کد خبر:19248
پ

پنومونی | علت ، علائم ،یشگیری و درمان پنومونی

پنومونی یکی از عفونت های رایج ریه است که در اثر باکتری، ویروس یا قارچ ایجاد می شود. پنومونی و علائم آن می تواند از خفیف تا خیلی شدید متغیر باشد. درمان های زیادی برای پنومونی در دسترس است. درمان به علت پنومونی، شدت علائم، سن و سلامت کلی فرد بستگی دارد. بیشتر افراد سالم […]

پنومونی یکی از عفونت های رایج ریه است که در اثر باکتری، ویروس یا قارچ ایجاد می شود. پنومونی و علائم آن می تواند از خفیف تا خیلی شدید متغیر باشد. درمان های زیادی برای پنومونی در دسترس است. درمان به علت پنومونی، شدت علائم، سن و سلامت کلی فرد بستگی دارد. بیشتر افراد سالم در طی یک تا سه هفته از پنومونی بهبود می یابند، اما پنومونی در بعضی افراد می تواند تهدید کننده حیات باشد. خبر خوب این است که پنومونی قابل پیشگیری است.

 

پنومونی چیست؟

پنومونی یک بیماری عفونی شایع ریه ها است که توسط باکتری، ویروس یا قارچ ایجاد می شود.پنومونی عفونت یک یا هر دو ریه است. بسیاری از میکروب ها از قبیل باکتری، ویروس ها، قارچ ها می توانند موجب پنومونی شوند. پنومونی یک بیماری با علت منفرد نیست. علت پنومونی بیشتر از ۳۰ مورد است. دانستن علت پنومونی مهم است، زیرا درمان پنومونی به علت آن بستگی دارد.

آیا پنومونی  مسری است؟

پنومونی اغلب توسط سرفه، عطسه، تنفس منتشر می شود. حتی کسانی که علامت بیماری را ندارند می توانند ناقل بیماری بوده و پنومونی را منتشر کنند.

زمانی که پنومونی تشخیص داده می شود، اغلب راهی برای اطمینان از علت باکتری یا ویروسی داشتن بیماری وجود ندارد؛ بنابراین عموما پزشکان درمان را با آنتی بیوتیک شروع می کنند. معمولا آنتی بیوتیک براساس طبقه پنومونی داده می شود .

پنومونی چگونه منتقل می شود؟

انواع پنومونی

شایعترین طبقه های پنومونی شامل پنومونی اکتسابی از جامعه (CAP) و پنومونی مرتبط با مراقبت بهداشتی (HCAP) است.

پنومونی اکتسابی از جامعه به پنومونی اطلاق می شود که شخص مبتلا اخیراً در محیط های بیمارستانی یا آسایشگاهی نبوده است و شایعترین علت آن استرپتوکوک پنومونیه است.

همانطور که از نامش پیداست، پنومونی مرتبط با مراقبت بهداشتی زمانی است که شخص مبتلا اخیراً در تسهیلات مراقبت بهداشتی بوده است.

نوع دیگر پنومونی، پنومونی آسپیراسیون است که در اثر آسپیراسیون یا استنشاق مواد شیمیایی و باکتری از دهان یا معده به ریه ها استنشاق شود. این بیشتر در افراد دارای بیماری همزمان مثل سکته مغزی دیده می شود.

 

 

علت و علل پنومونی

 • تقریباً یک سوم موارد پنومونی توسط ویروس ایجاد می شود. این ویروس ها بخصوص در بچه ها و بالغین جوان بیشتر موجب پنومونی می شوند.
 • ویروس فلو شایعترین علت پنومونی ویروسی در بالغین است. سایر ویروس هایی که می توانند موجب پنومونی شوند شامل ویروس ساینیکال تنفسی (RSV)، رینوویروس (rhinovirus)، ویروس تب خال ساده (herpes simplex virus)، ویروس سندرم شدید حاد تنفسی (SARS) و عده ای دیگر از ویروس ها است.تنگی-نفس

آیا می دانید علت پنومونی چیست؟

 

نشانه ها و علائم بیماری پنومونی

 •  سرفه همراه با خلط، تب همراه با لرز شدید، تنگی نفس، درد قفسه سینه گزنده یا شدید در حین نفس کشیدن، و افزایش تعداد تنفس.
 • در افراد مسن، ممکن است گیجی مشهودترین علامت باشد.
 • کودکان زیر پنج سال عبارتند از: تب، سرفه و تنفس سریع یا اشکال در تنفس.
 • پنومونی ناشی از لژیونلا ممکن است با شکم‌درد، اسهال، یا گیجی همراه باشد.
 • پنومونی ناشی از استرپتوکوک پنومونیه با خلط قهوه‌ای مایل به سرخ همراه است و پنومونی ناشی از کلبسیلا ممکن است با خلط خونی همراه باشد که اغلب به آن عنوان “ژله ارغوانی” گفته می‌شود.

 

عوارض و مضرات پنومونی بر بدن

بیشتر اوقات بینی و راه های هوایی هوای تنفس شده را از میکروب ها پاک می کنند. این موجب می شود که ریه ها از عفونی شدن محافظت شوند. اما گاهی اوقات به طرقی میکروب وارد ریه ها شده و موجب عفونت می شود. میکروب در بیشتر مواقع بدلایل زیر می تواند وارد ریه شود:

 • سیستم ایمنی بدن ضعیف شده باشد
 • میکروب قوی باشد، یا به تعداد زیاد به ریه حمله کند
 • بدن نتواند هوای نفس را فیلتر کرده و میکروب ها را قبل از رسیدن به ریه پاک کند

زمانی که میکروب عامل پنومونی به ریه ها رسید، کیسه های هوای ریه (آلوئول ها) دچار التهاب شده و از مایع پر می شوند. این تغییر موجب بروز علائم پنومونی از قبیل سرفه، تب، لرز، تنگی نفس می شود.

وقتی به پنومونی مبتلا می شویم، ممکن است اکسیژن نتواند براحتی به خون برسد. اگر میزان اکسیژن خون کم باشد، سلول های بدن نمی توانند درست کار کنند. به همین علت و به علت گسترش عفونت در بدن، پنومونی می تواند موجب مرگ شود.

پنومونی به دو شیوه روی ریه ها تاثیر می گذارد. ممکن است فقط یک بخش یا یک لوب از ریه ها را درگیر کند که به آن پنومونی لوبی (lobar pneumonia) گفته می شود و یا ممکن است در ریه ها منتشر شده و لکه هایی در هر دو ریه عفونی کند که آن را پنومونی برونشی (bronchial pneumonia) یا برونکوپنومونی (bronchopneumonia) می گویند.

برای افزایش آگاهی خود در مورد بیماری های تنفسی، فرآیند پرستاری اختلالات سیستم تنفسی حاوی اطلاعات تخصصی در مورد بیماری های تنفسی است.

آیا پنومونی خطرناک است؟

پنومونی یک بیماری خطرناک ریوی است که هزاران نفر را سالانه به بستری در بیمارستان کشانده یا می کشد.

 

پنومونی برای چه کسانی خطرناک است؟

پنومونی در بچه ها و نوزادان، سالمندان (افراد بالای ۶۵ سال)، کسانی که مشکلات و بیماری های مزمن همزمان دیگری دارند، افرادی که دارای ضعف سیستم ایمنی هستند و به دلایل مختلف مثل بیماری یا فاکتورهای دیگر دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند؛ خیلی خطرناک تر است.

شانس بهبودی سریع از پنومونی در کسانی بیشتر است که:

 • جوان هستند
 • پنومونی سریع تشخیص و درمان شود
 • سیستم ایمنی خوب کار کند (سیستم ایمنی دفاع بدن در مقابل بیماری ها است)
 • عفونت در بدن منتشر نشده است
 • همزمان دچار بیماری های دیگر نیستند

اگر درمان مناسب و صحیح به موقع شروع شود، پنومونی در طی ۱-۳ هفته بهبود خواهد یافت. سالمندان و افراد معلول و ناتوان ممکن است به زمان طولانی تری برای بهبودی نیاز داشته باشند.

 

 

خلاصه بحث

 • پنومونی عفونت ریه است.
 • پنومونی اغلب یکی از عوارض آنفولانزا است.
 • بیشتر افراد سالم در طی ۱ تا ۳ هفته از پنومونی بهبود می یابند، اما پنومونی می تواند در عده ای کشنده باشد و حیات بیمار را تهدید کند.
 • می توان با گرفتن واکسن و عادات بهداشتی خوب از پنومونی پیشگیری کرد.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری