پ

معرفی کتاب – چه کسی پنیر مرا برداشت اثر اسپنسر جانسون و کنت بلانچارد

  کتاب چه کسی پنیر مرا برداشت؟  (Who Moved My Cheese) منتشر شده در سال ۱۹۹۸ یک حکایت ساده که اسپنسر جانسون آن را با کنت بلانچارد در میان گذاشت و تبدیل به کتابی در زمینۀ خودیاری، انگیزشی و موفقیت با میلیون ها نسخه فروش و ترجمه به ۲۵ زبان دنیا شد، از کتب پر […]

 

کتاب چه کسی پنیر مرا برداشت؟  (Who Moved My Cheese) منتشر شده در سال ۱۹۹۸ یک حکایت ساده که اسپنسر جانسون آن را با کنت بلانچارد در میان گذاشت و تبدیل به کتابی در زمینۀ خودیاری، انگیزشی و موفقیت با میلیون ها نسخه فروش و ترجمه به ۲۵ زبان دنیا شد، از کتب پر فروش نیویورک تایمز و بدون اغراق جز کتابهایی که قابلیت دگرگون کردن زندگی تان را دارد.

 

دربارۀ نویسندگان چه کسی پنیر مرا برداشت

پاتریک اسپنسر جانسون(Spencer Johnson 1938-2017) امریکایی، نویسندۀ کتابهای پرفروش دربارۀ کشف حقایق سادۀ زندگی، تحصیل کردۀ رشتۀ روانشناسی از دانشگاه کالیفورنیا و پزشکی از رویا کالج ایرلند.

کنت هارتلی بلانچارد(Kenneth Hartley Blanchard 1939) نویسنده و سخنران انگیزشی امریکایی، مدیر ارشد شرکت های «بلانچارد»، مجموعه ای بین المللی در زمینۀ آموزش مدیریت و مشاوره و تحصیل کردۀ دانشگاه کورنل.

چه-کسی-پنیر-مرا-برداشت۱


روال کتاب چه کسی پنیر مرا برداشت

داستانی روان، ساده و کوتاه از تکاپوی چهار کارکتر در یک مکان عظیم که با جدیت به دنبال تحقق آمال خود می روند، همه یک هدف مشترک دارند که رسیدن و بدست آوردن دلخواه شان می باشد، هر روز کفش ها را به پا کرده، در مسیر ها پیش می روند و ایستگاه ها را بازرسی می کنند و دست از تلاش بر نمی دارند تا اینگه ناگهان تغییر بزرگی در روال زندگی آنها پدید می آید، آن ها مجبور به مقابله با تغییر می شوند اما هر کدام روش، عمل و تصمیم خودشان را برای این کار دارند…

 

[irp posts=”6420″ name=”معرفی کتاب این راهش نیست اثر اریک بارکر”]


نقد و برسی کتاب چه کسی پنیر مرا برداشت

  • در زندگی شخصی و کاری هر فردی تحولات خواسته یا ناخواستۀ بسیاری وجود دارد که اگر روش مقابلۀ درست با این تغییر ها را ندانیم دچار عصبانیت، به هم ریختگی و سردرگمی می شویم، “چه کسی پنیر مرا برداشته؟” با زبانی نمادین و قالبی سورئال به ما می آموزد که چگونه از تغییرات ناخواسته و ناگهانی نترسیم، آن ها را تنوع تلقی کنیم و از آن ها به عنوان گزینه ای برای پیشرفت بهره ببریم.
  • در  کتاب چه کسی پنیر مرا برداشته؟  چهار شخصیت وجود دارد که چهار طیف از رفتار افراد در هنگام تغییرات ناگهانی را توصیف می کند، نویسنده معتقد است که چهار کارکتر موجود در داستان هر کدام جزعی از رفتار و تصمیم افراد هستند، او به ما این رفتار ها را می نمایاند و به ما اجازه می دهد که خودمان اتخاب کنیم که در مقابله با تغییرات کدام یک از این کاراکتر ها باشیم.
  • به طور خلاصه می توان گفت این کتاب بر این پایه بنا شده است که مفهوم تغییر را توضیح دهد و روش هایی برای حذف ترس از تغییرکردن به ما بیاموزد که این رسالت مورد استفاده و تشویق مردان و زنان بسیاری قرار گرفت که از این کتاب در هدایت سازمانهای پیشگام از جمله جنرال موتورز، کداک، اکسون، آی بی ام، گودیر، کاپک، مرسدس بنز و شرکت های دیگر استفاده کرده اند.
  • ترجمۀ “چه کسی پنیر مرا برداشته؟” به دلیل سادگی متن و نوشتار و کوتاهی سخن کار دشواری نیست و ترجمه های مناسبی از آن وجود دارد؛ ترجمۀ میثاق آقایی از نشر طلایه یکی از بازگردانی های مناسب از این کتاب است.
  • از دیگر آثار مشترک اسپنسر جانسون و کنت بلانچارد می توان به کتاب خارق العادۀ “مدیر یک دقیقه ای” اشاره کرد که مطالعۀ آن برای خوانندگان این گونه از کتابها به شدت توصیه می شود.

چه-کسی-پنیر-مرا-برداشت۱

 


بخش هایی از کتاب:

«اگر تغییر نکنید ممکن است منقرض شوید.»

«چیزی که از آن می ترسید هیچ وقت به آن اندازه بد نیست که تصورش را می کنید، ترسی که اجازه می دهید در ذهنتان رشد کند بد تر از شرایطی است که در واقعیت وجود دارد.»

«وقتی فراتر از ترس هایت پیش بروی احساس آزاد بودن می کنی.»

«زود متوجه تغییرات کوچک شدن به ما کمک می کند که خود را با تغییرات بزرگ تری که در راه اند تطبیق دهیم.»

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری