کد خبر:4840
پ

قلب انسان چگونه کار میکند + عکس قلب انسان

قلب ما روزانه ۱۰۰٫۰۰۰ بار می تپد و هر ۲۴ ساعت ۵۰۰۰ گالن خون به بدن ما می ریزد. این خون حجمی غنی از اکسیژن و مواد لازم برای سلامتی را به بافتهای ما می رساند  و مواد مضر برای سلامتی را دور می کند. در این مقاله از مجله معلومات پزشکی، ما شرح می […]

قلب ما روزانه ۱۰۰٫۰۰۰ بار می تپد و هر ۲۴ ساعت ۵۰۰۰ گالن خون به بدن ما می ریزد. این خون حجمی غنی از اکسیژن و مواد لازم برای سلامتی را به بافتهای ما می رساند  و مواد مضر برای سلامتی را دور می کند. در این مقاله از مجله معلومات پزشکی، ما شرح می دهیم که چگونه قلب کار می کند و از عکس قلب متحرک برای فهم بهتر مقاله بهره برده ایم.پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ما همه جا راجع به سیستم گردش خون در بدن هر روز مطالب جدیدی می بینیم و می شنویم. چندی پیش مردم حتی تصور می کردند که احساساتشان از دلشان سرچشمه می گیرد ، شاید به این دلیل که وقتی فرد ترسیده یا هیجان زده می شود ، قلب سریعتر می تپد. اکنون می دانیم که احساسات از مغز سرچشمه می گیرند و در این حالت ، مغز به قلب می گوید سرعت بگیرد.

عکس-قلب-انسان

شکل قلب انسان

قلب چیست؟

قلب واقعا عضله ای است. کمی در سمت چپ وسط سینه شما قرار دارد و تقریباً به اندازه مشت شما است. تعداد زیادی عضله در بدن وجود دارد – در بازوها ، در پاها ، در پشت ، حتی در پشت خود قلب.

 

عملکرد قلب چگونه است؟

قلب یک عضو عضلانی و به اندازه یک مشت بسته است. در سینه ، کمی سمت چپ و مرکز قرار دارد.همان طور که منقبض می‌شود ، خون را به اطراف بدن پمپ می‌کند . خون بدون اکسیژن را پس از جمع آوری از تمامی اعضای بدن، به ریه‌ها حمل کرده، ریه ها پس از افزودن مقادیری مشخص از اکسیژن به خون آن را به قلب هدایت نموده و خون اکسیژن دار را مجدداً به تمامی بافت های بدن ارسال می کند.در ادامه بصورت جزئی تر این فرآیند را تشریح می کنیم.

قلب ، خون و رگهای خونی با هم به سیستم گردش معروف هستند. یک انسان متوسط حدود ۵ لیتر خون دارد که به طور مداوم در بدن پمپ می شود. در این مقاله به توضیح ساختار قلب ، نحوه پمپاژ خون در بدن و سیستم برقی که آن را کنترل می کند خواهیم پرداخت.

چگونه قلب می تپد

قبل از هر ضربان ، قلب شما با خون پر می شود. سپس عضلات آن منقبض شده تا خون را به هم بزند. وقتی که آن منقبض می شود ، فشرده می شود – سعی کنید دست خود را در مشت فشار دهید. این مانند کارهایی است که قلب شما انجام می دهد تا بتواند خون را از بین ببرد. قلب شما این کار را تمام روز و تمام شب ، تمام وقت انجام می دهد.

 

عکس متحرک قلب انسان برای پاورپوینت

عملکرد قلب چیست

اندازه و حجم قلب چقدر است؟

اندازه و حجم قلب هر انسان به مقدار مدست در حالت بسته و گره کرده است و به راحتی قلب هر انسانی در کف یک دست او جا می گیرد.

حجم و اندازه قلب چقدر است + شکل قلب انسان

قلب چقدر بزرگ است

وزن تقریبی قلب انسان چقدر است؟

بر اساس معادلات صورت گرفته ، حدوداً وزن قلب هر انسانی به میزان نیم درصد وزن کل بدن وی است.بطور تقریبی وزن قلب انسانها بین ۲۰۰ الی ۵۰۰ گرم متغیر است و میانگین وزن قلب هر کسی بطور متوسط حدود ۳۰۰ گرم برآورد می شود.

 

آناتومی اولیه قلب

قلب از چهار اتاق تشکیل شده است:

 • آتریا: دو اتاق بالایی (خون دریافت می کنند).
 • بطن ها: دو دهلیز زیرین (آنها خون را تخلیه می کنند).
 • دهلیز چپ و بطن چپ توسط دیواره عضله به نام سپتوم از دهلیز راست و بطن راست جدا می شود.
 • دهلیز چپ و بطن چپ توسط دیواره عضله به نام سپتوم از دهلیز راست و بطن راست جدا می شود.

 

دیواره قلب از سه لایه بافت تشکیل شده است:

 • لایه محافظ اپیکاردیوم که بیشتر از بافت همبند ساخته شده است.
 • میوکارد – ماهیچه های قلب.
 • اندوکارد – درون قلب را خط می کند و از دریچه ها و محفظه محافظت می کند.

این لایه ها در یک پوشش محافظ نازک به نام پریکارد پوشیده شده اند.

عکس متحرک قلب انسان
عکس قلب متحرک

 

چگونه قلب کار می کند

 • بسته به فاکتورهای مختلف با نرخ های مختلف منقبض می شود. در حالت استراحت ، ممکن است در هر دقیقه ۶۰ بار ضرب و شتم شود ، اما می تواند به ۱۰۰ ضربه در دقیقه یا بیشتر برسد. ورزش ، احساسات ، تب ، بیماری و مصرف برخی از داروها می توانند ضربان قلب را تحت تأثیر قرار دهند.
 • سمت چپ و راست قلب یکنواخت کار می کنند. قسمت راست ، خون دفع شده از اکسیژن یافته و به ریه ها می فرستد. قسمت چپ از ریه ها خون دریافت می کند و آن را به بقیه بدن پمپ می کند.
 • دهلیز و بطن ها به نوبه خود منقبض و آرام می شوند ، ضربان قلب را ایجاد می کنند:

عملکرد دهلیز راست قلب

 • .دهلیز راست خون بدون اکسیژن را از طریق رگ‌های وریدی بالایی و پایینی ( بزرگ‌ترین رگ‌های بدن ) دریافت می‌کند .
 • دهلیز راست منقبض شده و خون به بطن راست منتقل می شود.
 • هنگامی که بطن راست پر شد ، از طریق شریان ریوی ، جایی که اکسیژن را جمع می کند و دی اکسید کربن را تخلیه می کند ، خون را به ریه ها می ریزد و پمپ می کند.

 

عکس بخش داخلی قلب انسان

تپیدن قلب چگونه است

[irp posts=”4734″ name=”علائم سکته قلبی چیست و روش های پیشگیری از حمله قلبی کدامند”]

عملکرد دهلیز چپ قلب

 • خون تازه اکسیژن یافته از طریق ورید ریه به دهلیز چپ باز می گردد.
 • دهلیز چپ منقبض می شود و خون را به داخل بطن چپ می ریزد.
 • هنگامی که بطن چپ پر شد ، منقبض می شود و خون را از طریق آئورت به بدن باز می کند.

 

هر ضربان قلب را می توان به دو بخش تقسیم کرد:

 • دیاستول: دهلیز و بطن ها شل می شوند و با خون پر می شوند.
 • سیستول: انقباض دهلیز (سیستول دهلیزی) و فشار خون به بطن ها. سپس ، هنگامی که دهلیز استراحت می کند ، بطن ها (سیستول بطن) منقبض می شوند و خون را پمپاژ می کنند.

هنگامی که خون از طریق شریان ریوی به ریه ها فرستاده می شود ، از طریق مویرگ های ریز روی سطح آلوئول های ریه (کیسه های هوا) حرکت می کند. اکسیژن به مویرگها می رود و دی اکسید کربن از مویرگها به داخل کیسه های هوا می رود و در آنجا نفس می گیرد.ماهیچه های قلب نیز نیاز به خون اکسیژن دار دارند. آنها توسط عروق کرونر روی سطح قلب تغذیه می شوند.در جائیکه خون به سطح بدن مانند مچ دست یا گردن منتقل می شود ، احساس می کنید نبض خود را حس کنید. این عجله خون است که توسط قلب از سرتاسر بدن پمپ می شود.

 

 

 

 

دریچه های قلب

قلب چهار دریچه وجود دارد که به اطمینان از جریان خون فقط در یک جهت کمک می کند:

 • دریچه آئورت: بین بطن چپ و آئورت.
 • دریچه میترال: بین دهلیز سمت چپ و بطن چپ.
 • دریچه ریوی: بین بطن راست و شریان ریوی.
 • دریچه تریکوسپید: بین دهلیز راست و بطن راست.

 

آناتومی قلب

عکس داخل قلب انسان

دریچه های قلب

بیشتر افراد با صدای ضربان خود آشنا هستند. اغلب به عنوان صدای “لوب-دوب” توصیف می شود. صدای “لوب” توسط بستن دریچه های تریکوسپید و میترال تولید می شود و صدای “دوب” در اثر بسته شدن دریچه های ریوی و آئورت ایجاد می شود.

 

سیستم الکتریکی قلب

برای پمپ کردن خون در سراسر بدن ، ماهیچه های قلب باید کاملاً هماهنگ شوند – فشردن خون در جهت درست ، در زمان مناسب ، با فشار مناسب. فعالیت قلب با تکانه های الکتریکی هماهنگ می شود.

سیگنال الکتریکی از گره سینو-دهلیزی (یا سینوس ، SA) شروع می شود – ضربان ساز قلب ، که در بالای دهلیز راست قرار دارد. این سیگنال باعث می شود که دهلیز منقبض شود و خون را به داخل بطن ها فرو بریزد.

عملکرد-الکتریکی-قلب

سیستم الکتریسیته قلب

تکانه الکتریکی به ناحیه سلولهایی در انتهای دهلیز راست به نام گره دهلیزی (AV) می رود. این سلول ها به عنوان یک دروازه عمل می کنند. آنها سیگنال را کند می کنند تا دهلیز و بطن به طور همزمان منقبض نشوند – باید یک تاخیر جزئی داشته باشد.

تصویر نمای داخل قلب انسان

قسمت های مختلف قلب انسان

از اینجا ، سیگنال در امتداد الیاف مخصوص به نام الیاف پورکنژ در دیواره های بطن انجام می شود. آنها ضربه را به عضله قلب منتقل می کنند و باعث انقباض بطن ها می شوند.

رگ های خونی

سه نوع رگ خونی وجود دارد:

 • شریان ها: خون اکسیژن یافته را به قسمت دیگر بدن منتقل کنید. شریان ها قوی و کشش هستند ، که به فشار خون از طریق سیستم گردش خون کمک می کند. دیواره های الاستیک آنها به حفظ فشار خون کمک می کند. سرخرگها به شریانهای کوچکتر تقسیم می شوند.
 • رگها: اینها خون بدون اکسیژن را منتقل می کنند و با نزدیک شدن به قلب ، اندازه آنها افزایش می یابد. رگ ها دارای دیواره های نازک تری نسبت به عروق هستند.
 • مویرگها: آنها کوچکترین شریان ها را به کوچکترین رگ ها وصل می کنند. مویرگ ها ، دارای دیوارهای بسیار نازک هستند که به آنها امکان می دهد ترکیبات را با بافتهای اطراف مانند دی اکسید کربن ، آب ، اکسیژن ، زباله و مواد مغذی تبادل کنند.

 

رگ-های-متصل-به-قلب

شریان های اصلی قلب

پمپاز خون در قلب چگونه است؟

هنگامی که خون از آن خارج شود ، تنها یکبار در بدن شما جاری نمی شود بلکه همواره در حال گردش است. در لوله های بسیاری به نام شریان ها و رگ ها حرکت می کند ، که در کنار هم رگ های خونی نامیده می شوند. این رگ های خونی به قلب وصل شده اند. رگهای خونی که خون را به بافت های بدن منتقل می کنند ، شریان ها نامیده می شوند. به آنهایی که خون را باز می گردند رگ نامیده می شود.

حرکت خون از طریق قلب و بدن به گردش خون معروف است. سیستم عروق شما برای پمپ کردن خون به هر سلول در بدن شما کمتر از ۶۰ ثانیه زمان لازم دارد. بدن شما به این خون ثابت نیاز دارد تا درست کار کند. خون اکسیژن را به تمام سلولهای بدن منتقل می کند. برای زنده ماندن ، فرد به سلولهای زنده و سالم احتیاج دارد. بدون اکسیژن ، این سلولها خواهند مرد. اگر آن خون غنی از اکسیژن آنطور که باید گردش نمی کرد ، یک شخص نمی توانست زنده بماند.

داخل قلب انسان + گردش خون در قلب

گردش خون در قلب

سمت چپ قلب شما ، خون غنی از اکسیژن را به بدن می فرستد. بدن اکسیژن را از خون خارج کرده و از آن در سلولهای بدن استفاده می کند. هنگامی که سلولها از اکسیژن استفاده می کنند ، آنها دی اکسید کربن و مواد دیگری را به قلب تحویل می دهند که توسط خون منتقل می شود. مثل این است که خون ناهار را به سلول ها تحویل می دهد و بعد مجبور است سطل آشغال را برداشت کند!

خون برگشتی به سمت راست قلب ریخته می‌شود . بطن راست خون را برای تازه سازی ( تزریق اکسیژن به خون ) به ریه‌ها پمپاژ می‌کند . در شش‌ها ، دی‌اکسیدکربن از خون جدا می‌شود این کار هنگام بازدم هوا از طریق دهان و بینی صورت می گیرد. بعدش چی ؟ یک تنفس تازه از اکسیژن که می‌تواند وارد خون شود تا دوباره این فرآیند را شروع کند. و به یاد داشته باشید که در حدود یک دقیقه همه چیز اتفاق می‌افتد !

 

شایعترین بیماری های قلب

 • بیماری آترواسکلروتیک
 • بیماری شریان کاروتید
 • بیماری شریان محیطی
 • آریتمی قلبی
 • بیماری دریچه قلب
 • عفونتهای قلبی
 • نارسایی قلبی

 

آشنایی با برخی بیماری های قلبی:

 

 

منابع :

 

دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
 • m ۴ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۹:۱۴
  1 0

  سلام ممنون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری