پ
دنیای-قشنگ-نو

معرفی کتاب دنیای قشنگ نو اثر آلدوس هاکسلی

“دنیای قشنگ نو”(Brave New World) منتشر شده در سال ۱۹۳۲ رمانی علمی-تخیلی، تفکر برانگیز و تکان دهنده(در حدود ۳۰۰صفحه) با داستانی جذاب از به رخ کشیدن اشتباهاتی که بشر قرار است درآینده مرتکب شود؛ از بزرگترین آثار موجود در سبک پاد آرمانشهری (Distopia) و از بهترین رمان های قرن اخیردر نگاه چندین لیست موجود از […]

“دنیای قشنگ نو”(Brave New World) منتشر شده در سال ۱۹۳۲ رمانی علمی-تخیلی، تفکر برانگیز و تکان دهنده(در حدود ۳۰۰صفحه) با داستانی جذاب از به رخ کشیدن اشتباهاتی که بشر قرار است درآینده مرتکب شود؛ از بزرگترین آثار موجود در سبک پاد آرمانشهری (Distopia) و از بهترین رمان های قرن اخیردر نگاه چندین لیست موجود از بهترین کتب قرن ۲۰ ، از جمله قرار گرفتن در جایگاه پنجمین رمان برتر قرن بیستم در لیست مدرن لایبرری امریکا(کتابخانۀ مدرن، ۱۰۰ رمان برتر قرن بیستم) و قرار گیری در لیست صد کتاب قرن لوموند فرانسه(۱۰۰ کتاب تاثیر گذار قرن بیستم)، برندۀ جایزۀ آکادمی هنر و ادبیات امریکا درسال ۱۹۵۹ و همچنین ساخت فیلم هایی با همین عنوان درسال های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۸ که نشان از اهمیت، قدرت، زیبایی و عظمت این اثر فاخر است.

 

دربارۀ نویسنده

آلدوس هاکسلی (Aldus Haxley 1894-1963)نویسنده و فیلسوف بریتانیایی، یکی از اعضای برجستۀ خانوادۀ شهیر هاکسلی که اغلب اعضای آن در علم و ادب شهرت داشتند؛ شهرت و آوازۀ هاکسلی به خاطر رمان ها، کتب غیر داستانی، ویرایشگری مجلۀ آکسفورد پوئتری، داستان های کوتاه، شعر، سفرنامه، فیلم نامه، نمایش نامه و مجموعۀ گسترده ای از مقالاتش است؛ هاکسلی انسانی صلح جو، خداباور و انسان گرا بود، او سبک نوشتاری تلخ، تند و کوبنده ای داشت و به اصطلاح «هجو نویس» بود اما بعد ها به بحث های فرا روانشناسی و عرفان فلسفی علاقه نشان داد؛ هاکسلی دهه های پایان زندگی اش را در امریکا گذراند که در آن زمان وی را به عنوان یکی از اندیشمندان برجستۀ زمان خودش پذیرفته بودند؛ یکسال پیش از مرگ هاکسلی در سال۱۹۶۲ ، عنوان مصاحب ادبیات(Companion Of Literature) از سوی انجمن پادشاهی ادبیات انگلستان به او اعطا شد؛ آلدوس هاکسلی همچنین هفت بار نامزد دریافت جایزۀ نوبل شد که هیچ گاه به این مروارید طلایی بدلی دست نیافت.

 

بهترین ترجمه دنیای قشنگ نو

بهترین ترجمۀ این اثر بزرگ، از نشر نیلوفر و به دست سعید حمیدیان منتشر شده است. جناب سعید حمیدیان(متولد۱۳۲۴ ، تهران) استاد گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی، فارغ التحصیل مقطع دکترای رشتۀ زبان و ادبیات از دانشگاه تهران و از مترجمین خوب کشورمان.

دنیای-قشنگ-نو

بهترین ترجمه کتاب دنیای قشنگ نو

روال داستان رمان دنیای قشنگ نو

لندن قرن بیست و ششم، غرق در لجام گسیختگی، جایی که رضایت افراد در گرو فراهم بودن همه چیز بدون محدودیت و تحمیل ثبات و یکپارچگی مرگباری که به وسیله ی عناصر پیشرفتۀ پزشکی و مهندسی کنترل می شود؛ پاد آرمانشهری که اندیشه های معاند در آن به سرعت سرکوب میشوند، اما همه چیز چهرۀ پیشرفته، صحیح و جذابی در پس تلخی درون خود دارد؛ در چنین شرایطی است که اندیشه های واژگون پدید می آیند و توقف قواعد موجود را طلب می کنند و سعی در تغییر احوال خود و دیگران دارند؛ سخن از سفر هایی کوتاه در زمان های افراط و تفریط شده و حکایت های عجیب و پیچیده و با این سوال که آیا امیدی به ادامۀ بشر وجود دارد؟

 

نقد و بررسی کتاب دنیای قشنگ نو

 • نویسنده ای که از زمانی خاص و مکانی غریب با قواعد و رسومات قابل تصور، اما غیر قابل اجرا در دنیای کنونی، سخن به میان آورد، با جرئت تمام دست به آفرینش و ساختن دنیای غیر واقعی و فانتزی خودش زده و به دنیای«جهان آفرینی» قدم گذاشته است؛
 • در این عمل، نویسنده یا آرمانشهر(مدینه فاضله، اتوپیا) و یا ویرانشهر(نقطه مقابل آرمانشهر، دیستوپیا) خلق می کند؛
 • او با خمیر شکل پذیر تخیل خود، شالوده ها و ساختار هایی را به وجود می آورد که در مقابل چشمان مخاطب به رقصی با آواز«اگر آن کارها را بکنید اینگونه می شوید» می پردازند؛ پاد آرمانشهر هاکسلی، از بارز ترین نمونه های این مدل آثار کم نظیر است.
 • آلدوس هاکسلی متولد خانواده ای سرشناس، مملو از چهره های علمی و ادبی بود، او نوادۀ تامس هنری هاکسلی، زیست شناس بزرگ و برادر سر جولین هاکسلی، زیست شناس و فیلسوف معاصر است؛ لئونارد هاکسلی، پدر جولین و آلدوس، خود نویسنده ای پر کار بود، پس شاید بتوان فهمید که این همه دانش علمی و ادبی هاکسلی از کجا نشات گرفته است؛
 • او در داستان هایش به خصوص در”دنیای قشنگ نو” از ابزار علم و دستاورد هایش برای به کرسی نشاندن سخن خود بهره می برد، وی در این فانتزی طنز تلخ آلود و تخیلی، حتی اختراع و ابداع بسیاری از چیزها را پیش بینی کرد که همگی آن ها امروزه به حقیقت پیوسته اند، این موضوع خبر از احاطۀ حیرت انگیز هاکسلی به علوم و فنون زمانۀ خویش و تخیل پر قدرت وی می دهد.
معرفی کتاب باشگاه مشت زنی اثر چاک پالانیک
>>>
 • هاکسلی از پیشاهنگان ادبیات مدرن در نیمۀ اول قرن بیستم بود؛ زمانی که کتاب او منتشر شد به دلیل طنز تلخ و هجو آمیز و حملۀ بی رحمانه به صنعت گرایی و بلند پروازی های بشر، مورد انتقاد شدید از سوی منتقدان قرار گرفت اما هر چه که گذشت و پیشبینی هایش یکی پس از دیگری به وقوع پیوستند هیچ دهانی به جز به منظور مدح او و کتابش گشوده نمی شد.
 • هنگام مطالعۀ این کتاب باید همواره در نظر داشت که در سال ۱۹۳۲ منتشر شده و همه چیز در این داستان از نگرش فوق خلاقانه و نافذ هاکسلی حکایت می کند؛
 • پس از گذشت نزدیک به ۹ دهه از انتشار”دنیای قشنگ نو” هنوز هم از ابر ایده های هاکسلی در فیلم های علمی-تخیلی با محوریت زندگی آیندۀ بشر بهره گیری می شود.
 • هاکسلی در این کتاب به سبک ادیبانی همچون داستایفسکی دیدگاه و نظراتش را بازگو می کند، داستان انسان های”دنیای قشنگ نو” متاثر کننده، عمیق و جذاب است به طوری که کنار گذاشتن رمان پس از مطالعۀ فقط چند صفحه از آن کار دشواری می شود.
 • مخاطب، در “دنیای قشنگ نو” با ذره ای دقت در کلیت معنا گرایی های هاکسلی به مفهوم و اهمیت وجود فرهنگ، فلسفه، کتاب، مذهب، وفاداری، عشق و خانواده پی می برد چون طنز تلخ هاکسلی دنیای فاقد این امور را به ما نشان می دهد.
 • در”دنیای قشنگ نو” مردمان تحت لوای حکومتی جهانی اداره می شوند، مدیران اجرایی این حکومت به منظور جلوگیری از هر گونه مخالف و اعتراض از سوی مردم، آزادی های تام جنسی و جیرۀ مخدر در اختیارشان می گذارد و با استفاده از آموزش در حال خواب، خشنود بودن از شرایط موجود را به آنها می آموزد.
 • هاکسلی در مقاله ای به نام: باز بینی دنیای قشنگ نو(Brave New World Review) که چند سال پس از انتشار کتابش منتشر می کند، دربارۀ اتفاقات و پیش گویی های داستانش اظهار می دارد که این حوادث بسیار زود تر از آنچه که گفته شده(قرن۲۶) به وقوع می پیوندد؛ او همچنین دربارۀ کتابش می نویسد:«مضمون دنیای قشنگ نو پیشرفت علم نه از حیث ترقی و رشد آن، بلکه پیشرفت علم با توجه به تاثیر آن بر آحاد انسان ها می باشد.»
 • هاکسلی در نوجوانی به دلیل بیماری نادری قدرت بینایی خود را به مدت دو سال از دست داد و پس از آن هم تا پایان عمر قوۀ بیناییش با مشکل روبه رو بود؛ وی انسانی پارسا و متفکر بود که با توجه به دانسته های علمی بسیار همچنان خداباوری و عرفان را در قلب و روح خود حفظ کرده بود،
 • جولین هاکسلی، دربارۀ برادرش اینگونه می نویسد:«علم و عرفان ابعاد مشترک و مکمل ذهن آلدوس بودند.»
 • سعید حمیدیان، مترجم “دنیای قشنگ نو” دربارۀ هاکسلی و کتابش اینگونه می نویسد:«”دنیای قشنگ نو” نمایان ترین اثر هاکسلی است. بعضی از منتقدان طنز این کتاب را بیش از حد تلخ و تند می دانند. پرخاش توفنده ای که هاکسلی به صنعت گرایی دیوانه وار انسان امروز می کند، در عین حال هم امید او را به بشر و هم نومیدی او را از بشر نشان می دهد.
 • به یک اعتبار در تحلیل آخر، این کتاب را باید خوشبینانه دانست زیرا با وجود تحدید همه جانبه ای که حیات بشر را احاطه کرده است، هاکسلی به بقای او اعتقاد دارد. از طرف دیگر شاید بتوان گفت که هاکسلی امروز را هجو می کند نه آینده را. ناکجا آباد فردای او همین خراب آباد امروز ماست. آخرین سخنش این است که امکان زیستن هست ولی این گونه زیستن، زندگانی نیست.»

 

دیگر آثار هاکسلی

آثار هاکسلی به سه دستۀ داستانی، غیر داستانی و مقالات تقسیم می شوند: در آثار داستانی هاکسلی به جز”دنیای قشنگ نو” آثار خواندنی و فاخری چون”زرد کرومی”، “بوزینه و ذات”، “شیاطین شهر لودن” و “جزیره” وجود دارند؛ همچنین”در های ادراک”، “وضع بشر” و “بهشت و دوزخ” از آثار غیر داستانی قابل توجه هاکسلی هستند.

 

 

جملات کتاب دنیای قشنگ نو

«دنیای ما شبیه دنیای اتللو نیست. هلیکوپتر ها را نمی شود بدون فولاد ساخت؛ تراژدی را هم نمی شود بدون عدم ثبات اجتماعی ساخت. اوضاع دنیا در حال حاضر تثبیت شده است. مردم خوشبختند؛ آنچه را می خواهند بدست می آورند و آنچه را نتوانند بدست بیاورند، نمی خواهند. وضعشان روبه راه است؛ در امانند، هیچ وقت مریض نمی شوند؛ از مرگ پروایی ندارند؛ از شر و شور و پیری بی خبرند، که مایۀ سعادتشان است؛ وبالی به اسم پدر و مادر ندارند؛ زن یا بچه یا عشاقی هم که دل در گرو آنها ببندد ندارند؛ طوری شرطی می شوند که نمی توانند رفتار غیر مقتضی داشته باشند. و اگر هم وضع ناجوری پیش بیاید سوما هست.»

معلومات | دنیای اطلاعات عمومی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید