معلومات | دنیای اطلاعات عمومی
کد خبر:2669
پ

عوامل موثر در موفقیت | رازهای موفقیت که باید بدانید

عوامل موٍر در موفقیت کدامند ؟ چرا تا این حد انسان ها بدنبال راهی برای موفقیت می گردند ؟ چرا پیگیری انسان های موفق تا این اندازه به انسان حس خوشایند امید را هدیه می دهد ؟ اغلب انسان ها به راحتی به موفقیت نمی رسند. در واقع بیشتر مردم تمام عمر تلاش می کنند […]

عوامل موٍر در موفقیت کدامند ؟ چرا تا این حد انسان ها بدنبال راهی برای موفقیت می گردند ؟ چرا پیگیری انسان های موفق تا این اندازه به انسان حس خوشایند امید را هدیه می دهد ؟ اغلب انسان ها به راحتی به موفقیت نمی رسند. در واقع بیشتر مردم تمام عمر تلاش می کنند تا موفق باشند. خیلی ها نیز به این منظور، به کارهایی نادرست دست می زنند که بی شک به موفقیت راستین  نمی انجامد. نمونه هایی از این گونه افراد را در اطراف خود می بینیم ؛ ورزشکارانی که از استروئیدها یا دیگر داروهای انرژی زا استفاده می کنند، سیاستمدارانی که به کارهایی غیر اخلاقی همچون  رشوه خواری دست می زنند و شمار روز افزون گروه های تبهکاران.

تمام این خلاف ها و رفتارها زشت برای رسیدن به موفقیت صورت می گیرد. شگفت آنکه اغلب کسانی که به این کارها رو می آورند، به طور کلی موفق هستند اما بیشتر می خواهند موفقیت را تجربه کنند.با تمام اینها، موفق شدن دشوار نیست. ما می توانیم به دنبال آرزوها خود که شامل یافتن شغل، عشق وهمسر، داشتن فرزند و خرید خانه ی مورد علاقه مان است، برویم. اغلب انسانها در سال های نخستین زندگی تصور می کنند که به اندازه ی پدر ومادر خود موفق خواهند شد اما به مرور در می یابند که دستیابی به موفقیت، بسار دشوارتر از گذشته شده است.

چرا باید عوامل مؤثر در موفقیت را بشناسیم؟

عادت های خوب و مفید را دروازۀ  ورود به موفقیت در نظر بگیرید. کسی نمی تواند بدون سازمان یافتن، داشتن تحهیزات یا تحصیلات، موفق شود. همچنین، موفقیت به دست نمی آید مگر با برداشتن گام در جهت اهداف،گفتگو و ارتباط با دیگران، و کار شبکه ای، به طور کلی، موفقیت به سراغ کسانی که اعتماد به نفس پایین یا نگرش منفی دارند، نمی رود. پس گسترش عادت های مفید که خود سر چشمه ی موفقیت های دیگر هستند، پایه ی موفقیت است.

در آخر اینکه ما باید عادت های مفید خود را گسترش دهیم زیرا خوشبختی و شادی مان به این امر بستگی دارد. هنگامی که به آنچه می خواهیم برسیم، احساس عالی بودن می کنیم! وقتی با کسانی که به توانایی ها و اندیشه های ما بها می دهند ارتباط برقرار کنیم، شاد و راضی و پر از انگیزه می شویم.

اگر به عوامل مؤثر در موفقیت اهمیت ندهیم، چه چیزی را از دست می دهیم؟

با به کار نبستن این عادت ها،زندگی راحت، زمان، شادی، روابط سالم و سازنده و رضایت خاطری را که کسب وکاری پر رونق به دنبال دارد، از دست می دهیم واین تنها بخشی از ناکامی های ناشی از این سهل انگاری است.

شاید بزرگترین چیزی که از دست می دهیم توانایی اعتماد کردن به خودمان باشد. اگر نتوانید در به انجام رساندن کاری به خودتان امیدوار باشید، آیا می توانید از دیگران انتظار داشته باشید که با خیال راحت کاری را به شما بسپارند؟ اگر اعتبار خود را از دست بدهید، دیگر به سختی می توانید آن را بر گردانید. با شانه خالی کردن از زیر بار آموختن عوامل مؤثر در موفقیت ، مجبور می شوید هر روز برای اجرای مسئولانه ی نقش خود در جایگاه کارمند، همسر، پدر یا مادر و دوست، به شدت تلاش کنید. پس با سهل انگاری در به کار گرفتن این عادت ها که موجب پیروزی بیشتر در تمام زمینه های زندگی می شوند،خطر از دست دادن روابطی را که برای تان اهمیت دارند، به جان نخرید.

 

بررسی عوامل موثر در موفقیت :

1 – ارتباطات:

ارتباطات اجتماعی نیرومند و موثر یکی از کلیدی ترین عوامل موثر در موفقیت است . بالغ بر 75 درصد اوقات ما صرف ارتباط با محیط و اطرافیانمان می شود اما تها 10 درصد افراد در ارتباط روز مره خود موفق هستند.ارتباطات اجتماعی بالا رمز موفقیت پزشکان برتر و مهندسان پر کار نیز هست.اینکه با رعایت چه اصولی می توان از این مهارت در راستای موفقیت گام برداشت را در مقاله « ارتباط موثر اجتماعی و موفقیت | ۱۳ اصل ارتباطی که شما را به موفقیت نزدیک می کند. » مطالعه کنید .

ارتباط موثر اجتماعی| عوامل موثر در موفقیت
ارتباط موثر اجتماعی و موفقیت

2-  سازماندهی و نظم در برنامه ها

ضرب المثلی قدیمی می گوید: « آگاهی از محل چیزی، بخش عمده ای از فضیلت است.» در واقع، نظم ، محور شخصیت انسان های تأثیر گذار و سر چشمه ی بسیاری از عادت های کلیدی است.تاثیر نظم در موفقیت بسیار چشمگیر است ، یعنی نظم به انسان آمادگی می دهد و همین آمادگی موجب افزایش بازدهی می شود. انسان منظم احساس می کند که کنترل امور را در دست دارد و در نتیجه اعتماد به نفسش بالا می رود. اینکه چگونه بانظم ، برنامه های کاری خود را ساماندهی کنیم نیاز به اصولی دارد که می توانید در مقاله « تاثیر نظم در موفقیت | با سازماندهی برنامه های خود به موفقیت چشمک بزنید » آنها را مطالعه نمایید.

رابطه نظم و موفقیت | عوامل موثر در موفقیت
رابطه نظم و موفقیت

 

3- سرمایه گذاری روی خود

با سرمایه گذاری روی خود بوسیله آموزش دیدن می توانید« گنجینه ی دانش » خود را به روز کنید و میزان اطلاعاتتان را درباره ی موضوع های گوناگون افزایش بدهید.باید یاد بگیرید با سرمایه گذاری روی خود ، شخصیت خودتان را آنقدر توسعه دهید که قادر باشید به تمامی اهداف ترسیم شده خود برسید.چگونگی سرمایه گذاری روی خود را از اینجا پیگیری کنید.

 

سرمایه گذاری روی خود
سرمایه گذاری روی خود

 

4- گسترش روابط عمومی 

از آنجا که تماس رودررو به شدت کاهش یافته، توجه به روابط بین فردی دارای اهمیت ویژه ای شده است. به همین دلیل بد نیست با مهارت های اجتماعی ، همچون آداب معاشرت، آشتی کنید. منظور این نیست که بدانید در رستورانی مجلل با کدام قاشق غذا بخورید یا اینکه بدانید چند روز پس از گذشت یک رویداد، باید کارت سپاسگزاری بفرستید، بلکه گسترش روابط عمومی یعنی هماهنگ شدن با احساس و اندیشه های اطرافیان . نویسنده ای به نام امیلی پست می گوید: ” ادب یعنی توجه دقیق به احساس دیگران. اگر حساسیت را داشته باشید یعنی آداب و معاشرت می دانید، حتی اگر ندانید چه موقع از کدام چنگال استفاده کنید. در مورد اینکه چگونه روابط عمومی خود را افزایش دهید بیشتر بدانید.

 

 

5- اعتماد به نفس 

عتماد به نفس بالا با سلامت بهتر ، زندگی بهتر اجتماعی ، محافظت در برابر اختلالات روانی و مشکلات اجتماعی ، مقابله سالم ، و بهزیستی ذهنی همراه است.کودکانی که اعتماد به نفس بالایی دارند در مدرسه عملکرد بهتری دارند و بعداً در زندگی ، در سنین میانسالی رضایت شغلی بالاتری دارند. حتی نتایجی شده است که اعتماد به نفس بالا  احتمال بقا را بعد از یک عمل جراحی جدی افزایش می دهد. در مورد اینکه چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم ؟ بیشتر بدانید.

 

 

6- برنامه ریزی

برای مرحله بندی یک هدف بزرگ، از پژوهش و تجسم مراحل و مهم تر از همه پرسیدن دریع نکنید. هنگامی که دست به کار جدیدی می زنید خیلی طبیعی است که بپرسید: “چه کار باید بکنیم ؟ ” از اینکه دیگران بدانند بعضی چیزها را نمی دانید، نترسید. تظاهر به دانستن موجب پسرفت، تلف شدن زمان و احمق جلوه کردن شما می شود……پس بهتر است ار همان ابتدا درباره چیز هایی که نمی دانید بپرسید. در مورد اینکه چگونه برنامه ریزی کنیم؟ بیشتر بدانید

 

 

 

کلیدواژه : معلومات موفقیت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری