مدت زمان ماندگاری الکل در اعضای مختلف بدن

×

فصل سرمایه گذاری فرا رسیده…

اقدام کنید

از آنجایی که الکل قدرت مغز و رفلکس‌های بدن را مختل می‌کند، ممکن است در روند اثرگذاری برخی از داروها ناهماهنگی ایجاد کند. الکل در روند عادی زندگی نیز اختلال ایجاد می‌کند؛ در صورتی که الکل مصرف کرده باشید، ضروری است که بدانید که تا چه مدت در سیستم بدنی شما باقی می‌ماند. سرعت متابولیسم الکل در بدن (به این معنا که بدن شما چقدر سریع الکل را پردازش و تجزیه می‌کند) از فردی به فرد دیگر متفاوت است. الکل برای ساعت‌ها، روزها و حتی هفته‌ها بسته به نوع آزمایشی که انجام می‌دهید، در بدن قابل تشخیص است. در ادامه با ما  همراه باشید تا مدت زمان اثر شراب و انواع نوشیدنی‌های الکلی در بدن را بررسی کنیم.

مدت زمان ماندگاری الکل در اعضای مختلف بدن

سوالاتی از این قبیل که مدت زمان ماندگاری الکل در بدن چقدر است و تست الکل تا چند روز مثبت است، سوالاتی کلی هستند. میزان ماندگاری الکل دربخش‌های مختلف بدن متفاوت است. در ادامه برای پاسخ به این سوال که الکل چه مدت در بدن باقی می‌ماند، به ماندگاری الکل بر هر بخشی از بدن که با آزمایش قابل تشخیص است می‌پردازیم.

متابولیزه-الکل-در-بدن

 الکل چه مدت در ادرار باقی می ماند؟

در آزمایش ادرار، به دنبال متابولیت‌های الکل هستند که این متابولیت‌ها از ۱۲ تا ۴۸ ساعت پس از نوشیدن الکل در ادرار قابل تشخیص هستند. در آزمایش‌های جدید و پیشرفته‌تر، حتی تا ۸۰ ساعت پس از نوشیدن الکل نیز قابل شناسایی است.

 

 الکل چه مدت در خون باقی می ماند؟

تاثیر الکل بر خون نیز به بدن فرد بستگی دارد، اما به صورت عمومی تا ۶ ساعت قابل شناسایی است.

 

الکل چه مدت در نفس باقی می ماند؟

ماندگاری الکل در تنفس ۱۲ تا ۲۴ ساعت است. برای این تست از دستگاه کوچکی استفاده می‌کنند و در صورتی که این دستگاه عددی بالاتر است ۰٫۰۲ را نشان دهد به این معنا است باید تمام کارهای مربوط به ایمنی، از جمله رانندگی را کنار گذاشت.

 

 الکل چه مدت در بزاق دهان باقی می ماند؟

در بزاق نیز مانند تنفس، ۱۲ تا ۲۴ ساعت قابل شناسایی است.

 

 الکل چه مدت در شیر مادر باقی می ماند؟

در خصوص تاثیر الکل بر شیر مادر سوالات بسیار است. متاسفانه این تصور وجود دارد که اگر میزان کمی الکل مصرف کنید و مدت زمان کافی برای تجزیه آن صبر کنید، شیر مادر از الکل تاثیر نمی‌پذیرد. باید به این نکته توجه کرد که در زمان شیردهی هیچ مقدار الکل مجاز نیست و نوزادانی که الکل وارد سیستم بدنی آن‌ها می‌شود در معرض خطر کاهش مهارت‌های حرکتی، تاخیر در تمام جنبه‌های رشد و مرگ هستند. یک پیمانه نوشیدنی الکلی با درصد پایین الکل، حدود ۲ تا ۳ ساعت در شیر مادر می‌ماند. هرچقدر میزان نوشیدنی بیشتر یا درصد الکل در آن نوشیدنی بالاتر باشد به همان میزان، زمان ماندگاری آن در شیرمادر هم بیشتر می‌شود. ترک الکل قبل از اقدام به بارداری باید صورت گیرد.

 

الکل چه مدت در فولیکول های مو باقی می ماند؟

ماندگاری الکل در فولیکول‌های مو بیشتر از سایر اعضا بدن است. این ماده می‌تواند تا ۹۰ روز در فولیکول‌های موی باقی بماند.

چه مدت زمان لازم است تا تاثیر الکل بر بدن از بین برود؟

مدت زمان متابولیسم و پاکسازی بدن از الکل به حجم و قدرت نوشیدنی الکلی که مصرف کرده‌اید بستگی دارد. هرچه بیشتر نوشیدنی مصرف کرده باشید مدت زمان بیشتری هم طول می‌کشد تا بدن آن را پردازش کند. همانطور که گفته شد، باید به این نکته هم دقت کرد که میزان الکل موجود در نوشیدنی‌های مختلف متفاوت است. به طور معمول پس از حدود ۶۰ تا ۹۰ دقیقه، الکل در خون به حداکثر میزان خود می‌رسد و پس از این زمان، بدن شروع به تجزیه آن می‌کند. نیمه عمر الکل در بدن ۴ تا ۵ ساعت است؛ این نکته به آن معنا است که ۴ تا ۵ ساعت طول می‌کشد تا بدن بتواند از شر حدود نیمی از نوشیدنی مصرف شده، خلاص شود. بدن برای خلاص شدن از کل الکل مصرف شده، حدود ۲۵ ساعت طول می‌کشد تا بدن تمام آن را از سیستم خود پاک کند.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقرراتجمهوري اسلامي ايران است
دکمه بازگشت به بالا