کد خبر:16957
پ

راهنمای خرید کارت حافظه

انواع مختلفی از کارت های حافظه برای استفاده در همه دستگاههای اکلترونیکی وجود دارد ، از دوربین های دیجیتال گرفته تا تلفن های همراه ، نمایشگرها و وسایل الکترونیکی دیگر.با این وجود هنگام خرید کارت حافظه نمی دانیم که به چه نکاتی برای خرید یک کارت حافظه خوب توجه کنیم و اغلب به پیشنهادی که […]

انواع مختلفی از کارت های حافظه برای استفاده در همه دستگاههای اکلترونیکی وجود دارد ، از دوربین های دیجیتال گرفته تا تلفن های همراه ، نمایشگرها و وسایل الکترونیکی دیگر.با این وجود هنگام خرید کارت حافظه نمی دانیم که به چه نکاتی برای خرید یک کارت حافظه خوب توجه کنیم و اغلب به پیشنهادی که از طرف فروشنده دریافت می کنیم پاسخ مثبت داده و همان را تهیه می کنیم در حالیکه همه فروشنده ها مشتری مدار نیستند و برخی از جهل مشتریان خود استفاده می کنند و محصولات قدیمی و فروش نرفته را به مشتری غالب می کنند.در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با اصول و مهارت هایی که از این پست دریافت می کنید به خریدار حرفه ای کارت های حافظه تبدیل شوید

 

کارت حافظه چیست

بسیاری از دستگاهها یا بطور کلی فاقد فضای ذخیره سازی داده هستند ، نظیر دوربین های دیجیتال و اینکه فضای ذخیره سازی ایجاد شده بر روی آنها برای نگهداری داده های شما ناکافی هستند به همین دلیل حافظه های sd card یا همان کارت حافظه به کمک آمده و فضای ذخیره سازی روی دستگاهها را بصورت قابل حمل پشتیبانی می کنند.

کارت حافظه SD یا حافظه SD Card یک حافظه جانبی برای ذخیره داده‌های چند رسانه‌ای در دستگاه‌های قابل حمل است که به ایجاد و یا افزایش و ارتقای ظرفیت حافظه دستگاه نیز کمک خواهد کرد.

 انواع-کارت-های-حافظه

انواع کارت حافظه

یکی از منابع اصلی سردرگمی این است که انواع مختلفی از کارتهای حافظه برای خرید در بازار وجود دارد. فشرده فلاش ، SD ، SDHC ، SDXC ، MicroSd و موارد دیگر. آنها چه هستند و تفاوت آنها چیست؟

کارتهای حافظه در همه چیز از دوربین گرفته تا تلفن همراه و همچنین  سایر تجهیزات و ابزارهای الکترونیکی استفاده می شود.این کارتهای حافظه از آنچه فناوری Flash نامیده می شود استفاده می کنند و حتی در صورت قطع برق ، داده ها را ذخیره می کنند. به این ترتیب این کارتهای حافظه برای ذخیره سازی همه چیز از عکس گرفته تا برنامه ها مورد استفاده قرار می کیرند.

 

کارت حافظه SD:

این فرمت اصلی برای کارت SD است. کارت SD استاندارد دارای ابعاد ۳۲ میلی متر در ۲۴ میلی متر در ۲٫۱ میلی متر ضخامت است ، ظرفیت ذخیره سازی این نوع کارت های حافظه حداکثر ۴ گیگابایت است. سطح معمولی عملکرد به اندازه سایر انواع کارت حافظه SD که در زیر ذکر شده نیست ، زیاد است.

کارت حافظه SDHC

کارت های حافظه سری SDHC که مخفف (Secure Digital High Capacity) است برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد برای فیلم های HD و ضبط تصویر با وضوح بالا که اکنون در بسیاری از دستگاه های دارای SD استفاده می شود ، معرفی شد.

کارتهای SDHC  به لحاظ فرمی همان اندازه و شکل بدنی مشابه استاندارد کارت های SD هستند که مشخصات کارت های  SD جدید نسخه ۲٫۰ را برآورده می کنند. اگر کارت اس دی ۴ GB یا بالاتر باشد ، به عنوان کارت SDHC طبقه بندی می شود. در حال حاضر ، مشخصات SDHC برای کارتهای حافظه ظرفیتی بین ۴ و ۳۲ گیگابایت را فراهم می آورد. اگر قصد خرید کارت SDHC را دارید ، بررسی کنید که دستگاهی که در آن استفاده می شود می تواند SDHC را بپذیرد یا خیر.

 

 

کارت حافظه SDXC

SDXC مخفف( Secure Digital eXtended Capacity) است. کارتهای SDXC در اصل نسخه ای با ظرفیت بالاتر از کارت SDHC هستند. کارتهای SDXC با ظرفیت ۶۴ گیگابایت شروع می شوند و می توانند تا حداکثر ظرفیت نظری ۲TB رشد کنند.

کارت-حافظه-اس-دی

 

 

کارت حافظه میکرو اس دی(microSD)

همانطور که از نام آن مشخص است ، کارتهای حافظه microSD بسیار کوچکتر از کارت SD اصلی هستند. بر همین اساس ، آنها در تجهیزات قابل حمل مانند تلفن های همراه کاربردهای بسیاری دارند.

 

کارت حافظه microSDHC:

کارتهای micro SDHC ، نسخه جدید microSD هستند که در سال ۲۰۰۷ معرفی شده است. کارتهای microSDHC با دستگاههای قدیمی که microSD را پشتیبانی می کردند ، سازگار نیستند.

کارت حافظه microSDXC:

مانند کارت SDXC ، کارتهای microSDXC دارای ظرفیت ذخیره سازی بین ۳۲ GB و ۲ TB هستند. این کارت در مقایسه با microSD و microSDHC دارای سرعت انتقال سریعتر داده است. این نوع از کارت های حافظه تنها با دستگاه های حاوی یک شکاف سازگار با microSDXC سازگار است.

 

 

Compact Flash card

این نوع کارت حافظه از نظر جسمی بزرگتر از کارت SD است و اتصالات بسیار بیشتری نیز دارد. آنها به اندازه کارتهای SD معمولاً مورد استفاده قرار نمی گیرند ، اما اغلب ظرفیت های زیادی دارند و برخی از آنها با سرعت بسیار بالایی قابل اجرا هستند. آنها معمولاً توسط عکاسان حرفه ای استفاده می شوند.

نکته ای که در مورد انواع کارت های حافظه باید مورد توجه قرار داد این است که تمامی کارت های حافظه بر روی تمامی وسایل الکترونیکی کاربرد ندارند و هر کارت حافظه قابلیت استفاده بر روی دستکاههای محدودی را دارد.جدول زیر راهنمای استفاده از کارت های حافظه بر روی دستگاههای مختلف است:

 

دستگاه SD SDHC SDXC MICROSD COMPACT FLASH
موبایل
دوربین دیجیتال
لب تاب
تبلت
دوربین های DSLR

جدول شماره (۱)

چگونه بهترین کارت حافظه را برای نیاز خودم انتخاب کنم؟

 

اندازه کارت حافظه را چک کنید

  • در هنگام انتخاب بهترین کارت حافظه برای خرید ، یکی از اولین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید میزان فضای ذخیره سازی آنها است. یعنی اندازه حافظه که اطلاعات را در خود جای دهد.
  • اندازه ها در سالهای اخیر به طرز چشمگیری افزایش یافته است. چند سال پیش اندازه ۱ گیگابایت بزرگ بود ، اما امروزه ۱۲۸ گیگابایت غیر معمول نیست.

 

 

رتبه بندی های سرعت کارت SD

سرعت کارت در بسیاری از برنامه ها مهم است زیرا نشان دهنده سرعت انتقال داده های دستگاه است. این مهم است هنگام نوشتن داده ها با سرعت بالا ، مانند مورد فیلم های ۴K ، که حتی در تلفن های همراه رایج تر می شود!

در کارت SD کلاس های سرعت مختلف وجود دارد. این به کلاسهای سرعت برای خواندن و نوشتن تصاویر از کارت حافظه و از مگابایت در ثانیه ، اطلاق می شود. کدگذاری ساده است ، کلاس ۲ دارای سرعت انتقال ۲ مگابایت در ثانیه ، کلاس ۴ ، ۴ مگابایت در ثانیه و غیره است. کلاس ها به طور کلی کلاس ۲ ، ۴ ، ۶ ، ۱۰ هستند.

 

کلاس های سرعت انتقال داده در کارت های Sd
کلاس حداقل سرعت مگابایت بر ثانیه
۲ ۲ MB/s
۴ ۴ MB/s
۶ ۶ MB/s
۸ MB/s
۱۰ ۱۰ MB/s

 

یک فرمت کلاس سرعت UHS در سال ۲۰۰۹ برای کارتهای حافظه SDHC و SDXC معرفی شد. برای دستیابی به نرخ داده های بالاتر ، UHS از یک اتوبوس داده جدید استفاده می کند که روی دستگاه های سازگار با UHS کار نمی کند. اگر یک کارت حافظه UHS در یک میزبان غیر UHS استفاده شود ، به طور پیش فرض روی اتوبوس داده استاندارد قرار می گیرد و به جای رتبه “کلاس سرعت” از درجه “کلاس سرعت UHS ” استفاده می کند. کلاس UHS 1 سرعت ۱۰ مگابایت در ثانیه را فراهم می کند و UHS کلاس ۳ ، سرعت انتقال ۳۰مگابایت در ثانیه را ارائه می دهد

کلاس های سرعت انتقال داده در کارت های Sd
کلاس UHS حداقل سرعت مگابایت بر ثانیه
۱ ۱۰ MB/s
۳ ۳۰ MB/s

 

راهنمای خرید کارت حافظه برای دوربین

برای ضبط فیلم کلاس سرعت دیگری بنام کلاس V طراحی شده است که در درجه اول برای دوربین های رکوردر ویدئو پیش بینی شده است تا با سرعت بالاتری انتقال داده ها انجام شود.مشخصات فنی این کلاس ها مطابق جدول زیر است.

کلاس های سرعت انتقال داده های ویدیوئی در کارت های Sd
کلاس حداقل سرعت مگابایت بر ثانیه
V6 ۶ MB/s
V10 ۱۰ MB/s
V30 ۳۰ MB/s
V60 ۶۰ MB/s
V90 ۹۰ MB/s

 

 

نکته قابل تامل اینجاست که تمامی اطلاعاتی که تاکنون در مورد کارت های حافظه مطالعه نمودید در قالب علائم اختصاری بر روی کاور کارت حافظه درج گردیده که به راحتی می توانید ، مدل ، حجم ، سرعت انتقال داده ، کلاس و … را به راحتی مشاهده نمایید.

 

مشخصات-فنی-روی-کاور-کارت-حافظه

 

 

رتبه بندی سرعت کارت های حافظه Compact Flash

از آنجا کهکارت حای حافظه Compact Flash تحت نظارت انجمن SD نیست ، دارای چندین رتبه سرعت مختلف است. دو نوع نرخ شرعت اصلی وجود دارد که اغلب هر دو در یک کارت هستند.

رتبه بندی UDMA:

دسترسی سریع به حافظه مستقیم باعث می شود سرعت نوشتن و خواندن سریعتر شود و به کارت امکان پشتیبانی از تصاویر HD و ۴K را می دهد. کارت ها از ۰-۷ درجه بندی می شوند که ۷ امتیاز بالاترین عملکرد را دارند. اگر بالاترین سرعت ممکن را می خواهید، مطمئن شویدکه سرعت دستگاه شما از سرعت کارت پشتیبانی می کند ، در غیر این صورت مزایای این دسته از کارت های حافظه از بین می رود.

VPG:

استاندارد VPG برای ضمانت عملکرد فیلم و بسیار شبیه به کلاس سرعت کارت SD است. دو طبقه بندی وجود دارد: VPG-20 و VPG-65.

 

 

نحوه انتخاب بهترین کارت حافظه

با نگاهی به مشخصات و پارامترهای مختلف ، لازم است در هنگام خرید کارت حافظه ،به آنچه در واقع مورد نیاز است ، نگاهی بیندازید.

اولین مورد اندازه کارت است. با ارائه ابعاد عظیمی که این روزها ارائه می شود ، ابتدا باید بررسی کنید که دستگاهی که در آن کارت استفاده خواهد شد را پشتیبانی می کند یا خیر.

هنگام انتخاب بهترین نوع کارت حافظه و سرعت استفاده دستگاه از کارت حافظه، اولین کاری که باید انجام شود این است که بررسی کنید که دستگاهی که قصد خرید کارت حافظه برای آن را دارید ازچه کارت حافظه ای پشتیبانی می کند. آیا SD ، SDHC ، SDXC کدامیک مناسب دستگاه شماست. هنگامی که این بدانید ، دسته بندی انتخابی خود را محدود کرده اید و به خرید کارت مورد نظر خود نزدیک شده اید. از جدول شماره ۱ که در بالا آمده است ،استفاده کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری