پ
cofffffff

دلایل علمی خواص درمانی قهوه را بدانید تا انگیزه مصرف قهوه را بدست آورید

خواص درمانی قهوه | قهوه یکی از بهترین نوشیدنی های دم کردنی در دنیاست که بسیار محبوب و پر استفاده و خواص درمانی شگفت انگیزی دارد اما متاسفانه با ذائقه ما ایرانی ها چندان خوشایند نیست. بر عکس قهوه ،انواع نوشابه های گازدار در ایران پر استفاده بوده با وجود صد ها ضرری که می […]

خواص درمانی قهوه | قهوه یکی از بهترین نوشیدنی های دم کردنی در دنیاست که بسیار محبوب و پر استفاده و خواص درمانی شگفت انگیزی دارد اما متاسفانه با ذائقه ما ایرانی ها چندان خوشایند نیست. بر عکس قهوه ،انواع نوشابه های گازدار در ایران پر استفاده بوده با وجود صد ها ضرری که می تواند دشمن سلامتشان باشد. بر همین اساس بر آن شدیم تا خواص درمانی قهوه را از بهترین منابع ممکن بررسی نماییم  و در راستای بهبود وضعیت تغذیه در ایران ، گامی هر چند کوچک برداریم. پس اگه کنجکاوید که بدانید خواص درمانی قهوه کدام ها هستند تا انتهای این مقاله با ما بمانید.

 

بررسی خواص درمانی قهوه

در ادامه به مهمترین خواص درمانی اشاره  و تاثیر قهوه در بهبود وضعیت سلامت افراد را مورد بررسی قرار می دهیم.

1- قهوه منبع مهمی از آنتی اکسیدان های سالم است.

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که به طور بالقوه باعث آسیب رساندن به اکسید کننده ها در یک ارگانیسم زنده می شوند و فنجان قهوه صبحگاهی شما  پر از آنهاست! قهوه یکی از بزرگترین منابع آنتی اکسیدان در جهان است. شایع ترین منبع آنتی اکسیدان ها میوه ها و سبزیجات هستند (به طور خاص در پوست قرار دارند) که از کند شدن آسیب اکسیداتیو در بافت بدن حمایت می کنند. حفظ رژیم غذایی که شامل اشکال بسیاری از آنتی اکسیدان ها است یکی از مهمترین عوامل در مورد حفظ سبک زندگی سالم است. قهوه یک قهرمان بی حد و حصر است که به ما کمک می کند در سلامتی خود را در وضعیت ایده آلی قرار دهیم. مراسم صبح شما به روشی طبیعی برای بیرون راندن سموم مضر در بدن شما تبدیل شده است.در حقیقت ، قهوه فعالیت آنتی اکسیدانی بیشتری نسبت به چای سبز و کاکائو ، دو فوق ستاره آنتی اکسیدان دارد. دانشمندان حدود 1000 آنتی اکسیدان را در دانه های قهوه خوری غیر فرآوری شده شناسایی کرده اند و صدها مورد دیگر در طی فرآیند برشته شدن ایجاد می شوند. مطالعات بیشماری قهوه را منبع اصلی آنتی اکسیدان ها برای افراد ذکر کرده است.

خواص آنتی اکسیدانی قهوه
خواص آنتی اکسیدانی قهوه

آنتی اکسیدان ها چگونه کار می کند:

آنتی اکسیدان ها با التهاب مبارزه می کنند.التهاب ، علت اصلی بسیاری از بیماری های مزمن از جمله آرتروز ، آترواسکلروز و بسیاری از انواع سرطان است. آنها همچنین رادیکالهای آزاد را خنثی می کنند ، که به طور طبیعی به عنوان بخشی از عملکردهای متابولیک روزمره رخ می دهد ، اما می تواند باعث استرس اکسیداتیو شود که منجر به بیماری مزمن می شود. به عبارت دیگر ، آنتی اکسیدان ها با محافظت از سلول های خود در برابر صدمه به ما در حفظ سطح میکرو کمک می کنند. سرانجام ، اسید کلروژنیک ، یک آنتی اکسیدان مهم که تقریباً به طور انحصاری در قهوه یافت می شود ، به جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک می کند.

 

2-کافئین تقویت حافظه کوتاه مدت را فراهم می کند.

محققان خاطرنشان كردند هنگامی که گروهی از داوطلبان دوز 100 میلی گرم  کافئین دریافت کردند ، (تقریباً همان مقدار که در یک فنجان قهوه موجود است )مهارت ، حافظه و زمان واكنش داوطلبان كافئین نیز در مقایسه با گروه كنترل كه دارو دریافت كرده بودند بهبود یافته و هیچ افزایش فعالیت مغزی را نشان نمی دهد.

چگونه کار می کند: به نظر می رسد کافئین در مناطق خاصی از مغز مسئول حافظه و تمرکز تأثیر می گذارد ، و باعث تقویت حافظه کوتاه مدت می شود ، اگرچه هنوز مشخص نیست که این اثر چه مدت طول می کشد یا اینکه چگونه ممکن است در شخص متفاوت باشد.

خواص درمانی قهوه در بهبود وضعیت حافظه
خواص درمانی قهوه در بهبود وضعیت حافظه

 

3- قهوه ممکن است به محافظت در برابر کاهش شناختی کمک کند.

علاوه بر فراهم آوردن تقویت موقت در فعالیت و حافظه مغز ، مصرف منظم قهوه ممکن است به جلوگیری از افت شناختی مرتبط با بیماری آلزایمر و انواع دیگر زوال عقل کمک کند. در یک مطالعه امیدوارکننده فنلاند ، محققان دریافتند که نوشیدن سه تا پنج فنجان قهوه روزانه در میانسالی با 65 درصد کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل در زندگی بعدی همراه است. جالب اینجاست که نویسندگان این مطالعه تأثیر نوشیدن چای را بر کاهش شناختی اندازه گیری کرده اند ، اما هیچ ارتباطی با آنها پیدا نشده است.

چندین نظریه وجود دارد که چگونه قهوه ممکن است به جلوگیری یا محافظت در برابر کاهش شناختی کمک کند. یک تئوری کار: کافئین از ایجاد پلاک بتا-آمیلوئید جلوگیری می کند که می تواند به شروع و پیشرفت آلزایمر کمک کند. محققان همچنین تصور می كنند كه چون قهوه نوشیدن ممكن است با كاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 همراه باشد ، (عامل خطر زوال عقل است) ، همچنین خطر ابتلا به زوال عقل را كاهش می دهد.

 

 

4- قهوه برای قلب شما مناسب است

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد قهوه با محافظت در برابر آسیب های شریانی ناشی از التهاب ، می تواند سلامت قلب را پشتیبانی کند.

خواص درمانی قهوه و قلب
خواص درمانی قهوه

 

5- قهوه ممکن است به مهار برخی از سرطانها کمک کند

مردانی که قهوه می نوشند کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان تهاجمی پروستات قرار بگیرند. علاوه بر این ، تحقیقات جدید دانشکده بهداشت عمومی هاروارد حاکی از آن است که نوشیدن چهار یا بیشتر فنجان قهوه در روز ، خطر ابتلا به سرطان آندومتر در زنان را در مقایسه با زنانی که کمتر از یک فنجان در روز می نوشند ، 25 درصد کاهش داده است. محققان همچنین ارتباطی بین نوشیدن منظم قهوه و پایین آمدن از سرطانهای کبد ، روده بزرگ ، سینه و رکتوم مشاهده کرده اند.

استفاده از زنجبیل چگونه است ؟ چگونه از زنجبیل استفاده کنیم ؟
>>>

پلی فنول ها ، فیتوشیمیایی های آنتی اکسیدانی موجود در قهوه ، در چندین مطالعه خاصیت ضد سرطان زایی را نشان داده اند و تصور می شود که در کاهش التهاب که می تواند برخی از تومورها باشد ، موثر است.

 

خواص درمانی قهوه و تاثیر آن بر برخی سرطان ها
خواص درمانی قهوه

6- قهوه ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد

تحقیقات در حال رشد حاکی از ارتباط بین نوشیدن قهوه و کاهش خطر ابتلا به دیابت است . مطالعه حاضر نشان داد که ریسک ابتلا به دیابت در کشورهای در حال توسعه به میزان 10.4  درصد کاهش یافت . مطالعات اپیدمیولوژیک قبلی نشان داد که مصرف کنندگان قهوه زیاد ( آن‌هایی که بطور منظم چهار یا چند فنجان در روز می‌نوشند ) خطر کمتری برای ابتلا به دیابت دارند .

 

 

7- کبد شما عاشق قهوه است.

مصرف قهوه علاوه بر کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد ،  با شیوع پایین سیروز ، به خصوص سیروز الکلی مرتبط است. یک مطالعه در بایگانی طب داخلی نشان داد که رابطه معکوس بین افزایش مصرف قهوه و کاهش خطر ابتلا به سیروز وجود دارد – کاهش 20 درصدی برای هر فنجان مصرفی (حداکثر چهار فنجان).

دانشمندان رابطه معکوس بین نوشیدن قهوه و سطح آنزیم های کبدی را پیدا کردند. سطح بالای آنزیم های کبدی معمولاً منعکس کننده التهاب و آسیب به کبد است. هرچه قهوه بیشتر بنوشید ، سطح آنزیم های آن پایین می آید.

خواص درمانی قهوه و تاثیر آن بر کبد چرب
خواص درمانی قهوه

 

8- قهوه می تواند عملکرد ورزش را افزایش دهد.

متخصصان تناسب اندام توصیه می کنند قهوه را قبل از تمرین و بعد از تمرین قهوه مصرف کنید. تحقیقات اخیر حاکی از آن است که مصرف کافئین متوسط – حداکثر 500 میلی گرم یا حدود پنج فنجان در روز –  کمبود آب بدن ورزشکاران را جبران می کند و علاوه بر این ، قهوه به شما در نبرد خستگی کمک می کند و شما را قادر به ورزش طولانی تر می کند.

کافئین تقویت کننده عملکرد و استقامت است. نه تنها با خستگی مقابله می کند بلکه باعث تقویت انقباض عضلات نیز می شود ، درک تمرین کننده از درد را کاهش می دهد و اسیدهای چرب را در خون افزایش می دهد که از استقامت نیز پشتیبانی می کند.

 

ورزش-منظم-و-درمان-دیابت-و-قند-خون
ورزش-منظم-و-درمان-دیابت-و-قند-خون

9- قهوه افسردگی را مهار می کند.

مطالعات متعدد ، نوشیدن قهوه را به کاهش میزان افسردگی در زنان و مردان مرتبط کرده است. در چندین مطالعه ، داده ها حاکی از رابطه معکوس بین مصرف قهوه و افسردگی است: به عبارت دیگر ، به نظر می رسد که افرادی که زیاد قهوه  می نوشند ، کمترین خطر (تا 20 درصد) افسردگی را دارند.

محققان هنوز مطمئن نیستند که چگونه به نظر می رسد خواص درمانی قهوه باعث کاهش افسردگی می شود ، اما شناخته شده است که کافئین انتقال دهنده های عصبی را کنترل می کند که از جمله آنها می توان به دوپامین و سروتونین اشاره کرد.

خواص درمانی قهوه در بهبود وضعیت افسردگی
خواص درمانی قهوه در بهبود وضعیت افسردگی

 

 

 

10. محافظ قهوه در برابر نقرس

مطالعات مستقل در مورد الگوی مصرف قهوه زنان و مردان نشان می دهد که نوشیدن قهوه به طور مرتب خطر ابتلا به نقرس را کاهش می دهد. محققان در مطالعه بهداشت پرستاران ، عادتهای سلامتی نزدیک به 90،000 پرستار زن را در طی یک دوره 26 ساله تجزیه و تحلیل کردند و بین مصرف طولانی مدت قهوه و کاهش خطر نقرس رابطه مثبت مشاهده نمودند.  زنانی که روزانه بیش از چهار فنجان قهوه می نوشیدند ، 57 درصد خطر ابتلا به نقرس را کاهش می دادند. خطر نقرس در زنانی که روزانه بین یک تا سه فنجان می نوشند 22 درصد کاهش یافته است. و یک فنجان قهوه در روز با 23٪ خطر ابتلا به نقرس در مقایسه با زنانی که به هیچ وجه قهوه نمی نوشند مرتبط است. یافته های مشابهی برای مردان ثبت شده است: یک مطالعه بزرگ در مقیاس بزرگ ، که در ژورنال آرتروز و روماتیسم منتشر شده است ، نشان داد مردانی که روزانه چهار تا پنج فنجان قهوه می نوشند ، خطر ابتلا به نقرس را 40 درصد کاهش می دهند ، و کسانی که شش فنجان مصرف می کردند. فنجان یا خطر نقرس 60 درصد کاهش می یابد.

طبق مطالعه بهداشتی پرستاران ، خواص درمانی قهوه با کاهش انسولین می تواند خطر نقرس را کاهش دهد ، که به نوبه خود میزان اسید اوریک را کاهش می دهد (غلظت بالای اسید اوریک می تواند باعث نقرس شود).

 

خواص درمانی قهوه در بهبود وضعیت نقرس
خواص درمانی قهوه در بهبود وضعیت نقرس

مضرات نوشیدن قهوه

مزایای بالقوه سلامتی نوشیدن قهوه بسیار هیجان انگیز است ، اما این بدان معنا نیست که  مصرف قهوه  تماماً برای همه کس مفید باشد.برای برخی از افراد قهوه می تواند باعث تحریک پذیری ، عصبی بودن یا اضطراب در مقادیر زیاد شود و همچنین می تواند بر کیفیت خواب تأثیر بگذارد و باعث بی خوابی شود. در افراد مبتلا به فشار خون بالا ، مصرف قهوه به طور موقت فشار خون خود را بالا می برد – اگرچه بیش از چند ساعت – اما هیچ ارتباطی بین آشامیدنی قهوه و افزایش طولانی مدت فشار خون یا بروز بیماری قلبی عروقی در بیماران قبل از مطالعه مشاهده نشده است.

کافئین به طور متفاوتی روی هر فرد تأثیر می گذارد ، بنابراین اگر عوارض جانبی منفی را تجربه کردید ، مصرف قهوه خود را  کاهش دهید. از بین رفتن اثرات کافئین حدود شش ساعت طول می کشد ، بنابراین نوشیدن قهوه را در اوایل روز محدود کنید . همیشه مصرف قهوه خود را به تدریج کم کنید.

 

 

منبع
مجله پزشکی onemedical
معلومات | دنیای اطلاعات عمومی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید