کد خبر:20260
پ

درمان صافی کف پا در کودکان

درمان صافی کف پا درمان صافی کف پا در کودکان به طور کلی ، پاهای صاف در کودکان نیازی به درمان ندارند و معمولاً در بزرگسالی و با رشد و بزرگ شدن قوس کف پا  ایجاد می کنند.   صافی کف پا تا چه سنی قابل درمان است کودکانی که در زمین های متنوع پابرهنه می روند […]

درمان صافی کف پا

درمان صافی کف پا در کودکان

به طور کلی ، پاهای صاف در کودکان نیازی به درمان ندارند و معمولاً در بزرگسالی و با رشد و بزرگ شدن قوس کف پا  ایجاد می کنند.

 

صافی کف پا تا چه سنی قابل درمان است

کودکانی که در زمین های متنوع پابرهنه می روند ، معمولاً بین سنین ۴ تا ۶ سال رشد قوس طبیعی دارند. در مقابل ، کفش های پا بسته (به ویژه آنهایی که انگشتان پا باریک دارند) ممکن است اثر متضاد داشته باشند و خطر رباط های ملین را افزایش می دهد.

شواهد موجود نشان می دهد که استفاده از ارتوتیک در کودکان برای پای صاف به ندرت مفید است. تنها استثنا ممکن است در کودکانی که ناهنجاری مادرزادی پا دارند ، باشد. در این موارد ، جراحی دیرتر از نوجوانان اولیه انجام می شود ، هنگامی که ساختار استخوان هنوز در حال پیشرفت است. سپس از ارتوتیک برای اطمینان از بهبودی پا در موقعیت صحیح استفاده می شود.

 


بیشتر بدانید: ” درمان خانگی خار پاشنه


درمان کف پای صاف بدون جراحی

قوس های افتاده در بزرگسالان اغلب نیازی به درمان ندارند. افرادی که علائم مداوم یا شدید دارند ممکن است از تکیه گاه قوس ارتوتیک و ژیمناستیک پا بهره مند شوند. قبل از انجام عمل جراحی ، درمان های محافظه کارانه مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ، کورتیکواستروئیدها و ارتوتیک یا مهاربندی انجام می شود.

از تکیه گاه های ارتوتیک برای تغییر ساختار پای شما استفاده می شود. در طی هفته ها یا ماه ها ، لایه هایی اضافه می شوند که به شما امکان می دهد به تدریج با حداقل ناراحتی  سازگار شوید. پس از تجویز ، تکیه گاه های قوس باید تا آخر عمر پوشیده شوند.

درمان همچنین باید شامل تمریناتی باشد که باعث افزایش انعطاف پذیری و استحکام قوس می شود. از جمله تکنیک هایی که معمولاً توسط پزشک ارتوپدی و فیزیوتراپی استفاده می شود.

 

حرکات اصلاحی گودی کف پا

ورزش‌های مناسب برای درمان صافی کف پا

ژیمناستیک پا شامل فعالیت هایی است که باعث تقویت عضلات ذاتی پا می شود. این ممکن است شامل برداشتن تیله با انگشتان پا ، جمع کردن وسایل با انگشتان پا یا نوشتن شماره در ماسه با انگشت بزرگ شما باشد.

حوله را روی کف زمین پهن کرده و سپس حوله را فقط با کمک انگشتان پای آسیب دیده به سمت خود جمع کنید؛ میزان مقاومت را می‌توان با قرار دادن وزنه‌ای روی انتهای حوله افزایش داد؛ این تمرین را ۲۰ بار تکرار کنید.

درمان قطعی صافی کف پا

 

تمام انگشتان پا را از روی کف زمین حین نگه داشتن پاشنه روی کف، بلند کنید، تنها با انگشت شست آهسته به زمین بزنید و چهار انگشت دیگر را در هوا نگه دارید. سپس چند بار آهسته با چهار انگشت به زمین ضربه بزنید و این بار انگشت شست را در هوا نگه دارید. در ابتدا ۱۰ بار ضربه بزنید و به تدریج تعداد ضربه‌ها را به ۵۰ عدد برسانید.

درمان خانگی کف پای صاف

روی یک صندلی با تکیه‌گاه صاف بنشینید و کف یک پای خود را روی توپ تنیس قرار دهید و پای دیگر را روی زمین بگذارید. کمر شما باید در حالت خنثی (کمی خمیده) باشد. توپ تنیس را زیر گودی کف پای خود چرخش دهید

درمان سنتی قوس کف پا

 

عمل جراحی صافی کف پا

در صورت لزوم ، جراحی کف پای صاف می تواند تسکین درد پایدار داشته باشد و حتی ممکن است در جایی که گودی پای مناسبی وجود نداشته باشد قوس ایجاد کند. از آنجا که دلایل و محل درد می تواند متفاوت باشد ، هیچ دو عمل جراحی به طور یکسان نیستند. در نهایت رویکرد جراحی بر اساس سن شما ، علائم شما و ماهیت ناهنجاری ساختاری خواهد بود.

دو نوع اصلی جراحی برای درمان پاهای صاف وجود دارد. شایع ترین عمل جراحی بازسازی است که تاندون ها را مجدداً مورد استفاده قرار می دهد و اتصالات خاصی را برای تنظیم مجدد پا فیوز می کند. روش دیگر برای پشتیبانی از قوس از ایمپلنت زیر فلزی استفاده می کند. کاشت فلزی در قسمت پشت پا قرار می گیرد تا پاهای صاف را اصلاح کند.

 

برای درمان کف پای صاف به چه دکتری باید مراجعه کرد

برای درمان کف پای صاف در سنین کودکی می بایست به متخصص اطفال و در میانسالی و بزرگسالی به متخصص و جراح ارتوپد و متخصص فیزیوتراپی مراجعه کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری