پ

چطور از تعریق زیاد بعد از حمام جلوگیری کنیم

شاید برای شما هم پیش آمده باشه که پس از اینکه یه دوش جانانه گرفتید و خودتون رو با حوله خشک کردید بعدش شروع کردید به عرق کردن.تعریق زیاد پس از حمام کردن خصوصاً در ناحیه سر ممکنه سبب نگرانی هایی در شم بشه و فکر کنید که این می تونه علامت وجود یک بیماری […]

شاید برای شما هم پیش آمده باشه که پس از اینکه یه دوش جانانه گرفتید و خودتون رو با حوله خشک کردید بعدش شروع کردید به عرق کردن.تعریق زیاد پس از حمام کردن خصوصاً در ناحیه سر ممکنه سبب نگرانی هایی در شم بشه و فکر کنید که این می تونه علامت وجود یک بیماری باشه.اما وافعاً جای نگرانی نیست.عرق کردن پس از استحماما می تونه تحت شرایطی و بوسیله برخی عوامل ایجاد بشه که در ادامه به اونها اشاره می کنیم.

علت عرق زیاد پس از دوش گرفتن

رطوبت زیاد بدن

اگر کلا آدمی هستید که به گرما حساس هستید، مسلما با کمی رطوبت بدن تان به سرعت عرق می‌کند. رطوبت حمام یکی از دلایل عرق بعد از حمام است. بخصوص اگر از آب گرم استفاده کنید.
از آب ولرم مایل به سرد استفاده کنید. در صورتی که هوا خیلی سرد نیست پنجره حمام را باز کنید تا بخار هوا خارج شود.

استحمام با آب داغ

خیلی ها به دلایل مختلف دوش گرفتن با آب گرم را در هر فصلی از سال ترجیح می‌دهند. ولی گرفتن دوش آب گرم بخصوص در فصل های گرم سال باعث بالارفتن درجه حرارت بدن و عرق کردن بعد از حمام می‌شود.پس حداقل در روزهای گرم سال برای دوش گرفتن از آب ولرم یا نسبتا خنک استفاده کنید.

حوله سبب تحریک غدد تعریق می شود

باورش کمی سخت است چون به هر حال شما به حوله نیاز دارید تا بدن خود را خشک کنید. ولی بعضی از افراد به اصطکاک بین حوله و بدن حساس هستند. بخصوص در روزهای گرم و بعد از دوش آب گرم این علت بیشتر باعث عرق ریزی بعد از حمام می‌شود.در روزهای گرم سال می‌توانید یک پارچه نخی را تهیه و به عنوان حوله استفاده کنید.

لباس زیاد

بعضی ها بخصوص در هوای سرد عادت دارند به محض حمام کردن لباس های زیادی بپوشند که منجر به عرق کردن بعد از حمام می‌شود. بخصوص اگر دوش آب گرم یا داغ هم گرفته باشید و لباس های تان را در حمام تن کنید.
راهکار این علت هم ساده است. بعد از خشک کردن کامل بدن از لباس های نخی استفاده کنید. اگر بتوانید که با حوله لباسی از حمام خارج شوید بهتر است در اتاق لباس های تان را بپوشید تا کاملا بدن تان خشک شده باشد.

بیشتر بدانید: انواع حوله لباسی حمام به همراه قیمت


راهکارهای جلوگیری از عرق کردن

عرق کردن یک واکنش بسیار طبیعی بدن برای خارج کردن سموم و جلوگیری از بالارفتن درجه حرارت بدن هنگام فعالیت های ورزشی و قرار گرفتن در معرض آب و هوای گرم است. ولی اگر به طور کلی عرق کردن باعث ناراحتی شما می‌شود راهکارهای ساده زیر را به کار ببندید تا میزان عرق کردن را بخصوص بعد از حمام  کاهش دهید.

افزایش تدریجی درجه حرارت

وقتی می‌خواهید دوش بگیرید ناگهان زیر آب داغ نروید. از حرارت مطابق با حرارت بدن تان شروع کنید و پس از آن که بدنتان کاملا به آن عادت کرد درجه حرارت آب را بیشتر کنید.

نحوه خشک کردن بدن

حوله را روی بدن تان نکشید. هر چند به نظر می‌رسد این کار بهتر بدن را خشک می‌کند ولی همان طور که گفته شد باعث ایجاد اصطکاک بین پوست و حوله می‌شود. حوله یا پارچه نخی را به آرامی روی بدن تان بگذارید تا آب را جذب کند. یکی دیگر از مزایای این روش خشک کردن بدن جلوگیری از چروک و پیری زودرس پوست می‌باشد.

کنترل رطوبت

مسما آب و هوا شهر و منطقه را نمی‌توانید تغییر دهید. ولی داخل حمام باید کاری کنید تا هوای فضای حمام همیشه جریان داشته باشد. می‌توانید یک فن در حمام نصب کنید. حرکت جریان هوا بخصوص در آب و هوای گرم و شرجی روش خوبی برای کنترل رطوبت حمام است.

پودر بچه یا پودر تالک

پودره بچه یا پودرهای بدن یکی از روش های خوب کنترل رطوبت و عرق کردن بعد از حمام است. بعضی از این پودرها حتی حاوی موادی است که در روزهای گرم سال بدن شما را خنک نگه می‌دارد. حتما یکی از آن ها را امتحان کنید. موقع خرید حتما از نوع مرغوب و مطمئن خریداری کنید.

لباس نخی

اگر از عرق کردن بیزارید، به هیچ وجه از لباس هایی که الیاف نایلونی یا پلی استر دارد استفاده نکنید. لباس های نخی و لینن linen بهترین انتخاب است. حتی لباس های زیر، تاپ، تی شرت را نخی انتخاب کنید.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری