کد خبر:11486
پ

بیماری های قلبی که تهدید کننده سلامتی شما هستند.

بیماری قلبی اصطلاح عمومی است که برای طیف گسترده ای از شرایط قلب مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند بر روی عضله قلب ، دریچه ها ، عروق ، ساختار ، سیستم الکتریکی یا شریان های کرونر تأثیر بگذارد. بیماری های قلبی شامل شرایطی مانند آریتمی قلبی ، فشار خون بالا ، بیماری […]

بیماری قلبی اصطلاح عمومی است که برای طیف گسترده ای از شرایط قلب مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند بر روی عضله قلب ، دریچه ها ، عروق ، ساختار ، سیستم الکتریکی یا شریان های کرونر تأثیر بگذارد. بیماری های قلبی شامل شرایطی مانند آریتمی قلبی ، فشار خون بالا ، بیماری عروق کرونر ، اختلالات دریچه و نقایص مادرزادی قلب است. اگرچه هر بیماری بر قلب تأثیر می گذارد ، اما مشکل نهایی انواع بیماری های قلبی این است که به یک طریق یا روش دیگر می توانند عملکرد پمپاژ حیاتی قلب را مختل کنند.

اساساً قلب پمپ قدرتمند و خستگی ناپذیری است. این عضو عضلانی تشکیل شده است که فشار خون را از طریق سیستم عروقی و مجموعه ای از دریچه ها نگه می دارد که باعث می شود خون به صورت کارآمد و در جهت صحیح حرکت کند. یک سیستم الکتریکی خود تنظیم کننده وجود دارد که ضربان قلب شما را تعیین می کند و ضرب و شتم پی در پی دهلیز های قلبی را هماهنگ می کند.

برای انجام این کار عضلانی بطور شبانه روزی ، قلب شما به یک منبع بزرگ و مداوم خون غنی از اکسیژن نیاز دارد. عروق کرونر عروقی هستند که خون لازم برای عضله قلب را تأمین می کنند ، بنابراین برای قلب و زندگی بسیار مهم هستند.

 

بیماری های قلب

عملکرد طبیعی قلب و سیستم عروقی با تنوع زیادی از بیماری ها ممکن است مختل شود. چندین دسته چتر اغلب برای سطل کردن آنها استفاده می شود.

 

بیماری آترواسکلروتیک

در حالی که ، بسیاری از فرایندهای بیماری می توانند بر رگهای خونی تأثیر بگذارند ، اصطلاح “بیماری قلبی عروقی” معمولاً شامل اختلالات عروق خونی (عروقی) است که یا به آترواسکلروز ، فشار خون بالا یا بیماری قلبی مربوط می شوند.

آترواسکلروز  چیست؟

آترواسکلروز نوعی بیماری است که در آن پلاک متشکل از چربی ، کلسیم ، کلسترول و سایر مواد در شریانهای شما ایجاد شده و سفت می شود و به جریان خون حمله می کند.

انواع مختلف بیماری های آترواسکلروتیک :

 • از جمله بیماری عروق کرونر
 • بیماری شریان کاروتید
 • بیماری شریان محیطی

بیماری عروق کرونر (CAD) در جوامع غربی شیوع دارد ، می تواند منجر به سکته قلبی شود و شایع ترین نوع بیماری قلبی است. در CAD ، پلاک های آترواسکلروتیک در لایه شریان های کرونر شکل می گیرد و باعث سخت شدن و باریک شدن شریان ها می شود.

 

آترواسکلروز و فشار خون بالا (فشار خون بالا) نه تنها می تواند منجر به بیماری عروق کرونر شود بلکه بیماری شریان کاروتید نیز وجود دارد که بر شریان های کاروتید در دو طرف گردن شما و بیماری شریان محیطی تأثیر می گذارد ، که تقریباً می تواند بر هر شریان دیگری در بدن تأثیر بگذارد. سکته مغزی و حملات ایسکمیک گذرا (TIA) نیز اغلب به دلیل بیماری آترواسکلروتیک است.

کلسترول-بالا
کلسترول-بالا

آریتمی قلبی

 • آریتمی قلبی اختلالات سیستم الکتریکی قلب است. سیستم الکتریکی قلب وظیفه تنظیم ضربان قلب (سرعت ضربان قلب) و هماهنگ کردن انقباض مرتب و منظم عضله قلب در دهلیزها و بطن ها را بر عهده دارد.
 • اختلالات سیستم الکتریکی قلب به طور کلی تمایل به ایجاد ضربان قلب بسیار کند (برادی کاردی) یا ضربان قلب خیلی سریع دارد (تاکی کاردی).
 • با وجود آریتمی قلبی آهسته یا سریع ، توالی طبیعی انقباض عضلات قلب نیز ممکن است مختل شود.

سیستم-الکتریکی-قلب

بیماری دریچه قلب

چهار دریچه قلب (تریکوسپید ، ریوی ، میترال و آئورت) نقش اساسی در عملکرد قلب دارند. آنها اطمینان می دهند که وقتی قلب ضربان  می زند ، خون آزادانه از طریق دریچه های قلب حرکت می کند و در جهت صحیح جریان می یابد.

به طور کلی ، بیماری دریچه قلب دو نوع کلی از مشکلات ایجاد می کند. در هر صورت دریچه تا حدی انسداد پیدا می کند ، که مانع از جریان خون می شود (بنام تنگی) و یا دریچه نشت می کند و اجازه می دهد وقتی عضله قلب منقبض می شود (در صورت انقباض عضله قلب) در مسیر اشتباه جریان یابد . در هر دو حالت اگر بیماری دریچه ای باشد به اندازه کافی شدید می شود ، نارسایی قلبی می تواند نتیجه یابد. علاوه بر این ، یک بیماری دریچه غالباً باعث ایجاد آریتمی قلبی ، به خصوص فیبریلاسیون دهلیزی می شود.

وضعیت دریچه های قلب

 

عفونتهای قلبی

اگرچه قلب ما معمولاً می تواند با عفونت ها مقابله کند ، اما هنوز هم می تواند عفونت قلب رخ دهد. این عفونت ها در بزرگسالانی که ۶۰ سال یا بالاتر دارند ، به ویژه در افراد با بیماری قلبی اساسی شایع تر است.

انواع عفونت های قلب

 •  اندوکاردیت (التهاب در محفظه قلب و دریچه ها)
 • پریکاردیت (التهاب در کیسه محافظ اطراف قلب شما)
 • میوکاردیت (التهاب در ناحیه عضلانی قلب)

عفونت-قلب

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی نتیجه بسیار رایج بسیاری از انواع مختلف بیماری های قلبی است. در نارسایی قلبی ، آسیب قلبی به یک شکل یا صورت دیگر باعث می شود قلب نتواند تمام کارهایی را که لازم است برای تأمین نیازهای بدن انجام دهد. دیگر خون به طور مؤثر در بدن پمپ نمی شود و در قلب می ماند.

انواع نارسایی قلبی

 • نارسایی قلبی می تواند مزمن یا ناگهانی باشد. علائم بی شماری ممکن است ایجاد شود. برخی از ناتوانی ها مانند مرگ زودرس شایع است.
 • درمان نارسایی قلبی در دهه های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است ، و بسیاری از مبتلایان به نارسایی قلبی اکنون می توانند سالها کاملاً خوب زندگی کنند.

علائم نارسایی قلبی

علائم بیماری قلبی بستگی به شرایط شما دارد. با این حال ، رایج ترین مواردی که در بسیاری از انواع مختلف بیماری های قلبی یافت می شود شامل:

 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • تپش قلب
 • سرگیجه
 • غش
 • خستگی و تنگی نفس

علت های بیماری های قلبی

از آنجا که انواع مختلفی از بیماری های قلبی وجود دارد ،بنابراین دلایل مختلف زیادی وجود دارد. برخی از دلایل نامشخص است و برخی آشکار هستند ، مانند ناهنجاری ژنتیکی ، نقص هنگام تولد یا به عنوان نتیجه برخی از شرایط اساسی یا دارو یا استفاده از مواد مخدر.

بسیاری از عوامل خطر بیماری قلبی مبتنی بر انتخاب سبک زندگی ، از جمله رژیم غذایی نا مناسب ، سطح فعالیت پایین ، وزن بالا ، استعمال دخانیات و … است.

 

تشخیص بیماری های قلبی

برای تشخیص بیماری های قلبی ، پزشک شما مرور پزشکی کاملی را انجام می دهد ، یک معاینه دقیق جسمی را انجام می دهد و انواع مختلفی از آزمایش ها را انتخاب می کند. بسته به آنچه پزشک به دنبال آن است ، این آزمایشات ممکن است شامل یک الکتروکاردیوگرام ، اکوکاردیوگرام ، پایش سرپایی ، یک اسکن توموگرافی کامپیوتری قلبی (CT) ، یک تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی قلبی (MRI) ، تست استرس ، یک مطالعه الکتروفیزیولوژی یا موارد دیگر باشد.

 

درمان بیماری های قلبی

درمان بیماری های قلبی متفاوت است و به نوع بیماری قلبی شما بستگی دارد. برای انواع بیماری های قلبی ، تغییرات سبک زندگی مانند رژیم سالم قلب ، ورزش روزانه ، کاهش وزن ، ترک سیگار و مدیریت استرس مهم هستند. در صورت عدم کمک به این تغییرات ، پزشک ممکن است دارو را تجویز کند. گزینه های بسیاری وجود دارد که ممکن است در نظر گرفته شود ، از مهار کننده های ACE گرفته تا ضد انعقادها ، مسدود کننده های بتا گرفته تا مسدود کننده کانال های کلسیم و موارد دیگر .همچنین جراحی ها ، روش های ویژه و وسایل پزشکی وجود دارد که می تواند برای موارد شدید یا خاص مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

جلوگیری از بیماری های قلبی

اگر به عوامل خطر قلبی توجه داشته باشید و اقدامات معقول و منطقی برای کاهش آنها انجام دهید ، شایع ترین اشکال بیماری های قلبی تا حد زیادی قابل پیشگیری است. در حالت ایده آل ، شما باید برای انجام ارزیابی رسمی ریسک با پزشک خود همکاری کنید ، اما می توانید خودتان نیز ارزیابی منطقی دقیقی از خطر بیماری قلبی انجام دهید. اگر خطر شما کم است ، عالی است. فقط مواردی را که باید انجام دهید (و انجام ندهید) به خاطر بسپارید تا به این ترتیب ادامه یابد. از طرف دیگر ، اگر خطر ابتلا به بیماری قلبی شما به میزان قابل توجهی بالا رفته است ، از آن به عنوان انگیزه ای برای تأثیرگذاری بر فاکتورهای خطر استفاده کنید.

کاهش یا از بین بردن عوامل خطر در اسرع وقت ایده آل است. و غالباً ، افراد پرخطر که در انجام این کار موفق تر هستند ، افرادی هستند که نگرش “تغییر همه اکنون” را اتخاذ می کنند. به عنوان مثال ، آنها سیگار کشیدن را متوقف می کنند ، یک برنامه ورزشی را اتخاذ می کنند و رژیم غذایی خود را یکباره تغییر می دهند. بهبود سلامت قلب آنها به یک نیروی محرکه تبدیل می شود که تمام انتخاب ها در آن انجام می شود.

 

 

با توجه به عواقب بیماری قلبی ، ایجاد هرچه بیشتر تغییراتی که باید به محض ایجاد آنها ایجاد کنید ، ارزش وقت و تلاش شما را دارد.

در پایان هرچه برای شما مؤثر باشد ، بهترین رویکرد است. موفقیتی که با گذشت زمان حاصل می شود بهتر از تغییری است که هرگز به وقوع نمی پیوندد. رویکرد ، دستاوردهای خود و مبارزات خود را با پزشک خود در میان بگذارید ، که می تواند در این راه شما را راهنمایی کند.

 

کلام آخر

 • افرادی که آموزش پذیر هستند و در تصمیم گیری های بالینی نقش فعالی دارند ، بهترین نتایج پزشکی را دارند.
 • انواع مختلفی از بیماری های قلبی وجود دارد ، و همه آنها علل ، شدت و درمان های مختلفی دارند.
 • اگر مبتلا به بیماری قلبی هستید ، احتمالاً اگر تمام  مشکلات قلبی خود را یاد بگیرید ، زندگی بسیار طولانی تر و سالم تری خواهید داشت.
 • با آن دانش ، شما قادر خواهید بود با پزشک خود همکاری نزدیک تری داشته باشید و انواع درمان هایی را که به بهترین شکل برای شما مناسب است اتخاذ کنید.

 

کلیدواژه : اطلاعات پزشکیقلب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید