کد خبر:17220
پ

سرطان مری ، علائم ، علل ، تشخیص و درمان سرطان مری در طب سنتی

سرطان مری هر چند غیر معمول است و کمتر از یک درصد افراد جامعه به آن مبتلی می شوند اما یکی از انواع سرطان کشنده است.استعمال سیگار به علاوه استفاده بیش از حد از الکل شایع ترین دلایا ابتلی به سرطان مری است.اما در سال های اخیر، رفلکس اسید معده بلند مدت و چاقی نیز […]

سرطان مری هر چند غیر معمول است و کمتر از یک درصد افراد جامعه به آن مبتلی می شوند اما یکی از انواع سرطان کشنده است.استعمال سیگار به علاوه استفاده بیش از حد از الکل شایع ترین دلایا ابتلی به سرطان مری است.اما در سال های اخیر، رفلکس اسید معده بلند مدت و چاقی نیز در دسته عوامل ابتلی به بیماری سرطان مری قرار گرفته اند.مشکل در بلع اغلب اولین علامت سرطان مری است و آزمایشاتی مانند آندوسکوپی به تأیید یک تشخیص کمک می کند.در ادامه هر آنچه لازم است در مورد سرطان مری بدانید را آورده ایم.

 

 

در صورت تشخیص به موقع سرطان مری ، جراحی ممکن است بیماری را درمان کند ، اما خیلی اوقات بیماری پیشرفت می کند و شیمی درمانی و پرتودرمانی به عنوان اصلی ترین راه درمان در می آیند.سرطان مری هم از نظر شیوع و هم از نظر عوامل خطر شایع ، در سراسر جهان بسیار متفاوت است.

سرطان-مری-را-بشناسید

آناتومی مری

مری لوله عضلانی است که دهان را به معده متصل است.مری در پشت جناغ سینه و نهفته نای (لوله هوا که از طریق آن هوا به ریه ها راه می یابد)، و در مقابل ستون فقرات قرار دارد. ناحیه ای در وسط قفسه سینه که از طریق آن مری عبور می کند ، به مدیاستین معروف است ، فضایی که شامل ساختارهای دیگری مانند قلب ، رگ های خونی بزرگ (آئورت) و بسیاری از غدد لنفاوی است.

در داخل مری چند ساختار مهم وجود دارد که نحوه کنترل مواد جامد و مایعات از دهان به معده را هنگام بلع  را مدیریت می کنند. دریچه مری فوقانی  یک گروه عضلانی در نزدیکی بالای مری است که مانع از جریان برگشتی مواد غذایی از مری به دهان است، و همچنین از آسپیراسیون (تنفس مواد غذایی را به نای) جلوگیری می کند. اسفنکتر پایین مری باندی از بافت در نزدیکی محل اتصال مری با معده است.

هنگامی که ریتم کاری اسفنکتر زیاد یا کم است (به دلیل شرایط پزشکی یا داروها) ، می تواند بر نحوه عبور مواد غذایی از مری به معده تأثیر بگذارد. قبل از رسیدن به معده ، مری از دیافراگم عبور می کند. اگر این ناحیه از دیافراگم ضعیف شود (یک فتق هیاتال) ، اسید معده می تواند به سمت بالا به داخل حفره قفسه سینه حرکت کند.

 بیشتر طول مری با سلولهایی معروف به سلولهای سنگفرشی ، همان نوع سلولهای موجود در دهان ، مجاری هوایی بزرگ و حتی پوست پوشانده شده است. اگر تومور در این منطقه شروع شود ، به عنوان کارسینوم سلول سنگفرشی شناخته می شود. ناحیه در انتهای مری ، و جایی که مری به معده می پیوندد ، با سلولهای ستونی اندود شده است. اگر تومور بدخیم در این منطقه شروع شود ، به آن آدنوکارسینوما گفته می شود.

علائم سرطان مری

علائم سرطان مری معمولاً فقط هنگامی آشکار می شود که سرطان نسبتاً پیشرفت کرده باشد. به صورت گذشته نگر ، بسیاری از افراد متوجه می شوند که مدتی است که دچار علائم شده اند ، اما ناخودآگاه با این علائم سازگار شده اند (به عنوان مثال با خوردن غذاهای نرم تر رویه بهتری دارند).

نشانه های سرطان مری

 • مشکل بلع (دیسفاژی): شایع ترین علامت سرطان مری مشکل در بلعیدن غذا است که معمولاً با غذاهای جامد شروع می شود و در نهایت پیشرفت می کند تا مایعات را نیز شامل شود. همچنین ممکن است درد با بلع و همچنین احساس چسبندگی مواد غذایی در مری ایجاد شود.
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح (کاهش وزن بدون تلاش)
 • استفاده مجدد از غذای بدون هضم
 • سوزش سر دل (سوزش یا فشار پشت استخوان سینه)
 • استفراغ خون یا وجود خون در مدفوع (مدفوع سیاه)
 • سرفه
 • کمردرد بین تیغه های شانه
 • خشونت یا از دست دادن صدا

از آنجا که برخی از این علائم ممکن است با ریفلاکس اسید معده رخ دهد ، و از آنجا که ریفلاکس اسید یک عامل خطر برای سرطان مری است ، برای افراد مهم است که نه تنها از علائم جدیدی که تجربه می کنند بلکه از هرگونه تغییر در علائم مزمن خود آگاه باشند.


بیشتر بدانید:” مدفوع سیاه وشل نشانه چیست + درمان مدفوع سیاه


 

علل و عوامل سرطان مری

 • دانشمندان دلایل بروز سرطان مری را دقیقاً نمی دانند، هرچند که معتقدند ژنتیک در بروز آن نقش دارد. چندین عامل خطر برای سرطان مری مشخص شده است و بسته به نوع خاصی از سرطان مری متفاوت است.
 • سرطان سلول سنگفرشی مری اغلب با ترکیبی از سیگار کشیدن و مصرف زیاد الکل همراه است ، اگرچه عوامل خطر دیگری نیز وجود دارد. در سطح جهان ، سرطان مری در مردان بیشتر از زنان شایع است ، اما سرطان سلول سنگفرشی در زنان شایع تر است. همچنین در سیاه پوستان بیشتر از سفید پوستان رایج است.
 • رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات و گوشت قرمز و فرآوری شده کم ممکن است اثر محافظتی داشته باشد.
 •   آدنوکارسینوما مری اغلب با ریفلاکس اسید مزمن و همچنین چاقی مرتبط است.

تشخیص سرطان مری

 • تعدادی آزمایش مختلف ممکن است برای تشخیص سرطان مری استفاده شود. اغلب اوقات ، اولین آزمایش سفارش داده شده ، barium swallow است. اگر به سرطان مری مشکوک باشد ، با این حال ، آندوسکوپی فوقانی (مری-گاستریک-دوودنووسکوپی) آزمایش اصلی است که برای تشخیص استفاده می شود.  در این روش ، لوله ای از طریق دهان  در داخل مری قرار می گیرد. دوربینی در انتهای لوله به پزشکان اجازه می دهد تا مستقیماً داخل مری را مشاهده کرده و در صورت لزوم بیوپسی انجام دهند.
 • مرحله بندی در انتخاب بهترین درمان های بیماری بسیار مهم است. مراحل اولیه در سلولهای اپیتلیال و مری وجود دارد و با پیشرفت سرطان ، به لنف ، بافت ها و اندام های اطراف گسترش می یابد.
 • آزمایشاتی که معمولاً برای مرحله بندی استفاده می شود شامل CT ، PET و بعضی اوقات مطالعات اضافی مانند برونکوسکوپی ، توراکوسکوپی و موارد دیگر است.

آندوسکپی-مری

 

تشخیص سرطان مری با آزمایش خون

اگر فکر می کنید سرطان مری دارید ، پزشک ممکن است آزمایش خون خاصی را سفارش دهد.

 • شمارش کامل خون (CBC): این آزمایش انواع مختلف سلولهای خون شما را اندازه گیری می کند. این آزمایش خون می تواند نشان دهد که آیا شما کم خونی دارید (تعداد کمی گلبول قرمز). برخی از مبتلایان به سرطان مری از تعداد گلبولهای قرمز خون کم برخورداند به این دلیل که  تومور خونریزی کرده و سبب کم خونی می شود.
 • آنزیم های کبدی: شما همچنین ممکن است یک آزمایش خون برای بررسی عملکرد کبد خود داشته باشید ، زیرا سرطان مری می تواند به کبد گسترش یابد.

 

 

درمان سرطان مری

 • گزینه های درمانی سرطان مری به مرحله سرطان ، محل قرارگیری آن و تعدادی دیگر از عوامل  بستگی دارد.
 • برای تومورهای مرحله اولیه ، جراحی (مری) ممکن است فرصتی برای درمان باشد. گفتنی است، این عمل جراحی یک عمل جراحی بزرگ و نسبتاً پیچیده است که شامل از بین بردن بخشی از مری و اتصال مجدد معده به آنچه که از مری فوقانی باقی مانده است (یا اضافه کردن بخشی از روده هنگام برداشتن بخش بزرگی از مری)
 • شیمی درمانی و پرتودرمانی اغلب قبل از عمل ، برای کوچک کردن تومور انجام می شود ، اما ممکن است بعد از عمل نیز مورد استفاده قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که سلولهای سرطانی باقیمانده تحت درمان قرار می گیرند.
 • برای کسانی که نامزد جراحی نیستند ، هنوز گزینه هایی وجود دارد. شیمی درمانی با ترکیبی از داروها ممکن است عمر را طولانی تر کند.
 •  برای مبتلایان به سرطان پیشرفته ، درمان هایی برای بهبود کیفیت زندگی در حالی که با سرطان زندگی می کنند قابل درک نیست و مراقبت تسکینی اغلب هدف درمانی است و هدف آن کنترل علائم جسمی و عاطفی زندگی با سرطان است. ما می آموزیم که مراقبت تسکینی نه تنها کیفیت زندگی را بهبود می بخشد بلکه ممکن است شانس بقا را برای افراد مبتلا به سرطان پیشرفته بهبود بخشد.

برداشتن-تومور-مری

گزینه های درمانی سرطان مری بر اساس مراحل پیشرفت سرطان

قبل از مراجعه به گزینه های درمانی خاص موجود ، بحث در مورد درمان هایی که بیشتر در مراحل مختلف بیماری استفاده می شود ، مفید است. آنها می توانند بسیار متفاوت باشند.

به عنوان مثال ، دو نفر با همان مرحله از بیماری ، ممکن است در مناطق مختلفی از مری ، سرطان داشته باشند که به درمان های مختلفی نیاز دارند. حتی در مورد سرطان هایی که از نظر مکان ، مرحله و در افراد با سلامت عمومی مشابه هستند ، لازم به ذکر است که هیچ دو سرطان یکسان نیستند.

سرطان-مری

گفته می شود ، رویکرد کلی به شرح زیر است.

مرحله ۰

مرحله ۰ (کارسینوما درجا) یا سرطانهای مرحله ۱A بسیار کوچک ممکن است گاهی از طریق آندوسکوپی برداشته شوند.همچنین می توان از جراحی برای این تومورها استفاده کرد.

 

مرحله۱

جراحی معمولاً درمان انتخابی برای سرطانهای مرحله ۱ است و ممکن است تنها درمانی باشد که در بعضی موارد لازم است.

 

مرحله ۲ و ۳

شیمی درمانی و پرتودرمانی (یا شیمی درمانی به تنهایی) و به دنبال آن عمل جراحی رایج ترین روش برای درمان سرطان در این مراحل است ، اگرچه گاهی اوقات جراحی به تنهایی یا شیمی درمانی به تنهایی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر اختلاف نظر وجود دارد که آیا افراد مبتلا به کارسینوم سلول سنگفرشی مری که پاسخ کاملی دارند پس از شیمی درمانی هنوز نیاز به عمل جراحی دارند.

مرحله ۴

با وجود سرطانهای مرحله ۴A ، شیمی درمانی و پرتودرمانی ممکن است گاهی اوقات تحت عمل جراحی قرار بگیرند.اگر تومور خیلی خوب پاسخ دهد. برای سرطانهای مرحله ۴B ، شیمی درمانی گاهی اوقات می تواند منجر به پاسخ جزئی شود.


بیشتر بدانید: ” رژیم غذایی مناسب رفلکس معده | غذاهای مفید و مضر برای رفلکس معده


 

درمان سرطان مری با طب سنتی

به منظور درمان سرطان مری با طب سنتی روشهای زیر را زیر نظر پزشک متخصص و با تجربه طب سنتی پیگیری کنید.

 • صبح ها میخک (قرنفل) میل کنید.
 • شب قبل از خواب برگ سداب بخورید.
 • مصرف سبزی های دارای برگ سبز تیره، سیب، گیلاس، انگور، خربزه، پیاز، نخودفرنگی، انواع لوبیا، آلو و کدو حلوایی ، داروهای شافیه، سنای مکی، طریفل، ثفا (داروی ترکیبی) نیز برای درمان مورد استفاده قرار می گیرند که باید زیر نظر پزشک متخصص با تجربه طب سنتی تجویز و مصرف شوند

 

 

تغذیه سرطان مری

گزینه های شما برای تغذیه در طول درمان
درمان شما به مرحله سرطان و سلامت کلی شما بستگی دارد. برخی از چالش های تغذیه ای که ممکن است با آن روبرو شوید شامل می شود

 • ممکن است با برخی از تغییرات رژیم غذایی بتوانید به طور منظم غذا بخورید. در بعضی موارد ، حتی اگر بلع سخت باشد ، ممکن است بتوانید از تکنیک هایی برای آسانتر کردن آن استفاده کنید. به عنوان مثال ، رژیم غذایی از غذاهای نرم و با پروتئین بالا ممکن است کمک کند.
 • اگر نتوانید به اندازه کافی غذا از طریق دهان بخورید یا در حال بهبودی از عمل هستید ، ممکن است به تغذیه لوله نیاز داشته باشید. این در شرایطی است که یک لوله برای مدت زمان کوتاه از طریق بینی در معده شما قرار می گیرد.
 • اگر به مدت طولانی به تغذیه لوله احتیاج دارید ، می توان لوله ای را درست در روده کوچک شما قرار داد. به این لوله J گفته می شود. یا ممکن است یک لوله در معده شما قرار گیرد. به این لوله G گفته می شود. این لوله ها از طریق پوست روی شکم شما قرار می گیرند. اگر بتوانید دوباره از طریق دهان شروع به بلع کنید ، می توان آنها را بیرون آورد.
 • تغذیه والدین تغذیه ای است که از طریق قطره IV (داخل وریدی) دریافت می کنید. بستگی به بلع یا هضم ندارد. ممکن است بعد از عمل به این نوع تغذیه نیاز داشته باشید یا وقتی غذای کافی از طریق دهان دریافت نمی کنید. مایعات حاوی پروتئین ، چربی و ویتامین از طریق سوند تجویز می شوند. سوند در رگ قرار می گیرد. یا دستگاهی مانند پورت قابل استفاده است. تیم مراقبت های بهداشتی شما نوع تغذیه ای را که دریافت می کنید انتخاب می کنند.

 

 

دکتر سرطان مری

اگر مشکوک به سرطان مری هستید باید به یک فوق تخصص مری و معده رجوع کنید تا هر چه سریعتر پروسه تشخیص و درمان شما آغاز شود.

 

 

طول عمر سرطان مری

پیشتر بیان کردیم که سرطان مری تا به مرحله پیشرفته خود نرسد قابلیت تشخیص دشورای دارد و همین عامل مانند سرطان لوزالمعده عامل طول عمر پایین پس از ابتلا به سطان مری است. متأسفانه بیشتر بیماران مبتلا به سرطان مری به ویژه افرادی که دیر به پزشک مراجعه می‌کنند، طی سال‌های اول فوت می‌کنند.

 

 

سن ابتلا به سرطان مری

افزایش سن و سال یکی از دلایل ابتلی به سرطان مری است و به ندرت در افراد زیر ۴۰ سال شاهد بروز این بیماری هستیم ، هر چند که ابتلا به سرطان مری در سنینایین تر نیز گزارش شده است.

 

مقابله با سرطان مری می تواند بسیار دشوار باشد. از نظر جسمی ، مشکل در بلع نه تنها ناراحت کننده است بلکه می تواند به طور قابل توجهی در تغذیه شما دخالت کند. از نظر عاطفی ، شهرت سرطان مری به عنوان یک تومور تهاجمی با پیش آگهی ضعیف ، بسیاری از موضوعات از جمله نگرانی های پایان عمر را مطرح می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری