معلومات | دنیای اطلاعات عمومی
کد خبر:18745
پ

معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه روانشناسان

انتخاب همسر یک تصمیم بزرگ و یک اتفاق شگفت انگیزی است که تکلیف کیفیت ادامه زندگی شما(تا پایان عمر) به آن وابسته است.ازدواج یک تعهد عمیق دوطرفه است و نباید به آسانی و با سهل انگاری به آن نگریسته شود.   انتخاب نادرست همسر بدون رعایت معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه روانشناسان می تواند به […]

انتخاب همسر یک تصمیم بزرگ و یک اتفاق شگفت انگیزی است که تکلیف کیفیت ادامه زندگی شما(تا پایان عمر) به آن وابسته است.ازدواج یک تعهد عمیق دوطرفه است و نباید به آسانی و با سهل انگاری به آن نگریسته شود.

 

انتخاب نادرست همسر بدون رعایت معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه روانشناسان می تواند به سالها درد طولانی ، رنج عاطفی و طولانی مدت ، هزینه های مربوط به طلاق منجر شود.یاد بگیرید درست انتخاب کنید تا مأمنی برای آرامش و آسایش یکدیگر باشید.

آمارهای طلاق دردآور سال های اخیر مدعایی بر این فرضیه است که در سیر انتخاب همسر هیچ توجهی به معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه روانشناسان نمی شود و ازدواج ها بیشتر بصورت سنتی و مبتنی بر احساس محض واقع می شود نتیجه چیزی می شو که امروزه در جامعه شاهد آن هستیم.

در انتخاب همسر به چه نکاتی توجه کنیم

در ادامه به شما خواهیم گفت که در انتخاب همسر به چه نکاتی توجه کنیم.نکاتی که در ادامه آورده شده است برای انتخاب یک همسر مناسب که بتوانید با یکدیگر تعامل خوبی داشته باشید بسیار کلیدی است.

 

نقش خودشناسی در ازدواج

خودشناسی همواره کلید موفقیت در هر کاری است در انتخاب رشته تحصیلی ، در پیدا کردن استعداد و مهارت ها ، در انتخاب شغل مناسب و خصوصاً در انتخاب همسر ایده آل.مگر می شود که شما خود را نشناسید و بتوانید تصمیم درستی برای خود بگیرید.در کلام مولای متقیان حضرت علی(ع) آمده است که خودشناسی سودمند ترین دانش ها است.یعنی با شناخت خود قادرید بهترین برنامه ریزی ممکن و تصمیم برای آینده خود اتخاذ کنید.

چند سئوال که هنگام انتخاب همسر با توجه به مفهوم خودشناسی باید از خود بپرسید.خواهشاً به این سئوالات عمیقاً فکر کنید تا متوجه شوید قرار است برای چه کسی شریک زندگی پیدا کنید:

  • من کیستم؟
  • نظام ارزشی من چیست؟
  • تیپ شخصیتی من چگونه است؟درونگرا یا برونگرا هستم؟ شخصیتی منطقی یا احساسی دارم؟
  • علاقه ها و تنفر های من کدامند؟
  • هنگام بروز ناملایمات ، اغلب واکنش من چگونه است؟
  • و….

پاسخ مناسب و آگاهانه به این قبیل سئوالات شما را به خود واقعیتان نزدیک می کند.مگر میتوان خود را نشناخت و انتخابی مناسب برای خودی انجام داد که هنوز نمی دانید کیست؟

شاه کلید موفقیت در ازدواج ، خودشناسی است.لطفاً کمی درنگ کنید و در خود غرق شوید تا ابتدا خود را بشناسید.دقت داشته باشید شما قصد انتخاب همسر برای خودتان را دارید.ابتدا خود را بارانداز کنید و به نتیجه قطعی در خودتان دست یابید و در ادامه کسی را که بیشترین شباهت و همسان سازی با شما دارد را انتخاب کنید.

با شناخت دقیق ویژی های فردی و شخصیتی خود ، معیارهای انتخاب همسر خود را پیدا کنید و ببینید چه کسی و با چه ویژگی های شخصیتی بیشترین هماهنگی روحی ، روانی را با شما دارد.اینگونه متحیر و سرگردان نمی شوید و می دانید که دنبال چه کسی و با چه ویژگی هایی باید بگردید.

خودشناسی-برای-ازدواج

 


این مقالات می توانند به شما کمک کنند:


تشابه هویتی ، همکفویی و داشتن مشترکات زیاد

بطور کلی روانشناسان دنیا از دو رویکرد در انتخاب همسر یاد می کنند.یکی نظریه همسان همسری و دیگری نظریه ناهمسان همسری.بیشتر افراد( ۹۵ درصد) دنبال همسرانی هستند که بیشترین مشترکات را با یکدیگر داشته باشند . تنها ۵ درصد افراد دنبال همسرانی با وجوه متمایز بیشتر می گردند.علم روانشناسی نیز از نظریه همسان همسری پشتیبانی می کند و اذعان دارد همسرانی که بیشترین قرابت و نزدیکی را با یکدیگر دارند ، شانس بهره مندی از زندگی ساعدت مند بیشتری دارند.

همسان-همسری

تفاوت سنی و نقش آن در انتخاب همسر

از دیدگاه روانشناسی بهترین فاصله سنی برای ازدواج ۳ تا ۷ سال می باشد. البته در مواردی که بصورت کلی زوجین باهم تفاهم داشته باشند، اشکال ندارد که هم سن باشند و یا حتی دختر تا دوسال بزرگتر باشد. البته بعضی از روانشناسان در انتخاب همسر بزرگ تر بودن دختر را به کلی رد می کنند زیرا معتقدند که ممکن است بعدا با مشکل مواجه شوند.

طبیعتاً فرآیند رشد و تکامل بانوان سریعتر از مردان است و تفاوت سنی کم و یا هم سن بودن و در شرایط بدتر بزرگتر بودن دختر از نظر سنی ، در ادامه زندگی توازن و تعادل سنی همسران را بر هم می زند و ممکن است زمینه اختلافات بعدی را فراهم آورد.

 

بیشرین اهمیت را به اخلاق و مهرورزی بدهید

نه پول ، نه تحصیلات و نه حتی ثروت تضمین کننده زندگی مشترک شما نیستند.اخلاق خوب ، مهرورزی و معاشرت مثبت میان همسران ملاکی است که اگر در یکی و یا در حالت خوشبینانه در هر دو طرف وجود داشته باشد ، بقا و سعادت زندگی مشترک را حتمی می کند.حسن رفتار و مهرورزی و درّ گرانبهایی است که زندگی را برایتان خوشایند و سعادتمند می گرداند.پس به دنبال احراز مهرورزی همسر آینده خود باشید و معیارهای انتخاب همسر مناسب را حول آن تنظیم کنید.

مهارت های انتخاب همسر شایسته

 

معیارهای ازدواج امروزی

هر چند معیارهای انتخاب همسر از دیدگاه روانشناسان بسیار با اهمیت است با این وجود ما به عنوان انسان همواره با جریان حرکت عمومی جامعه در حرکتیم و معیارهای ازدواج امروزی با معیارهای ازدواج چند دهه پیش متفاوت خواهد بود.بعنوان مثال معیار حجاب دار بودن دختر که یکی از ملاک های انتخاب همسر توسط پسران و مردان است دستخوش تغییراتی شده است.

مهم ترین معیارهای ازدواج امروزی شامل مواردی مانند موقعیت های اجتماعی خاص ، وضعیت مالی آنچنانی ، داشتن شغل هایی با پرستیژ بالا ، ظاهری زیبا و بدون نقص ( تعریف از زیبایی برای جوانان امروز شبیه بودن به هنر پیشه های معرف یا افراد مشهور در دنیای مجازی میباشد که نتیجه تاثیر منفی شبکه های اجتماعی و رسانه های غیر ملی است ) و . . . می باشد . البته در میان مهم ترین معیارهای ازدواج امروزی توجه به تحصیلات عالیه و هنرمند بودن در زمینه های مختلف و . . . از موارد مثبت می باشد

 

 

 

ازدواج موفق از نظر روانشناسی

  • ازدواج موفق از نظر روانشناسی به ازدواجی اطلاق می شود که دو طرف به بلوغ و رشد خوبی از تفکر رسیده باشند و بدانند از خود و شریک زندگیشان چه می خواهند.فلفسه ازدواج را درک کرده باشند و از شناخت خوبی نسبت به یکدیگر برخوردار باشند.
  • ازدواج از نظر روانشناسی موفق است که نتیجه آن حصول آرامش روحی – روانی و جنسی و جسنی باشد و به رشد و تکامل یکدیگر کمک کنند.
  • داشتن اهداف مشترک و یکی شدن همسران برای دستیابی به اهداف مشترک از نشانه های ازدواج موفق از نظر روانشناسی است.
  • وجود عشق و علاقه ای که هیچگاه دامن آن به کهنگی و روزمرگی آلوده نشده و با گذشت زمان به حرارت آن افزوده شود.

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری