×

بهترین و حرفه ای ترین دوره آموزش فتوشاپ

مشاهده و خرید
پ

آشنایی با پانکراس ( لوزالمعده ) و نحوه عملکرد آن

پانکراس چگونه کار می کند لوزالمعده که به پانکراس نیز معروف است غده‌ای پهن و دراز است که در قسمت بالای شکم و پشت معده قرار دارد. لوزالمعده متشکل از سه قسمت سر، تنه و دم است. تنه لوزالمعده در پشت معده قرار دارد و دم آن تا نزدیک طحال امتداد دارد. وزن پانکراس درانسان سالم و بالغ حدود صد گرم است.کار کرد […]

پانکراس چگونه کار می کند

لوزالمعده که به پانکراس نیز معروف است غده‌ای پهن و دراز است که در قسمت بالای شکم و پشت معده قرار دارد. لوزالمعده متشکل از سه قسمت سر، تنه و دم است. تنه لوزالمعده در پشت معده قرار دارد و دم آن تا نزدیک طحال امتداد دارد. وزن پانکراس درانسان سالم و بالغ حدود صد گرم است.کار کرد اصلی لوزالمعده یا پانکراس ، تبدیل مواد غذایی به سوخت برای سلولهای بدن است و شامل سلولهای غدد درون ریز و غدد درون ریز است.

لوزالمعده


عملکردهای غدد درون ریز و برونگرای پانکراس

سلول های اگزوکرین لوزالمعده آنزیم هایی تولید می کنند که با الکترولیت ها و آب ترکیب می شوند تا بخشی از یک مایع گوارشی به نام آب لوزالمعده شوند که توسط شبکه ای از مجاری لوزالمعده به روده کوچک حمل می شود. این آب هضم را تقویت می کند زیرا به تجزیه کربوهیدرات ها ، چربی ها و پروتئین ها کمک می کند. روزانه حدود ۱۲۰۰-۱۵۰۰ میلی لیتر آب لوزالمعده تولید می شود!

 

پانکراس


 

لوزالمعده همچنین برای تولید انسولین و گلوکاگون ، که سطح گلوکز خون را تنظیم می کنند ، بسیار مهم است. اگر لوزالمعده تولید انسولین را متوقف کند ، این منجر به دیابت و تعدادی از مشکلات مرتبط با سلامتی می شود.

سایر مشکلات نگران کننده لوزالمعده شامل سرطان لوزالمعده است. سرطان لوزالمعده یک سرطان سخت است زیرا تومور به دلیل قرار گرفتن لوزالمعده به طور کلی قابل لمس نیست (قابل احساس نیست).


آسیب شناسی لوزالمعده

  • لوزالمعده می تواند کاملاً مشکل ساز باشد. وقتی سطح انسولین از تعادل خارج شود ، می تواند منجر به یک بیماری شایع به نام دیابت (DM) شود.
  • دو نوع از این بیماری وجود دارد که بسته به اینکه وجود کمبود انسداد یا بیش فعالی انسولین وجود دارد ، رخ می دهد.
  • دیابت نوع یک ، زمانی ایجاد می شود که بدن انسولین کافی تولید نکند.
  • دیابت نوع دو هنگامی رخ می دهد که سلول ها در برابر انسولین مقاوم شوند ، که در نهایت می تواند منجر به کاهش انسولین شود. در هر دو مورد ، قند خون زیاد باقی مانده است.
  • هنگامی که سطح گلوکز خون افزایش می یابد ، هورمونهای قند خون (یعنی گلوکاگون) آزاد نمی شوند و وقتی سطح گلوکز بیش از حد شود ، پاسخ بدن چندان مناسب نیست.
  • حالت تهوع اغلب اولین علامت است. این باعث می شود که یک مبارزه انجام شود که بدن مانند گذشته در حالت ناشتا عمل کند ، سپس گلوکز بیشتری تولید کند. بدن هیچ تصوری ندارد که با این همه گلوکز چه ارتباطی داشته باشد و درنهایت به بیرون کشیدن گلوکز اضافی از طریق ادرار متوسل می شود.
  • قند خون طولانی مدت همچنین می تواند به شبکیه آسیب برساند و منجر به شرایطی مانند رتینوپاتی دیابتی شود.
  • هنگامی که گلوکز قادر به ورود به سلول های بدن نیست ، باعث اسید چرب زیاد در خون می شود. این وضعیتی است که با عنوان لیپیدمی شناخته می شود.
  • هنگامی که کتونهای اسید چرب یا بدنهای کتون (ترکیبات آلی اسیدی) در خون جمع شوند ، pH خون کاهش می یابد و باعث می شود اجسام کتون از یک بار دیگر ادرار خارج شود ، زیرا ظاهرا این روش بدن برای جلوگیری از مشکلات آن است. این بیماری به نام کتواسیدوز است که در صورت شدید تهدید کننده زندگی است.
  • یک بیماری شایع دیگر ، پانکراتیت ، التهاب لوزالمعده است که در اثر ایجاد آب آنزیمی ایجاد می شود و باعث می شود ارگان اساساً خود را هضم کند (لوزه ها). این بیماری به دو شکل نشان داده می شود: مزمن یا حاد. پانکراتیت حاد ناگهانی است و معمولاً نتیجه مصرف الکل ، سنگ کیسه صفرا ، واکنش به داروها ، عفونتها یا تروما است. در صورت عدم درمان ، می تواند تهدید کننده زندگی باشد ، اما اگر به درستی از آن مراقبت شود ، بهبودی کامل ممکن است.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری