کد خبر:17477
پ

تست اختلال دو قطبی

اختلال دوقطبی فقط مربوط به نوسانات خلقی نیست. این یک وضعیت جدی برای سلامت روان است که قبلاً از آن به عنوان افسردگی مانیک یاد می شد. طبق گفته DSM-5 ، راهنمای مورد استفاده برای تشخیص بیماریهای روانی ، دو نوع اصلی اختلال دوقطبی وجود دارد که براساس شدت و ماهیت علائم آنها قابل تشخیص […]

اختلال دوقطبی فقط مربوط به نوسانات خلقی نیست. این یک وضعیت جدی برای سلامت روان است که قبلاً از آن به عنوان افسردگی مانیک یاد می شد.

طبق گفته DSM-5 ، راهنمای مورد استفاده برای تشخیص بیماریهای روانی ، دو نوع اصلی اختلال دوقطبی وجود دارد که براساس شدت و ماهیت علائم آنها قابل تشخیص است:

دو قطبی نوع اول: افرادی که دارای اختلال دو قطبی نوع ۱ هستند حد اقل یک دوره خُلق شیدا به مدت یک هفته وجود دارد .اگرچه در این نوع از اختلالات دوقطبی مکانیزم تشخیصی رسمی لازم نیست ، اما اکثریت قریب به اتفاق قسمتهای افسردگی عمده را نیز در طول زندگی تجربه می کنند.
دو قطبی نوع دوم – افراد مبتلا به دو قطبی دوم حداقل یک قسمت هیپومنیک (شکل جدی تر شیدایی) و حداقل یک قسمت افسردگی عمده دارند

 

تست اختلال دو قطبی

به عنوان یک وضعیت سلامت روان ، آزمایش خون یا معاینات تصویربرداری به تشخیص اختلال دو قطبی کمک نمی کند اما ممکن است گاهی  لازم است تا شرایط پزشکی را که ممکن است در علائم نقش داشته باشد با این تست ها و آزمایشات بررسی کرد.

توجه داشته باشید که علائم اختلال دو قطبی در زنان و مردان یکسان است ، اما نقش های اجتماعی و جنسیتی می تواند بر نحوه بروز آنها یا درک دیگران از آنها تأثیر بگذارد

 علائم اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی به یک دوره شیدایی و یک دوره افسردگی همراه است که هر دوره علائم خاص همان دوره را به همراه دارد.در ادامه به علائم و نشانه های هر دو دوره شیدایی و افسردگی ناشی از اختلال دو قطبی آشنا می شویم:

علائم شیدایی دو قطبی

قسمت های مانیک حداقل هفت روز طول می کشد. قسمت هایپومنیک علائم مشابهی را شامل می شوند ، اما عملکرد فرد به طور قابل توجهی مختل نمی شود و علائم روانی نمی تواند وجود داشته باشد.

علائم یک قسمت مانیک یا هیپومنیک عبارتند از:

 • کاهش نیاز به خواب
 • بیش از حد صحبت می کند
 • افکار مسابقه
 • به راحتی پریشان می شوید
 • تحریک بدنی و حرکت بی امان
 • افزایش میل جنسی
 • رفتارهای خطرناک تکانشی (از جمله قمار و هزینه های اسراف)
 • بزرگواری یا رفتار نامناسب
 • تحریک پذیری ، خصومت یا پرخاشگری
 • هذیان یا توهم

علائم افسردگی دو قطبی

در طی یک قسمت افسردگی ، فرد ممکن است علائم زیر را تجربه کند:

 • گریه بدون دلیل و یا غم و اندوه طولانی مدت
 • احساس گناه یا ناامیدی
 • از دست دادن علاقه به فعالیتهایی که معمولاً  به شما لذت می بخشد
 • خستگی شدید از جمله عدم توانایی در خارج شدن از رختخواب
 • از دست دادن علاقه به سلامتی ، تغذیه یا ظاهر بدنی شما
 • مشکل در تمرکز یا به یاد آوردن چیزها
 • خوابیدن بیش از حد یا مشکل در خواب
 • افکار خودکشی یا انگیزه ای برای آسیب رساندن به خود

 

مشکلات مربوط به مهارت های شناختی ، مانند مشکل حافظه کوتاه مدت ، مشکل در تمرکز و بی احتیاطی ، ممکن است اولین مواردی باشد که هنگام افسردگی دو قطبی نشان داده شوند. این می تواند در عملکرد فرد تداخل داشته باشد و انجام کارها را دشوار کند.

 

علائم جسمی مرتبط با دوره افسردگی اختلال دو قطبی

 • در طول دوره های افسردگی ، افراد ممکن است انواع علائم جسمی از جمله درد غیر قابل توضیح را تجربه کنند.
 • تغییر در وزن نیز متداول است. در حالی که برخی از افراد وقتی احساس کمبود  و افسردگی می کنند برای خوردن غذا تلاش می کنند ، برخی دیگر اشتهای خود را از دست می دهند. بنابراین ، هم کاهش وزن و هم افزایش وزن می تواند علائم یک قسمت افسردگی باشد.
 • تحریک روانی ، افزایش فعالیت ناشی از تنش ذهنی به جای تنش جسمی یا عقب ماندگی روانی ، کند شدن هر دو فکر و فعالیتهای جسمی نیز ممکن است رخ دهد.

 

راههای تشخیص بیماری دو قطبی

معیارهای تشخیصی مشخصی وجود دارد که برای اختلال دوقطبی پیشنهاد شده است ، اما حتی با وجود این معیارها ، تشخیص بسیار آسان است.با این وجود بیماری های روانی دیگری نیز وجود دارند که علائمی شبیه به اختلال دو قطبی ایجاد می کنند. شرایط روانپزشکی که می تواند علائمی مشابه اختلال دو قطبی را نشان دهد شامل می شود

اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD)

بیش فعالی و حواس پرتی دو مورد از علائم بارز اختلال کمبود توجه بیش فعالی (ADHD) است. با این حال ، این علائم در اختلال دو قطبی کاملاً غالب هستند ، به خصوص که مربوط به کودکان است. برای پیچیده تر کردن امور ، این شرایط اغلب می تواند اتفاق بیفتد.

 

سوء مصرفالکل

برای کسانی که مبتلا به اختلال دوقطبی هستند بسیار متداول است که با مسائل مربوط به سوء مصرف الکل و موادمخدر مبارزه کنند. این اغلب اقدام ، حتی در سطح ناخودآگاه ، برای خوددرمانی است. علاوه بر این ، اثرات استفاده از مواد خاص (که ممکن است باعث توهم یا عدم توانایی در خواب باشد) را می توان با علائم اختلال دو قطبی اشتباه گرفت. علاوه بر این نگرانی ها ، الکل ممکن است با داروهای مورد استفاده در درمان اختلال دوقطبی تعامل داشته باشد.

 

اختلال شخصیت مرزی

معیارهای تشخیصی اختلال شخصیت مرزی شامل تحریک پذیری ، رفتار خودکشی ، واکنش خلق و خو ، عصبانیت نامناسب و پارانویای گذرا است. همه اینها با اختلال دو قطبی نیز همراه است. ممکن است فرد به هر دو این اختلالات نیز مبتلا شود. درباره شباهت ها و تفاوت های بین اختلال دو قطبی و اختلال شخصیت مرزی در مقاله ای مجزا بحث خواهیم نمود.

 

اختلال هذیان

اختلال هذیان (انگلیسی: Delusional disorder‎) یک شرایط غیرمعمول روانی است که در آن بیمار با هذیان، اما بدون هیچ توهم برجسته همراه، اختلال فکر، اختلال خلقی یا بی‌احساسی قابل توجهی همراه است. هذیان یک علامت خاص از روان پریشی است. هذیان‌های غیرعجیب و غریب باورهای غلطی هستند در مورد موقعیت‌هایی که بالقوه می‌توانند در زندگی واقعی فرد رخ دهند مانند تعقیب بیمار یا مسموم کردن وی.

 

افسردگی

تنها چیزی که اختلالات افسردگی (افسردگی تک قطبی) را از اختلال دو قطبی متمایز می کند شیدایی / هیپومانیا است.اگر بیمار مبتلا به افسردگی به دوره شیدایی تبدیل شود ، تشخیص به اختلال دو قطبی تبدیل می شود. بسیاری از افرادی که اختلال دو قطبی تشخیص داده نشده دارند ، هنگام شروع داروهایی مانند برخی از داروهای ضد افسردگی و رسوب شیدایی ، دچار این اختلال می شوند.

اختلالات خوردن

غیر معمول نیست که افراد مبتلا به اختلال دو قطبی دچار اختلالات خوردن شوند. علاوه بر این ، افسردگی ، اضطراب و تحریک پذیری اغلب ناشی از اختلالات خوردن است. بی اشتهایی عصبی نوعی اختلال در خوردن است که با ترس شدید از افزایش وزن یا چاق شدن مشخص می شود.

مبتلایان به این اختلال ، اغلب وزن بدن کمتر از ۸۵ درصد از وزن طبیعی دارند.اختلالات خوردن توسط دوره هایی از خوردن زیاد و به دنبال آن پاکسازی (استفراغ عمدی ) مشخص می شود.

 

اختلال هراس

اختلال هراس با حملات مکرر و خودبخودی هراس مشخص می شود. اختلال هراس غالباً همراه با خلق و خو و سایر اختلالات روانپزشکی همراه است. علاوه بر این ، حملات هراس در افراد مبتلا به اختلال دو قطبی نیز متداول است.

 

اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی نوعی اختلال روانی است که باعث ایجاد اختلالات شدید در شناخت (تفکر) ، رفتارها و احساسات می شود. این شامل دو طبقه بندی علائم مثبت و منفی است. علائم مثبت شامل توهم ، گفتار و تفکر بی نظم ، رفتار بی نظم ، رفتار کاتاتونیک و روحیه نامناسب است. علائم منفی احساسات مسطح ، عدم گفتار و کاهش رفتار هدفمند است. علائم اسکیزوفرنی به راحتی با علائم اختلال دو قطبی اشتباه گرفته می شود.

 

اختلال اسکیزوافکتریک

در صورت وجود علائم افسردگی عمده یا شیدایی ، همراه با علائم خاصی از اسکیزوفرنی ، تشخیص اختلال اسکیزوافکتریک داده می شود. با این حال ، توهم باید برای دوره هایی که علائم خلقی وجود ندارد ، ادامه یابد. همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید ، سردرگمی و اختلاف نظر زیادی در مورد تمایز این اختلال از اختلال دو قطبی وجود دارد.

 

 

چالش های تشخیصی بیماری دوقطبی

ارزیابی معیارهای دو قطبی نیز بسیار ذهنی است. به همین ترتیب ، مواردی که بواسطه آنها اختلال دوقطبی قابل تشخیص باشد اغلب از دست می روند. طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد ، ۶۰٪ از بیمارانی که به دنبال مراقبت از افسردگی مکرر هستند ، در واقع دارای اختلال دو قطبی هستند.از طرف دیگر ، تشخیص بیش از حد اختلال دو قطبی نیز یک نگرانی است.

بررسی سال ۲۰۱۳ مطالعات بالینی نشان داد که موارد متعددی تحت تاثیر شرایطی خاص که در زیر آمده است به اشتباه بعنوان اختلال دوقطبی تشخیص داده شده بودند:

 • ۴٫ ۹ درصد مراکز درمان سوء مصرف مواد
 • ۴۰ درصد از بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی
 • ۳۷ درصد از مواردی که پزشک متخصص در اختلال دو قطبی بی تجربه بوده است

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید