×

بهترین و حرفه ای ترین دوره آموزش فتوشاپ

مشاهده و خرید
پ

معرفی کتاب پیرمرد و دریا اثر ارنست همینگوی

“پیرمرد و دریا” رمانی کوتاه از ارنست همینگوی که در ۱۹۵۲ چاپ شد که همواره از آن به عنوان یکی از شاهکار های کلاسیک یاد می شود. همینگوی با این کتاب و سبک نوشتاری خود، تاثیر بسزایی بر ادبیات غرب و جهان گذاشت.     درباره نویسنده کتاب پیرمرد و دریا ارنست همینگوی (Ernest Hemingway […]

“پیرمرد و دریا” رمانی کوتاه از ارنست همینگوی که در ۱۹۵۲ چاپ شد که همواره از آن به عنوان یکی از شاهکار های کلاسیک یاد می شود. همینگوی با این کتاب و سبک نوشتاری خود، تاثیر بسزایی بر ادبیات غرب و جهان گذاشت.

 

 

درباره نویسنده کتاب پیرمرد و دریا

ارنست همینگوی (Ernest Hemingway 1899 – 1961) نویسندۀ امریکایی دارای نوبل ادبیات سال ۱۹۵۴، کسی که سبک نگارشی جدیدی را در ادبیات ارائه کرد که از آن به نام “وقایع نگاری ادبی” یاد می شود؛ لازم به ذکر است که این کتاب جایزۀ پولیتزر آن سال را هم از آن خود کرد. زندگی همینگوی پر از فراز و فرود است؛ از آنجا که بهتر است شخصیت هنرمند را با آثار هنری اش قضاوت کنیم؛ از پرداختن به زندگی شخصی همینگوی خودداری کرده و بیشتر به توضیح کتاب و سبک او می پردازیم که بسیار بیشتر از زندگی خصوصی او حائز اهمیت است.

معرفی-کتاب-پیرمرد-و-دریا

روال داستانی کتاب پیرمرد و دریا

روال داستانی این شاهکار فراموش نشدنی از این قرار است که ماهیگیر پیر و با تجربه ای که هشتاد و چهار روز هیچ صیدی نداشته، نا امید نمی شود و برای روز هشتاد و پنجم به دریا می رود؛ او مدام با خود و با همه چیز حرف می زند و از این کار انرژی می گیرد؛ ناگهان ماهی بسیار بزرگی را به دام می اندازد اما ماهی بزرگ تر از آن است که او بتواند آن را به راحتی به چنگ بیاورد؛ او پیرمردی ضعیف است اما آنقدر سرسخت و با تجربه که داستان، صحنۀ نبرد بی امان او با طبیعت می شود.

  • سبک همینگوی سبکی ساده و برگرفته از واقعیات است که به همین دلیل بسیار ساده، قابل فهم و دلنشین جلوه می کند.
  • در سبک همینگوی شخصیت ها خودشان زندگی می کنند، داستان آن ها را توصیف نمی کند و خواننده خودش باید آن ها بشناسد.
  • همینگوی صحنه های گاها بزرگی را با چند جملۀ کوتاه وصف می کند و از هر جهت جای بهره از تخیل را برای خواننده باز می گذارد.
  • بسیاری از نویسندگان بعد از همینگوی سعی کردند سبک او را به نوعی تقلید کنند اما هیچکدام موفق نشدند حق استاد را به جای آورند و چیزی همانند شاهکار های همینگوی بنویسند.

معرفی-کتاب-پیرمرد-و-دریا
“پیرمرد و دریا” هم مانند سایر آثار همینگوی ریشه در واقعیات زندگی خود او دارد. او از دوران کودکی با ماهیگیری و شکار آشنا شده و مدتی در کوبا زندگی کرده که قایقرانی و ماهیگیری از تفریحات مهم او بودند؛ همانجا با یک ماهیگیر بد شانس روبرو می شود که مدتی است صیدی نداشته؛ آن وقت است که ایدۀ اصلی داستانش را می یابد. زمانی که یک نویسنده با استفاده از واقعیات و تجربیاتش کتاب می نویسد، می تواند آن را با واقعی ترین حالت ممکن نمایش دهد که همان سبک نوآورانه و اصلی همینگوی است.
برای خلق این داستان، همینگوی به دنبال نماد هایی رفته که به خودی خود پر از معنا هستند و او نمادهایش را واقعی و زیبا با انظباط خاص نثرهایش در کنار هم نشانده.
بعد از مطالعۀ کتاب، برداشت های زیادی از نمادها و عناصر موجود در آن خواهید کرد. همینگوی در این باره می گوید: «شما هیچ کتاب خوبی پیدا نمی کنید که نویسنده اش پیشاپیش و با تصمیم قبلی نماد یا نمادهایی در آن وارد کرده باشد. من کوشیده ام یک پیرمرد حقیقی، یک دریای حقیقی و یک ماهی حقیقی بسازم، اگر این ها واقعی باشند همه جور معنایی می توانند داشته باشند.»
از آنجا که همینگوی نثر بی تکلفی دارد ترجمه های خوبی از “پیرمرد و دریا” وجود دارد که از آن ها می توان به ترجمۀ “نجف دریابندری”، “نازی عظیما”، “داریوش شاهین” و “نسرین صالحی” اشاره کرد.
از دیگر آثار همینگوی می توان “وداع با اسلحه”، داشتن و نداشتن”، خورشید همچنان می تابد”، “ستون پنجم” و “در زمان ما” را نام برد.

معرفی-کتاب-پیرمرد-و-دریا

بخش هایی از رمان پیرمرد و دریا

«اگر در این تاریکی به تو حمله کنند می خواهی چه کار کنی؟ چه کار می توانی انجام دهی؟ میجنگم، آن قدر میجنگم تا بمیرم.»
«در آن تاریک شب که نه نوری بود نه روشنایی و نه نشانی از خشکی، خیال کرد که مرده است. دو دستش را به هم گره زد و احساس کرد کف دستانش می سوزند و به شدت درد می کنند. هنوز نمرده بود. زنده بودنش را در باز و بسته کردن دستانش احساس می کرد.»
«انسان واقعی ممکن است نابود شود اما هرگز شکست نمی خورد»

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری