کد خبر:14786
پ

معرفی شغل پرورش قارچ ، هزینه های راه اندازی ، درآمد پرورش قارچ

شغل پرورش قارچ از جمله مشاغلی است که مدتیه علاقه مندان زیادی پیدا کرده و روزانه افراد زیادی تصمیم می گیرند تا این کسب و کار را راه اندازی کنند اما هیچ اطلاعی از جوانب این کار و میزان سود ماهیانه پرورش قارچ ، مزایا و معایب ، حجم سرمایه اولیه و تخصص و مهارت […]

شغل پرورش قارچ از جمله مشاغلی است که مدتیه علاقه مندان زیادی پیدا کرده و روزانه افراد زیادی تصمیم می گیرند تا این کسب و کار را راه اندازی کنند اما هیچ اطلاعی از جوانب این کار و میزان سود ماهیانه پرورش قارچ ، مزایا و معایب ، حجم سرمایه اولیه و تخصص و مهارت های لازم این کار را ندارند.اگه شما هم علاقه مند هستید اطلاعاتتون در مورد شغل پرورش قارچ رو تکمیل کنید توصیه می کنم حتماً این مقاله را تا انتها مورد مطالعه قرار دهید.

 

شغل پرورش قارچ چیست؟

حرفه پرورش قارچ از جمله مشاغل تولیدی محسوب می شود که با فراهم آوری شرایط مصنوعی رشد و پرورش قارچ و ارائه آن به بازار مصرف به درآمد دست می یابد.مصرفی بودن محصول تولید شده در این حرفه و دسته بندی آن در دسته محصولات خوراکی ، قارچ را به یک کالای استراتژیک تبدیل کرده که می تواند بازار تضمین شده ای را برای تولید کنندگان خود فراهم آورد.با این وجود شرایط خاص پرورش قارچ ، تاریخ مصرف پایین و فساد سریع قارچ ، هزینه های بالای راه اندازی کارگاه تولید قارچ ، قیمت بالای کمپوست ، حساسیت بالای قارچ در برابر دما و آفت ها و… این کسب و کار با به یک حوزه پر چالش تبدیل نموده است که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

شغل پرورش قارچ

 

هزینه پرورش قارچ

هزینه های راه اندازی کارگاه پرورش قارچ شامل موارد زیر است که می تواند هزینه های تقریباً بالایی باشد.

۱- مساحت لازم برای احداث کارگاه پرورش قارچ

پرورش قارچ به دلیل حساسیت شدید به دما و نیاز به ثبات درجه حرارت و رطوبت مکان برای رشد و پرورش ، حتماً به فضایی پوشیده نیاز دارد که یا می بایست احداث گردد که هم هزینه های خرید زمین و هم هزینه های احداث بنا را بر شما تحمیل می کند که می تواند از حجم سرمایه گذاری بالایی بر خوردار باشد و یا با رهن و اجاره کارگاه پرورش قارچ  وابسته است که باز هم هزینه های خود را دارد که بسته به مساحت کارگاه پرورش قارچ هزینه ها مشخص می گردند.

اگر سالن مناسب برای پرورش قارچ را دارا می باشید ، گام اصلی و پر هزینه راه اندازی سالن پرورش قارچ را برداشته اید و راه اندازی این کسب و کار توجیه مناسبی خواهد داشت.

 

۲- هزینه های خرید ایر واشر و چیلر

برای ثابت نگه داشتن محیط کارگاه پرورش قارچ و رشد و پرورش بهتر قارچ ها به این تجهیزات نیز احتیاج خواهید داشت که با توجه به مساحت کارگاه قارچ شما قیمت این دستگاهها نیز متغیر خواهد بود.

نکته ای که باید در مورد سیستم برودتی سالن های پرورش قارچ جدی بگیرید:

قارچ ها در هوای متمایل به سرد بهتر عمل می آیند و به همین دلیل پرورش قارچ در فصل زمستان راح تر از سایر فصول است.البته دقت داشته باشید که دمای سالن در فصل زمستان نیز نباید پایین تر از ۱۵ درجه سانتی گراد باشد.هر چند در دمای پایین تر از ۱۵ درجه آسیبی به کسب و کار شما وارد نمی شود و فرآیند رشد قارچ ها با کندی مواجه می شود و لی دمای بالا سبب شکافته شدن ، پلاشیده شدن و سیاه و فاسد شدن قارچ ها شده و ممکن است کل تولید شما را نابود کند.با توجه به این هشدار در تهیه و خریداری سیستم های برودتی سالن های قارچ با تحقیقات و وسواس بیشتری اقدام کنید و یکبار برای همیشه محصولی با کیفیت تهیه نمایید تا به فرآیند تولید قارچ شما آسیبی وارد نشود.

 

هواساز-سالن-قارچ

هواساز سالن قارچ

هزینه قفسه بندی و پارتیشن بندی سالن قارچ

برای استفاده بهینه از فضای سالن می بایست نسبت به قفسه بندی سالن خود اقدام کنید.این کار برای سالن های با مساحت کم بسیار حیاتی است تا با استفاده مناسب از فضای سالن ، میزان تولید خود را افزایش دهید.هزینه لازم برای تهیه قفسه های سالن پرورش قارچ با توجه به مساحت سالن و جنس قفسه ها ، متغیر خواهد بود و هزینه قابل توجهی برای این بخش نیز نیاز خواهد بود.

 

قفسه های مخصوص سالن پرورش قارچ

قفسه های مخصوص سالن پرورش قارچ

۴- هزینه های خرید کمپوست

خرید کمپوست آخرین مرحله راه اندازی سالن پرورش قارچ است و بدون وجود آن عملاً پرورش قارچ غیر ممکن است.قارچ شرایط رشد و نمو خاصی دارد و در هر خاک و سرزمینی رشد نمی کند.کمپوست مخلوطی از آب ، کاه ، کود مرغی ، نیتروژن و سنگ گچ است که طی فرایندی خاص تسط تجهیزاتی خاص تهیه می شود و به شکل قابل جذب برای قارچ در می آید و به اصطلاح خاکی است که قارچ روی آن رشد کرده و پرورش می یابد.

 

کمپوست قارچ چیست؟

پرورش قارچ صنعتی

 

محاسن و مزایای پرورش قارچ دکمه ای

 • محصول تولید شده در این صنعت از دو ویژگی فوق العده بر خوردار است که هم مصرفی بوده و هم در زمره مواد خوراکی است.
 • خواص فوق العاده قارچ سبب شده تا این محصول مشتریان بسیار زیادی داشته باشد.
 • رقابت در تولید این محصول ( حداقل در ایران) بسیار کم است و حجم تولید به اندازه میزان تقاضا نیست و همین موضوع سبب شده تولید کنندگان قارچ دغدغه چندانی در مورد فروش به موقع نداشته باشند و حتی اغلب تولید کنندگان قارچ ، فروش پیش از تولید داشته و محصول خود را پیش از برداشت بفروشند.
 • حاشیه سود عالی در تیراژ تولید بالا که می تواند ثروت آفرین باشد(البته در تولید بالا)
 • میزان کمبود تولید قارچ در ایران سبب شده دستگاههای دولتی به خوبی از این کسب و کار حمایت کرده و در صورت درخواست کارآفرینان ، وام های احداث و پرورش قارچ نیز به آنان تعلق می گیرد.

 

 

معایب شغل پرورش قارچ

 • بالا بودن هزینه های راه اندازی سالن پرورش قارچ
 • حساس بودن فرآیند تولید و پرورش قارچ
 • وجود بیماری ها و آفت های حین تولید و پرورش قارچ
 • کمپوست های نامرغوب که ممکن است تمام زحمات شما را بر باد دهد.
 • گران بودن کمپوست یا بذر قارچ که مستقیماً بر حاشیه سود شما تاثیر می گزارد.
 • سالن های غیر استاندارد ممکن است منجر به تولید قارچ مرغوب نشود.
 • زود فاسد بودن قارچ و دوره فروش پایین آن.
 • حضور پر رنگ دلالان وسوداگران قارچ که با تلاش کم ، بالاترین سود ممکن را از این صنعت می برند(مانند اغلب کسب و کار ها)
 • نیاز داشتن این کسب و کار به حرفه ، مهارت ، دانش و تجربه فراوان که برای افراد جوان و کم تجربه می تواند منجر به شکست در این حرفه شود.

 

 

میزان درآمد ماهیانه پرورش قارچ

میزان درآمد شغل پرورش قارچ به عوامل متعددی بستگی دارد.فراموش نکنید که شغل پرورش قارچ مانند هر شغل تولیدی دیگر ، حجم و میزان تولید تاثیر گذار ترین عامل میزان سوددهی آن است.هزینه های تولید پرورش قارچ ( بجزء هزینه های خرید کمپوست)  تقریبا برای تولید کم و تولید بالا یکسان است و هر چه تولید شما بیشتر باشد میزان سود شما نیز بالاتر خواهد بود.

علاوه بر این حجم تولید تنها عامل موثر بر میزان درآمد شما از این کسب و کار نیست و باید درصد عملکرد قابل قبولی در این صنعت داشته باشید. درصد عملکرد عبارت است از  تقسیم وزن قارچ تولیدی به وزن کل کمپوست.

لازم به ذکر است با هر بار زهکشی کمپوست ، ۳ مرحله برداشت انجام میگیرد که هر مرحله ۷ تا ۱۰ روز طول می کشد.

 

حاشیه-سود

با توجه به مقدمات گفته شده هزینه های لازم برای ۵ تن کمپوست مرغوب و درصد عملکرد ۲۵ درصد در سه دوره برداشت را با هم مرور کنیم:

 • قیمت هر تن کمپوست مرغوب با هزینه های حمل بار حدود یک میلیون تومان برآورد می شود.که ۵ تن کمپوست هزینه ای در حدود ۵ میلیون تومان برای تولید کننده برآورد می شود.
 • با نرخ عملکرد ۲۵ درصد ، از هر یک تن کمپوست در هر دوره برداشت قارچ ، ۲۵۰ کیلو قارچ بدست می آید و به ازای ۵ تن کمپوست ، ۱۲۵۰ کیلو قارچ در هر دوره برداشت قارچ تولید می شود.
 • با توجه به این با هر بار زهکشی کمپوست سه دوره قارچ برداشت می گردد ، کل قارچ تولید شده حدود ۳۷۵۰ کیلو قارچ خواهد بود.
 • اگر قیمت فروش هر کیلو گرم قارچ در بازار را معادل ۱۵ هزار تومان در نظر بگیریم ، میزان درآمد تولید کننده قارچ معادل ۵۶/۲۵۰/۰۰۰ هزارتومان برآورد می گردد.
 • نکته ای که باید از آن غافل نبود این است که با افزایش مساحت سالن پرورش قارچ و تولید در تیراژ بالا ، می توانید سود بسیار زیادی از این کسب و کار عاید خود کنید.

 

 

چند نکته که باید در مورد ارقام بالا بدانید:

 • نرخ عملکرد تولید قارچ در سالن های پرورش قارچ صنعتی بطور میانگین ۲۵ درصد یعنی ۲۵۰ کیلو قارچ به ازای هر یک تن کمپوست است.
 • نرخ عملکرد تولید قارچ در سالن های پرورش قارچ خانگی با تجهیزات نامرغوب حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد است ، یعنی حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ کیلو به ازای هر تن کمپوست.
 • نرخ عملکرد در دوره اول برداشت بالاتر از دوره دوم و دوره دوم بالاتر از دوره سوم است.
 • می توان تا ۵ دوره نیز از هر بار زهکشی کمپوست برداشت نمود که البته نرخ عملکرد بسیار پایینی داشته و برای پرورش دهنده قارچ توجیه اقتصادی ندارد.
 • وجود دلالان در بازار قارچ سبب شده تولید کنندگان نتوانند قارچ تولید شده خود را به قیمت واقعی راهی بازار کرده و با مبلغ پایین تری مجبور به فروش تولید خود می شوند.

با احتساب موارد بالا ، باید گفت در صورتیکه مهارت ، دانش ، تجهیزات مناسب و از همه مهمتر کمپوست مرغوب استفاده نمایید و در زمینه بازاریابی نیز فعالانه اقدام کنید ، با یک شغل نان و آب دار روبرو هستید که می تواند ثروت ساز نیز باشد.

 

عوامل موثر بر درصد عملکرد پرورش قارچ

عواملی که باعث بالا رفتن عملکرد می شود عباتنداز:

 • آموزش صحیح
 • افزایش آگاهی
 • اصولی کار کردن
 • فراهم کردن شرایط محیطی

 

خرید کمپوست ها باید برنامه ریزی شده انجام گیرد تا در زمان تخلیه سالن و استراحت آن به مدت یکروز برای ضد عفونی و شستشو / کمپوستهای بعدی سریعا به سالن آورده شود و این موضوع را میتوان با عقد قرار داد با شرکت های کمپوست سازی به راحتی محقق گردد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید