- معلومات | دنیای اطلاعات عمومی - http://malomat.ir -

علائم سوزاک دهانی

سوزاک از جمله بیماری های شایع جنسی است که افراد مبتلا به آن حتی نمی دانند که آن را دارند ، زیرا اغلب هیچ نشانه ای از عفونت هنگام ابتلی به این بیماری دیده نمی شود به خصوص در زنان.علائم شایع سوزاک ، معمولاً شامل ترشح از آلت تناسلی مرد  [1]یا واژن و درد هنگام ادرار یا رابطه جنسی است. در حالی که عفونت به ندرت باعث مرگ می شود ، می تواند منجر به بیماری التهابی لگن (PID) در زنان و التهاب اپیدیدیم در مردان شود که هر دو منجر به ناباروری می شوند.

 

علائم اولیه سوزاک

سوزاک در طول رابطه جنسی دهانی ، واژینال یا مقعدی منتقل می شود و علائم اولیه تجربه شده (در صورت وجود) عموماً دستگاه تناسلی ، روده یا گلو را درگیر می کند.

در صورت وجود دستگاه تناسلی در زنان ، علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

اما طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، بیشتر زنان مبتلا به این نوع عفونت هیچ علائمی نخواهند داشت و در صورت بروز آنها ، آنها را با عفونت مثانه یا واژن اشتباه می گیرند.

علائم سوزاک دهانی

در بیشتر مواقع سوزاک دهانی علائم چندانی از خود نشان نمی دهد و در صورت بروز علائم و نشانه به شکل عفونت گلو خود را نشان می دهد.با این وجود برخی علائم شایع سوزاک دهانی شامل موارد زیر هستند:

 

 

سوزش-گلو

علائم سوزاک دهانی

 

علائم سوزاک در مردان

در صورت ابتلی به سوزاک توسط مردان ، علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

علائم سوزاک چه موقع ظاهر می شود

در همه انواع سوزاک ، علائم و نشانه ها ، معمولاً ۱۰ تا ۱۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض باکتری Neisseria gonorrhoeae ظاهر می شود.

تبخال-دهانی

علائم سوزاک در نوزادان

علاوه بر انتقال جنسی ، سوزاک ممکن است از مادر به کودک در دوران بارداری منتقل شود. این معمولاً در حالی که کودک در رحم قرار دارد اتفاق نمی افتد در عوض ، انتقال ممکن است هنگام زایمان اتفاق بیفتد که کودک در معرض ترشحات تناسلی مادر باشد.

هنگامی که این اتفاق می افتد ، باکتری ها ممکن است به چشم نوزاد منتقل شده و باعث افتالم نئوناتوروم شوند ، نوعی از التحاب است که با قرمزی چشم ، درد و ترشحات مشخص می شود. امروزه به دلیل تجویز معمول پماد چشم ضد باکتریایی در کلیه نوزادان در زمان تولد ،از این وضعیت تا حد زیادی جلوگیری می شود.

اگر از عفونت جلوگیری نشود ، علائم معمولاً طی دو تا پنج روز بروز می کند. علاوه بر التحاب ، عفونت پوست سر ، التهاب تنفسی ، واژینیت و مجاری ادراری نیز رایج است. عوارض شامل افت بینایی ، مننژیت ، آرتریت سپتیک و کوری است