کد خبر:4238
پ

معرفی شغل پرورش شتر مرغ – درامد پرورش شترمرغ

مشاغل تولیدی خصوصاً  تولیدات دام و طیور همواره از پویاترین بخش های اقتصادی هر کشوری بوده که فرصت های درآمد زایی بی نظیری را ایجاد می کند. پرورش شتر مرغ از جمله گرانبهاترین فرصت راه اندازی یک شغل پردرآمد و باظرفیت است که کمتر مورد توجه اهالی کسب و کار خصوصاً جوانان جویای کار قرار […]

مشاغل تولیدی خصوصاً  تولیدات دام و طیور همواره از پویاترین بخش های اقتصادی هر کشوری بوده که فرصت های درآمد زایی بی نظیری را ایجاد می کند. پرورش شتر مرغ از جمله گرانبهاترین فرصت راه اندازی یک شغل پردرآمد و باظرفیت است که کمتر مورد توجه اهالی کسب و کار خصوصاً جوانان جویای کار قرار می گیرد. شرایط مکانی و اقلیمی خاص پرورش شتر مرغ در کنار سرمایه اولیه آن سبب شده است به شغلی مبدل گردد که به اصطلاح دست در آن زیاد نباشد. شغل پرورش شتر مرغ از این حیث بسیار حائز اهمیت است که جنبه های درآمد زایی بسیار بالایی دارد و تقریباً هیچ بخش پِرت و بی استفاده ای ندارد. ز پر شتر مرغ گرفته تا پوست و تخم و حتی مفاصل استخوانی آن ارزش اقتصادی بسیار بالایی دارد. پس اگه علاقه مند هستید اطلاعات خودتون در مورد این کسب و کار رو کامل کنید تا انتهای این مقاله با ما در معلومات کسب و کار بمانید.

پرورش شتر مرغ
شغل پرورش شتر مرغ

معرفی معرفی شغل پرورش شتر مرغ

صاحبان شغل پرورش شتر مرغ با تهیه و خرید جوجه شتر مرغ های ۲ الی ۳ ماهه از شرکت های جوجه کشی و رشد و پرورش آنان برای مصارف غذایی ، دارویی ، آرایشی و بهداشتی و حتی کشاورزی ، در قبال عرضه آن به بازار مصرف ، وجهی را به عنوان سود دریافت می دارند.

 

 

شغل پرورش شتر مرغ چقدر سرمایه لازم دارد ؟

همانند سایر مشاغلی که تا کنون مورد بررسی و معرفی قرار گرفته اند این کسب و کار نیز به زمینه های متعددی سرمایه نیازمند خواهد بود که بر اساس موارد زیر معرفی می گردد.

۱ ) سرمایه مورد نیاز برای رهن و اجاره مزرعه پرورش شتر مرغ :برای هر ۱۰۰ رأس شتر مرغ به مساحتی در حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ متر مربع فضا نیاز خواهد بود که می بایست مورد لاین کشی قرار گرفته و آماده راه اندازی شغل پرورش شتر مرغ گردد. هر مقدار تعداد شتر مرغ بیشتری را برای پرورش خریداری کنید ، طبیعتاً به مساحت بالاتری نیاز خواهد بود. بطور کلی می توان گفت برای ۵۰ رإس شتر مرغ حدود ۳ هکتار فضای لاین کشی شده مورد نیاز می باشد.قیمت مزرعه پرورش شتر مرغ به منطقه ، مساحت ، امکانات مزرعه ، میزان فاصله آن تا مرکز شهر داشته و قیمت ها را متغیر می نماید.

 

۲) سرمایه لازم برای خرید جوجه شتر مرغ : قیمت هر جوجه شتر مرغ ۲ الی ۳ ماهه در حدود ۲۵۰ الی ۳۰۰ هزار تومان برآورد می گردد. بنابراین برای تهیه ۵۰ رإس شتر مرغ حدود ۱۵ میلیون تومان سرمایه نیاز خواهد بود.

 

۳) سرمایه لازم برای تجهیزات لازم برای پرورش شتر مرغ : برای راه اندازی این کسب و کار علاوه بر  جوجه های شتر مرغ و مزرعه پرورش شترمرغ ، به تجهیزات و وسایلی نیاز است که به شرح ذیل معرفی می گردند.

 • وسایل لاین کشی مزرعه پرورش شترمرغ: می توان با ساخت توسط الوارهای چوبی یا دیوار کشی ، مزرعه را با حداقل سرمایه لاین کشی نمود.
 • تهیه آخور تغذیه شتر مرغ ها :در صورتیکه بخواهید در هزینه های راه اندازی شغل پرورش شتر مرغ صرفه جویی کنید می توانید آ این گزینه را بصورت دستی بسازید.
 • تهیه آخور آبخوری : در صورتیکه بخواهید در هزینه های راه اندازی شغل پرورش شترمرغ صرفه جویی کنید می توانید آ این گزینه را بصورت دستی بسازید.
 • وسایل حمل بار نظیر ؛ وانتبار ، فرغون ، بیل ، دستگاه خلاته

۴) سرمایه لازم برای تامین مواد غذای پرورش شتر مرغ

هر شترمرغ بالغ روزانه ۳ کیلو مواد غذایی لازم دارد که از جمله هزینه هایی است که هنگام راه اندازی شغل پرورش شتر مرغ باید به آنها توجه کامل داشته باشید چون بیشتر هزینه های مربوط به پرورش شتر مرغ به همین مسإله مربوط می گردد که گاهاً  بصورت کاملاً گم و ناپیدا توسط پرورش دهندگان انگاشته می شود در خلال این کسب و کار می تواند سبب بروز اتفاقات پیش بینی نشده ای گردد.

خیلی نباید نگران هزینه های خوراک شتر مرغ بود چون به هر میزانی برای تغذیه استاندارد شتر مرغ ها هزینه خرج گردد به همان اندازه کیفیت پرواربندی شتر مرغ های گوشتی نیز بهبود یافته و منتج به کسب سود بالاتری می گردد.

 

۵) نیروی انسانی کار آزموده و متبهر : برای هر ۵۰ رإس شتر مرغ به دو نیروی انسانی ماهر و کار آزموده نیاز خواهد بود تا امورات مربوط به نظافت و تغذیه و مراقبت های بهداشتی و درمانی صورت بگیرد.

 

کجا باید مهارتهای پرورش شتر مرغ را طی کنیم؟

می توان برای کسب معلومات و آگاهی از روند راه اندازی و اداره شغل پرورش شتر مرغ در دوره های جهاد کشاورزی شرکت نمود و یا با تهیه پکیج های آموزشی افراد با تجربه و مطالعه جزوات و کتاب های مفید به مهارت نسبتاً مناسبی برای راه اندازی و ادراه این کسب و کار نائل آمد اما بهترین مسیر یادگیری مهارت های شغل پرورش شترمرغ ، طی دوره های حداقل یکساله در مزارع پرورش شتر مرغ دیگر است تا با تمامی خم و چم کار آشنا گردید.

 

 

درآمد پرورش شتر مرغ چقدر است ؟

این شغل در زمره کسب و کارهایی قرار می گیرد که از حاشیه سود بسیار بالایی برخوردار است و دلیل آن مورد استفاده بودن زمینه های متعدد این کسب و کار است.به اذعان افراد با تجربه ای که در این شغل مشغول به خدمت بوده اند از دو الی ۴ برابر سرمایه اولیه سود آوری سالانه دارد که می تواند بسیار عالی باشد. به اشکال مختلف می توان در این شغل کسب درآمد نمود که در ادامه به معرفی یکایک آنها خواهیم پرداخت.

درآمد پرورش شتر مرغ چقدر است ؟

 

فرصت های درآمدی شل پرورش شتر مرغ :

 1. فروش جوجه شتر مرغ : قیمت فروش هر رإش شتر مرغ ۲ الی۳  ماهه حدود ۳۰۰ هزار تومان برآورد می گردد.مزیت شغل پرورش شتر مرغ بر مشاغلی نظیر پرورش گوسفند بر این است که شتر مرغ محددیتی در تولید مثل نداشته و سالانه می تواند جوجه های زیادی از هر شتر مرغ تکثیر نمود و یا در دستگاههای جوجه کشی به عمل آورد اما نباید انتظار بازار پر رونق پروار بندی گوشفند را از این حرفه داشت.
 2. فروش شتر مرغ بالغ : قیمت فروش هر رإش شتر مرغ بالغ ( شتر مرغ یکساله) حدود ۲ میلیون تومان برآورد می گردد.
 3. گوشت شتر مرغ : قیمت فروش هر کیلو گوشت شتر مرغ حدود ۷۵ هزار تومان می باشد.
 4. پر شتر مرغ : در پروژه های تزئینی ، کار برد داشته و گاهاً هر قطعه پر شتر مرغ حدود ۱۰ الی ۲۰ هزار تومان فروخته می شود.
 5. مفاصل شتر مرغ : استخوان مفاصل شتر مرغ دارای ارزش طبی بوده و قیمت هر جفت استخوان مفاصل حدود ۲۰۰ هزار تومان می باشد.
 6. روغن شتر مرغ :  قیمت هر کیلو گرم  روغن شتر مرغ در محودده یک میلیون تومان قیمت گذاری می شود . البته روغن شتر مرغ در اوزان گرمی بفروش می رسد.
 7. کود حیوانی شتر مرغ : قیمت هر کیلو کود حیوانی شتر مرغ برای استفاده در مقاصد کشاورزی و باغداری حدود ۵ هزار تومان می باشد.
 8. تخم شتر مرغ : قیمت هر عدد تخم شتر مرغ ، ۳۰ هزار تومان می باشد.
 9. پوست تخم شتر مرغ : عر عدد پوست تخم شتر مرغ در حدود ۱۵ هزار تومان ارزشگذاری می گردد.
 10. پوست و چرم شتر مرغ :برتریری چرم شترمرغ نسبت به چرم دیگر حیوانات سبب شده قیمت چرم این حیوان با برخی چرم ها نظیر چرم کروکودیل و مار در رقابت باشد و ظرفیت اقتصادی بی نظیری برای صاحبان این کسب و کار فراهم می کند.

با توجه به فهرست بالا می توان فهمید این صنعت خیچ چیز پرتی ناشته و با توجه به ماهیت تخم گذار بودن شتر مرغ قابلیت تکثیر و ارتقاء این شغل در مدت کوتاه با هیچ کسب و کار دیگری قابل قیاس نیست.این شغل نیز همانند شغل پرورش زنبور عسل از قابلیت های اقتصادی بسیار بالایی برخوردار بوده و به علاقه مندان به این حوزه برای سرمایه گذاری ، می تواند اولویت بسیار بالایی داشته باشد.

 

شغل-پرورش-شتر-مرغ
شغل-پرورش-شتر-مرغ

 

چالش های شغل پرورش شتر مرغ

همانند هر شغل دیگری این کسب و کار نیز چالش های مخصوص به خود را دارد. این شغل در کنار فرصت های بی نظیر درآمدی آن از چالش های بسیار جدی نیز برخوردار است که به شرح زیر معرفی می گردد.

 • نگهداری و مراقبت از شتر مرغ حساسیت های خاصی بصورت شبانه روزی داشته و می بایست وضعیت زیستی شتر مرغ های بصورت شبانه روزی و بیست و چهار ساعته مورد مانیتورینگ قرار گیرد.
 • مراقبت غذایی شتر مرغ ها بسیار چالش برا نگیز است. شتر مرغ هر چیزی را که ببیند می بلعد . این ویژگی غریزی شتر مرغ سبب می شود تا همواره محل زیست شتر مرغ ها پاکسازی کامل شود. گاهی اشیاء خطرناکی نظیر چاقو ، شیشه و … ممکن است منجر به مرگ شتر مرغ ها گردد.
 • لگد شتر مرغ ها برای افراد نا آشنا به سبک زندگی شتر مرغ می تواند بسیار خطرناک بوده و حتی منجر به مرگ افراد شود. پس می بایست از افراد متبحر در اداره مزارع شتر مرغ بهره ببرید.
 • هزینه های بالای راه اندازی این کسب و کار در صورتیکه نسبت به راه اندازی مزرعه پرورش شتر مرغ اقدام کنید یکی از چالش های بسیار جدی این شغل بوده و به هیچ وجه تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده برای این کسب و کار کفاف هزینه های ره اندازی آن را ندارد.
 • زندگی در بیرون شهر ها برای صاحبان این کسب و کار یکی از دغدغه های جدی این شغل محسوب می شود.
 • بیماری ها و آفات مخصوص شتر مرغ در صورتیکه با برنامه ریزی برای پیشگیری از آن همراه نباشد می تواند صدمات جبران ناپذیری را برای شما فراهم آورد.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید