پ
شغل-فروش-لوازم-آرایشی

فروش لوازم آرایشی بهداشتی + حاشیه سود و سرمایه راه اندازی این شغل

مغازه لوازم آرایشیچرا راه اندازی مغازه لوازم آرایشی صرفه اقتصادی دارد؟درباره مغازه لوازم آرایشیلیست لوازم شغل آرایشی-بهداشتی۱- لوازم آرایش صورت۲- لوازم مراقبت از پوست۳-لوازم مراقب مو۴- لوازم بهداشتی بدن۵- انواع محصولات مراقبت کودکان۶- خوشبو کننده بدن ، عطر و ادکلنسرمایه لازم برای راه اندازی شغل آرایشی-بهداشتیالف ) هزینه های رهن و اجاره فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتیب) سرمایه […]

مغازه لوازم آرایشی

ایران یکی از پر مصرف ترین کشورهای دنیا در زمینه لوازم آرایشی و بهداشتی است و طبق آمارهای رسمی دومین کشور خاورمیانه برای مصرف لوازم آرایشی بهداشتی ایران است.همین موضوع سبب شده تا مشاغل بسیار زیادی در زمینه خرید و فروش لوازم جانبی در ایران شکل بگیرد و هر روزه تعداد بسیاری از افراد جویای کار به فکر راه اندازی فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی هستند. ما در مجله معرفی مشاغل معلومات قصد داریم تا این کسب و کار را به طور کامل معرفی نماییم.تا همه اطلاعاتی که برای شغل فروش لوازم آرایشی و بهداشتی لازم دارید را ارائه کنیم و هر آنچه در زمینه شروع شغل فروش آراشی بهداشتی نیاز دارید را اینجا پیدا کنید.

شغل-فروش-لوازم-آرایشی

چرا راه اندازی مغازه لوازم آرایشی صرفه اقتصادی دارد؟

کارشناسان حوزه لوازم آرایشی و بهداشتی دیدگاه مثبتی در مورد راه اندازی شغل لوازم آرایشی بهداشتی دارند و دلایل آن را این چنین بیان می کنند:

 •  گرایش مردم به سمت زیبایی و پاکیزگی است.
 • بازار مصرفی این مشاغل ، بیشتر در میان بانوان بوده و همین سبب افزایش حجم خرید و فروش محصولات آرایشی بهداشتی شده است.
 • تهاجم فرهنگی و کمبود اعتماد به نفس در بین زنان و مردان ایرانی می‌دانند.
 • رتبه دوم ایران در واردات لوازم آرایشی و وارداتی معادل ۱٫۲ میلیارد دلاری سالانه نسبت به وارادات ۲٫۷ میلیارد دلاری کل خاور میانه.
 • عدم نیاز به دانش و مهارت خاصی برای راه اندازی فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی.
 • قاچاق زیاد محصولات لوازم آرایشی و بهداشتی و عدم هزینه های واردات و گمرک ، حاشیه سود بسیار بالایی برای صاحبان این کسب و کار فراهم کرده است.(البته به قیمت از دست رفتن فضای کسب و کار و تولید در زمینه محصولات لوازم آرایشی بهداشتی)
 • تنوع محصولات زیاد این کسب و کار در کنار حاشیه سود مناسب آن بعلاوه مصرفی بودن این محصولات ، زمینه درآمدی خوبی ایجاد نموده است.
 • علاوه بر جنبه زیبایی سازی محصولات این کسب و کار ، جنبه بهداشتی و درمانی این کسب و کار ، فضایی متفاوت نسبت به سایر مشاغل ایجاد نموده است.

نکته:  مصرفی بودن ، تنوع بالا ، بازار هدف بودن بانوان در آن ، مطالبه جامعه ، حاشیه سود مناسب ، جنبه های درمانی و بهداشتی این شغل در کمتر شغلی وجود دارد و همین دلایل سبب فروش بسیار بالا و روزانه آن در ایران شده است.

 

 

 

درباره مغازه لوازم آرایشی

این شغل با فراهم آوری مجموعه لوازم آرایشی و بهداشتی از مراکز توزیع عمده یا عمده فروشی های لوازم آرایشی-بهداشتی و ارائه آن به مشتریان ، در قبال تحویل کالای مورد نیاز مشتریان مبلغی بعنوان اصل سرمایه محصول بعلاوه سود مغازه داری دریافت می دارند که تعیین سود به عوامل زیادی بستگی داشته که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم نمود.

 

 

لیست لوازم شغل آرایشی-بهداشتی

همانگونه که در بالا عرض نمودیم این شغل از تنوع محصول بسیار بالایی مانند شغل شوپر مارکتی برخوردار است و مانند شغل فروش لباس از حاشیه سود مناسبی بر خوردار است.برخی از محصولاتی که در شغل فروش لوازم آرایشی بهداشتی ارائه می گردد اشاره می کنیم:

۱- لوازم آرایش صورت

نظیر لوازم آرایش چشم / لوازم آرایش لب / لوازم آرایش ابرو /  لوازم آرایش ناخن


۲- لوازم مراقبت از پوست

نظیر : انواع کرم روز / انواع کرم شب /انواع کرم لایه بردار / انواع کرم ضد آفتاب / انواع سرم / انواع ماسک صورت و…


۳-لوازم مراقب مو

نظیر : انواع محصولات حالت دهنده / انواع رن مو / محصولات تقویت کننده مو / انواع واکس مو و …

 


۴- لوازم بهداشتی بدن

نظیر : انواع محصولات مراقبت از بدن / شوینده های بدن / دئودورانت و ضد تعریق / محصولات اصلاح موهای زائد بدن / محصولات بهداشت بانوان / محصولات دهان و دندان و …

 


۵- انواع محصولات مراقبت کودکان

نظیر: محصولات کودک / روغن بدن کودک / پودر بچه /کرم، بالم و لوسیون بدن کودک / دستمال مرطوب کودک /شوینده سر و بدن کودک / ضد آفتاب کودک

 


۶- خوشبو کننده بدن ، عطر و ادکلن

نظیر: انواع عطر و ادوکلن / عطر جیبی / دئودورانت و خوشبو کننده / بادی اسپلش و …

 

 

سرمایه لازم برای راه اندازی شغل آرایشی-بهداشتی

بسته به اینکه بخواهید در زمینه کلی فروشی و توزیع عمده این کسب و کار ورود کنید به حجم سرمایه گذاری بسیار بالایی نیاز مند خواهید بود و به انباری با مساحت بالا و مطلوب به لحاظ نگه داری لوازم آرایشی و بهداشتی نیاز خواهید داشت.

اما در صورتیکه قصد حضور بعنوان خرده فروش را دارید ، به دلیل ماهیت فروشندگی آن به سرمایه گذاری در بخش های مختلفی نیاز خواهید داشت که در ادامه معرفی می گردند:

الف ) هزینه های رهن و اجاره فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی

بخشی از سرمایه لازم برای شروع به کار فروش لوازم آرایشی و بهداشتی معطوف به مکان و موقعیت مغازه یا فروشگاه است که اغلب از طرف صاحبان این کسب و کار اجاره می شود.هزینه های رهن و اجاره به استان ، شهرستان و موقعیت راه اندازی آن بستگی دارد.طبیعتاً در شهرهای بزرگ و مراکز استان ها هزینه های اجاره مغازه بالاتر بوده اما به همان اندازه ظرفیت فروش روزانه نیز بالاتر خواهد بود.

ب) سرمایه لازم برای دکوراسیون فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی

همیشه ارائه محصولات در پوششی زیبا می تواند به فروش بیشتر هر کسب و کاری کمک کند.فروش لوازم بهداشتی و آرایشی نیز از این قاعده مستثنی نیست و دکوراسیون زیبا در گام اول اعتبار فروشگاه شما را به رخ مشتریانتان می کشد و سبب جلب اعتماد آنان به شما و محصولاتتان می شود. با این وجود مقدار سرمایه لازم برای دکوراسیون فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی به سیاست های شما بستگی دارد که می تواند بسیار با قیمت بالایی انجام شود یا بصورت مختصر تنها نسبت به قفسه بندی آن اقدام کنید.

ج) برای تهیه محصولات مغازه لوازم آرایشی چقدر هزینه میخواد

 • با توجه به کثرت دسته بندی محصولات ، قیمت بالایی برخی از محصولات ، وارداتی بودن برخی از محصولات ،  وابستگی به نزخ ارز ، تنوع بالای آنها و شرکت ها و برندهای مختلف عرضه کننده محصولات لوازم آرایشی بهداشتی ، باید گفت بخش عمده سرمایه گذاری معطوف به این بخش است.
 • میزان سرمایه لازم برای خرید اولیه محصولات آرایشی و بهداشتی به سیاست های شم ، حجم سرمایه گذاری ، مساحت فروشگاه ، داشتن انبار یا عدم آن ، موقعیت و بازار فروش شما می تواند متغیر باشد.
 • من حیث المجموع به ازای هر متر مربع مساحت فروشگاه ، سرمایه در محدوده ۱۵ الی ۲۰ میلیون تومان ( در سال ۹۸ ) مورد نیاز است تا محصولات آرایش بهداشتی اولیه را تامین نمود.
هرآنچه در مورد عطر و ادکلن و نحوه استفاده صحیح از عطر آنها باید بدانید
>>>

سرمایه-مورد-نیاز

 

 

مهارت های لازم برای شغل فروش لوازم آرایشی بهداشتی

این شغل علاوه بر نیاز به مهارت های فروش و بازریابی ، به دانش و اطلاعات بالایی در زمینه های مختلفی مانند زمینه های زیر نیاز دارد:

 • شناخت ویژگی های لوازم آرایشی مختلف و زمینه مصرفی هر کدام.
 • شناخت مواد و متریال مورد استفاده در آنها و عملکرد آها بر سلامت پوست.
 • شناخت مقدماتی از علوم مربوط به پوست و مو.
 • دانش و اطلاعاتی در مورد اصطلاحات مربوط به حوزه آرایش و مدلینگ.

ارائه حس محصول به مشتریان بر میزان فروش روزانه شما و تبدیل کردن مشتریان گذرا به مشتریان همیشگی اثر مستقیمی داشته و این مسئله تا جایی اهمیت دارد که سرمایه گذاران حرفه ای لوازم آرایشی بهداشتی با جذب و استخدام  مشاوران حرفه ای پوست و مو و در نظر گرفتن میز مشاوره پوست مو برای ارائه اطلاعات مورد نیاز به مشتریان خود ، میزان فروش روزانه خود را چندین برابر می کنند.

ایده برای مغازه لوازم آرایشی

بهترین مکان راه اندازی فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی

در مکان یابی شغل فروش لوازم بهداشتی و آرایشی می بایست به نکاتی توجه کنید که در ادامه ذکر می گردند:

نکاتی در باب مکان یابی شغل فروش لوازم آرایشی و بهداشتی

 • توصیه می شود نگرانی از بابت هزینه های اجاره ملک نداشته باشید و به این دلیل فروشگاه خود را در مکانی ارزان قیمت راه اندازی نکنید.
 • توجه داشته باشید که این شما نیستید که هزینه های اجاره مغازه یا فروشگاه را می پردازید بلکه سود حاصل از فروش ماهانه شماست که این هزینه ها را پرداخت می کند. پس مغازه ای که پتانسیل فروش کمی دارد احتمالاً از عهده پرداخت هزینه اجاره بهای ملک بر نمی آید و شما را نیز در مضیغه خواهد گذاشت و راز شکست بسیاری از فروشنده های لوازم آرایشی بهداشتی همین موضوع است.
 • البته مطالب گفته شده در باب مکان یابی به این معنی نیست که بیگدار به آب بزنیم و قیمت بالای ملک تنها شرط یک ملک خوب و پرفروش نیست.
 • پاساژ ها و مجتمع های تجاری لوکس و مستقر در منطقه ثروتمند نشین شانس فروش بهترو با حاشیه سود بالاتر را ممکن می کند.
 • مغازه های مشرف بر خیابان اصلی و در محل گذر و تردد مردم در دیده شدن بیشتر و بهتر کسب و کار شما بسیار حائز اهمیت است.

توصیه اکید می کنم مقاله ” معیار هایی برای مکان یابی مشاغل ” رو از دست ندهید و حتماً حتماً مورد مطالعه قرار دهید.

مکان-یابی-مشاغل

حاشیه سود مغازه لوازم آرایشی

شغل لوازم بهداشتی و آرایشی در زمره مشاغل با سود بالاست که میزان سود ماهانه آن به عوامل مختلفی بستگی دارد.از جمله عوامل تاثیر گذار بر حاشیه سود این شغل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- سیاست های فروش کارآفرین

 • این به شما بستگی دارد که سیاست فروش بیشتر و سود کمتر را پیگیری نمایید و یا از همان اول تمرکز خود را بر گرانفروشی و سود بیشتر از هر فروش معطوف کنید.
 • باید دید مشتریان شما بیشتر از کدام دسته قرار دارند ، مشتریان گذرا یا مشتریان وفادار و همیشگی.
 • قطعاً با سیاست گرانفروشی ، شانس بازگشت مجدد مشتریان به حداقل ممکن می رسد و بر میزان درآمد ماهانه شما اثر مستقیمی دارد.
 • در مقابل سیاست فروش بیشتر و دریافت سود کمتر ، هر چند در اوایل کار ممکن است شما را تحت فشار قرار دهد اما با طولانی شدن حضور شما در این کسب و کار و پیدا شدن مشتریان راضی و وفادار ، به تدریج حاشیه سود شما در اثر فروش روزانه بسیار بالا جبران خواهد شد.

 

۲- مکان و موقعیت بیزینس شما

 • مکان در مشاغل سنتی همواره نقش کلیدی داشته و میزان موفقیت شما یا شکستتان را مشخص می کند.
 • قدرت خرید مشتریانی که در محدوده کسب و کار شما حضور دارند دیگر عامل موثر بر حاشیه سود ماهانه کسب و کار شماست.مشتریان با قدرت خرید بالا چند ویژگی فوق العاده دارند من جمله خرید ماهانه ثابت و بالا ، عدم اهمیت قیمت محصولات و در نتیجه امکان سود بیشتر شما از هر محصول را بیشتر می کند.

 

۳- فروش محلی یا فرا منطقه ای

 • میدان و مقیاس فروش شما بر میزان فروش و در نهایت بر سطح درآمد ماهانه شما از این شغل اثر مستقیم خواهد داشت.
 • بازاریابی در شبکه های اجتماعی امکان فروش محصول لوازم آرایشی بهداشتی به تمام ایران را ممکن می سازد.
 • فروش اینترنتی و افتتاح فروشگاه اینترنتی محصولات لوازم آرایشی و بهداشتی علاوه بر جلب اعتماد کاربران به کسب و کار شما ، میزان فروش شما را نامحدود می کند.
 • تصور کنید به جای حضور شما در یک بازار و خیابان ، می توستید کاری کنید که توی همه صفحات گوشی و در بستر فعال وب توسط همه مشتریان بالقوه دیده شود ، چه اتفاقی برای کسب و کار شما رقم می خورد.

 

۴- نحوه تامین کالا

 • اینکه تمرکز خود را بر فروش اجناس تولید داخل کنید یا اجناس خارجی و اینکه اجناس خارجی به روش قانونی به دست شما برسد یا قاچاق و غیر قانونی بر حاشیه سود شما اثر مستقیم دارد.
 • طبیعتاً وجود جنس های ارزان قیمت خارجی که با منابع کمتری تهیه می شوند حاشیه سود بهتری به همراه دارند.

 

فرصت ها و امتیازات شغل فروش لوازم آرایشی بهداشتی

 • حاشیه سود مناسب در کنار تنوع محصول بالا و میزان تقاضای جامعه این شغل را استثنایی نموده است.
 • استفاده همیشگی از محصولات بهداشتی ،سلامت بهتر پوست و مو و از همه مهم تر اعتماد به نفس شما را تقویت می کند.
 • محیط سالم و بهداشتی این کسب و کار یکی از مزیت های این شغل محسوب می شود.
 • ساعات کاری مناسب در کنار تعطیلی مناسب این شغل ، امکان توجه و رسیدگی به بخش های دیگر زندگی را فراهم می کند.

 

 

چالش ها و خطرات شغل فروش محصولات آرایشی بهداشتی

 • وجود اجناس قاچاق و غیر قانونی در بازار و خطرات احتمالی برای سلامت خود و مشتریان از چالش های جدی این شغل محسوب می شود.البته می توان این چالش را با فروش محصولات استاندارد تولید داخل بر طرف نمود و حتی اگر مصرف یک محصول خاصی ، سبب بروز مشکلی برای مشتریان شما شود ، مسئولیت این آسیب ها متوجه تولید کننده داخلی بوده بر خلاف اجناس غیر قانونی و قاچاق که شما را متضمن آسیب به مشتریتان می کند.
 • نسیه فروشی می تواند از جمله چالش های جدی این شغل محسوب گردد.

چالش-های-کسب-و-کار

راههای فروش بیشتر محصولات آرایشی بهداشتی

 • فعالیت در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام و تلگرام.
 • راه اندازی فروشگاه اینترنتی فروش لوازم آرایشی.
 • ارائه تراکت و بور و شور محصولات مفید به مشتریان
 • ارائه چاپ دیجیتال بر روی کاور محصولات با معرفی برند شما.
 • فروش شبکه ای و دهان به دهان با ایجاد انگیزه در روش همکاری در فروش توسط هر مشتری.
 • جمع آوری اطلاعات مشتریان از قبیل شماره تلفن همراه ، ایمیل ، تاریخ تولد و ارسال پیام تبریک تولد و اطلاع از محصول جدید و ….

 

امیدوارم تونسته باشیم شغل فروش لوازم آرایشی بهداشتی رو به خوبی معرفی کرده باشیم و تونسته باشید به درک صحیحی برای راه اندازی این کسب و کار رسیده باشید.سئوالات خودتون رو از بخش دیدگاههای پایین همین صفحه با ما مطرح کنید تا توسط افراد با سابقه این حوزه کاری پاسخ داده شود.

معلومات | دنیای اطلاعات عمومی
دیدگاه کاربران ۲ دیدگاه
 • سر دبیر ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۹:۱۶

  سلام کیوان عزیز
  مسئله ای که در شغل فروش لوازم آرایشی بسیار پر اهمیت هستش ، تسلط فروشنده بر اصطلاحات رایج این حوزه کاری و اطلاعات جامع در مورد محصولاتی است که به مشتریان ارائه می کنید.مرد یا زن بودن فروشنده موضوعیت نداره بلکه مهارت های فروشندگی و ارائه مشاوره فروش به مشتری خیلی تعیین کننده خواهد بود.
  برای تامین کالا با توجه به سیاست های شما در مورد فروش محصولات آرایشی می تونید از مراکز فروش عمده که در تمامی استانها در بخش خاصی از شهر فعالیت دارند رجوع کنید.می تونید برای مقایسه قیمت ها و کسب اطلاعات بیشتر در مورد تامین کالا به این آدرس اینترنتی رجوع کنید.
  http://ajigol.com

 • کیوان اسدپور ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۶:۰۲

  سلام آیا اقا یا خانم بودن فروشنده تاثیر زیادی داره؟
  یا من بخوام راه بندازم بعد یه فروشنده خانم بذارم خودمم بغل دستش وایستم تاثیری روی مشتریا داره؟
  بعد میخواستم ببینم تهیه لوازم چجوریه.مثلا پخش دارن.یا باید بری شخصا از جایی بگیری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید