پ

راههای جلوگیری از بارداری در دوران نامزدی

پیشگیری از بارداری یا کنترل تولد چیست؟ مقاربت جنسی به چندین هدف از جمله کاهش استرس و پیوند عاطفی بیشتر بین همسران کمک می کند. با این حال ، ممکن است استدلال شود که کارکرد اصلی مقاربت تولید فرزندان سالم است. این نتیجه همیشه مطلوب نیست ، و اغلب افراد نیاز به جلوگیری از آن را احساس […]

پیشگیری از بارداری یا کنترل تولد چیست؟

مقاربت جنسی به چندین هدف از جمله کاهش استرس و پیوند عاطفی بیشتر بین همسران کمک می کند. با این حال ، ممکن است استدلال شود که کارکرد اصلی مقاربت تولید فرزندان سالم است. این نتیجه همیشه مطلوب نیست ، و اغلب افراد نیاز به جلوگیری از آن را احساس می کنند.دلالیل پیشگیری از حاملگی نیز می تواند بنا بر وضعیت زندگی هر شخصی متفاوت باشد.از مشکلات اقتصادی گرفته تا خطرات پزشکی حاملگی و …

 

طی قرن ها روش های مختلفی ساخته شده است و با موفقیت ، افراد را قادر می سازد تا در روابط جنسی به گونه ای عمل کنند که از بارداری جلوگیری کنند. از این تکنیک ها به طور جمعی به عنوان اقدامات پیشگیری از بارداری یاد می شود. به عبارت دیگر روش های جلوگیری از حاملگی شامل تکنیک ها و دستگاه هایی هستند که از بروز بارداری جلوگیری می کنند.

 

رابطه جنسی ایمن چیست؟

“رابطه جنسی ایمن” اصطلاحی است که برای مقاربت جنسی مورد استفاده قرار می گیرد که در آن حداقل یک شریک زندگی از یک روش موثر پیشگیری از بارداری مانند کاندوم استفاده می کند نه تنها برای جلوگیری از برداشت ، بلکه همچنین برای جلوگیری از انتقال احتمالی عفونت ها.

 

رابطه محافظت نشده چیست؟

در مقابله رابطه جنسی ایمن ، رابطه محافظت نشده قرار دارد که در حین رابطه جنسی یک یا دو طرف رابطه از هیچکدام از روش های پیشگیری از بارداری استفاده نمی کنند و در نتیجه آن ممکن نطفه منعقد شود و بارداری اتفاق بیفتد.

جلوگیری-از-بارداری

 

دلایل پیشگیری از بارداری با قرص ضد بارداری

به دلایل مختلف استفاده از داروهای ضد بارداری توسط دولت ها و موسسات بهداشتی به طور جدی حمایت می شود. این موارد شامل توالد برنامه ریزی شده ، جلوگیری از بارداری های نوجوانان و جلوگیری از شیوع بیماری های مقاربتی است. برخی از دلایل متداول در زیر ذکر شده است:

 

۱- برنامه ریزی والدین برای بچه داری:

 استفاده از داروهای ضدبارداری به شرکای جنسی این امکان را می دهد تا تعیین کنند که چه موقع آماده فرزند آوری هستند. این تصمیم ممکن است مبتنی بر ملاحظات مختلفی از جمله سلامتی والدین ، ​​سن آنها یا آمادگی عاطفی یا مالی آنها باشد. کسانی که مایل به داشتن بیش از یک فرزند هستند می توانند از اقدامات پیشگیری از بارداری برای تعیین فاصله بین تولد فرزندان خود استفاده کنند.

 

 

۲- جلوگیری همیشگی از  بارداری

 افرادی که به دلایل شخصی یا سلامتی به هیچ وجه قصد بچه دارشدن ندارند مثلاً بر اساس توفق دوطرفه ، پایان دادن به فرزندان اول و دوم و … ، بالا رفتن سن و بالا رفتن ریسک بارداری ، لزوماً نیاز به انتخاب نوعی از روش های پیشگیری از بارداری دارند.

 

۳- جلوگیری از شیوع بیماریهای مقاربتی

 استفاده از روش های ضد بارداری نه تنها برای زوج های دگرجنسگرا بلکه برای شرکای همجنسگرایانه نیز توصیه می شود. این امر به این دلیل است که وسایلی مانند کاندوم (پیشگیری از بارداری) می توانند به محدود کردن شیوع عفونت های مقاربتی و بیماری هایی مانند سفلیس ، HIV و کلامیدیا کمک کنند.

 

۴- پیشگیری از بارداری زودرس

افرادی که در سنین پایین ازدواج می کنند و یا اینکه در رابطه نامشروع با فرد دیگری هستند لازم از است از روش های طبیعی جلوگیری از بارداری که در ادامه بطور مشروح خواهد آمد استفاده کنند.

 

۵-خطرات سلامتی مرتبط با بارداری

زنان مبتلا به انواع خاصی از بیماری در صورت بارداری ممکن است دچار عوارض اساسی شوند. چنین افرادی می بایست از روش های پیشگیری از بارداری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنند.

 

۶- اقتضائات شغلی

در برخی از حرفه ها ، مانند دو و میدانی یا شنا ، زنان ممکن است برای جلوگیری از عملکرد در اثر قاعدگی ، از داروهای ضد بارداری انتخاب کنند.

 

 

۷-مزایای ممکن برای سلامتی

 سلامت مادر می تواند با چندین حاملگی پی در پی و بدون فاصله معقول برای بهبودی رو به وخامت بگذارد. پیشگیری از بارداری به زنان این امکان را می دهد تا انتخاب کنند که چه موقع بهترین زمان ممکن برای حاملگی مجدد است. برخی از خانمها همچنین استفاده از اشکال خاص پیشگیری از بارداری را انتخاب می کنند زیرا این موارد مزایایی مانند تنظیم چرخه قاعدگی ، کاهش شکستگی های آکنه یا حتی تسکین درد قبل از قاعدگی را به دنبال دارد.

 

 

 

روشهای طبیعی جلوگیری از بارداری

چندین روش شناخته شده برای کنترل تولد و پیشگیری از حاملگی وجود دارد.این گزینه ها از نظر روش و کارآیی متفاوت هستند و اکثریت برای استفاده زنان است.این روشها ممکن است بصورت جداگانه یا همراه با افزایش اثربخشی و فواید ترکیبی مورد استفاده قرار گیرد.

اقدامات زیر انواع روش های پیشگیری از بارداری ، از جمله اقدامات مدرن و سنتی را ذکر می کند.

۱- استفاده از کاندوم برای ممانعت از حاملگی

این روش یکی از آسان ترین ، دم دست ترین و مطمئن ترین راهکارهای ضد بارداری است. به عبارت دیگر ، کاندوم با ایجاد سدی بین اسپرم و تخمک کار می کنند. کاندوم ها بیشتر طراحی شده برای استفاده آقایان است و با مواردی که برای خانم ها در نظر گرفته شده متفاوت است. به منظور جمع آوری ماده منی یا اسپرم آقایان و جلوگیری از ورود آن به بدن شریک ، کاندوم مردانه بر روی آلت تناسلی پوشیده می شود. کاندوم ماده در داخل مهبل پوشیده می شود. در صورت استفاده صحیح هر دو نسخه بسیار مؤثر تلقی می شوند با این وجود ، اینها کاملاً امن نیستند.

حتماً از سلامت کاندومی که می پوشید مطمئن شوید که دچار پارگی یا سوراخ زدگی نباشد.

استفاده از کاندوم برای جلوگیری از بارداری

بهترین روش جلوگیری از بارداری در اوایل ازدواج

۲- دستگاه داخل رحمی (IUD):

این یک روش طولانی مدت و برگشت پذیر است که شامل قرار دادن یک وسیله T شکل به رحم است. این دستگاه با جلوگیری از لقاح و جلوگیری از ضخیم شدن لایه رحم ، در صورت لقاح ، به طور موثر دلسرد کننده عمل می کند.

دستگاه-داخل-رحمی

راههای جلوگیری از بارداری در دوران نامزدی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری