×

بهترین و حرفه ای ترین دوره آموزش فتوشاپ

مشاهده و خرید
پ

سرمایه لازم برای شغل بوتیک + درامد لباس فروشی

لباس یکی از نیاز های روزمره افراد جامعه بوده و نمی توان افراد را از آن بی نیاز دانست و همین موضوع سبب ایجاد فرصت های شغلی بی نظیری مانند فروش لباس و بوتیک داری می شود.در ادامه سلسه مقالات مشاوره اشتغال و کاریابی ، به معرفی شغل فروشگاه لباس و بوتیک داری خواهیم پرداخت […]

لباس یکی از نیاز های روزمره افراد جامعه بوده و نمی توان افراد را از آن بی نیاز دانست و همین موضوع سبب ایجاد فرصت های شغلی بی نظیری مانند فروش لباس و بوتیک داری می شود.در ادامه سلسه مقالات مشاوره اشتغال و کاریابی ، به معرفی شغل فروشگاه لباس و بوتیک داری خواهیم پرداخت و  و همچون سایر مقالات مجله معرفی مشاغل که بسیار مورد استقبال کاربران نیز واقع شده است ،  با تمام زوایای بوتیک داری  از زاویه نگاه افراد با تجربه ای که سال ها در این شغل مشغول فعالیت بوده اند خواهیم پرداخت .

نقش-دکوراسیون-فروشگاه-بر-فروش-بیشتر

سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی بوتیک لباس

هزینه های راه اندازی و شروع به کار بوتیک لباس نیز به دلیل اینکه  این شغل در دسته مشاغل فروش به سبک سنتی و بازاری است نیز در زمینه های مختلقی قابل ذکر است من جمله:

الف ) هزینه های  رهن و اجاره:

بخشی از سرمایه لازم برای شروع به کار بوتیک داری معطوف به مکان و موقعیت مغازه ، بوتیک یا فروشگاه است که اعلب از طرف صاحبان این کسب و کار اجاره می شود.هزینه های رهن و اجاره به استان ، شهرستان و موقعیت راه اندازی شغل بوتیک داری بستگی دارد.طبیعتاً در شهرهای بزرگ و مراکز استان ها هزینه های اجاره مغازه بالاتر بوده اما به همان اندازه ظرفیت فروش روزانه نیز بالاتر خواهد بود.

ب) هزینه دکوراسیون و ماکت ها و مدل ها:

یکی از مشاغلی که به دکوراسیون زیبا و چشم نواز ، نورپردازی عالی و خیال برانگیز و چینش زیبای محصولات خیلی متکی است ، مشاغل در زمینه فروش لباس هستند. بصورت میانگین ، البسه ای که در ویترین بوتیک ها و در تن مانکن ها مشاهده می شوند ، از شانس فروش بسیار بالاتری نسبت به لباس هایی دارند که در قفسه ها چیده شده باشند.

نورپردازی-فروشگاه.


بیشتر بدانید: ” دکوراسیون مغازه و فروشگاه چه تاثیر بر احساس مشتریان و حجم فروش دارد؟


ج) هزینه تهیه محصولات :

هزینه محصولات در شغل فروشگاه لباس داری بستگی به طیف و البسه ای دارد که شما قصد ارائه و فروش آن را دارید.می توان محصولات بوتیک لباس را بصورت زیر دسته بندی نمود:

 • فروش البسه مردانه : فروش انواع مدل کت و شلوار  / انواع مدل پالتو و بارانی / انواع شلوار و پیراهن / لباس زیر مردانه و …
 • فروش البسه زنانه : فروش انواع لباس مجلسی زنانه / فروش انواع مدل کت دامن / فروش انواع مدل مانتو / فروش انواع مدل روسری / لباس شب زنانه / البسه اسپورت زنانه  و …
 • فروش البسه کودک: شامل انواع لباس های بچه گانه و کودکانه

با توجه به طیف محصولات ارائه شده در شغل بوتیک داری ، هزینه راه اندازی این کسب و کار متغیر خواهد بود بعنوان مثال هزینه راه اندازی فروشگاه کت و شلوار مردانه و البسه مجلسی زنانه بسیار گرانتر از فروش محصولاتی نظیر پیراهن و شلوار یا البسه بچه گانه است.

سرمایه-مورد-نیاز

در زیر بصورت میانگین به هزینه راه اندازی اصناف لباس فروش را مورد اشاره قرار می دهیم:

هزینه راه اندازی بویتک کت و شلوار مردانه:

برای شروع به کار فروشگاه فروش کت و شلوار مردانه ، به ازای هر متر مربع در حدود ۱۰ میلیون تومان سرمایه لازم است.این مبلغ تنها برای خرید محصولات فروش بوده و شامل رهن و اجاره و و دکوراشیون فروشگاه نیست.

هزینه راه اندازی بویتک پالتو بارانی مردانه:

هر چند کمتر پیش می آید که در فروشگاهی فقط پالتو و بارانی فروخته شود به دلیل فصلی بودن این محصولات با این وجود برای تامین محصولات فروشگاه فروش پالتو و بارانی مردانه حدود ۵ الی ۷ میلیون تومان بسته به نوع محصول و برندی که ارائه می کنید ، سرمایه اولیه لازم دارید.

هزینه راه اندازی بویتک انواع شلوار و پیراهن:

هزینه لازم برای شروع به کار بوتیک فروش شلوار و انواع پیراهن و … به ازای هر متر مربع حدود ۳ الی ۵ میلیون تومان برآورد می گردد.

هزینه راه اندازی بویتک لباس مجلسی زنانه:

سرمایه مورد نیاز تامین محصولات لباس مجلسی زنانه در حدود ۴ الی ۶ میلیون توامن برآورد می گردد.

هزینه راه اندازی بویتک کت دامن زنانه:

برای راه اندازی بوتیک کت دامن زنانه به مبلغی در حدود ۳ الی ۵ میلیون تومان به ازای هر متر مربع سرمایه نیاز خواهد بود.

هزینه راه اندازی بویتک مانتو فروشی:

برای راه اندازی و شروع به کار فروشگاه فروش مانتو برای هر متر مربع فضای فروشگاه به سرمایه در محدوده ۲ الی ۴ میلیون نیاز خواهید داشت.

هزینه راه اندازی بویتک روسری زنانه:

هزینه های راه اندازی بوتیک فروش انواع روسری زنانه ۱ الی ۲ میلیون تومان برآورد می گردد.

هزینه راه اندازی بویتک لباس شب زنانه:

هزینه راه اندازی شغل فروشگاه لباس در بخش فروش لباس شب زنانه در محدوده ۱ الی ۱٫۵ میلیون تومان برآورد می گردد.

هزینه راه اندازی فروشگاه لباس کودکان

برای راه اندازی مغازه فروش لباس کودکانه به ازای هر متر بربع به ۳ لی ۴ میلیون تومان سرمایه خرید اولینه نیاز خواهد بود.

من حیث المجموع به ازای هر متر مربع مساحت مغازه فروش لباس در بخش تامین محصولات مبلغی مابین ۵ الی ۱۰ میلیون تومان سرمایه لازم است.

آیا این کسب و کار به دانش یا مهارت خاصی نیاز دارد ؟

با توجه به اینکه این کسب و کار با مسأله فروش مرتبط است دوره های مهارت آموزیی نظیر هنر های ارتباطی ، فروشندگی حرفه ای ، اشرافیت بر انواع مد و لباس ، شناخت روانشناسی رنگ ها در ارائه مشاوره به مشتریان بسیار بر حجم فروش شما تاثیر گذار بوده و حتماً برای افراد مشغول به این کسب و کار مورد نیاز است.

بهترین مکان راه اندازی شغل فروشگاه لباس

یکی از مولفه های فروش بالا ، موقعیت مکانی ای است که در آن محصولات خود را عرضه می کنید.

 • مکان های پرتردد و مخصوص صنف فروش لباس همیشه یکی از بهترین جاها برای راه اندازی بویتک فروش لباس بوده و هست.
 • اماکن تجاری و پاساژ های ویژه فروش لباس از دیگر مکان های مناسب برای راه اندازی این کسب و کار است.
 • مغازه های مشرف بر خیابان اصلی که البته از قیمت رهن و اجاره بسیار بالاتری نسبت به سایر مکان ها بر خوردار است.

حاشیه سود شغل فروش لباس و بوتیک داری

فروش لباس و بوتیک داری از حاشیه سود مناسبی برخوردار بوده و بسته به مکان و موقعیت تجارت شما [ تهران ، مراکز استان یا شهرستان ها]، میزان رقابت با سایر فروشندگان انواع لباس ، سیاست های شما در زمینه فروش ، منابع تامین کالا و … می تواند در محدوده ۲۵ الی ۱۰۰ درصد و حتی بیشتر باشد.هر چند نرخ اصلی سود اعلام شده از طرف صنف پارچه و لباس  ۱۸ درصد اعلام شده است اما واقعیت ها به گونه ای دیگر روایتگر نرخ سود شغل بوتیک داری است.

 • نکته ای که بر میزان و درصد حاشیه سود لباس فروشی و بوتیک داری تاثیر می گذارد ، میزان و حجم فروش است .طبیعتاً هر مقدار حجم فروش پایین تر باشد ، برای جبران هزینه های اداره کسب و کار ، فروشندگان روی حاشیه سود بالا تمرکز می کنند که البته به هیچ وجه توصیه نمی شود.
 • سیاست حجم فروش بالا و حاشیه سود پایین ، سبب جذب مشتریان وفادار شده و در آینده ای نه چندان دور با توسعه و افزایش میزان مشتریان خود قادر خواهید بود با فروش بیشتر ، حاشیه سود پایین خود را جبران نمایید.

حاشیه-سود فروشگاه لباس

فرصت ها و امتیازات شغل فروشگاه لباس

 • از جمله مزایای این شغل راحتی و بدون ریسک و خطر بودن آن نسبت به سایر مشاغلی بوده که همواره با ریسک و خطرات سلامتی همراه است.
 • در برخی مقاطع سال نظیر پایان ماه رمضان ، شروع آغاز به کار مدارس ، پس از ایام محرم به دلیل از سر گیری مراسمات و جشن ها و خصوصاً در ایام عید نوروز ، فروش بسیار بالایی را می توان تجربه نمود.
 • ساعات کاری کمتر نسبت به سایر مشاغل از امتیازات آن محسوب می شود و از تعطیلات خوبی نیز برخوردار است.
 • محصولات این کسب و کار ، تاریخ مصرف خاصی نداشته و هدر رفتی ندارد.
 • در شرایط حاکم شدن تورم بر بازار ، سرمایه حفظ شده و و مانند بیشتر مشاغل آزاد ، از آسیب کاهش میزان سرمایه اصلی مصون هستید.

چالش شغل فروش محصولات شوینده و بهداشتی

 • این کسب و کار بطور مستقیم با اوضاع اقتصادی و نقدینگی مردم در ارتباط بوده و در شرایط رکود اقتصادی با رکود شدید همراه می گردد.
 • خواب سرمایه در این کسب و کار در صورتیکه برنامه دقیق و حرفه ای برای فروش ندشته باشید ، بالاست و بازگشت سرمایه ممکن است با کندی واقع گردد.

راههای فروش بیشتر و ارتقاء این شغل کدام است ؟

برای بروش بیشتر و ارتقاء این کسب و کار ها به فعالت های جدی در عرصه های مختلفی نیاز پیدا می کنید که در ادامه شرح داده می شود:

 • راه اندازی و مدییت فروشگاه اینترنتی لباس
 • فعالیت جدی در شبکه های اجتماعی محلی و لوکال:
 • کادر سازی و توسعه نیروی انسانی مجرب برای افزایش تعداد شعبات فروش.
 • استفاده از تبلیغات ویرگی و بازاریابی شبکه ای بصورت لوکال و محلی
 • تهیه کپن های تخفیف در صورت معرفی کسب و کار شما به سایرین.
 • سیاست فروش اقساطی برای افراد کم بضاعت.

امیدوارم از معرفی شغل فروشگاه لباس و فروش لباس بهره کافی رو برده باشید و نقطه نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما از طریق درج دیدگاهها از بخش پایین همین مقاله در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری