کد خبر:3680
پ

علائم بارداری | نشانه های اولیه بارداری که می گوید شما حامله اید .

دوران بارداری و حاملگی یکی از بهترین و در عین حال سخترین دوران زندگی هر زنی می باشد. از یک طرف اشتیاق انتظار تولد فرزند و از طرف دیگر حساسیت ها و دشواریهای بارداری این دوران را بسیار ویژه میکند. علائم بارداری برای بانوانی که برای بار اول حاملگی را تجربه می کنند تا حدودی […]

دوران بارداری و حاملگی یکی از بهترین و در عین حال سخترین دوران زندگی هر زنی می باشد. از یک طرف اشتیاق انتظار تولد فرزند و از طرف دیگر حساسیت ها و دشواریهای بارداری این دوران را بسیار ویژه میکند. علائم بارداری برای بانوانی که برای بار اول حاملگی را تجربه می کنند تا حدودی ناشناخته اند و همین سبب می شود تا مدتی پس از آغاز حاملگی ، نشانه های اولیه بارداری خود را متوجه نشوند و برنامه تغذیه ای و مرلقبت های ویژه خود را در این دوران را نادیده بگیرند. علائم بارداری آن دسته از موارد و شرایطی است که ناشی از بارداری است اما به طور معناداری با فعالیت های زندگی روزمره تداخل ندارد و بر خلاف عوارض حاملگی ، تهدیدی جدی برای سلامت مادر یا نوزاد محسوب نمی کند.

ما در معلومات پزشکی علائم اولیه بارداری را بصورت کامل برای شما شرح داده ایم. پس اگه دنبال محتوایی غنی ، علمی و کارآمد هستید این مقاله را تا انتها مورد مطالعه قرار دهید.

 

علائم بارداری( علائم اولیه بارداری)

 • ۱٫تاخیر دوره قاعدگی
 • ۲٫تورم سینه ها
 • ۳٫حالت تهوع (بیماری صبحگاهی)
 • ۴٫خونریزی
 • ۵٫درد کمر
 • ۶٫درد کمربند لگن
 • ۷ .سندرم تونل کارپال
 • ۸٫گرفتگی پا
 • ۹٫یبوست
 • ۱۰٫لیگاند یا دور شکم
 • ۱۱٫افزایش دفعات ادرار
 • ۱۲٫دیاستاز راست یا جداسازی شکم
 • ۱۳٫علائم کششی مربوط به بارداری
 • ۱۴٫خارش عمومی

 

نشانه های اولیه بارداری
نشانه های اولیه بارداری

۱) تاخیر دوره قاعدگی به مدت ۷ روز :

در صورتیکه موعد قاعدگی شما رسیده باشد و چنانچه یک هفته یا بیشتر از زمان شروع چرخه قاعدگی ( نسبت به دوره قبلی) مورد انتظار گذشته است ، ممکن است باردار باشید. با این وجود ، اگر یک چرخه قاعدگی نامنظم داشته باشید ، این علائم می تواند گمراه کننده باشد . این نشانه صرفاً نمی تواند دلیلی بر بارداری باشد ، چه بسا به دلیل بیماریهای رحمی مانند کیست فرآیند قاعدگی با تاخیر مواجه گردد.

علائم بارداری
علائم بارداری

 

۲) تورم سینه ها :

در اوایل حاملگی ، تغییرات هورمونی ممکن است پستان شما را حساس و دردناک کند . از آنجا که بدن شما با تغییرات هورمونی سازگار می شود ، احتمالاً بعد از چند هفته ناراحتی کاهش می یابد.

تغییرات پستان یکی دیگر از علائم اولیه بارداری است. سطح هورمون زن بعد ازعمل لقاح به سرعت تغییر می کند. به دلیل این تغییرات ، ممکن است یک یا دو هفته بعد سینه های او متورم  شود. یا ممکن است احساس سنگین تر یا کاملتری داشته باشند یا احساس لمس کنندگی داشته باشند. همچنین ممکن است ناحیه اطراف نوک سینه ها ، موسوم به آئرولا تیره شود.

موارد دیگر می تواند باعث تغییر در پستان شود. اما اگر این تغییرات علائم اولیه بارداری است ، به خاطر داشته باشید که برای عادت کردن به سطح جدید هورمون ها ، چندین هفته طول می کشد. اما وقتی این کار انجام شود ، درد پستان باید تسکین یابد.

 

نشانه های اولیه بارداری
نشانه های اولیه بارداری

 

حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع با استفراغ. بیماری صبحگاهی ، که می تواند در هر ساعت از روز یا شب اتفاق بیفتد، بیماری صبحگاهی برای حدود هفتاد درصد از زنان باردار اتفاق می افتد،  برخی از زنان  این حالت تهوع را در بعد از ظهر ، عصر و در کل روز تجربه می کنند. متأسفانه هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که نشان دهنده یک روش درمانی برای همه زنان باشد. خواص زنجبیل ممکن است به برخی از زنان کمک کند.حالت تهوع و استفراغ اغلب یک ماه پس از بارداری شروع می شود. به طور معمول بعد از سه ماهه اول بهبود می یابد.با این حال ، برخی از خانم ها زودتر احساس تهوع می کنند و برخی دیگر هرگز آن را تجربه نمی کنند. در حالی که علت تهوع در دوران بارداری مشخص نیست ، هورمونهای بارداری احتمالاً نقش دارند. تهوع خفیف ممکن است صرفاً یک ناراحتی باشد (بیماری صبحگاهی) ، اما اگر شدید و همراه با استفراغ ناشی از عدم تعادل باشد ، می تواند به عنوان یک عارضه بارداری طبقه بندی شود.

 

نشانه های اولیه بارداری

 

خون ریزی:

لکه بینی یا خون ریزی، یکی از علائم اولیه بارداری است. معروف به خونریزی لانه گزینی ، هنگامی اتفاق می افتد که تخم بارور شده به لایه رحم وصل شود، و همچنین خونریزی در اوایل بارداری امری معمول است ، و با خونریزی لانه گزینی همراه است و ممکن است با دوره قاعدگی اشتباه گرفته شود. اما خونریزی بارداری معمولاً بسیار سبک تر است و در بسیاری موارد دستمال های بهداشتی (نوار بهداشتی ) لازم نیست. اگرچه خونریزی بیش از حد در سه ماهه اول نیز می تواند با سقط جنین همراه باشد. یکی از علائم اولیه بارداری همین لکه بینی می باشد البته در برخی از خانم ها اصلا این امر اتفاق نمی افتد.

 

نشانه های اولیه بارداری
نشانه های اولیه بارداری

 

کمردرد:

یکی دیگر از علائم  اولیه حاملگی کمردرد  است.برخی اعتقاد بر این دارند که کمردرد در اثر تغییر وضعیت بدن ایجاد می شود و می تواند در هنگام بعد از ظهر بدتر شود.  کمردرد در بارداری شایع است ، بسیار ناتوان کننده است و می تواند در بارداری بعدی بدتر شود.البته با یک  سِری از ورزش ها می توان این درد را تا حدودی کاهش داد. مثال ورزش کردن در آب، و ماساژ درمانی و گاهی اوقات استفاده از کمربندهای حاملگی باعث کاهش درد کمر در دوران بارداری می شوند.اما آنها ممکن است عوارض جانبی از جمله درد و سوزش پوستی برای مادر و اثرات احتمالی روی جنین داشته باشند. پس ورزش در آب بیشتر توصیه می شود.

 

علائم بارداری
علائم بارداری

 

درد کمربند لگن:

درد لگن یک مسئله مهم در بارداری محسوب می شود هر چند که این درد به جنین هیچ آسیبی نمی رساند و  فقط برای مادر دردناک و اذیت کننده می باشد.این درد در سه ماه آخر بارداری کم کم بیشتر شده و در نهمین ماه این درد به اوج خود می رسد.درد لگن در همه ی خانم ها به یک صورت نمی باشد و برای بعضی از خانم ها این درد اصلاً وجود ندارد و برخی نیز بسیار دردناک است. در واقع ۸۰ درصد زنان باردار این درد را تجربه می کنند.اینجا چه عواملی باعث ایجاد درد لگن در دوران بارداری می شود؟ به اعتقاد برخی این درد بیشتر به خاطر تغییر وضعیت بدن مادر و وزن جنین داخل شکم  او می باشد.

 

 

سندرم تونل کارپال:

از دیگر علائم بارداری باید به سندرو تونل کارپال اشاره کرد که در حدود ۲۱ تا ۶۲ درصد از  موارد در خانم های باردار اتفاق می افتد ، و دلیل آن به احتمال خیلی زیاد ورم بدن زنان باردار است.حاملگی از لحاظ فیزیکی در شما تغییراتی را به وجود می آورد. یکی از ناراحتی های رایج که در دوران بارداری باعث آزار فرد می شود، سندرم تونل کارپال است که سبب درد و بی حسی و مانع از انجام هر کاری می شود 

 

نشانه های اولیه بارداری
نشانه های اولیه بارداری

 

گرفتگی عضلات پا:

گرفتگی ساق پا (اسپاسم غیر ارادی در مچ پا) به ویژه در سه ماه آخر بارداری بیشتر اتفاق می افتد، و معمولاً بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از زنان در دوران بارداری را تحت تأثیر قرار دهد.گرفتگی ساق پا بسیار دردناک است اگرچه معمولاً فقط چند ثانیه و یا چند دقیقه طول می کشد، با این حال بسیار زجر آور است. هنوز مشخص نیست که آیا برخی از داروهای خوراکی  (مانند منیزیم ، کلسیم ، ویتامین B یا ویتامین C) در درمان گرفتگی ساق پا در دوران بارداری مؤثر هستند یا خیر ، آیا این درمان ها برای مادر یا نوزادش بی خطر است یا نه هیچ مدرکی برای ارزیابی اثربخشی و ایمنی سایر درمان های غیر دارویی مانند گرما درمانی ، ماساژ یا کشش عضلات (یا خم شدن کف پا) نیز وجود ندارد.

 

 

یبوست:

اعتقاد بر این است که یبوست ناشی از کاهش تحرک روده ثانویه می باشد و در بارداری امری طبیعی است. البته در همه زنان باردار یکسان نمی باشد برخی نیز مصرف مکمل آهن را دلیل یبوست می دانند، پس  مادر آینده باید به اندازه کافی از مواد مغذی که در رژیم غذایی تعیین شده هست استفاده کند. همچنین با مصرف فیبر بیشتر و خوردن غذاهای غنی از میوه و سبزیجات، و افزایش مایعات می توان تا حد زیادی از یبوست حاملگی کاهش داد.

 

علائم بارداری
علائم بارداری

 

لیگامان، یا درد شکم در بارداری:

این درد ناشی از انبساط سریع رحم و کشش رباط هایی مانند رباط دور رحم می باشد. دو رباط بزرگ دور رحم از رحم تا کشاله ران وجود دارد. این رباط ها دور رحم از رحم محافظت می کنند. و با افزایش سن جنین  و بزرگتر شدن اندازه ی بدن، رباط های دور رحم نیز بزرگتر می شوند. . باعث کشش بیش از حد شده ، و دلیل  درد در ناحیه شکم زنان باردار می باشد.

 

نشانه های اولیه بارداری
نشانه های اولیه بارداری

 

افزایش دفعات ادرار  از نشانه های اولیه بارداری:

ممکن است بیشتر از حد معمول در زمان بارداری ادرار کنید. این امر به دلیل افزایش میزان خون بدن در دوران بارداری می باشد ، و همین امر باعث می شود کلیه های شما مایعات اضافی را که در مثانه شما به پایان می رسد پردازش کنند. و شما سریع تر ادرار کنید ، و همچنین به دلیل افزایش حجم داخل عروقی ، بالا رفتن GFR (میزان فیلتراسیون گلومرولی) و فشرده سازی مثانه توسط رحم در حال گسترش است. و باعث می شود زنان در زمان باردراری بیشتر ادرار کنند. اما این دلیل نمی شود که خانم های باردار مصرف مایعات خود را کاهش دهند.بلکه باید  میزان مصرف مایعات را بیشتر هم کنند.البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که تکرر ادرار گاهی اوقات به دلیل عفونت ادرار نیز می باشد.

 

 

 

علائم بارداری ؛دیاستاز راست یا جداسازی شکم :

در دوران بارداری ، بسیاری از خانمها جدایی شکم یا شکم پفکی را تجربه می کنند ، در دوران بارداری ، رشد جنین فشار وارداتی بر ماهیچه های حفره شکمی ، به ویژه رکتوم شکمی می کند. در بارداری هایی که رشد سریع جنین را تجربه می کنند، مخصوصاً زنانی که دارای عضلات شکمی ضعیف هستند ، این فشار گاهی اوقات می تواند باعث شود عضله رکتوم شکمی یا جدایش شکم شود و شکاف بین طرف چپ و راست رکتوم شکم ایجاد کند.در حدود یک سوم از زنان باردار در بعضی از دوران بارداری دچار دیاستاز رکتی می شوند ، اما این اتفاق بیشتر در سه ماهه دوم یا سه ماهه سوم بارداری رخ می دهد.بسیاری از موارد بیماری جدایش شکم  پس از تولد فرزند این جدایش شکم را اصلاح می کنند ، اما برخی از آنها نیز چنین نیستند و در واقع شکم پفکی آنها همچنان باقی می ماند.به همین دلیل بسیاری از خانم ها با ورزش سعی در بهبود شرایط دارند، و گاهی اوقات هم برای اصلاح مشکل و برای جلوگیری از درد و عوارض بعدی آن را باید جراحی می کنند.

 

 

 

علائم کششی مربوط به بارداری

Striae gravidarum (علائم کششی مربوط به بارداری) در ۵۰٪ تا ۹۰٪ از خانم ها رخ می دهد ،و به دلیل کشش پوست و هم به دلیل اثرات تغییرات هورمونی بر روی الیاف پوست ایجاد می شود.این علائم کششی بیشتر در زنان جوان تر ، زنان دارای پوست رنگی ، زنان دارای نوزادان بزرگتر و زنان دارای اضافه وزن یا چاقی بیشتر دیده می شود.علائم کشش به طور کلی به عنوان نوارهای قرمز یا بنفش (striae rubra) شروع می شود و به رنگ کمرنگ و محو در می آید که پس از بارداری به طور کلی دائمی می شود. آنها بیشتر در شکم ، سینه ، باسن ، ران و بازو  ظاهر می شوند و ممکن است باعث خارش و ناراحتی شوند.  اگرچه انواع مختلفی از کرم های چند جزء به بازار عرضه و مورد استفاده قرار می گیرد ، به همراه کرم ویتامین E ، کره کاکائو ، روغن بادام و روغن زیتون ، نیز می تواند مفید باشد.

 

علائم بارداری
علائم بارداری

خارش عمومی ؛ نشانه های اولیه بارداری :

یکی دیگر از علائم بارداری و بیماری که زنان  باردار به آن دچار می شوند خارش است که بعضی اوقات بسیار وحشتناک است و ممکن است خواب را مختل کند و منجر به فرسودگی و اختلال در کیفیت زندگی شود. و گاهی هم تحمل آن بسیار سخت و غیر ممکن می باشد.اما تاکنون درمان رضایت بخش روشنی برای این علائم وجود ندارد.

 

 

کلیدواژه : معلومات پزشکی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری