پ
آشنایی-با-خواص-سیاه-دانه

خواص سیاه دانه برای چشم ، کبد ، لاغری ، رحم و ۱۰۰ بیماری دیگر

سیاه دانه از جمله فرآورده های گیاهان دارویی است که آن را علاج ۱۰۰۰ درد می نامند و توجهات بیشماری را از روایات اسلامی گرفته تا پزشکی نوین به خود جلب نموده است.در ادامه با ما همراه باشید تا خواص سیاه دانه برای سلامتی را بطور کامل شرح داده و با این داروی گیاهی پر […]

سیاه دانه از جمله فرآورده های گیاهان دارویی است که آن را علاج ۱۰۰۰ درد می نامند و توجهات بیشماری را از روایات اسلامی گرفته تا پزشکی نوین به خود جلب نموده است.در ادامه با ما همراه باشید تا خواص سیاه دانه برای سلامتی را بطور کامل شرح داده و با این داروی گیاهی پر خاصیت بیشتر آشنا شویم.

 آشنایی-با-خواص-سیاه-دانه

سیاه دانه‌ چیست؟

سیاه دانه یا دانه زیره سیاه دانه های گیاهی به نام Nigella sativa است. این گیاه به طور طبیعی در جنوب اروپا ، جنوب آسیا و شمال آفریقا پرورش می یابد. از سیاه دانه به عنوان ادویه به عنوان طعم دهنده برای تقویت طعم استفاده می شود. روغن سیاه دانه نیز از دانه های این گیاه تولید می شود. روغن دانه سیاه نیز به دلیل خاصیتدارویی آنها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و اعتقاد بر این است که تومورهای بدخیم را درمان می کند. از دیگر خواص دارویی روغن سیاه دانه می توان به آنتی اکسیدان و اثر ضد التهابی اشاره کرد.  

شرایط سلامتی که با روغن سیاه دانه درمان می شود شامل فشار خون بالا ، کلسترول بالا ، آرتریت روماتوئید ، آسم و همچنین ناراحتی معده است. به غیر از خواص دارویی روغن سیاه دانه ، در بسیاری از شرایط پوستی مانند آکنه ، پسوریازیس ، بهبود زخم ، نرم شدن پوست و همچنین سلامت پوست نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد .

خواص درمانی سیاه دانه برای درمان بیماری ها و سلامت بدن

خواص سیاه دانه در طب اسلامی و پزشکی روز

مزایای سلامتی و کاربردهای مختلفی در رابطه با استفاده از روغن سیاه دانه وجود دارد. بگذارید مفصل در مورد مزایای بیشماری برای سلامتی مرتبط با روغن سیاه دانه صحبت کنیم.فواید سیاه دانه آنقدر زیاد است که پرداختن به همه خواص آن این مقاله را چندین برابر طولانی تر مقاله فعلی می کند.

خواص ضد میکروبی سیاه دانه

به طور کلی ، یک متخصص پزشکی آنتی بیوتیک ها را برای عفونت های باکتریایی تجویز می کند.  عفونت MRSA در بین عفونت های باکتریایی شیوع در صدر قرار دارد. با کمال تعجب ، مشخص شده است که روغن دانه سیاه خواص ضد میکروبی برای درمان عفونت های ناشی از باکتری ها دارد. MRSA که یکی از عفونت های باکتریایی شایع در ارتباط با عفونت زخم است ، نسبت به روغن دانه سیاه حساس است. با توجه به این یافته ، استفاده از آنتی بیوتیک ها برای درمان این عفونت ها کاهش می یابد. به نظر می رسد یک داروی طبیعی مانند روغن دانه سیاه به همان اندازه یک آنتی بیوتیک قدرتمند است.

  سیاه دانه برای درمان عفونت با هلیکوباکتر پیلوری

پیشگیری از باقی ماندن جای زخم

بعد از زخم برداشتن یا در اثر جراحت یا به دلیل جراحی ، جای زخم ها  همچنان باقی می مانند.زخم ها بعضی وقت ها تمام زندگی ما را به یاد می آورند و ما را به یاد این واقعه می اندازند. مطالعات نشان داده اند که روغن دانه سیاه در پاکسازی جای زخم مؤثر است. توصیه می شود هنگام بهبود زخم ، روغن دانه سیاه مصرف شود. استفاده منظم از روغن به از بین بردن کامل جای زخم کمک می کند.

بهبود-جای-زخم

 

 

خواص سیاه دانه برای لاغری

یک روش سالم و ایمن برای کاهش وزن و سالم ماندن ، اضافه کردن روغن دانه سیاه به رژیم غذایی است. روغن دانه سیاه در مورد خواص از دست دادن وزن بسیار مورد بررسی قرار گرفته است و مشخص شده است که قوی ترین داروی طبیعی برای کاهش وزن است.هنگامی که از سیاه دانه  برای کاهش وزن استفاده می شود ، عوارض جانبی همراه با روغن دانه سیاه وجود ندارد.

فواید سیاه دانه برای درمان درد پستان

درد پستان ماستالژی حلقوی ، تعداد بیشماری از زنان را در سرتاسر جهان تحت تأثیر قرار داده و بسیاری نیز به همین دلیل رنج می برند. در نظر گرفته شده است که از نظر هورمونی مربوط به اثرات هورمونی است و این مربوط به چرخه قاعدگی در زنان است. بطور کلی پزشکان این دردهای پستان را با یک داروی ضد التهاب درمان می کنند که این درد را تسکین می دهد ، اما عوارض جانبی دارو نیز باید در نظر گرفته شود.  به نظر می رسد که روغن سیاه دانه پاسخی برای درد پستان ماستالژیای حلقوی است که دو بار در روز به نواحی مبتلا به درد پستان اعمال می شود. شناخته شده است که همان اثرات مفید یک داروی ضد التهاب را بدون ایجاد عوارض جانبی ایجاد می کند.

علائم بارداری

حافظه را بهبود می بخشد

مسائل مربوط به حافظه به دلیل زوال عقل و بیماری آلزایمر می تواند مانع فعالیت روزانه یک فرد شود. به نظر می رسد مسائل مربوط به حافظه به سرعت روی افراد سالخورده رنج می برد که از این بیماری ها رنج می برند. روزانه افزودن روغن سیاه دانه به رژیم غذایی بهبود قابل ملاحظه ای در پیشگیری و همچنین کاهش پیشرفت بیماری آلزایمر نشان داده است . افرادی که سالم هستند می توانند برای تقویت حافظه و توجه روغن دانه سیاه اضافه کنند.

 


بیشتر بدانید: ” خواص رازیانه برای مردان ، زنان ، تخمدان ، رحم ، پوست


از کبد محافظت می کند

کبد را می توان یکی از مفیدترین اندام هایی که بدن انسان دارد در نظر گرفت. کارکرد اصلی کبد پردازش سموم و تولید صفرا برای کمک به چرخه هضم است.  صفرا در جذب و هضم چربی ها مفید است. دلایل عملکرد غیر طبیعی کبد می تواند به دلیل عوامل زیادی مانند عوارض جانبی دارو و همچنین سوء مصرف الکل باشد. روغن دانه سیاه به عنوان حیات اساسی برای بیماری های مرتبط با کبد است. خواص روغن دانه سیاه نه تنها باعث تقویت کبد سالم می شود بلکه از آسیب دیدن کبد که در اثر عوارض جانبی دارو و همچنین استفاده از الکل ایجاد می شود جلوگیری می کند.

نقش-هپاتیت-در-بیماری-های-کبدی

درمان سرطان

انواع مختلف سرطان در بدن وجود دارد و نحوه تاثیر سلولهای سرطانی بر بدن انسان نیز متفاوت است. بگذارید در ابتدا درک کنیم که سرطان چیست. سرطان رشد غیرطبیعی بافتها به نام تومور است. رشد تومور غیر قابل کنترل می تواند منجر به ایجاد توده بدخیمی شود.  متخصصان پزشکی از آنتی اکسیدان ها و فیتوشیمیایی های مختلفی برای درمان سرطان استفاده می کنند ، اما به نظر می رسد عوارض جانبی به همان اندازه نگران کننده است و از این رو پیش آگهی آن کم است. روغن دانه سیاه به دلیل داشتن فیتوشیمیایی و خاصیت آنتی اکسیدانی شناخته شده است.

فیتوشیمیایی هایی که در روغن سیاه دانه وجود دارد thymoquinone و thymohydroquinone هستند. این فیتوشیمیایی پیشرفت تومور را متوقف کرده و مرگ سلولهای تومور را ترویج می کند . این فرآیند از نظر پزشکی به عنوان آپوپتوز گفته می شود که سلول ها مجبور به مرگ از یک روش برنامه ریزی شده می شوند. پیشرفت مثبتی در معالجه سرطان و بخصوص سرطان لوزالمعده با کمک روغن دانه سیاه وجود دارد.

پودر سیاه دانه سمی است

 

مدیریت دیابت

دیابت یک بیماری پزشکی است که افراد زیادی را درگیر می کند. اگر دیابت مدیریت نشود ، می تواند بسیاری از مشکلات سلامت اعم از مشکلات کلیوی ، مشکلات کبدی و همچنین مشکلات چشم را ایجاد کند. به طور کلی ، هنگامی که برای مدیریت دیابت با پزشک مشورت می کنیم ، پزشک دارویی را برای بهبود تحمل گلوکز تجویز می کند. این داروها شناخته شده است که باعث عوارض جانبی زیادی مانند نفخ ، یبوست ، سوء هاضمه ، سوزش سر دل ، درد عضلات و غیره می شود.

روغن دانه سیاه به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته و مشخص شده است که باعث تولید سلولهای بتا پانکراس ، افزایش انسولین سرم و کاهش گلوکز سرم می شود.  روغن دانه سیاه تاکنون تنها محصول طبیعی شناخته شده ای است که به دیابت نوع ۱ و همچنین به دیابت نوع ۲ کمک می کند . مهمترین مزیت روغن این است که هیچ عوارض جانبی با آن وجود ندارد.

 

خواص سیاه دانه برای چشم

 • جهت افزایش بینایی ۵ گرم سیاه دانه کوبیده شده را به طوری که ۲/۵ گرم آن را صبح و ۲/۵ گرم آن را عصر همراه با عسل میل نمایید.از ریختن پودر سیاه دانه و یا ترکیب آن با هر ماده ای در چشم به شدت بپرهیزید.
 • کسانی که دچار افتادگی چشم و پف زیر چشم هستند می توانند  شبها هنگام خواب ، ملاج سر را با روغن سیاه دانه ماساژ دهید
خواص ژل رویال برای پوست ، کودکان ، سرطان
>>>

 

فواید سیاه دانه در محافظت از پوست

محصولات بسیاری برای پوست در بازار وجود دارد که می تواند پوست را با مشکلاتی از جمله اگزما مواجه سازند. این محصولات پوستی به دلیل داشتن مواد شیمیایی مورد استفاده در ساخت محصول باعث ایجاد عوارض جانبی زیادی می شوند. همیشه توصیه می شود از یک محصول طبیعی به جای یک محصول مصنوعی برای پوست استفاده کنید.

روغن سیاه دانه برای پوست طبیعی و بی خطر است و عوارض جانبی ندارد. تحقیقات نشان داده است که روغن دانه سیاه می تواند به عنوان جایگزینی برای موضعی استروئیدی به نام بتامتازون استفاده شود. از طرف دیگر ، بتامتازون باعث ایجاد عوارض جانبی شدید مانند تورم در دهان و گلو ، مشکلات تنفسی ، سفتی قفسه سینه ، ضعف عضلات و غیره می شود.

جوان-سازی-پوست-صورت-بصورت-خانگی

 

خواص سیاه دانه برای رشد مو

ریزش مو این روزها به دلیل رژیم غیر طبیعی و تغییر شیوه زندگی در این دنیای پر سرعت رایج است.  یکی از دلایل اصلی ریزش مو ناشی از آلوپسی است. روغن دانه سیاه حاوی نیگلون است ، نیگلون  آنتی هیستامین است که می تواند باعث رشد مو شود. این ماده حاوی اثرات آنتی اکسیدانی و همچنین خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است که به درمان آلوپسی و تقویت رشد مو کمک می کند.

درمان و جلوگیری از ریزش مو با سیاه دانه – بازگشت موهای ریخته با سیاه دانه – خواص سیاه دانه برای پوست و مو

 • روغن دانه سیاه دارای خواص ضد التهابی ، ضد قارچ ، ضد باکتری ، ضد ویروسی و ضد درد (ضد درد) است که به حفظ سلامتی پوست سر کمک می کند. این بیماری به مواردی مانند شوره سر و تسکین شرایط پوستی مانند پسوریازیس و اگزما می پردازد. همچنین به مرطوب نگه داشتن پوست سر شما کمک می کند و تولید روغن را متعادل می کند.
 • روغن دانه سیاه حاوی نیگلون و تیموکینون است که هر دو آنتی هیستامین قدرتمند هستند. آنتی هیستامین ها معمولاً برای بیماران مبتلا به آلوپسی آندروژنی یا آلوپسی آرها تجویز می شود . استفاده از روغن بذر سیاه روشی مطمئن برای به دست آوردن فواید آنتی هیستامین ها برای رشد مجدد مو بدون نیاز به مصرف دارویی است.

خواص رزماری در رشد موها

فواید سیاه دانه برای تقویت مو

میکروارگانیسم ها را می کشد و عفونت ها را درمان می کند

عفونت های مرتبط با میکروارگانیسم ها به دلیل مقاومت باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک ها در حال افزایش هستند. یکی از ارگانیسم های اصلی تأثیرگذار بر تعداد بیشمار بیمارستان و کلینیک در جهان ، استافیلوکوکوس اورئوس (MRSA) مقاوم به متی سیلین است. افرادی که از ایمنی کم رنج می برند در اثر این عفونت مبتلا می شوند. این بیماری عمدتاً به دلیل ضعف ایمنی در افراد سالخورده دیده می شود.

با توجه به جراحی ها و بسیاری از تزریق های داخل وریدی در بیمارستان ها ، احتمال آلودگی زیاد است و افراد تمایل به آلودگی به MRSA دارند. بسیاری از آنتی بیوتیک ها برای درمان این عفونت ها در بازار موجود هستند ، اما بسیاری از سویه های MRSA یافت می شوند که هنوز هم در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند . با کمال تعجب به نظر می رسد که روغن بذر سیاه تنها محصول طبیعی موجود است که می تواند تمام گونه های MRSA را از بین ببرد و به اثبات رسیده است که در کنترل و درمان عفونت های MRSA مؤثر است.

 

روماتیسم مفصلی را درمان می کند

آرتریت روماتوئید یک وضعیت پزشکی است که بر روی مفاصل استخوان ها تأثیر می گذارد و آنها متورم می شوند و باعث ناراحتی و درد مفاصل می شوند. آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی شناخته شده است و درمان آن دشوار است. روغن دانه سیاه به دلیل داشتن توانایی تعدیل سیستم ایمنی بدن شناخته شده است و این به نوبه خود به کاهش علائم کمک می کند.

مفاصل-دردناک-و-متورم

تسکین روماتیسم با روغن سیاه دانه

فواید سیاه دانه در باروی مردان

ناباروری مردان یک وضعیت پزشکی است که ناشی از تولید اسپرم کم و همچنین سرعت پایین انتقال اسپرم است . بسیاری از مردان تحت تأثیر این مشکل قرار دارند. ممکن است پزشک برای بهبود تولید اسپرم داروهای تجویز کند ، اما داروها به طور کلی باعث عوارض جانبی مختلفی می شوند. روغن دانه سیاه از نظر تاریخی برای درمان ناباروری مردان استفاده می شود. مطالعات نشان داده اند که روغن دانه سیاه قادر به تقویت تعداد اسپرم ها و انتقال اسپرم است که عوارض جانبی ندارد.

سرطان-پروستات-در-مردان

خواص سیاه دانه در باروری مردان

مدیریت کلسترول

با توجه به روند فست فودها و غذاهای فرآوری شده ، تجمع کلسترول در بدن افزایش یافته است. عوامل دیگری مانند عدم ورزش یا عدم فعالیت کافی نیز می توانند منجر به ایجاد کلسترول در بدن شوند. مطالعات نشان داده است که روغن دانه سیاه توانایی کاهش سطح کلسترول در هنگام مصرف در رژیم غذایی روزانه را دارد.  به دلیل این خاصیت روغن سیاه دانه ، در کاهش کلسترول از بدن مؤثر است. کاهش کلسترول به مبارزه با بسیاری از بیماری های مرتبط با آنها و بهبود سبک زندگی فرد کمک می کند.

کلسترول-بالا

 

عوارض جانبی و مضرات سیاه دانه

روغن دانه سیاه خواص دارویی بی شماری دارد ، اما هیچ مکمل طبیعی را نمی توان جایگزین یک دارو در نظر گرفت. مصرف مکمل های طبیعی در مقادیر متوسط ​​عموماً عوارض جانبی ایجاد نمی کند ، اما با مصرف زیاد آن می تواند منجر به مشکلات مربوط به سوء هاضمه ، حالت تهوع و غیره شود.

بسیاری از عوارض جانبی مربوط به روغن دانه سیاه ناشی از واکنش آلرژیک ناشی از آن است. افرادی که از نظر بیماری پزشکی به نام کبودی آسان شناخته می شوند ، باید از روغن سیاه دانه خودداری کنند زیرا معروف است که لخته شدن خون را کند می کند. همچنین این روغن باعث ایجاد برخی از فعل و انفعالات با سایر داروهای مانند بتا بلاکرها شده است.

پودر سیاه دانه سمی است

سیاه دانه معمولاً در مقادیر بسیار کم و بعنوان طعم دهنده در دستورالعمل های آشپزی و تهیه ترشیجات مورد استفاده قرار می گیرد که تاکنون سمیتی از این جهت گزارش نشده است.

با این وجود هنگامیکه مستقیماً خورده می شود و یا اینکه از عصاره و روغن آن بر روی پوست بدن استفاده می شود واکنشات آلرژیک از خود بروز می دهد.لازم است بدانید که واکنش آلرژیک پاسخ بدن به تهدیدات سمی است.می توان گفت که مصرف بیش از حد آن یا مصرف آن در کودکان می تواند سمی باشد

 

دوز مناسب روغن سیاه دانه

از دانه سیاه می توان برای درمان بسیاری از شرایط سلامتی استفاده کرد و برخی از آنها شامل دیابت ، فشار خون بالا ، ناباروری مردان و همچنین آسم است. دوزهای استاندارد توصیه شده برای این شرایط پزشکی عبارتند از:

 • ۱ گرم پودر دانه سیاه دو بار در روز برای درمان دیابت مصرف می شود و باید ۱۲ ماه مصرف شود.
 • دوز ۱۰۰ میلی گرم تا ۲۰۰ میلی گرم روغن سیاه دانه روزانه برای درمان فشار خون بالا.
 • یک دوره کوتاه مدت ۲٫۵ میلی لیتر روغن دانه سیاه برای بهبود تعداد اسپرم ها.
 • برای آسم باید ۲ گرم پودر دانه سیاه روزانه به مدت سه ماه مصرف شود.

نحوه ساتفاده از سیاه دانه آماده سازی نهایی

روغن دانه سیاه به دلیل خواص دارویی آن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. مکمل های طبیعی در هنگام اضافه شدن به رژیم غذایی می توانند فواید دیگری به همراه داشته باشند ، اما نمی توانند بیماری را درمان کنند. درک خواص مکمل طبیعی بسیار مهم است. به طور کلی پزشکان توصیه می کنند در دوران بارداری یا شیردهی از مکمل های طبیعی استفاده نکنید. استفاده موضعی از هرگونه مکمل فقط باید تحت نظارت پزشکی انجام شود و هرگز نمی توان آن را ایمن در نظر گرفت.

همیشه توصیه می شود داروهای تجویز شده توسط پزشک برای درمان هر بیماری را ادامه داده و از مکمل طبیعی به عنوان یک زرادخانه اضافی برای مبارزه با این بیماری استفاده کنید. هرگونه مکمل طبیعی وقتی تحت دستورالعمل گرفته شود به سختی مشکلی ایجاد نمی کند. همیشه توصیه می شود از این مکمل ها با خردمندانه استفاده کنید.

 

 

طریقه مصرف سیاه دانه

طرز تهیه دمنوش سیاه دانه

به مقدار یک قاشق از دانه ها یا پودر سیاه دانه را در قوری ریخته و مقداری آب جوش به آن اضافه کنید و به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد.سیاه دانه از طعم تلخی برخوردار است و به همین دلیل اغلب از عسل برای به تعادل رساندن طعم آن استفاده می کنند.

دمنوش-سیاه-دانه-با-عسل

معجزات درمانی سیاه دانه و عسل

 

خواص سیاه دانه و عسل و دارچین

همه در برابر ترکیب سیاه دانه و عسل ودارچین سر تسلیم را فرود آورده اند.از طب سنتی گرفته تا طب نوین.این ترکیب شگفت انگیز به دلیل دارا بودن خواص و مزایای سه ماده پر خاصیت برای امراض و بیماری های متعددی ، درمان محسوب می شود که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی
 • چربی سوزی و جلوگیری از چاقی
 • بهبود سرماخوردگی و گلو درد
 • بهبود مشکلات گوارشی
 • مبارزه با عفونت های قارچی
 • مبارزه با سرطان
 • بهبود دیابت
 • بهبود زخم ها
 • اختلالات قاعدگی
 • بهبود مشکلات قلبی

 

 

معلومات | دنیای اطلاعات عمومی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید