کد خبر:14964
پ

مراقبت های افتادگی دریچه میترال

دریچه میترال دهانه ای را که از طریق آن جریان می یابد ، محافظت می کند و خون از محفظه سمت چپ فوقانی (دهلیز چپ) قلب به داخل محفظه سمت چپ پایین آن (بطن چپ) جریان می یابد. این شریان دوگانه  است ، به این معنی که دو فلپ دارد. دریچه میترال باز می شود تا خون […]

دریچه میترال دهانه ای را که از طریق آن جریان می یابد ، محافظت می کند و خون از محفظه سمت چپ فوقانی (دهلیز چپ) قلب به داخل محفظه سمت چپ پایین آن (بطن چپ) جریان می یابد. این شریان دوگانه  است ، به این معنی که دو فلپ دارد. دریچه میترال باز می شود تا خون از دهلیز سمت چپ بطن چپ پر شود. هنگامی که زمان آن رسیده است که بطن چپ خون را در شریان ها پمپ کند ، دریچه میترال محکم بسته می شود تا از برگشت خون به سمت بالا جلوگیری کند. بنابراین ، دریچه های سالم برای عملکرد طبیعی قلب بسیار مهم هستند.

گاهی اوقات بافت دریچه ضعیف و تحریف می شود و عملکرد طبیعی آن را به خطر می اندازد. به جای بسته شدن مرتب وقتی بطن چپ منقبض می شود ، ممکن است یک یا هر دو فلپ دریچه “افزایش یابد” یا به سمت بالا در دهلیز چپ خم شود و مقداری خون حتی ممکن است به سمت بالا نشت کند. این به طور کلی یک بیماری خوش خیم ، غالباً بدون علامت است که ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد ، مگر اینکه نشت معکوس خون گسترده باشد. به ندرت کودکان یا جوانان را تحت تأثیر قرار می دهد. در عوض ، شیوع این بیماری در بین افراد میانسال بیشتر است. با این وجود ، در صورت ایجاد ریتم نامنظم قلب می تواند عواقب جدی داشته باشد که در این حالت احتمال سکته مغزی وجود دارد.

 

افتادگی دریچه میترال چیست؟

افتادگی دریچه میترال (MVP) شرایطی است که در آن یکی یا هر دو فلپ دریچه میترال در قلب تحریف شده و در حین انقباض بطن چپ بسته نمی شوند . “پرولاپس” به این واقعیت اشاره دارد که فلپ ها به جای بستن مرتب ، به سمت عقب یا به سمت بالا در دهلیز چپ متمایل می شوند. این می تواند از جابجایی خفیف فلپهای دریچه تا یک افتادگی قابل توجه متغیر باشد که باعث می شود مقدار قابل توجهی خون به داخل دهلیز چپ بازگردد.

معاینه با استفاده از استتوسکوپ صدای معمولی “کلیک” را نشان می دهد که در صورت عود مجدد ممکن است با “زوزه” همراه باشد. از این رو ، به این بیماری “سندرم کلیک سوفل” نیز گفته می شود. در نتیجه ، ممکن است قلب نتواند مقدار کافی خون را به بدن منتقل کند. این یک بیماری مادام العمر است و ممکن است در بسیاری از موارد کاملاً بدون علامت باشد. ممکن است بیمار گاهی اوقات تپش قلب و برخی از درد در قفسه سینه را تجربه کند ، اما در غیر این صورت این وضعیت تأثیر منفی بر زندگی روزمره نمی گذارد ، مگر اینکه تغییر خون قابل توجهی داشته باشد.

افتادگی-دریچه-میترال

مقاله افتادگی دریچه میترال

عوامل افتادگی دریچه میترال

معمولاً ، علت مستقیم نقص عملکرد دریچه میترال ، تخریب میکسوماتوس بافتهای همبند آن است. این شرایط باعث می شود تاندونهای آکورد که وظیفه نگه داشتن فلپ ها را در محل خود دارند کشیده می شوند. تأثیر این امر این است که دریچه در هنگام انقباض بطن چپ قادر به بسته شدن کافی نیست. در زیر لیستی کامل تر از دلایل احتمالی آورده شده است:

 • افتادگی دریچه میترال می تواند در نتیجه برخی شرایط پزشکی دیگر ایجاد شود که برخی از آنها ارثی هستند. اینها شامل سندرم مارفان ، بیماری کلیه پلی کیستیک ، سندرم اِلرز- دانلوس ، استئوژنز ایمپکتکتا و بیماری گریوز است.
 • ناهنجاریهای جسمی مانند سینه قیفی شکل  و اسکولیوز نیز ممکن است مسئول باشد.
 • افتادگی دریچه میترال ممکن است به دلیل اختلال در سیستم عصبی خودمختار موسوم به دیزوتونومی ایجاد شود.
 • محققان همچنین ارتباط مستقیمی بین پرولاپس دریچه میترال و داشتن شاخص توده بدنی مشاهده کرده اند که پایین تر از حد طبیعی است.

سیر تدریجی افتادگی دریچه میترال

افتادگی دریچه میترال مادرزادی

علائم چیست؟

افتادگی دریچه میترال به طور معمول با صداهای کلیک و زوزه کش قابل شناسایی است که می توان با استفاده از ستتوسکوپ تشخیص داده شود. کلیک نشانه فلپ های دریچه میترال است که به سمت بالا در دهلیز چپ خم می شود. اگر این پرولاپس در صورت بازگشت مجدد باشد ، صدای زوزه ای نیز مشاهده می شود. این صداها ممکن است اتفاقاً مورد توجه واقع شود زیرا  افتادگی دریچه میترال اغلب بدون علامت است. با این وجود ، لازم به ذکر است که این صداها فقط در شرایط خاصی ظاهر می شوند. به عنوان مثال ، اگر بیمار روی پشت خود دراز بکشد ، ممکن است این صدا از دست برود. لیستی از نشانه های ممکن شامل موارد زیر است:

 

انواع افتادگی دریچه میترال

دو نوع عمده افتادگی دریچه میترال وجود دارد. این دسته بندی های گسترده شامل تقسیم بندی های بیشتر هستند.

 افتادگی دریچه میترال غیر کلاسیک:

فلپ های دریچه تا ۵ میلی متر ضخامت دارند و پرولاپس بیش از ۲ میلی متر نیست . این امر منجر به عوارض کمتری می شود.

 افتادگی دریچه میترال کلاسیک:

ضخامت فلپ ها از ۵ میلی متر فراتر رفته و بیشتر از ۲ میلی متر در دهلیز چپ فرو می روند. این امر کمتر شایع است و با برگشت مجدد قابل توجهی از خون همراه است. از این رو ، تعدادی از عوارض مانند اندوکاردیت و نارسایی احتقانی قلب بیشتر بروز می کند. پرولاپس کلاسیک از دو دسته دیگر تشکیل شده است ، یعنی زیرگروه های متقارن و نامتقارن. در اینجا ، ملاک اصلی مربوط به نقطه ای است که فلپ های دریچه با حلقه آن وصل می شوند. حلقه میترال نقطه اتصال فلپ های دریچه است. در MVP متقارن ، هر دو فلپ با یک زخم میترال در یک نقطه مشترک متصل می شوند. پرولاپس نامتقارن با جابجایی فلپ ها مشخص می شود. این با حجم بیشتری از مراجعه مجدد همراه است.

 

عوارض افتادگی دریچه میترال

آریتمی یا ضربان قلب غیر طبیعی می تواند در نتیجه پرولاپس دریچه میترال رخ دهد. علاوه بر این ، تغییرات غیر طبیعی در شخصیت بافت دریچه میترال در نتیجه دژنراسیون میکسوماتوس می تواند مستعد ابتلا به عفونت ها باشد ، معمولاً به صورت اندوکاردیت باکتریایی.

معمولاً عوارض ناشی از بازگشت مجدد بیش از حد از آنجا که لخته ها می توانند در خون ایجاد شوند و به طور بالقوه شریان های منتهی به اندامهای دیگر مانند مغز را مسدود می کنند. در صورت طولانی شدن مجدد دوره طولانی مدت ، بافتهای قلب ضعیف می شوند. این در نهایت می تواند منجر به نارسایی احتقانی قلب شود.

افتادگی دریچه میترال و بارداری

هرچند بارداری برای زنان مبتلا به افتادگی دریچه میترال ممنوعیتی ایجاد نمی کند، با این وجود لازم است تا در دوران بارداری تحت نظر یک پزشک متخصص قلب و عروق قرار بگیرند ، زیرا ممکن است این مشکل در دوران بارداری تشدید شود.

در مقابل، تنگی دریچه میترال می تواند در حاملگی مشکل آفرین باشد و باعث سقط جنین شود.

بارداری

آیا افتادگی دریچه میترال برای بانوان بارداری خطرناک است

تشخیص افتادگی دریچه میترال

 • معاینه منظم جسمی با استفاده از ستتوسکوپ صداهای غیرعادی “کلیک” و “زوزه زدن” تولید شده توسط قلب را نشان می دهد.
 • اکوکاردیوگرام روش برتری برای تشخیص MVP است.
 • رزونانس مغناطیسی قلب یکی دیگر از ابزارهای تشخیصی بسیار مؤثر ، به ویژه برای ارزیابی مجدد میترال است.

 

تشخیص-بیماری

درمان افتادگی دریچه میترال

درمان – افرادی که به پرولاپس دریچه میترال مبتلا شده اند و هیچ علامتی ندارند ، نیازی به درمان ندارند. اما اگر علائم وجود داشته باشد و منجر به نشت مقدار قابل توجهی خون در دریچه میترال شود ، پزشک شما بسته به شدت بیماری ممکن است داروها یا جراحی را پیشنهاد کند.

درمان دارویی افتادگی دریچه میترال

 • مسدود کننده بتا : این داروها با ضربان قلب شما به آرامی و با نیروی کمتری باعث ضربان قلب شما می شوند و باعث کاهش فشار خون می شوند.
 • دیورتیک ها – پزشک ممکن است قرص های آب را برای کمک به تخلیه مایع در ریه های شما تجویز کند.
 • داروهای ریتم قلب – ضد آریتمیک با عادی سازی سیگنال های برقی در بافت های قلب به کنترل ریتم قلب شما کمک می کند.
 • آسپرین – اگر پرولاپس دریچه میترال و سابقه سکته مغزی دارید ، پزشک ممکن است آسپرین را برای جلوگیری از لخته شدن خون تجویز کند.
 • داروهای ضد انعقادی (رقیق کننده خون) – این داروها از لخته شدن خون شما جلوگیری می کنند که شما ریتم های قلبی نامنظمی داشته اید ، مانند فیبریلاسیون دهلیزی.

 

جراحیافتادگی دریچه میترال

 • ترمیم دریچه – ترمیم دریچه میترال جراحی است که باعث حفظ دریچه خود شما می شود. برای اکثر مبتلایان به پرولاپس دریچه میترال ، این روش درمانی مطلوب است.
 • تعویض دریچه – در صورت عدم امکان ترمیم دریچه میترال ، دریچه پروتز (مصنوعی) ممکن است به جای شیر میترال اصلی قرار داده شود.

تعویض-دریچه-میترال

درمان افتادگی دریچه میترال با دریچه مصنوعی

مراقبت های افتادگی دریچه میترال

پیشگیری – هیچ روش تکنیکی برای جلوگیری از افتادگی میترال وجود ندارد. اما اقدامات مشخصی وجود دارد که می توانید برای پایین آوردن سطح عوارض انجام دهید.

 • داروهای خود را به موقع و طبق دستورالعمل مصرف کنید.
 • ۶-۸ لیوان آب بنوشید.
 • پاکسازی روده بزرگ انجام شود.
 • حداقل ۸ ساعت خواب داشته باشید.
 • سیگار نکشید و از دود سیگار دست دوم خودداری کنید.
 • الکل اضافی مصرف نکنید.
 • از خوردن هر وعده غذایی خودداری کنید. سالم ، در زمان مناسب و به اندازه هر وعده غذایی میل نکنید.
 • محصولات لبنی را کاهش دهید.
 • کافئین ، سودا یا هر نوع غذای آشغال را مصرف نکنید.
 • از مصرف هر نوع گوشت قرمز و چربی های حیوانی خودداری کنید.

 

 

 

غذاهای مفید برای افتادگی دریچه میترال

 • تغذیه در بیماران قلبی باید از گوشت های سفید (مرغ  و ماهی) به جای گوشت قرمز باشد.
 • خوردن گوشت قرمز ۳ بار در هفته آن هم به میزان کم مجاز است.
 • پوست مرغ و جوجه را به دلیل چربی بالا مصرف نکنید.
 • گوشت ماهی بهترین غذای تغذیه در بیماران قلبی است و این افراد باید حداقل هفته ای ۳ مرتبه غذاهای دریایی مصرف کنند. طبق تحقیقات، روغن ماهی باعث کاهش چربی های خون می شود و از رسوب چربی ها در دیواره عروق جلوگیری می کند.
 • انواع سبزی و حبوبات تازه مانند ( جوانه گندم، کلم برگ، کلم قرمز، شلغم، چغندر، اسفناج، مارچوبه، لوبیا سبز و نخود سبز، لوبیا قرمز، نخود خشک) دارای ویتامین های گروه ب مخصوصا اسید فولیک هستند، که اسید فولیک باعث پیشگیری از رسوب چربی ها در رگ می شود.

 

کلیدواژه : قلب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری