اهداف سیاست های پولی و مالی

×

فصل سرمایه گذاری فرا رسیده…

اقدام کنید

در دنبای امروز تعادلات اقتصادی تابع عوامل و نیروهایی هستند که به راحتی قابل کنترل و پیش بینی نیستند. در صورتی که یک کشور مثلا به خاطر رشد سریع تورم و یا کاهش سطح تولید با وضعیت عدم تعادل اقتصادی روبرو شود، سوال مطرح این که چگونه باید مشکلات به وجود آمده را حل کرد و با کمترین هزینه دوباره ثبات اقتصادی را مهیا ساخت؟

برای مبارزه با مشکلات اقتصادی، تنظیم درآمد ملی و کنترل قیمت ها سیاست های پولی و مالی دو اهرم بسیار مهم هستند که اگر از آن ها به طور صحیح و مفید استفاده شود می توانند در ثبات و توسعه اقتصادی، سیاسی،اجتماعی و فرهنگی کشور نقش بسیار سازنده ای ایفا کنند.

«سیاست پولی»بنا به تعریف یعنی تنظیم و تعادل بین عرضه و تقاضای پول در بازار های از طریق تغییرات نرخ بانکی و حجم پول در گردش توسط بانک مرکزی. مسئولیت اخذ تصمیمات پولی و اجرای آن ها به عهده بانک مرکزی می باشد. بنابراین بانک مرکزی مهمترین و بالاترین ارگان محسوب می شود که قادر است از طریق تنظیم و هدایت بازار پول و سرمایه به سوی ثبات و شکوفایی در توسعه اقتصادی کشور نقش ارزنده ای داشته باشد.

«سیاست مالی»یعنی فعالیت های اقتصادی دولت با توجه به بودجه تحت اختیار او که هزینه ها و در آمدهای دولت را در بر می گیرد. هزینه های دولت را هزینه های جاری و هزینه های سرمایه گذاری تشکیل می دهند در حالی که در آمد دولت از مالیات های مستقیم و غیر مستقیم و همچنین تعرفه های گمرکی به دست می آید. مسئولیت و اجرای سیاست مالی به عهده دولت گذاشته شده است. بدین ترتیب دولت نیز م تواند با تکیه بر اصول بازار رقابتی به گونه ای بازار محصول را تنظیم و هدایت کند که سطح تولیدات داخلی از نظر کمی و کیفی رشد کرده و منجر به افزایش رضایت تولید کننده و مصرف کننده شود.

 

اهداف سیاست های پولی و مالی

سیاست اقتصادی یک کشور در برگیرنده سیاستگذاری های مختلفی می شود. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. سیاست پولی
  2. سیاست مالی
  3. سیاست ارزی
  4. سیاست بازرگانی
  5. سیاست درآمدی
  6. سیاست فرهنگی و آموزشی

با توجه به این واقعیت که هر کدام از این سیاست ها اهداف خاص خود را دنبال می کنند تا جامعه بتواند به اهداف کلان اقتصادی یعنی رشد، توسعه و رفاه اجتماعی دست یابد. ولی از آنجا که اهداف سیاست پولی با اهداف سیاست مالی و یا اهداف سیاست بازرگانی یکسان و هماهنگ نیستند، تضاد و مغایرت هایی میان اهداف مختلف اقتصادی به وجود می آید که عملا رسیدن به آرمان های اقتصادی را دشوار می سازد. بنابراین، با وجود این که سیاستگذاری های مختلف اقتصادی اهداف خاص خود را دنبال می کنند حتما باید همسو و هم جهت با یکدیگر باشند تا بتوانند به عنوان یک مجموعه کامل به آرمان های اقتصادی جامعه جامه عمل بپوشانند. هماهنگی و مکمل شدن سیاست پولی باسیاست مالی ایجاب می کند که در مقاطع مختلف زمانی با توجه به اولویت ها و گرایش های اقتصادی و اجتماعی جامعه در بلند مدت عمل شود.

 

الف: اهداف سیاست پولی

1)حفظ ارزش پول ملی، ارزش داخلی (کنترل تورم)و ارزش خارجی (تثبیت نرخ ارز) 

مهمترین هدف و مسئولیت قانونی بانک مرکزی حفظ ارزش پول ملی است. چرا که حق (انحصار) چاپ اسکناس و اجرای سیاست پولی در اختیار بانک مرکزی قرار دارد. از آنجا که در تعیین نرخ ارز بانک مرکزی و دولت هر دو نقش ایفا می کنند، تثبیت نرخ ارز به عملکرد بانک مرکزی و دولت وابسته خواهد بود.

 

2) ثبات سطح عمومی قیمت ها، به منظور حفظ قدرت خرید سرمایه های نقدی

بانک رمرکزی باید با توجه به ابزارهای سیاست پولی که در اختیار دارد بتوتند با کنترل و هدایت نقدینگی نه تنها از تورم پولی جلوگیری کند بلکه شرایط لازم را برای رشد بدون تورمی اقتصاد فراهم آورد. موفقیت سیاست پولی بانک مرکزی در تثبیت قیمت ها برای جلب اعتماد تولیدکنندگان، مصرف کنندگان و سپرده گذاران و همچنین کاهش انتظارات تورمی آن ها بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

3) کنترل و نظارت سیستم بانکی جهت ثبات بازارهای مالی

بانک مرکزی به عنوان بانک بانک ها تمایل بسیاری به ثبات بازار مالی کشور دارد، چرا که از این طریق می تواند به آسانی سیاست پولی مد نظر خود را اجرا و متناسب با اهداف برنامه ریزی شده خود، نرخ بهره بانکی و حجم پول در گردش را در حد معینی نگه دارد. برای رسیدن به این مهم لازم است سیستم بانکی از طرف بانک مرکزی نظارات و کنترل شود، تا جریان پولی و مالی کشور تحت تاثیر تغییرات ناخواسته و غیر قابل پیش بینی، مانند افزایش ناگهانی تقاضا برای پول و یا کاهش شدید ذخایر بانک ها قرار نگیرد. بنابراین، بانک مرکزی آخرین موسسه پولی می باشد که اگر بازار مالی کشور با مشکل و بحران روبرو شود قادر است با ارائه و عرضه فوری اعتبارات لازم به سیستم بانکی و موسسات مالی بازار پول و سرمایه را تنظیم و به حالت عادی برگرداند.

 

ب: اهداف سیاست مالی

1)افزایش توان ظرفیت تولید کشور، برای ایجاد رشد مداوم اقتصادی

برای افزایش توان ظرفیت تولید کشور نه تنها سرمایه گذاری های دولت در بخش های مختلف اقتصاد برای اهداف بلند مدت لازم و ضروری می باشد، بلکه به همان اندازه تقویت بخش خصوصی براساس اصول بازارهای رقابتی حائز اهمیت است.

2) افزایش سطح اشتغال در جامعه به منظور کاهش نرخ بیکاری

سیاست مالی دولت نباید در تضاد با سیاسیت پولی و ارزی بانک مرکزی قرار گیرد.یعنی رشد اقتصادی و افزایش سطح اشتغال نباید به قیمت افزایش نرخ تورم(رشد اسمی) به دست آید.رشد پایدارفقط از طریق افزایش توان تولید کشور(تنوع تولید) و افزایش کارآیی بازارها امکان پذیر می باشد.

3) حفظ تعادل اقتصادی و عدالت اجتماعی از طریق توزیع مناسب درآمد ملی

در صورتیکه اقشار مختلف جامعه از رشد اقتصادی بهره نگیرند ، شکاف طبقاتی و کاهش قدرت خرید و همچنین محدودیت های اقتصادی و اجتماعی سطح رفاه جامعه را کاهش داده و در نهایتاین عوامل سبب می شوند تا مشکلات دولت حالت فزاینده ( جو نامناسب اقتصادی و اجتماعی) به خود گیرد.

 

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:
  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقرراتجمهوري اسلامي ايران است
دکمه بازگشت به بالا