پ
شغل-قنادی

راه اندازی شغل قنادی

شغل قنادی یکی از مشاغلی است که هم جنبه فروشندگی ، هم جنبه تولیدی و هم جنبه خدماتی دارد.حتماً پیش میاد که ماهی چندین بار گذرتون به شیرینی فروشی و قنادی بیفته و شیرینی ها و کیک های متنوع داخل ویترین ، نگاه شما رو به خودش دوخته باشه و به این فکر کنید که چقدر […]

شغل قنادی یکی از مشاغلی است که هم جنبه فروشندگی ، هم جنبه تولیدی و هم جنبه خدماتی دارد.حتماً پیش میاد که ماهی چندین بار گذرتون به شیرینی فروشی و قنادی بیفته و شیرینی ها و کیک های متنوع داخل ویترین ، نگاه شما رو به خودش دوخته باشه و به این فکر کنید که چقدر خوب می شد که می تونستید شغل شیرینی پزی و قنادی خودتون رو راه اندازی کنید اما ندونید از کجا باید شروع کنید و سئوالاتی از قبیل سئوالات زیر براتون مطرح بشه:

 • سرمایه راه اندازی شغل شیرینی پزی چقدر است؟
 • چه دستگاه و تجهیزاتی برای شغل قنادی نیاز است؟
 • آیا برای راه اندازی شغل شیرینی پزی ، باید مهارتی کسب کنید؟
 • آیا شغل قنادی مقرون به صرفه هست و میزان درآمد ماهانه قنادی چقدر است؟

در ادامه با ما همراه باشید تا به این سئوالات و سایر اطلاعات لازم برای راه اندازی شغل شیرینی پزی آشنا بشید.

 

شغل قنادی چیست؟

شغل قنادی با طبخ و تهیه انواع کلوجه ها ، شیرینی ها ، کیک ها و … و ارائه اون توی ویترین فروشگاه مخصوص ( قنادی ) از مشتریان خود اجرتی را به عنوان هزینه های تولید و سود کسب و کار دریافت می کنند.

ای شغل تا حدود زیادی شبیه شغل نانوایی است با تفاوت های اساسی که در ادامه بطور کامل شرح داده می شود.

 

قناد کسیت؟

قناد شخص آموزش دیده و متبهر در طبخ انواع شیرینی ها و کیک هاست که به تهیه مواد اولیه  در کارگاه شیرینی پزی تقدام به پخت انواع شیرین ها و دسر ها کرده و بدون وجود قنادی ماهر ، راه اندازی شغل شیرینی پزی چندان معنایی ندارد ، هر چند شما می توانید بدون استخدام قناد ، شغل قنادی کاملی داشته باشید و تنها بر جنبه های فروشندگی آن تکیه کنید.

 

 

سرمایه لازم برای راه اندازی قنادی

شغل قنادی مانند سایر مشاغل سنتی ، به سرمایه گذاری در زمینه های متعددی نیازمند است که هم شامل هزینه رهن و اجاره مغازه شیرینی فروشی می شود و هم دستگاههای مورد نیاز برای تهیه و طبخ شیرینی و ویترین هایی برای ارائه و نگهداری انواع محصولات قنادی و هم جذب و استخدام نیروی انسانی.

 

 

الف: سرمایه لازم برای رهن و اجاره مغازه شیرینی فروشی

 • سرمایه ای که برای رهن و اجاره مغازه قنادی لازم دارید بنا به محل فعالیت و موقعیت محلی آن ، متراژ ، سیاست های کاری شما متفاوت است.
 • هزینه های راه اندازی در تهران و مراکز استان ، نسبت به سایر شهرستان ها بسیار بیشتر است.
 • طبیعتاً مغازه هایی با پتانسیل بالا ، میزان سرمایه مورد نیاز بسیار بالایی می طلبد.توصیه ما شروع از یک محله و موقعیت متوسط برای سال های آغازین است و می توانید به تدریج و با رشد مهارت ها و تجربیاتتان ، سراغ مغازه های گرانقیمت تر بروید.

 

ب: دستگاهها و تجهیزات لازم برای شغل قنادی و  شیرینی پزی

۱- یخچال  و ویترین صنعتی قنادی

برای نگهداری و ارائه انواع کیک و شیرینی ، به چندین دستگاه یخچال صنعتی ، ویژه شیرینی فروشی نیاز خواهید داشت.تعداد دستگاه های مورد نیاز شم به مساحت شیرینی فروشی ما بستگی دارد.هر مقدار مساحت بیشتر باشد ، تعداد یخچال های بیشتری نیاز خواهد بود.

قیمت و تعداد بالای تجهیزات صنعتی شغل شیرینی فروشی از جدی ترین چالش های راه اندازی این کسب و کار است و آن را در زمره مشاغل نیازمند به سرمایه نسبتاً بالا قرار داده است.

یخچال-شیرینی-فروشی

۲- فر بزگ قنادی

در صورتیکه قصد داشته باشید در کنار فروش شیرینی کیک ، خود اقدام به طبخ و تهیه محصولات عرضه شده در شغل قنادی کنید ، به یک یا چند دستگاه فر بزرگ شیرینی پزی نیاز خواهید داشت.هر چند می توان با برون سپاری طبخ کیک و تهیه انواع شیرینی و کیک از مراز تولیدی شیرینی ، از هزینه های در این زمینه نیز بکاهید.

دقت داشته باشید در صورتیکه تنها فروشندگی این شغل را بر گزینید ، نیاز به نیروی انسانی ماهر ( کیک پز) ، جای بزرگتر به منظور تهیه و تولید شیرینی و کیک و تجهیزات کیک پزی نیز نخواهد بود و قادر خواهید بود ، از هزینه های راه اندازی شغل شیرینی فروشی بکاهید.

فر-بزرگ-قنادی

 

۳- دستگاه همزن برقی صنعتی

به منظور آماده سازی مواد برای طبخ انواع کیک و شیرینی ، به یک یا چند دستگاه همزن برقی از نوع صنعتی نیاز خواهید داشت تا علاوه بر صرفه جویی در وقت و انرژی ، تیراژ تولید روزانه خود را نیز افزایش دهید.

راه اندازی شغل بستنی فروشی | شغل کافه بستنی چقدر سود دارد
>>>

دستگاه-همزن-برقی-صعتی

 

۴- مخلوط‌ کن بزرگ صنعتی

برای خرد کردن ، میکس کردن و ترکیب مواد استفاده شده در طبخ انواع کیک و شیرینی ، به این دستگاه نیاز مبرم خواهید داشت.

۵- دستگاه وارمر شکلات ذوب کن

رای مایع نگه داشتن و گرم کردن شکلات جهت قنادی و شیرینی پزی به دستگاه زیر نیاز پیدا خواهید نمود.

دستگاه-وارمر-شکلات-ذوب-کن

میز کار صنعتی

برای خُرد کردن مواد به میز کار استیل نیاز خواهید داشت که بسته به ابعاد و اندازه های آنها از قیمت های متفاوتی برخوردار هستند.محدوه قیمت برای میز کار خانگی در حدود ۵۰۰ هزارتومان و میز کار صنعتی در حدود ۲ میلیون تومان برآورد می گردد.

میز-کار-استیل-فست-فود

 یخچال و ویترین بستنی

یکی از محصولات پرفروش و جدایی ناپذیر تمامی قنادی ها ، انواع بستنی است که برای نگهداری و ارائه آن به مشتریان خود به دستگاه ویترین بستنی نیاز دارید.

 یخچال-بستنی-زیر-صفر.

 

سایر اقلام مورد نیاز شغل قنادی و شیرینی پزی

 • علاوه بر تجهیزاتی که در بالا به آنها اشاره نمودیم ،  به تجهیزات دیگری نیز نیاز دارید اعم از وسایل سرمایشی و گرمایشی ، انواع قابلمه و ضروف و همزن ، انواع قالب های کیک ، ویترین و قفسه بندی مغازه شیرینی فروشی ، که سرمایه مورد نیاز شغل شیرینی فروشی را بسیار بالا می برد.
 • با این وجود در صورتیکه قصد نموده اید این کسب و کار را راه اندازی نمایید ، می توانید تنها با فروشندگی شروع کنید و تنها بر روی فروش انواع کیک و شیرینی و بستنی و انواع خشکبار و آجیل تمرکز نمایید.
 • با تامین و تهیه انواه کیک و شیرینی و بستنی از مراکز تولیدی ، هزینه های راه اندازی شغل قنادی را تا یک سوم راه اندازی تمام و کمال آن ، کاهش داده و مطمئن قدم بردارید.

ج: سرمایه لازم برای جذب نیروی انسانی ماهر

 • با توجه به حجم سرمایه گذاری و سیاست های فروش شما حداقل به یک سرآشپز ( شیرینی پز) ماهرو دو کارگر و یک یا چند روشنده ماهر نیز نیاز خواهید داشت.هر چند با برونسپاری تولید محصولات عرضه شده در این کسب و کار به کارگاههای تولیدی و ارائه سفارش به آنان و خوداشتغالی به فروشندگی ، می توان از تمامی این هزینه ها مصون ماند اما برای ارتقای کسب و کار خود و تولید و فروش روزانه بالا ، به این حجم از سرمایه گذاری نیاز دارید.

 

 

برای راه اندازی قنادی و شیرینی پزی به چه مهارت هایی نیاز است؟

 • مهارت فروشندگی و بازاریابی از جمله مهارت مورد نیاز تمامی مشاغل سنتی است و شغل شیرینی فروشی نیز از این قاعده مستثنی نیست.
 • مهارت شیرینی پزی و آشنایی با طرز تهیه انواع کیک از جمله مهارت های لازم و ضروری این کسب و کار است.
 • علاوه بر مهارت های شیرینی پزی ، مهارت های هنری در تزیین انواع کیک و شیرینی نیز می تواند به رشد و ترقی کسب و کار شما کمک کند.
 • آشنایی با مواد و تکنیک های استفاده از آن در این شغل بسیار حیاتی است.
 • داشتن حس و نیروی خلاقیت در خلق شیرین های جدید ، رمز موفقیت بسیاری از فعالان در این عرصه می باشد.
 • بسته بندی و چینش تمیز و مرتب شیرینی و بر خورداری از سلیقه و صبر و حوصله به این کسب و کار بسیار کمک می کند.

 

 

حاشیه سود قنادی چقدر است؟

سود قنادی و شیرینی فروشی چگونه محاسبه می شود؟

حاشیه سود عبارت است از مابه التفاوت قیمت تمام شده تولید هر کیلو کیک و شیرینی و قیمت فروش آن به مشتری که با کم کردن هزینه های مواد اولیه ، هزینه های انرژی ، هزینه های نیروی انسانی و … محاسبه می گردد.

یکی از جنبه های فوق العاده شغل قنادی سود بدست آمده از جعبه های شیرینی است که معادل قیمت شیرینی و کیک ها فروخته میشوند.قیمت تمام شده هر کیلو جعبه حدود ۴ هزار تومان است که قیمت فروش آنها هنگام فروش کیک و شیرینی گاها تا ۳۰ هزار تومان بر اساس قیمت شیرینی که در آنها چیده میشود محاسبه می گردد.

با یک محاسبه سرانگشتی سود بدست امده از محل فروش همین جعبه های شیرینی عددی شگفت انگیز خواهد بود که در نگاه اول اصلا به چشم نمی آید.

 

سود ماهانه شغل شیرینی فروشی چقدر است؟

سود ماهانه قنادی به حجم فروش ماهانه ، سیاست های قیمت گذاری شما ، منطقه ای که در آن فعالیت دارید ، کیفیت و وضعیت برندسازی توسط شما ، قیمت تمام شده مواد اولیه و … بستگی دارد اما باید گفت بطور میانگین بین ۲۵ الی ۵۰ درصد بابت تولید هر کیلو شیرینی از قیمت ارائه شده آن به مشتری ، سود عاید کارفرما شده که پس از کم کردن هزینه های رهن و اجاره ، نیروی انسانی ، هزینه های انرژی و … حدود ۱۵ الی ۲۰ درصد سود عاید کارفرما می شود که در نوع خود بسیار عالی است.

دقت داشته باشید تمامی مشاغل تولیدی زمانی می توانند از سود خیلی خوب بهره مند شوند که تولید و فروش بالایی را تجربه نمایند.

 

 

معلومات | دنیای اطلاعات عمومی
دیدگاه کاربران ۲ دیدگاه
 • سر دبیر ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۲:۳۲

  سلام و عرض ارادت
  از اینکه نظر و تجربه خودتون رو با سایر کاربران به اشتراک گذاشتید سپاسگزاریم

 • ناشناس ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ / ۰۰:۴۳

  سلام
  به نظر من هم با توجه به قیمت بسیار زیاد تجهیزات قنادی بهتره روی فروشندگی تمرکز بشه حداقل برای سه سال اول

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید