اینکه تونستم بهترین استفاده را از مطالب آموزنده و خوب شما ببرم ممنونم امیدوارم که همین روند آموزشی رو ادامه بدید تا ما بتوانیم باز هم از نظرات پخته شما بیشتر بهره مند شویم
  با تشکر

  1. سر دبیر
    
    
   2020/04/12 - 9:30

   سلام جناب صادقی عزیز
   خوشحالیم که این مطلب تونسته رضایت شما رو جلب کنه با قدرت برای تولید مقالات آموزشی در مورد مشاغل ادامه خواهیم داد.نظرات پر انرژی شما مایه قوت قلب تیم تولید محتوا سایت ما است.

 11. ایمان صادقی
   
   
  2020/04/12 - 6:49

  سلام.
  از اینکه چنین مطالبی را در اختیار ما گذاشتی که اینقدر راحت بتوانیم تصمیم بگیریم در مورد راه اندازی شغل تعویض روغنی واقعا ممنونم بسیار مطالب آموزنده و خوبی بود و منوتشویق کرد به انجام این کار ان شالله که باز هم بتونیم در آینده از مطالب آموزنده شما بیشتر بهره‌مند شویم .متشکرم٪

 12. ادریس محمدی
   
   
  2020/03/15 - 10:50

  ممنون بابت این مطالب
  فقط لطفا راهنمایی کنید که کجا به صورت اصولی میشه اموزش دید

  1. سر دبیر
    
    
   2020/03/15 - 1:44

   سلام و عرض ادب
   بهترین راه برای آموزش شغل تعویض روغنی ، شاگردی توی مراکز خدمات تعویض روغن هستش.توی آموزش های سایت فن آموز هم یه جستجو انجام بدید

 13. کاظم
   
   
  2020/03/01 - 1:04

  سلام ممنون بی نهایت لذت بردم

  1. سر دبیر
    
    
   2020/03/01 - 1:29

   سلام و عرض ارادت
   بسیار خوشحالیم که این مطلب تونسته رضایت شما رو جلب کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقرراتجمهوري اسلامي ايران است
دکمه بازگشت به بالا