کد خبر:18446
پ

از کجا بفهمیم نرمی استخوان داریم | درمان راشیتیسم

راشیتیسم در بزرگسالی نرمی استخوان در بزرگسالی زاییده عدم توجه به تغذیه کافی و مناسب در دوران کودکی است.توجه به تغذیه در دوران کودکی و بزرگسالی بسیار مهم است. در این دوره از زندگی است که بدن رشد و نمو می کند. کودک در این سنین برای رشد نیاز به مواد مغذی و انرژی کافی دارد و پایه […]

راشیتیسم در بزرگسالی

نرمی استخوان در بزرگسالی زاییده عدم توجه به تغذیه کافی و مناسب در دوران کودکی است.توجه به تغذیه در دوران کودکی و بزرگسالی بسیار مهم است. در این دوره از زندگی است که بدن رشد و نمو می کند. کودک در این سنین برای رشد نیاز به مواد مغذی و انرژی کافی دارد و پایه و اساس محکمی برای سلامتی خوب در بزرگسالی است.

تغذیه مناسب و یک رژیم غذایی سالم در اوایل زندگی ، پایه و اساس پایداری برای سلامتی را ایجاد می کند. یکی از مهمترین جنبه های رشد مربوط به توسعه اسکلت است.اطمینان از قوی بودن و پایداری استخوان های شما به حفظ اختلالات مانند پوکی استخوان در خلال زندگی ادامه خواهد داد. هنگامی که استخوانهای شما قوی است ، آنها نیز در برابر صدمات مانند شکستگی بسیار مقاوم تر هستند.

ریکتز چیست؟

ریکت وضعیتی است که بر استخوانهای شما تأثیر می گذارد. آنها را نرم ، ضعیف و تغییر شکل می دهد . این نتیجه کمبودهای غذایی خاصی در دوران کودکی است. به طور خاص، عدم کلسیم، فسفات و ویتامین D کافی . کلسیم و فسفات مواد معدنی هستند و برای تشکیل استخوانها ضروری هستند. ویتامین D به بدن شما کمک می کند کلسیم و فسفات را در رژیم غذایی خود جذب و استفاده کند.

در صورت عدم وجود ویتامین D ، به ویژه در سنین ۶ ماه تا ۳ سال ، رشد و نمو استخوان مختل می شود و این می تواند پیامدهای ماندگار در قالب استخوان های ضعیف یا حتی ناهنجاری های اسکلتی به همراه داشته باشد. به عنوان مثال ، اگر فردی از راکتی رنج می برد ، ممکن است با پا تعظیم داشته باشد. به عبارت دیگر ، پاهای آنها به طور غیر طبیعی با زانوها در جهتهای مخالف خمیده خواهد شد.

نرمی-استخوان-در-کودکان

آیا نرمی استخوان خطرناک است

نرمی استخوان یا ریکنز نقص های طولانی مدت ایجاد می کند که می تواند بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، تصور کنید که مدام نگران شکستگی هستید. فردی که دارای این استخوان های ضعیف و شکننده است از ترس از صدمات عمده نمی تواند در ورزش شرکت کند.

در اینجا برخی از عوارض دیگر است که شما باید از آنها آگاه باشید:

 • رشد مبهم.
 • قد کوتاه
 • تغییر شکل جمجمه.
 • ناهنجاری های دندان
 • ستون فقرات تغییر شکل یافته

 

خطرات و عوارض نرمی استخوان

خطرات و عوارض نرمی استخوان

 

تفاوت استئومالاسی و راشیتیسم

نتهنا تفاوتی میان  استئومالاسی و راشیتیسم وجود ندارد بلکه هر دوی این عناوین ناظر بر یک موضوع هستند.استئومالاسی (osteomalacia) به معنای استخوان های نرم است و در کودکان با نام راشیتیسم یا ریکتز (rickets) شناخته می شود. نرمی استخوان اغلب در اثر کمبود ویتامین D در بدن رخ می دهد.

 

فرق پوکی استخوان و نرمی استخوان

در پوکی استخوان بافت استخوان کاهش پیدا می کند ولی در نرمی استخوان محتوای کلسیم در بافت استخوانی کاهش پیدا می کند. علایم بالینی و شکایات بیماران دراین دو عارضه با هم فرق می کنند . روش تشخیص این دو عارضه متفاوت هستند و درمان آنها نیز کاملا متمایز است.

عکس-پوکی-استخوان


علل راشیسیسم

علت نرمی استخوان در بزرگسالان چیست؟

دلیل اصلی وجود استخوان های ضعیف یا غیر طبیعی نرم ، کمبود مواد مغذی ضروری است که بدن شما به منظور ساختن بافت اسکلتی سالم و قوی نیاز دارد. همه ما از اهمیت کلسیم در ساخت استخوانهای سالم آگاه هستیم. والدین مراقب هستند که فرزندانشان به اندازه کافی شیر بنوشند تا از سالم بودن و سالم ماندن استخوان ها اطمینان حاصل کنند. با این وجود ، حتی اگر رژیم غذایی شما مقدار مناسب کلسیم را تأمین کند ، بدن شما قادر به استفاده کامل از این ماده معدنی نیست ، مگر اینکه ویتامین D کافی داشته باشید.

ویتامین D از طریق برخی منابع غذایی طبیعی مانند تخم مرغ و ماهی در دسترس است. از این رو ، کسانی که فقط در رژیم های گیاهی شرکت می کنند ، قادر به دریافت ویتامین D از طریق رژیم نیستند. با این وجود ، پوست شما قادر به تولید ویتامین D مورد نیاز شما است. این اتفاق تنها زمانی رخ می دهد که پوست نور خورشید را دریافت می کند. به همین دلیل است که حداقل ده دقیقه قرار گرفتن در معرض آفتاب هر روز برای سلامتی بسیار مهم است.


بیشتر بدانید: ” کمبود ویتامین D | علائم ، عوارض ، درمان و پیشگیری از فقدان ویتامین دی


از طرف دیگر ، ممکن است نرمی استخوان ناشی از یک وضعیت پزشکی اساسی باشد که در نحوه استفاده بدن از ویتامین D رخ می دهد. نمونه هایی از این بیماری شامل بیماری سلیاک و فیبروز کیستیک است. بعضی اوقات ، داروها می توانند در استفاده از ویتامین D اختلال ایجاد کنند.

در اینجا چند عامل خطر شناخته شده برای راکت وجود دارد:

 • بعضی اوقات ، نرمی استخوان از نظر ژنتیکی به ارث می برند.
 • رژیم های غذایی که فاقد ویتامین D هستند ، از جمله رژیم های گیاهی وگان و گیاهی.
 • کمبود رژیم غذایی کلسیم و / یا فسفات.
 • تولد زودرس.
 • نوزادانی که صرفاً از شیر مادر تغذیه می شوند در معرض خطر هستند زیرا شیر انسان مقدار کافی ویتامین D را تأمین نمی کند.
 • تمام مدت در خانه ماندن.
 • زندگی در محلی که نور خورشید کمیاب است.
 • پوست تیره نسبت به پوست روشن ویتامین D کمتری تولید می کند. از این رو ، افراد قومی خاص نسبت به سایر افراد نسبت به سایر افراد نسبت به دیگران ویتامین D حساس هستند.
 • اختلالات کلیوی.
 • بیماری سلیاک.
 • فیبروز سیستیک.
 • اختلالات التهابی روده.
 • داروهای خاص.

بیماری-نرمی-استخوانراشیتیسم مادرزادی


علائم نرمی استخوان در نوزادان 

کمبود کلسیم ، فسفات و ویتامین D تأثیر مضر بر رشد استخوان دارد. با این حال ، ممکن است فوراً متوجه نرمی استخوان کودک خود نشوند. در حقیقت ، تنها با بزرگ شدن کودک ، نشانه ها آشکار می شوند. به عنوان مثال ، افراد مبتلا به نرمی استخوان ( راشیتیسم ) شدید اغلب در بزرگسالی رشد زودرس و انواع ناهنجاری های استخوانی مانند ستون فقرات خمیده غیرطبیعی نشان می دهند. همانطور که مشاهده کردیم ، یکی از علائم شایع در مورد راشیتیسم ، کج شدن است. این عارضه حتی در دوران کودکی قابل توجه است. خوشبختانه در آن مرحله هنوز هم می توان اصلاح کرد.

هنگامی که فردی از نرمی استخوان رنج می برد ، استخوان های آنها شکننده و مستعد آسیب دیدگی مانند شکستگی ها هستند. از آنجا که سلامت اسکلت تحت تأثیر قرار می گیرد ، دندان ها نیز تحت تأثیر قرار می گیرند. ممکن است دندان ها به طور طبیعی رشد نکنند و یا مستعد ابتلا به حفره ها و پوسیدگی دندان ها باشند.

در اینجا چند شاخص معمولی وجود دارد:

 • رشد آهسته یا ضعیف.
 • ناهنجاری های لگن.
 • مچ پا و مچ غیر طبیعی ضخیم است.
 • سینه های بیرون زده
 • مینای دندان ضعیف.
 • ساختار دندان غیر طبیعی
 • درد در استخوانهای خاص مانند باسن (لگن).
 • افزایش تمایل به شکستگی.

 

علائم بیماری راشیتیسم در نوزادان علائم بیماری راشیتیسم در نوزادان 


تشخیص راشیتیسم

از کجا بفهمیم کودکمان نرمی استخوان دارد   

کمبودهای غذایی که منجر به ریکنز می شوند با آزمایشهای آزمایشگاهی ساده قابل شناسایی هستند. از این رو می توان شرایط اولیه را گرفت و از نرمی استخوان جلوگیری کرد.

تشخیص راشیتیسم در نوزادان

بیمار از نظر جسمی معاینه جسمی خواهد شد و در مورد تاریخچه پزشکی آنها سؤال خواهد شد. همچنین از آنها خواسته می شود که عادتهای غذایی و سبک زندگی خود را توصیف کنند. این ممکن است سرنخ نشانگر کمبود رژیم باشد که می تواند با آزمایش خون تأیید شود. در صورتی که بیمار از قبل علائم ظاهری واضحی از ریکنز را نشان دهد ، اشعه ایکس می تواند به پزشک کمک کند تا استخوان ها را با جزئیات بیشتری بررسی کند. گاهی اوقات ، برای تأیید تشخیص ممکن است بیوپسی استخوان انجام شود.

اگر این کمبود در کودکی مشخص شود ، می توانید با تغییر فوری به یک رژیم غذایی که شامل مقادیر تجویز شده ویتامین D ، فسفات و کلسیم است ، از پایدار ماندن آن جلوگیری کنید. اگر وگی داشته باشید ، پزشک شما مکمل های مناسب برای کلسیم و ویتامین دی را توصیه می کند. گیاهخواران لاکتو از مکمل های ویتامین D نیز بهره مند می شوند. مهم است که به یاد داشته باشید که هر روز مقداری در معرض نور آفتاب قرار بگیرید اما نه خیلی زیاد. این برای بزرگسالان به همان اندازه برای کودکان لازم است.

تشخیص-خار-پاشنه-توسط-پزشک

از کجا بفهمیم نرمی استخوان داریم

 

 

درمان قطعی راشیتیسم

آیا نرمی استخوان درمان قطعی دارد

در جواب به سئوال آیا نرمی استخوان درمان میشود ؟ باید گفت که درمان این بیماری با تجویز کلسیم و ویتامین دی ممکن است. معمولاٌ چند ماه طول میکشد تا وضعیت بیمار به حد طبیعی برسد. بسیاری تغییر شکل های اندام مانند پای پرانتزی با درمان دارویی خود بخود خوب میشوند.

درمان راشیتیسم در بزرگسالان و در حالات شدید تغییر شکل استخوان ها ممکن است نیاز به درمان جراحی داشته باشد. با این حال بعضی تغییر شکل های استخوانی که در لگن یا قفسه سینه بوجود میاید و یا مشکلات قدی که برای بیمار بوجود آمده ممکن است برای همیشه برای وی باقی بمانند.

درمان نرمی استخوان در کودکان

درمان راشیتیسم در طب سنتی

برای درمان نرمی استخوان چی بخوریم 

برای درمان نرمی استخوان لازم است تا مواد مغذی حاوی کلسیم ، فسفر و خصوصاً ویتامین دی زیادی در سبد غذایی خود قرار دهیم.در زیر لیستی از بهترین مواد خوراکی برای درمان نرمی استخوان در کودکان آورده شده است.

 • استفاده از شیر گاو در کنار شیر مادر و  پرهیز از تغذیه صرف توسط شیر مادر.
 • انواع قارچ ها : قارچ ها معدود مواد خوراکی هستند که حاوی ویتامین دی طبیعی هستند.
 • ماهی قزل آلا
 • پرتقال
 • شیر سویا
 • تخم مرغ
 • ماست
 • پنیر

ترکیبات-قارچطب سنتی ودرمان نرمی استخوان

ورزش برای نرمی استخوان

ورزش‌هایی مثل آب درمانی و شنا می‌توانند به تقویت عضلات و لیگمان‌ها کمک بسزایی کند؛ همچنین این ورزش‌ها به افراد کمک می‌کند تا از ابتلا به آرتروز زودرس در مفاصل زانو و ستون فقرات و شانه جلوگیری کنند

پیشگیری از نرمی استخوان

خوشبختانه ، ریکنز کاملاً قابل پیشگیری است. عدم قرار گرفتن در معرض نور خورشید یکی از مهمترین عوامل خطر کمبود ویتامین D و به تبع آن کلسیم و فسفات است. اگر به اندازه کافی نور خورشید دریافت نمی کنید، حتماً این کار را انجام دهید. بیرون رفتن در آفتاب با ضد آفتاب روش مناسبی نیست. نور خورشید باید به طور فعال با پوست شما در تعامل باشد.

به همین ترتیب ، اگر رژیم غذایی شما فاقد مواد معدنی لازم است ، با پزشک خود صحبت کنید ، آزمایش های لازم را انجام دهید ، شامل لبنیات در رژیم غذایی خود و / یا مکمل ها مصرف کنید. حتی ممکن است برای راهنمایی در مورد چگونگی بهتر اصلاح رژیم غذایی ، با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

ما معمولاً به استخوان ها به عنوان بافت زنده فکر نمی کنیم ، اما این دقیقاً همان چیزی است که آنها هستند. آنها به اندازه هر بافت بیولوژیکی بدن نیاز به تغذیه دارند. دوران کودکی و بزرگسالی مهمترین مراحل رشد استخوان هستند و وقتی مواد کافی برای عملکرد بهتر بدن خود فراهم نمی کنید ، می توانید با مشکلات مادام العمر روبرو شوید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری