پ

ناخنک چشم | علل ، علائم ، درمان و پیشگیری از ناخنک چشم

ناخنک چشم چیست ناخنک چشم (Pterygium) یا زائده روی سفیدی چشم ، توموری است که روی لایه ملتحمه یا غشای مخاطی‌ای که سفیدی چشم را پوشش داده و روی قرنیه قرار گرفته است رشد می کند.این تومور خوش خیم یا غیر سرطانی اغلب مثلثی شکل است. ناخنک معمولا مشکل خاصی ایجاد نکرده و نیاز به درمان ندارد، اما […]

ناخنک چشم چیست

ناخنک چشم (Pterygium) یا زائده روی سفیدی چشم ، توموری است که روی لایه ملتحمه یا غشای مخاطی‌ای که سفیدی چشم را پوشش داده و روی قرنیه قرار گرفته است رشد می کند.این تومور خوش خیم یا غیر سرطانی اغلب مثلثی شکل است. ناخنک معمولا مشکل خاصی ایجاد نکرده و نیاز به درمان ندارد، اما اگر اختلالی برای دید فرد ایجاد کند، می‌توان آن را با جراحی خارج کرد.

 

 

علت به وجود آمدن ناخنک چشم

ناخنک چشم بیشتر افرادی را گرفتار می کنند که در معرض نور کستقیم خورشید هستند مانند موج سواران و ساحل نشینان.با این وجود این دسته از افراد تنها کسانی نیستند که در معرض خطر ناخنک چشم قرار دارند.علت به وجود آمدن نانک چشم را می توان در موارد زیر برشمرد:

 •  به مدت طولانی در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار گرفتن
 • ابتلا به خشکی چشم در گذشته
 • قرار گرفتن در معرض عوامل محرک
 • سابقه خانوادگی

ناخنک-چشم

عکس ناخنک چشم

 

علائم و نشانه های ناخنک چشم

ناخنک چشم چندان علائم آشکاری ندارد.در چنین شرایطی هنگامی که به وضعیت حادی برسد می توان به معاینه چشمی به وضوح دیده شود اما قبل از آشکار شدن ناخنک چشم علائمی از قبیل تاری دید ، التهاب ، قرمزی و سوزش چشم ، احساس وجود یک شی خارجی در چشم قابل تصور است.هر چند داشتن این علائم به تنهایی دلیلی قطعی بر ناخنک چشم نیست.

 

آیا ناخنک چشم خطرناک است؟

هر چند نادر اما ناخنک چشم می تواند سبب آسیب و جراحت شدید بر روی قرنیه چشم شود.در صورتیکه قرنیه شما در اثر ناخنک چشم آسیب ببیند هر چه سریعتر می بایست نسبت به درمان آن اقدام شود.جراحی قرنیه چشم برای برداشتن ناخنک چشم بهترین راهکار درمانی محسوب می شود.

 

 

تشخیص ناخنک چشم

ناخنک چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص ناخنک چشم توسط پزک متخصص چشم و بینایی صورت می پذیرد.معاینه چشم توسط چشم پزشک با ابزار لامپ اسلیت که به نحوی میکروسکوپ مخصوص معاینه چشم است صورت می پذیرد.علاوه بر معاینه چشم پزشک ممکن است از روش های درمانی زیر نیز استفاده کند که شامل:

 • آزمون حدت بینایی. در این آزمون بیمار باید یک سری حروف و علائم را از روی یک نمودار بخواند.
 • توپوگرافی قرنیه. این آزمایش در واقع یک نقشه برداری پزشکی است که برای اندازه‌گیری تغییرات انحنای قرنیه استفاده می‍شود.
 • عکس گرفتن از چشم. در این ازمایش برای دنبال کردن سیر رشد ناخنک تصاویری از چشم تهیه می‌شود.

 


درمان ناخنک چشم چگونه است؟

تمام موارد ناخنک نیاز به جراحی ندارند. اما در موارد ناخنکهای بزرگ که بخش زیادی از قرنیه چشم را پوشانده اند یا سبب ایجاد آستیگمات بالا و یا افت دید بیمار شده اند یا ناخنک هایی که بسیار قرمز و متورم هستند و به لحلظ زیبایی برای بیمار خوشایند نیست باید مورد جراحی قرار گیرند. انواع مختلف جراحی ناخنک وجود دارد اما روشی که در حال حاضر توسط انجمن چشم پزشکی امریکا مورد تأیید است، برداشتن بافت عمقی ناخنک به همراه پیوند ملتحمه از چشم خود بیمار به مخل ناخنک است که با چسب فیبرین و یا بخیه های غیر قابل جذب انجام میشود. در موارد اندکی ممکن است روی ناخنک تغییرات مشکوک به بدخیمی سوار شود که در این صورت حتما باید بافت برداشته شده جهت بررسی پاتولوژی ارسال گردد

ناخنک تا زمانیکه برای شما مشکلاتی از قبیل تاری دید ، سوزش و درد ایجاد نکند و یا زیبایی چشم شما را مورد صدمه قرار ندهد نیازی به درمان خاصی ندارد.در صورتی که هر کدام از مشکلات یاد شده را ایجاد کرد هر چه سریعتر به پزشک متخصص چشم و بینایی سنجی کراجعه کنید تا فرآیند درمان آن آغاز شود.

 

 

درمان ناخنک چشم با دارو

اگر ناخنک سبب سوزش و ناراحتی یا قرمزی زیادی شود، پزشک ممکن است برای کاهش التهاب قطره یا پمادهای چشمی حاوی کورتون تجویز کند.

قطره نفازولین برای ناخنک چشم 

نام قطره درمان ناخنک چشم نفازولین است. نفازولین برای کاهش موقت قرمزی یا التهابات چشم ناشی از آلرژی به مواد مختلف، سرماخوردگی، قرمزی چشم در اثر مطالعه و یا استفاده بیش از حد از تلویزیون یا کامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از قطره نفازولین چشمی باعث از بین رفتن قرمزی چشم می شود.برخی از پزشکان معتقد هستند که این دارو ممکن است اثر معکوسی داشته باشد. بر این اساس اکثر پزشکان به بیماران خود توصیه می کنند که دارو را در موارد درد والتهاب ناخنک استفاده کنند در غیر اینصورت برای درمان اساسی ناخنک صرفا جراحی مناسب است.

قطره برای قرمزی چشم قطره برای قرمزی چشم

 

درمان ناخنک چشم با جراحی

پیش تر هم بیان کردیم که بهترین روش درمانی ناخنک چشم استفاده از عمل جراحی استو البته تا زمانیکه مشکل پایدار چندان مهمی ایجاد نکند لازم نیست به جراحی ناخنک چشم بیندیشید.با پزشک معالج خود مشورت کنید و در صورتیکه پزشک شما را به جراحی توصیه نمود ، جراحی ناخنک چشم را انجام نماییدوجراحی ناخنک چشم می تواند عوارضی از قبیل خشکی و تحریک پذیری چشم شما را بدنبال داشته باشد و حتی ممکن است ناخنک چشم شما پس از عمل جراحی عود داشته باشد.

 

هزینه عمل جراحی ناخنک چشم 

هزینه عمل جراحی ناخنک چشم نسبتاً بالاست و خالی از عارضه نیز نمی باشد.  به همین دلیل توصیه می شود در صورتیکه مشکلات حادی برای شما ایجاد نمی کند از عمل جراحی بپرهیزید.هزینه جراحی ناخنک چشم بدون احتساب معافیت بیمه ای حدود ۲ میلیون و پانصد هزار تومان است.

 

 

 

 

درمان ناخنک پشم در طب سنتی

در روش طب سنتی نیز روش هایی برای درمان و حتی پیشگیری از ناخنک چشم دیده می شود که در ادامه به آنها اشاره خواهیم نمود:

درمان ناخنک چشم با عسل طبیعی

عسل طبیعی بواسطه خاصیت ضد التهابی و ضد میکروبی خود یک درمان شگفت انگیز برای بیماری های چشمی است.عسل برای چشم به عنوان یک ضماد در بهبود التیام زخم ها و سوختگی های نواحی مختلف بدن و نیز در التیام سریع تر زخم، سوختگی و ورم چشم مؤثر است.

خواص-عسلقطره گیاهی درمان ناخنک چشم 

درمان ناخنک چشم با لیمو 

لیمو ترش سرشار از بتاکارتن است.بتاکارتن پس از مصرف در بدن به ویتامینA تبدیل می شود.ویتامین A برای پیشگیری از بیماری های چشمی و در کل تقیت بینایی موثر است. به همین دلیل خوردن این مواد غذایی به افرادی که ناراحتی چشمی دارند، توصیه می شود

نحوه استفاده از لیمو ترش برای درمان ناخنک چشم

لیموترش را نباید یکباره به صورت مستقیم داخل چشم ریخت، بلکه باید ابتدا چند قطره از لیمو را در آب حل کرده سپس داخل چشم چکاند و بتدریج میزان لیموترش را افزایش داد تا جایی که هفته ای یک تا دوبار یک قطره لیمو ترش در چشم ریخته شود.

 

عرق رازیانه برای درمان ناخنک چشم

مصرف رازیانه در غذا از چشم در برابر التهاب، اختلالات مربوط به سن و پیری چشم محافظت می کند.شستشوی چشم با عرق رازیانه نیز یکی دیگر از راه های درمانی در این زمینه به شمار می آید


پیشگیری از ناخنک چشم

در صورت امکان، از قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی‌ای که می‌توانند باعث ایجاد ناخنک شوند خودداری کنید . استفاده از عینک آفتابی یا کلاه برای محافظت از چشم در برابر نور خورشید، باد و گرد و غبار نیز به جلوگیری از ابتلا به ناخنک کمک می‌کند. عینک آفتابی مورد استفاده باید از چشم در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) نیز محافظت کند. اگر کسی در حال حاضر ناخنک داشته باشد، با محدود کردن مواجهه خود با موارد زیر می‌تواند کاری کند که رشد ناخنک کند شود:

 • باد
 • گرد و خاک
 • گرده گل و گیاه
 • دود
 • نور خورشید

در صورتی که با جراحی ناخنکی را از چشم خود خارج کرده باشید، اجتناب از این شرایط همچنین می‌تواند به جلوگیری از عود آن نیز کمک کند.
خوشبختانه، اقدامات متعدد و ساده‌ای وجود دارند که با انجام آن‌ها می‌توانید از چشم خود محافظت کرده و از ایجاد و ابتلا به ناخنک جلوگیری کنید. به عنوان مثال می‌توانید:
از کلاه‌هایی با لبه و نقاب پهن استفاده کنید: کلاه‌های نقاب‌دار و کلاه‌های پهن لبه‌دار می توانند از چشم در برابر نور خورشید محافظت کنند.

از قطره‌های مرطوب کننده چشم ( اشک مصنوعی) استفاده کنید: زمانی که در مناطق بسیار خشک، بادخیز و یا پر گرد و خاک هستید، از قطره‌های مرطوب کننده چشم معمولی که بدون نسخه می‌توان تهیه کرد استفاده کنید تا سطح چشمانتان را به خوبی مرطوب و روان نگه دارید.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری