×

بهترین و حرفه ای ترین دوره آموزش فتوشاپ

مشاهده و خرید
پ
معرفی کرمانشاه

نقشه گردشگری کرمانشاه ، غذاهای محلی و سوغات کرمانشاهی

جمعیت استان کرمانشاه کرمانشاه نهمین شهر پرجمعیت، و یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان کرمانشاه در ایران است، که دارای جمعیتی بالغ بر ۹۴۶٬۶۵۱ نفر در سرشماری سال  و مساحت آن ۹۳٬۳۸۹٬۹۵۶ متر مربع است.شهر کرمانشاه بزرگ‌ترین شهر کردنشین ایران محسوب می‌گردد و مهم‌ترین شهر در منطقهٔ مرکزی غرب ایران است. نام قدیم کرمانشاه چه بود نام قدیم کرمانشاه باختران بود که […]

جمعیت استان کرمانشاه

کرمانشاه نهمین شهر پرجمعیت، و یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان کرمانشاه در ایران است، که دارای جمعیتی بالغ بر ۹۴۶٬۶۵۱ نفر در سرشماری سال  و مساحت آن ۹۳٬۳۸۹٬۹۵۶ متر مربع است.شهر کرمانشاه بزرگ‌ترین شهر کردنشین ایران محسوب می‌گردد و مهم‌ترین شهر در منطقهٔ مرکزی غرب ایران است.

کرمانشاه

نام قدیم کرمانشاه چه بود

نام قدیم کرمانشاه باختران بود که س از ماجرایی جالب در سال ۱۳۷۲ به کرمانشاه تغییر نام داد.در یکی از جلسات علنی دوره چهارم مجلس شورای اسلامی و هنگامی که رئیس مجلس وقت یعنی علی اکبر ناطق نوری از نماینده «باختران» خواست نطق پیش از دستور خود را ایراد کند، مشاهده کرد که اسماعیل ططری واکنشی نشان نمی‌دهد و همچنان بر روی صندلی خود نشسته است.

مجلس ساکت بود و همهمه‌ای در کار نبود تا نماینده صدای دعوت رییس را نشنود. دعوت بار دیگر تکرار شد و چون باز هم برنخاست در مرتبه سوم و با صدای بلند‌تر او را با نام مورد خطاب قرار داد که «آقای ططری، پس چرا تشریف نمی‌آورید؟ منصرف شده‌اید؟ نوبت شما را به دیگری بدهیم؟» این بار آن مرد با آن هیات و هیبت متفاوت و عشیره‌ای برخاست و با صدای بلند و به گونه‌ای که همه حاضران بشنوند گفت: «آقای رییس! من نماینده شهر کرمانشاه هستم و شهری به نام باختران نمی‌شناسم. دستور بفرمایید لغت نامه دهخدا را بیاورند تا ببینید که باختران به معنی خانه شیطان است ولی کرمانشاه خانه مردان و زنان خدایی است.»

شهرهای استان کرمانشاه

مرکز استان کرمانشاه کجاست؟

استان کرمانشاه دارای ۱۴شهرستان می‌باشد. شهرستان کرمانشاه پرجمعیت‌ترین شهرستان استان و البته مرکز استان کرمانشاه است.و بعد از ان شهرستان های اسلام آباد غرب و سرپل ذهاب دوم و سوم هستند این استان در سال ۱۳۹۵ دارای ۱٬۹۵۲٬۴۳۴ نفر جمعیت بوده‌است. شهرستانهای استان کرمانشاه بر پایه سرشماری سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ خورشیدی بدین شرح است:

ردیف شهرستان مرکز جمعیت سال ۱۳۹۰ جمعیت سال ۱۳۹۵ سال تأسیس تغییر
۱ کرمانشاه کرمانشاه ۱٬۰۳۰٬۹۷۸ ۱٬۰۸۳٬۸۳۳ ۱۳۱۶ +۵٫۱۳%
۲ اسلام‌آباد غرب اسلام‌آباد غرب ۱۵۱٬۴۳۷ ۱۴۰٬۸۷۶ ۱۳۱۶ −۶٫۹۷%
۳ سرپل ذهاب سرپل ذهاب ۸۵٬۶۱۶ ۸۵٬۳۴۲ ۱۳۵۹ −۰٫۳۲%
۴ سنقر سنقر ۹۱٬۹۳۵ ۸۱٬۶۶۱ ۱۳۴۱ −۱۱٫۱۸%
۵ هرسین هرسین ۸۶٬۳۴۲ ۷۸٬۳۵۰ ۱۳۷۴ −۹٫۲۶%
۶ کنگاور کنگاور ۸۱٬۰۵۱ ۷۶٬۲۱۶ ۱۳۵۹ −۵٫۹۷%
۷ جوانرود جوانرود ۷۱٬۲۳۵ ۷۵٬۱۶۹ ۱۳۶۸ +۵٫۵۲%
۸ صحنه صحنه ۷۶٬۶۷۸ ۷۰٬۷۵۷ ۱۳۷۲ −۷٫۷۲%
۹ پاوه پاوه ۵۶٬۸۳۷ ۶۰٬۴۳۱ ۱۳۳۷ +۶٫۳۲%
۱۰ گیلانغرب گیلانغرب ۶۲٬۸۵۸ ۵۷٬۰۰۷ ۱۳۵۹ −۹٫۳۱%
۱۱ روانسر روانسر ۴۶٬۳۹۵ ۴۷٬۶۵۷ ۱۳۸۳ +۲٫۷۲%
۱۲ دالاهو کرند غرب ۳۹٬۸۳۷ ۳۵٬۹۸۷ ۱۳۸۴ −۹٫۶۶%
۱۳ ثلاث باباجانی تازه‌آباد ۳۸٬۴۷۵ ۳۵٬۲۱۹ ۱۳۸۱ −۸٫۴۶%
۱۴ قصرشیرین قصرشیرین ۱۹٬۸۲۱ ۲۳٬۹۲۹ ۱۳۲۴ +۲۰٫۷۳%

نقشه-شهرهای-استان-کرمانشاه


مذهب مردم کرمانشاه

دین اکثریت مردم کرمانشاه اسلام است که بیشتر آنها شیعه و برخی نیز اهل تسنن می باشند. از دیگر اقلیت های مذهبی که در این استان به چشم می خورد می توان به ۱۲% زرتشتی، ۲% مسیحی و ۳% کلیمی اشاره کرد.

زبان مردم کرمانشاه

یکی از شیرین ترین و جذاب ترین گویش های ایرانی فارسی کرمانشاهی است که البته در خود شهر کرمانشاه بیشتر استفاده می شود. زبان مردم کرمانشاه در کل کردی می باشد که گوناگونی گویش زبان کردی در این استان بسیار به چشم می خورد و از متدوال ترین آن ها می توان به کردی کلهری ( ایلات زنگنه ، سنجابی ، احمدوند ، بهتوری ، نانکلی ، پایروندها ،‌اهالی قصرشیرین ، سرپل ذهاب ، قلخانی ، کرندی ، قلعه زنجیری های ساکن کرمانشاه ، صحنه، اهالی دینور )، کردی اورامی ( کندوله در دینور، برخی از نواحی منطقه گوران، ایل بزرگ باجلان، ایل لهونی )، گویش کردی سورانی ( جاف جوانرود، روانسر، دسته ای از مردم سنجابی، اهالی جیگیران ) و گویش لکی که ترکیبی از گویش کردی کلهری و لری است ( هرسین، اقوام کاکاوند، عثمان وند، جلالوند ) اشاره کرد.


 

نقشه گردشگری کرمانشاه

جاذبه‌های گردشگری کرمانشاه بسیار بوده، این شهر با آثار مهم تاریخی و فرهنگی کشورمان یکی از مهمترین شهرهای گردشگری ایران است..در استان کرمانشاه ۳۰۰۰ اثر تاریخی وجود دارد که ۷۱۶ اثر آن به ثبت آثار ملی و یک اثر به ثبت اثر جهانی رسیده است.

در این میان بیستون کتیبه‌ای به جا مانده از داریوش شاه به ثبت جهانی رسیده ‌است. در همه جای استان آثار گرانبهایی دیده می‌شود. در این مقاله مروری داریم بر جاذبه‌های گردشگری استان کرمانشاه و به معرفی مختصری از آن‌ها خواهیم پرداخت.

تمامی این جاذبه‌ها و جاهای دیدنی کرمانشاه هر گردشگری را برآن می‌دارد که به این شهر زیبا سفر کند و از مهمترین جاذبه‌های گردشگری که در سطح ملی و جهانی ارزشمند هستند بازدید داشته باشد. تورهای بسیاری نیز وجود دارد که می‌تواند علاوه بر سفری راحت و برنامه‌ریزی شده گردشگران را در بازدید از بهترین جاذبه‌های ایران کمک کند.

دریاچه طاق بستان کرمانشاه

طاق‌بستان که یکی از معروف‌ترین مکان‌های توریستی شهر کرمانشاه است، مجموعه‌ای از سنگ نگاره‌ها و سنگ نبشته‌های دوره‌‌ی ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد. این مجموعه ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد که شامل دو طاق بزرگ و کوچک و چند سنگ نبشته است.

آنچه روی سنگ‌های دو طاق حجاری شده، صحنه‌های تاریخی تاج‌گذاری خسرو پرویز، تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج‌گذاری شاهپور دوم و سوم است.وجود کوه و چشمه در این مکان، آن را به گردشگاهی مفرح تبدیل کرده که از زمان‌های دیرین تا به امروز مورد توجه بوده است.

این اثر در ۱۵ دی‌ماه سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. طاق‌بستان قرار بود روزی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گیرد اما مغازه‌های کبابی و خانه‌های اطراف آن مانع این اقدام هستند و مشکلات فراوانی نیز برای این اثر مهم تاریخی ایجاد کرده اند.

عکس طاق بستان با کیفیت بالاعکس طاق بستان با کیفیت بالا

آدرس طاق بستان

استان کرمانشاه، کرمانشاه، انتهای بلوار طاق بستان


کتیبه بیستون کرمانشاه

مجموعه‌ی تاریخی بیستون در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه، جنوب غربی شهر بیستون و در پای کوهی به همین نام در مسیر همدان به کرمانشاه قرار دارد. قداست کوه بیستون، شرایط مطلوب آب و هوایی و قرارگیری بر سر راه‌های مهمی از جمله جاده ابریشم، باعث شد تا پادشاهان و فرمانروایان بسیاری به این منطقه توجه کنند و آثار و یادگارهای بی‌بدیلی در دل و دامنه‌ی این کوه به یادگار مانده است.

این محوطه‌ی تاریخی، فرهنگی و طبیعی ۲۸ اثر ثبت شده ملی دارد و در حریم آن بیش از ۱۵۰ اثر تاریخی شناسایی شده است. کتیبه و نقش برجسته‌ی داریوش نیز در سال ۱۳۸۵ در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است. این اثر مربوط به دوره ی هخامنشیان است.

بیستون-کرمانشاه-عکسبیستون کرمانشاه عکس

آدرس بیستون کرمانشاه

استان کرمانشاه، شهر کرمانشاه، شهر تاریخی بیستون


تکیه معاون الملک

حسین خان معین‌الرعایا ۱۱۴ سال پیش تکیه معاون الملک را در شهر کرمانشاه بنا کرد و بعدها به همت حسن خان معین‌الملک تکمیل شد. این مجموعه از سه بخش اصلی حسینیه، زینبیه و عباسیه تشکیل شده و کاشی‌کاری زیبای آن در جهان بی‌همتا است. رنگ‌های به کار رفته در کاشی‌های این بنا طبیعی بوده و زیبایی خاصی به این اثر بخشیده‌اند.

تکیه معاون الملک میزبان عزاداری‌های مردم کرمانشاه بوده است. بخش زینبیه برای بانوان ساخته شده بود که دارای دو درب بوده است. بانوان هنگام ورود از دری که در بخش بالایی زینبیه تعبیه شده بود استفاده می‌کردند. این امر باعث می‌شد بدون برخورد با مردها بتوانند در تکیه رفت و آمد کرده و در مراسم عزاداری شرکت کنند.

بخش حسینیه و زینبیه نیز برای عزاداری مردان ساخته شده بوده که کاشی کاری‌ها و تابلوهای بی‌نظیری دارد. بیشترین تابلو-کاشی‌ها نیز در بخش زینبیه قرار دارند. همچنین در بخش حسینه می‌توان از موزه‌های پوشاک و مردم‌شناسی دیدن کرد.

تکیه-معاون-الملک-کرمانشاهزینبیه تکیه معاون الملک

آدرس تکیه معاون الملک کرمانشاه

استان کرمانشاه، کرمانشاه، خیابان حداد عادل


تکیه بیگلر بیگی کرمانشاه

تیکه بیگلربیگی در بافت کهن شهر کرمانشاه در محله قدیمی فیض‌آباد قرار دارد. این تکیه در زمان قاجارساخته شده است. تکیه بیگلربیگی آیینه‌کاری منحصربه‌فردی دارد و از این نظر در میان تکیه‌های شهر کرمانشاه بی‌نظیر است. در سمت غربی حیاط تکیه، تالار آیینه‌کاری بزرگی ساخته شده که به حسینیه معروف است. این تالار با تزیینات عالی و کتیبه‌هایی که مربوط به دوران مظفرالدین شاه است تزیین شده است. در دو طرف دیگر این تالار، اتاق وسیع مهمانخانه بیگلربیگی قرار دارد. تکیه بیگلربیگی امنون به عنوان موزه خط و کتابت کرمانشاه، پذیرای بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان است. همچنین اسناد قدیمی مربوط به خانواده بیگلربیگی نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند.

تکیه بیگلر بیگی کرمانشاه

عکس تکیه بیگلربیگی کرمانشاه

آدرس تکیه بیگلربیگی کرمانشاه

آدرس کرمانشاه- محله فیض آباد- خیابان مدرس


گوردخمه اسحاق وند کرمانشاه

گوردخمه‌های اسحاق وند، سه گوردخمه در ابعاد مختلف هستند که در در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان هرسین و در صخره‌هایی واقع شده‌اند که در شمال شرقی روستای ده نو قرار دارند. نام اسحاق وند با توجه به روستایی که در آن نزدیکی قرار دارد برای این گوردخمه‌ها انتخاب شده است. این گوردخمه‌ها طبق نظر برخی از باستان‌شناسان، قدیمی‌ترین مقابر صخره‌ای سرزمین پارس هستند و به دوران مادها تعلق دارند.

گوردخمه‌های سمت راست و چپ تزییناتی ندارند، اما در بالای گوردخمه‌ی میانی تصویر مردی به حالت تمام‌قد با چهره‌ای نیم‌رخ وجود دارد. این مرد لباس چین‌دار بلندی به تن دارد و دست‌هایش را به حالت نیایش بلند کرده است. در مقابل او مشعل و آتش‌دان قرار دارد و یک هیکل کوچک در پشت آتش‌دان ایستاده که دست‌هایش بلند است و شیئی در دستان خود دارد.

گوردخمه-اسحاق-وند

آدرس گوردخمه اسحاق وند هرسین

کرمانشاه – ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان هرسین


گوردخمه دکان داوود

گوردخمه داوود که در سه کیلومتری جنوب شرقی سرپل ذهاب قرار دارد، از گوردخمه‌های تاریخی متعلق به دوران مادها یا هخامنشیان است. اهالی محلی سرپل ذهاب، این گوردخمه را به نام کل داوود (کل داو) نیز می‌شناسند. این دخمه در دل صخره بزرگی کنده شده و ارتفاع آن از زمین زیاد است. درون مقبره ۵ تاقچه و گوری بیضی شکل قرار دارد. اهل حق در بعضی اوقات از سال برای برگزاری مراسم مذهبی در این گوردخمه جمع می‌شوند.

گوردخمه-دکان-داوود-سرپل-ذهاب

آدرس گوردخمه دکان داوود

کرمانشاه – سه کیلومتری جنوب شرقی سرپل ذهاب


گوردخمه صحنه

گوردخمه صحنه یا گوردخمه دربند در شهر صحنه و سمت راست رود دربند در کرمانشاه حجاری شده است. در بین اهالی محلی، گوردخمه‌ها به قبر کیکاوس، فرهاد تراش و گور شیرین و فرهاد معروف هستند. این گوردخمه‌ها شامل گوردخمه بزرگ و کوچک هستند. مسیر رسیدن به گوردخمه‌های صحنه، درختان میوه و درختان جنگلی قرار گرفته است که پوشش زیبایی به این ناحیه داده‌اند. در نمای ورودی آرامگاه، تصویر خورشید بال‌داری حجاری شده است.

با توجه به اینکه نوع تراش هر دو گوردخمه موجود در این منطقه شبیه به یکدیگر است، می‌توان گفت که این دو دخمه همزمان ساخته شده‌اند.

گور-دخمه-صحنه


معبد آناهیتا

معبد آناهیتا از بزرگترین بناهای سنگی در ایران است که در شهر کنگاور در کرمانشاه قرار دارد. «آناهیتا» فرشته و نگهبان آب، فراوانی و زیبایی بوده است و ایرانیان مقام ارزشمندی را باری او قائل بوده‌اند. معبد آناهیتا پرستشگاهی است که همانند سایر بناهایی که بر بلندی ساخته شده‌اند، برگرفته از شیوه‌ی سکوسازی است. بر فراز این اثر تاریخی، ردیفی از ستون‌های سنگی وجود دارد. ستون های این بخش ۵۴/۲ متر هستند. معبد آناهیتا به دوره‌ی اشکانی یا ساسانی نسبت داده می‌شود.

عکس قدیمی معبد آناهیتاعکس معبد آناهیتا

آدرس معبد آناهیتا کجاست؟

کنگاور، میانه‌ی راه جدید همدان به کرمانشاه، در مسیر هگمتانه-تیسفون


طاق گرا

طاق گرا یا طاق شیرین در مسیر کرمانشاه به سرپل ذهاب، در گردنه پاتاق قرار دارد. بنای این تاق، فضای ایوان مانندی است که به طور کامل از بلوک‌های سنگی ساخته شده است که به صورت مکعب مستطیل تراش خورده‌اند. دیوارهای داخلی با نقوش هندسی حجاری شده‌اند.

در مورد زمان ساخت و قدمت این بنا اطلاعات دقیقی در دسترس نیست، اما برخی آن را به دوره اشکانی یا ساسانی نسبت می‌دهند. از سوی دیگر مدارک باستان‌شناسی نشان می‌دهند که ظاهرا بنا متعلق به اواخر دوره ساسانی و زمان حکومت خسرو دوم است.

کارکرد این بنا تاکنون مشخص نشده است، اما کارکردهای متفاوتی برای آن بیان شده که شامل این موارد است: «یادگار احداث راه کاروان‌رو، «توقف‌گاه موکب شاهی»، «اریکه سلطنتی»، «پاسگاه مرزی» و «بنای یادبودی از پیروزی».

طاق-گرا-سرپل-ذهاب

آدرس طاق گرا سرپل ذهاب

برای دسترسی به این اثر، حدود ۲۰۰ متر بعد از ایست بازرسی پاتاق، وارد جاده فرعی سمت چپ شوید و بعد از حدود ۵۰۰ متر به طاق گرا خواهید رسید.


طبیعت گردی کرمانشاه

از دیگر جاذله های گردشگری طبیعی کرمانشاه پارک کوهستان کرمانشاه است که در شمال شهر کرمانشاه و در نزدیکی محطه تاریخی طاق بستان قرار دارد. این پارک از بزرگ‌ترین و زیباترین پارک‌های توریستی کرمانشاه است. نورپردازی زیبا و دو آبشار مصنوعی که در این پارک ساخته شده، زیبایی خاصی به این پارک بخشیده است.پارک کوهستان بام کرمانشاه بوده و از این پارک می‌توانید منظره‌ی زیبای شهر را نظاره کنید. همچنین غار دو اشکفت نیز در این پارک قرار دارد.

پارک-کوهستان-کرمانشاهپارک کوهستان


سراب صحنه

سراب صحنه در قسمت شمالی شهر صحنه است و یکی از مناطق خوش آب و هوا در این شهر محسوب می‌شود. آبشارهای زیبا، طبیعت چشم‌نواز و آب و هوای فوق‌العاده این منطقه باعث شده مسافران و گردشگران زیادی این مکان را مقصد سفر خود دهند. دربند صحنه، دره‌ای بسیار زیبا و پوشیده از انواع درختان سرسبز است که احتمالا تفرجگاه بسیاری از شاهان دوره‌های مختلف بوده است. سرچشمه آب دربند، چهار چشمه نام دارد که در قسمت شمالی دربند قرار گرفته و در زمان‌های نه چندان دور، آبشار کوچکی از آن شکل گرفته که امروزه بر اثر خشکسالی به آبشار خشکه معروف است. آب‌های چهار چشمه بعد از طی مسیری در حدود ۵۰۰ متر خود را به آبشار اصلی می‌رسانند.

سراب-صحنه


غار قوری قلعه

غار قوری قلعه در استان کرمانشاه در فاصله ۸۷ کیلومتری شهر کرمانشاه و ۲۵ کیلومتری پاوه قرار دارد. غار در دامنه رشته کوه شاهو و داخل کانی‌های آهکی ایجاد شده و ارتفاع دهانه آن از سطح دریا حدود ۱۲۰۰ متر است.

در حال حاضر غار از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول که حدود ۵۰۰ متر طول دارد، از دو تالار و دالان‌های رابط بین آن‌ها تشکیل شده و نورپردازی از زوایای مختلف آن را تبدیل به مکانی زیبا برای گردشگری کرده است؛ بخش دوم که با دری آهنی از بخش توریستی جدا شده است. این بخش از غار موانع طبیعی بسیاری دارد و به همین دلیل، تنها کوهنوردانی که تجهیزات لازم را به همراه دارند می‌توانند از این بخش غار بازدید کنند. زیباترین پدیده‌های غارسنگی در این بخش از غار قرار دارند و طول این بخش چند برابر طول بخش توریستی است.

غار-قوری-قلعهغار قوری قلعه از جاذبه های گردشگری پاوه کرمانشاه


غار پراو

غار پَراو نام غاری در کوه پراو است که در ۱۲ کیلومتری شمال شرق کرمانشاه، میان کوه طاق بستان و کوه بیستون قرار دارد. این غار در جنوب منطقه‌ای به نام میدان پراو است که در ۳۰۰ متری پایین قله شیخ علیخان یا قله پراو قرار دارد. پَراو در زبان محلی به معنای پر آب است.

غار پراو ۴۰ سال پیش کشف شد. آن زمان بزرگ‌ترین غار عمودی دنیا بوده است و به همین دلیل لقب اورست غارهای جهان را به آن داده‌اند. غار پراو دومین اثر طبیعی ملی کرمانشاه است که سازمان حفاظت محیط زیست ایران در سال ۱۳۸۸ آن را به ثبت رساند.

در حال حاضر غارهای عمیق بسیاری در جهان یافت شده که بسیار عمیق تر از غار پراو هستند. به این ترتیب غار پراو در رتبه ۲۱۲ لیست عمیق‌ترین غار‌های جهان قرار گرفته است. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد غار پراو، دهانه آن است که در ارتفاع ۳ هزار متری از سطح دریا قرار دارد. این ارتفاع، بالاترین سطح در بین تمام غارهای دنیا است.

غار-پراومناطق بکر کرمانشاه


سراب نیلوفر

سرآب نیلوفر دریاچه کوچکی در ۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است. این دریاچه مملو از گل‌های نیلوفر آبی است و در فصول گرم سال غنچه‌ها و برگ‌های آن سر از آب برآورده و قسمت زیادی از آن را می‌پوشانند. اطراف این سرآب تأسیسات رفاهی گردشگری احداث شده است. سرآب نیلوفر پنجاه‌وپنجمین اثر طبیعی ملی است که در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.سراب-نیلوفر-کرمانشاه

عکس سراب نیلوفر کرمانشاه

آدرس سراب نیلوفر کرمانشاه

ایران، کرمانشاه، ۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه


تالاب هشیلان

تالاب هشیلان در حدود ۳۰ کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد. اداره کل حفاظت محیط زیست کرمانشاه، این تالاب را به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع اعلام کرده است. در این تالاب حدود ۱۱۰ جزیره کوچک و بزرگ با مساحت تقریبی از ۱۰۰ مترمربع تا حدود یک هکتار وجود دارند که در فصل زمستان و در روزهای پر باران، در اثر افزایش دبی آب تالاب، بعضی از آن‌ها در زیر آب پنهان می‌شوند. نام تالاب بر اساس گویش کردی، مرکب از دو بخش «هشی» به معنی مار و «لان» به معنای خانه است. بنابراین نام هشیلان به معنی لانه ماران است زیرا در این تالاب تعداد زیادی مار به ویژه مار آبی و مار چلیپر وجود دارند.

عکس تالاب هشیلان کرمانشاهعکس تالاب هشیلان کرمانشاه

 

آدرس دقیق تالاب هشیلان کرمانشاه

تالاب زیبای هشیلان در فاصله ۳۱ کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه در دهستان الهیارخانی در مسیر جاده کرمانشاه-روانسر واقع شده است.


باغ گل‌ها
باغ گل ها کرمانشاه

باغ گل‌ها به عنوان یکی از منحصربه‌فردترین پارک گل‌ها در کشور، در شهر کرمانشاه تاسیس شده است. باغ گل کرمانشاه در زمینی ۵ هکتاری با قابلیت کشت ۴ هزار گونه گیاهی و نیز ۴ باغ گل‌های ایرانی، ژاپنی، فرانسوی و ایتالیایی ساخته شده تا شهروندان در فصل بهار و تابستان شاهد رویش گل‌های بهاری باشند. از این میزان مساحت، ۱۲ هزار متر مربع برای طراحی معابر دسترسی و ۳۵۰۰ متر مربع نیز برای طراحی آب‌نما به کار رفته است. اغلب گیاهان موجود در باغ با استفاده از بذر درجه یک هلندی در محل باغ کشت شده است.

کرمانشاه بعد از اصفهان دومین شهر دارای باغ گل‌ها است. زیبایی‌های طبیعی کرمانشاه بعد از افتتاح این باغ جلوه بیشتری پیدا کرده است. این باغ بزرگ و زیبا شامل نمایشگاه کاکتوس، برکه، آبراه، بخش گل‌های فصلی، درختچه‌ها و گونه‌های مختلف گل است که از کشورهای مختلف جمع‌آوری شده است.

آدرس بازار گل کرمانشاه

آدرس باغ گلها کرمانشاه

کرمانشاه – کمربندی غربی کرمانشاه، روبروی بیمارستان سینا


غذاهای محلی کرمانشاه

طبیعتاً هر استان و شهری از مجموعه ایران عزیز غذاهای محلی مختص به همان منطقه جغرافیای را داراست و کرمانشاه نیز از این قاعده مستثنی نیست. درادامه به مهمترین غذاهای محلی استان کرمانشاه اشاره می کنیم:

آش-عباسعلی


سوغات های کرمانشاه

اگر قصد ترک استان کرمانشاه را دارید و می خواهید از این دیار قهرمان پرور و پر جاذبه برای عزیزانتان سوغاتی ببرید ، ابتدا لازم است با سوغات های اصیل ایتان کرمانشاه آشنا شوید.

نان برنجی کرمانشاه

نان برنجی یکی از شیرینی های سنتی می باشد که مردم کرمانشاه در پخت آن تبحر خاصی دارند این شیرینی علاوه بر خوشمزگی دارای خواص بی نظیری است این خواص به دلیل وجود موادی چون سیاه دانه ، هل و حتی تخم مرغ می باشد

 

نان کاک کرمانشاهی

کاک کرمانشاه کا گاهی از آن به عنوان کاک خرم آباد نیز یاد می کنند یکی از شیرینی ها و سوغات های استانهای غربی کشور عزیزمان ایران است.شیرینی به همین سبک و سیاق در استان شیراز طبخ می شود با نام نان یوخه که بسیار شبیه به شیرینی کاک کرمانشاه است.

طرز-تهیه-کاک-کرمانشاه

 

نان خرمایی کرمانشاه

اگه دنبال این هستید تا طعم واقعی شیرینی پزی رو تجربه کنید و یک کلوچ خوشمزه و مقوی در منزل درست کنید ، کلوچه خرمایی همونیه که دنبالش می گردید. این کلوچه که از اون بعنوان نون خرمایی نام برده میشه از شیرینی های بومی و سوغات استان کرمانشاه است.با ما در مجله آموزش آشپزی سایت معلومات همراه شوید تا طرز تهیه کلوچه خرمایی رو به روش تصویری و مرحله به مرحله فرا بگیرید.

 

روغن حیوانی کرمانشاهی

روغن حیوانی یا همان ساری یاغ به زبان ترکی که به روغن زرد نیز معروف است، در نقاط مختلفی از کشور تولید می‌شود اما طعم و عطر آن رابطه‌ای مستقیم با نوع دام، آب و هوا و پوشش گیاهی منطقه دارد. به علت وجود مراتع سرسبز، آب و هوای کوهستانی و رویش گیاهی بسیار خوش عطر به اسم چُویر در مراتع غرب کشور و چَرای دام‌ها در مراتعی که شامل این گیاه است، روغن حیوانی کرمانشاهی اصل بسیار خوش‌عطرتر از روغن‌های حیوانی سایر نقاط ایران می‌باشد.

 

امیدوارم توی این پست که نسبتاً طولانی نیز بود تونسته باشیم هر چند کم ، گوشه ای از جاذبه های توریستی و گردشگری استان کرمانشاه را به شما علاقه مندان ایران گردی معرفی کرده باشیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری